NIEUWE lÈt Nieuws- en Advertentieblad "Hlf voor de Provincie Utrecht. No. 73. Zaterdag 3 September 1916. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. FEUILLETON. GESCHIEDENIS EENER MOEDER. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Artillerie aan de Somme. De correspondent van de »New York World», Karl von Wiegand, zendt aan zijn blad eene beschrijving van de gevechten, gezien van de Duitsche zijde van het front tegenover de Engel- sche troepen »Den geheelen dag dreunt en don dert het ons in de ooren. Men gaat slapen temidden van het lawaai der kanonnen en wordt wakker als die ophouden te vuren. Soms vermindert het geschutvuur en wordt dan zwak en dof, alsof hot moe ware en dan weer, alsof de onzichtbare dirigenten staf van ben die de slagen leiden het sein bad gegeven, zwelt hun koor weer aan, nu eens bier, dan weer daar, nu in bet zuiden dan in bet noorden, tot de groote climax van een ontzettend crescendo is bereikt, als de duizenden kanonnen invallen. Het is wonderlijk grootsch het is ontzettend over stelpend en betooverend. Rust is er nooit. De geallieerden vuren niet minder dan '200.000 granaten per dag op een kleinen sector, leder van beide tegen standers beeft 10.000 kanonnen in actie, maar naar ik van den comman dant van bet regiment Duitscbe artille rie verneem, vuren de geallieerden ongeveer 10 granaten af tegen de Duitschers één. De Fiansche en de Engelsche artillerie zijn uitmuntend. Ik neem er mijn boed voor af, maar nog meer voor hen, die in de Duitscbe linies dat ont zettend gehamer en gedreun uithouden met den wil om hun plicht te doen of te sterven. De bel der theologen heeft geene verschrikkingen meer voor hen die dit inferno overleven. De Franschen en de Engelscben, maar vooral de Engelschen schijnen enorme massa's artillerie te bobben en het grootste deel zijn van bet zwaarste type; enorme mortieren en zelfs scbeepskanonnen, te oordeelen naar de ontploffingen die ik gehoord heb en de kraters en de algemeene vernieling, die ik heb gezien. De Duitscbe artillerie doet in het geheel niet voor de Fransche en de Engelsche onder, wat bediening, accura tesse en uitwerking betreft. Wat de sterkte der troepen, het aantal kanonnen en den duur, de hevigheid der gevechten en de ver liezen aangaat, is de slag bij de Somme zonder voorbeeld in de geschiedenis, de slag bij Moekden misschien uitgezon derd. Er zijn twee en een half maal zooveel troepen meer bij dezen strijd betrokken als in den Volkerenslag bij Leipzig in 1813. De verliezen in den slag bij de Somme zijn waarschijnlijk talrijker dan de totale strijdmacht van beide partijen bij Leipzig, waar Napoleon verslagen werd, en die toen tezamen 472 500 man telden. De vlucht eener journaliste boven de Noordzee. sa Een Amerikaansche journaliste, mis3 Jane Anderson, geeft in de Daily Chronicle» hare indrukken bij eene vlucht in een Engelsche vliegmachine orer de Noordzee weer. nik ben de eerste vrouw, die toe stemming heelt gekregen om de han gars te zien, waarin de Engelsche groote luchtvloot gehuisvest is en ik ben de eerste vrouw, die een vlucht heeft gedaan in een dier Engelsche zeevliegtuigen, die in den oorlog en voor oorlogsdoeleinden zijn gebouwd. Langzaam, zacht en geleidelijk ste gen we van de zee op. Westegenen stegen recht naar de grijze lucht. Ik zag de daken van bet depót onder ons wegzakken; de strook zandgrond werd smaller, helderder en lichter. Reeds namen de daken der hangars en hunne groote geschilderde wanden nieuwe vormen aan. En weer werd ik getroflen door bet verbazingwek kende feit, dat de mensch boven de aarde kan vliegen. Wij waren nu op weg naar de open zee. Voor mij uit lag bet water tot aan den grijzen horizont, waar een bank van lage wolken zee en lucht scheen te vereenigen. Daar zag ik ook de rook van schepen op verren afstand. Ik weet niet wat zij waren, maar wel dat zij tot dat beeld be hoorden. Zij maakten een element uit in het groote cordon, dat Engeland gespannen heeft. Dit is de Noordzee. En ver daar boven, zoo hoog dat de lucht dichterbij leek dan het water, zwenkten wij en vlogen wij thans in een wijde bocht naar het land toe. Ik keek voor mij uit en zag voor de eerste maal de haven, die achter het schiereiland lag waarboven wij vlogen. Het was een wijdsch, heerlijk schouwspel, die watervlakte, met aan iedere zijde een diep glooiend strand. En daar lag een vloot van torpedo jagers voor anker. Wat leken ze klein, daar beneden die mooie schepen, die zooveel van het wezen van den oorlog in zich vereenigen. Wij daalden nu geleidelijk naar hen toe en zij schenen ons tegemoet te stijgen. Ik zag hunne lijnen zich scherp tegen het oppervlak der zee afteekenen. Eerst zag ik de witte gedaante van het dek, een smal ovaal met een dikke zwarte stip in het midden van het schip en een donkere vlek aan den boeg. Toen onderscheidde ik in dien mid delsten zwarten stip de schoorsteenen. Zij geleken zoo van boven af drie gaten. Het dek had uit wit karton gemaakt kunnen zijn, netjes afgesne den met fijne teekeningen er op, die die vreemde geheimzinnigheden mid scheeps aangaven. De torpedojagers schenen niet op het water te drijven, maar daarmede gelijk te liggen. Zij waren slechts vorm en omtrek, maar schenen geen inhoud te hebben en vaste lichamen te zijn. En steeds lager en lager cirkelden wij nu. Ik zag de dekken onder mij grooter worden, zag ik op gelijke afstanden van elkander de zwarte kanonnen teere punten, dij boven het glanslooze water uitstaken en op de zee schenen te liggen.» De oorlog is de hel. De iManchester Guardian» ontving een brief van den volgenden inhoud: »Ik ging met een van mijn vrienden, een geleerd man, die in bet offensief licht gewond was,"de officieele film van de gevechten bij de Somme zien. ïNu,« vroeg ik, toen we weder bui ten kwamen, dat is nu het echte, niet waar?» »Ja,« antwoordde hij lang zaam, »bet lijkt er op, zooals een silhouet gelijkt op de persoon, die bet voorstelt, of zooals een droom op een werkelijk voorval. Er ontbreekt zooveel aan het versuffonde lawaai, de stank, de opwinding en de gevech ten van man tegen man. Je kunt genoeg zien om do juist heid van generaal Sherman's woorden in te zien, dat de oorlog de bel is, maar de hier afgebeelde lijkt zooveel op de werkelijkheid, als de hel van Homerus op die van Dante. Kom, ga mee een kop thee drinken en laten we den oorlog vergeten.» Belgifi's toekomst. Het bekende Engelsche tijdschrift vFortnightly Review» komt in een bespreking van de toekomst van België tot de volgende slotsom: «Niet ten koste van Nederland, maar van Duitschland zal België io Malmedy, langs bet Eifelgebergte en in zijn eigen verloren, maar geliefde provincie Luxemburg de territoriale uitbreiding ontvangen, welke zijn positie ooodig maakt. Het zal niet alleen een kleine schadeloosstelling zijn voor België's lijden, maar het zal België in staat stellen een groolere rol te spelen bij het bewaren van den toekomstigen vrede van Europa. Deze overweging zal in den raad der geallieerden van het grootste gewicht zijn.» De «Nieuwe C(.« herinnert er aan, dat in bovengenoemd tijdschrift een half jaar geleden eon artikel verscheen, geheel in de richting van do Belgische annexionisten -die bet oog op Neder- landsch territoir geslagen hadden en noemt dit een aangename zwenking. Van bevriende zijde uit het buiten land ontving de «Nederlandsche Anti- Oorlog Raad» het verzoek aan het volgende denkbeeld tol bespoediging van hel einde van den oorlog bekend heid te geven ïlo de mede door den oorlog lijdende onzijdige landen vermeerderen zich de stemmen van leidende persoon lijkheden, die een gemeenschappelijke tusscbonkomst der neutrale Europee- sche regeeringeo, om tot een spoedig einde van den bloedigen, landen ver woestenden, alle krachten uitputteDden volkerenstrijd te geraken, dringend vorderen op dezen grond, dat die be middeling volgens volkenrechtelijke bepalingen door geen der strijdende partijen als een onvriendelijke hande ling kan worden beschouwd en dat zij door de beginselen van het Chr istendom gerechtvaardigd en geboden is. Bijzondere opmeikzaambeid moge het volgende bemiddelingsvoorstel ver krijgen, dat vooral de innerlijke oor zaken van den oorlog in aanmerking neemt. Om de gewichtigste en moeilijkste internationale strijdvragen te onder zoeken en te beoordeelen, wordt een gemengde onderzoekcommissie aan bevolen, die uit 3 staatshoofden en 12 neutrale leden bestaat (dus overeen komend met het getal der rechters van het Prijzen hof.) Voorgesteld wordt, dat de staats hoofden der leidende staten van de beide aan den oorlog deelnemende machtsgroepen (Engeland en Duitsch land dus) door de gezamenlijke tus- schenkomst der neutralen dringend uitgenoodigd zullen worden om ieder, met goedvinden der overige staats- DOOR JOHANNA STEKETEE. 7) Maar die eerste keer was 't wel 't vreeselijkste, omdat ik er toen gansch-onvoorbereid voor stond. Later was ik tenminste gewaarschuwd en op mijn hoede Maar o die ontvangst van zijn ouders, koel en snijdend waar ik zocht sympathie en troost. Ik kan er niet over uitweiden. Nog aan den avond van den zelden dag, waarop ik was gekomen, vertrok ik. En nooit heb ik die menschen teruggezien. Zegt dat genoeg kinderen, of. niet Was in hun oogen mijn schuld ontstaan door zijn dood, of was mijn schuld voortgekomen aan het toegeven onzer liefde? vroeg ik mij toen anstig af. In het eerste geval en ik geloof dat 't dit was begingen zij een grove on rechtvaardigheid tegenover mijin het tweede was hun zoon of wischt de dood alles uit even schuldig als ik. Maar zoover dachten zij niet eenmaal door. Zij wildeD geen schande over zijn naam, over hun familie en zij respecteerden niet het verlangen van hun zoon waarvan zij geen enkel bewijs had den, dan mijn woorden, die zij liever niet aanhoorden. Ach zij. waren kleingeestig en daarna heb ik gezien, dat het meeren- deel der menschen zoo is, als zij waren. Deze wijsheid heb ik ook getrokken uit mijn lijdens periode, die hier aanving. Nu basta... Die herinneringen grijpen mij te veel aan. Elise, je bezoek heeft mij goed gedaan. Ik zie nu ver langend uit naar eenig bericht, dat je goed bent thuisge komen bij de zusjes in Utrecht, hoewel ik daaraan niet twijfel. Mijn welbereisd meisje zal niet licht een ongeval over- komeD. Het was jammer, dat ik juist een benauwdheid kreeg, terwijl je er was en dat het beetje bloed, dat ik opgaf en dat ik niet gauw genoeg voor je verbergen kon, je zoo deed ontstellen. Heusch het scheen erger, dan het was. En 'ik word dan altijd in-wit, geel eigenlijk alsof al mijn bloed wegstroomt. Je schrok toen van mijn uiterlijk en ik begrijp, dat ik er akelig uitzag, maar nogmaals zoo erg als het scheen, was het niet. De lente-zon doet me veel goed. In den tuin bloeien sneeuw klokjes en Crocusjes en de andere voorjaarsbloemen beginnen al uit te loopen. Ik kan 't van uit mijn kamer zien en dan verlang ik naar den dag, waarop ik mijn bed mag verlaten en in den tuin word gedragen: De dokter heeft mij be loofd op den eersten, door-warmen lentedag. Wanneer zal die er zijn Toch, eens moet hij komen Kinderen, de smadelijke behandeling van de menschen, die ik had willen begroeten als een dochter is de eerste geworden van vele, vele smadelijke beleedigingen. Velen heb ik 't nu vergeven, wat zij mij eens hebben aangedaan. Zij wisten niet beter. Zij kenden de geschiedenis van zijn vreeselijke en plotselingen dood niet. Zij waren niet genoeg bevriend met mij, om te weten, dat iets slechts, gemeens, vrouwelijk-minder- waardigs onmogelijk door mij bedreven had kunnen worden. Maar die ouders wisten alles. Zij kenden hun zoon. Hij had hun van onze liefde gesproken. Hij had hun medegedeeld zijn plan om mij aan hen voor te stellen. En zij verstieten mij uit de laagste soort van vrees voor en trots tegenover de menschen. Zij dachten alleeD aan den uiterlijken schijn. Zij legden hun innerlijkste gevoelens een hard zwijgen op. Verstootende de vrouw zijner liefde, meenden zij de eer van hun zoon te bewaren. Eer, eer! Wel was het een droevig soort van eer: geen kind, dat zijn vader nooit zou kennen, noch zijn naam zou mogen dragen, mocht zijn nagedachtenis ontheiligen. Daarvoor was geen leugen hun te groot. Zoo ik mij had beroepen op hun plicht tegenover hun zoon, zoo ik door zijn brieven hun het ontwijfelbare bewijs onzer liefde voor .oogen had gelegd ik heb dit nooit gedaan, en ik zou zooiets stuitends nooit kunnen doen nochtans zouden zij hebben ontkend. Zij stonden muurvast in hun besluit mij nooit te willen kennen en van dien eersten aanval heb ik nooit meer ge probeerd tegen den harden muur dier liefdeloosheid te stooten. Maar wel heb ik er veel verdriet over gehad. Immers zoo zij hadden gezegd: »Onze dochter, ons kleinkind.» Wat voor aanleiding zou de wereld gevonden hebben te uegeeren dat doehterschap, dat kleinkindsehap Maar nu zij zóó voortgingen, vond de booze en op schan daal beluste wereld redenen te over om mij te smaden, als een slechte, niet deugende, coquette vrouw. (Wordt vervolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1