BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Eczeem. hoofden van hun oorlogspartij, een staatshoofd van een onzijdigen staat te kiezen en dat deze beiden dan een derde staatshoofd tot president der onderzoekcommissie benoemen. Ieder der aldus gekozen staats hoofden zal dan een staatsman van zijn land, een hoofdofficier en twee tot een onzijdigen staat beboorende leden van bet Permanente Hof van Arbitrage te 's Gravenhage als leden benoemen. De aldus gevormde, uit 15 personen bestaande commissie zal met een een voudige meerderheid beslissingen kun nen nemen. Haar taak moet zijn, de politieke, juridische en staathuishoudkundige strijdvragen, o.a. dus de Servisch- Oostenrijksche, de Boemeensch-Hon- gaarsche, de Albaneesche, de Elzas Lotharingsche, de Egyptische, de Per zische, de Poolsche vragen, de vraag betreffende de doorvaart door de Dardanellen, het vraagstuk van de verplichte arbitrage en van de ont wapening, van de vrijheid der zee en van de open deur, te onderzoeken en te beoordeelen. De commissie zal te 's Gravenhage zitting houden, alwaar zij met de meest mogelijken spoed verklaringen der onmiddellijk belanghebbenden zal in ontvangst nemen. Zij kan ook dele gaties uit baar midden van drie of vijf leden voor een onderzoek ter plaatse uitzenden. Omtrent iedere van de af zonderlijke strijdvragen zal een gemeen schappelijk advies worden uitgebracht, waarbij zooveel mogelijk zal worden rekening gehoudën met de beginselen van het volkenrecht en met de billijk heid. Daarbij zal tevens de tegenwoor dige oorlogstoestand in aanmerking komen, doch tevens de mogelijkheid en waarschijnlijkheid van een ver andering van dien toestand in den loop der eerstvolgende maanden, indien de oorlog zou blijven voortwoeden. De adviezen der commissie moeten schriftelijk worden opgesteld en met redenen omkleed. De oorlogvoerende staten zullen zich moeten verbinden het oordeel der onderzoekcommissie ernstig in overweging te nemen en slechts dan haar uitspraak te ver werpen, wanneer hun Regeeringen of wetgevende lichamen navolging van het advies als geheel onvereenigbaar met de behartiging van de werkelijke staats belangen zouden beschouwen. De meeste strijdvragen, metinbegrip der moeilijke problemen van schade loosstelling en van grenswijzingen, zouden op deze wijze zonder verder bloedvergieten uitsluitend met geeste lijke wapenen opgelost kunnen worden. Soortgelijke gemengde commissies worden ook aanbevolen voor toekom stige internationale geschilpunten van bijzondere beteekenisof omvang, terwijl over minder gewichtige geschillen de scheidsgerechten of commissies, waarin de eerste Haagsche Conventie voorzien heeft, zouden kunnen oordeelen. Bovendien wordt voorgesteld, dat de strijdende staten overeen komen offi- cieele Regeeringsconferenties voorden Vrede geregeld iedere drie jaar in Den Haag te doen bijeenkomen, met uit breiding van het tot dusverre gebruike lijke getal der Gedelegeerden door opneming tevens van leidende leden van de Parlementen en andere des kundigen in een, bij verdrag nader vast testellen, verschillend aantal voor groote mogendheden en kleinere staten. Haar voornaamste taak zou bestaan in de verbetering en aanvulling van vroegere internationale overeenkom sten betreflende het vredesreebt. Een nieuwe „Zentralstelle" in Duitschland. Nadat de Duitsche ïNationalaus- schuss für einen ehrenvollen Frieden» en de «Unabhangiger Ausschuss für einen deutschen Frieden" in het open baar verklaringen over het oorlogsdoel hebben gegeven, beeft zich thans ge vormd een Duitsch Comité voor een duurzamen vrede onder den naam van nZentralstelle Völkerrecbte, bestaande uit mannen en vrouwen, die streven naar een duurzamen vrede op den grondslag van het zelfbeschikkings recht der volkeren en van een nieuwe politiek van toenadering tusschen de volkeren. Naar de meening ook van dit nieuwe Comité moet vanzelfsprekend de vrede, die een einde aan dezen oorlog zal maken, de vrijheid van het Duitsche volk, de onafhankelijkheid van het Duitsche Rijk, de intigriteit van het Duitsche- grondgebied, de bescherming der Duitsche belangen in het buiten land en hot behoud van de economische ontwikkelingsmogelijkheden van het Duitsche volk verzekeren, maar even eens zal de vrede lederen waarborg van duurzaamheid in zich moeten dragen. Volgens het Comité is hier voor noodig, dat de vrede door alle staten, die er bij betrokken zijn, be schouwd zal kunnen worden als een bevredigende regeling van hun inter nationale betrekkingen, dal dus dege nen die overwonnen worden niet door gewelddadige annexatie's, door be ïnvloeding van bun zelfbeschikkings recht of door andere ondragelijke voorwaarden tot de voorbereiding van een revancbeoorlog worden genood zaakt. Voorts is het noodig, dat de vrede tegelijkertijd goed werkende instellingen schept tot vreedzame oplossing van toekomstige internatio nale geschillen langs den weg van georganiseerde bemiddeling of van rechterlijke beslissingen en daardoor tevens een einde maakt aan de oude politiek van den wedstrijd der be wapeningen, die een gevaar voorden vrede medebrengt. Wanneer zulk een vrede inderdaad een goede uitwerking zal hebben, dan moet een nieuwe geest het nationale en internationale politiek leven doordringen. De Duitsche aZentralstelle Völker- rechu is overtuigd, dat zoowel in het Duitsche volk als in de andere be schaafde volkeren de bestaansvoor waarden voor een dergelijke nieuwe politiek aanwezig zijn en dat alleen een zoodanige vrede de Duitsche vreden in den besten zin des woords zou zijn. Plaatselijke afdeelingen van deze Zentralstelle worden gevormd in alle deelen van Duitschland. Zoodra vrij heid zal bestaan lot bespreking van het oorlogs- en vredesdoel, zullen nadere verklaringen worden openbaar gemaakt. Reeds nu wordt in de Duit sche bladen om bewijzen van instem ming gevraagd aan het adres Cbar- lotienburg, Kantstr. 159, Gartenh. III. Tot de onderteekenaars van den Oproep bebooren o.a. Ed. Bernstein, lid van den Rijksdag, Minna Cauer, Prof. Dr. Fr. W. Foster te München, Prof. Dr. Wilh. Förster te Boinim, Helmut von Gerlacb, Edmund Fischer, lid van den Rijksdag, Prof. Dr. L. Quidde, lid van den Beierschen Land dag, Prof. Dr. Walther Scbücking, Prof. Dr. Max Lehmaun, Dr. Helene Stöcker. Alcoholverbod ook na den oorlog. Het Russische ministerie van finan ciën beeft zich verklaard voor de in voeringvan een door de Doema samen gesteld wetsontwerp om ook na den oorlog voor goed den verkoop van sterken drank te verbieden Opheffing vluchtoord Ede. Naar wij vernemen is bij het depar tement van binnenlandscbe zaken in ernstige overweging het denkbeeld om het Belgische vluchtoord Ede binnen kort op te heffen. Do vluchtelingen, die er thans nog vertoeven, een kleine vierduizend zullen dan worden over geplaatst naar de vluchtoorden te Nunspeet en te Uden. Deze vlucht oorden zullen daarvoor eenige oit- breiding moeten ondergaan, want weliswaar was bij den bouw op een grooter aantal vluchtelingen gerekend dan er thans vertoeven, doch de over tollige barakken zijn reeds aan het departement van oorlog afgestaan. Het ligt in het voornemen, bet vluchtoord Ede na de opheffing ter beschikking te stellen van het depar tement van oorlog. Alg. Hbl. Oorlogs winstbelasting. Naar het U. D. verneemt, zal de oorlogswinslbelasting vermoedelijk ruim 400 millioen gulden opbrengen. Middenstandscongres. Op het Middenstandscongres te Leiden werd besloten lot de stichting van een fonds, dat zal strekken voor de belangen van den middenstand. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het bestuur opgedragen wordt met alle middelen, welke het ten dienste staan, zoowel door mondelinge bespreking met den Minister en persoonlijk bezoek aan alle Kamerleden (door middel van de plaatselijke afdeelingen) als door schriftelijke propaganda de totstand koming van den handels waren-wet te bevorderen. Door de Ned. Vereeniging van IJzer- handelaren was voorgesteld bet Bonds- bestuur uit te noodigen de invoering van den maatregel tot beperking van het crediet tot ten hoogste 3 maanden door alle handelaren te propageeren. Dit voorstel werd verworpen, daar ieder vak zijn eigen eischen stelt; een algemeene lijn kan ten aanzien hiervan niet worden getrokken, oordeelde het congres. De in beslag genomen aardappelen. Te 's Gravenhage werd gisteren een vergadering gehouden van den Ned. Bond van Handelaren in Aardappelen, ter bespreking van de prijzen, welke van Rijks- en gemeentewege betaald zullen worden voor de in begin Juni in beslag genomen aardappelen, welke voor de meeste bandelaren een ver lies beteekenden van 50 tot 60 pCt. Besloten werd, dat de rechtsgeleerde adviseur der vereeniging eerst nog eens zal trachten met den Minister tot een minnelijke schikking te komen. Komt deze niet tot stand binnen acht dagen, nadat deze poging zal zijn ge daan, dan zal worden geprocedeerd. Tot leden der commissie, welke zich verder met deze zaak zal bezig houden, werden benoemd de heereu v. d. Lans, Bontekoe en v. d. Bok. Bij de j.l. Donderdag geboudeD stemming ter voorziening in de vier vacatures in den gemeenleraad werden uitgebracht: in district I waarin 1203 kiezers, 641 stemmen, waarvan 194 op den heer J. Overeem (S. D. A. P.), 202 op den heer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers (Vrijz.) 213 op den heer Mr. L. Stadig (anti-rev.), 208 op den heer Th. J. H. Nieuwendijk (Kalh.), 176 op den heer B. Noorda- wier (S. D. A. P.) en 221 op den heer A. van Nijnaiten (Vrijz. Dem.). In district III, waarin 947 kiezers, kwamen 614 op. De heer J. Bonk (Vrijz.) verkreeg 170, Th. H.J. Nieu wendijk (Kath.) 262, P. Voskuilen (S.'D. A. P.) 131, C. Okhuisen (A. R 19, J. W. Polder (S. D. A. P.) 112, Mr. L. Stadig (A. R) 243 en Mr. A. van Traa (Vrijz.) 166 st. Herstemming zal dus moeten plaats hebben op 15 September a.s. tusschen de heeren Baron Rengers en Mr. Sta dig, Nieuwendijk en Van Nijnatten, Bonk en Nieuwendijk, Mr. Stadig en Mr. van Traa. Wijlen de heer P. N. Koppen alhier, heeft, naar de Ned. meldt, o.m. de volgende legaten vermaakt: f3000 aan de Gereformeerde kerk te Amers foort voor verschillende doeleinden: f 1000 aan de Chr. Nat. School aldaar; f 1000 aan de Ned. Gereformeerde Zending en f 1000 aan de Ned. Zend. Vereen, te Rotterdam. De heer G, Hoogevest is benoemd tot Directeur der vakteekenschool te Putten (Geld.).; Het Volksbond-orgel, tot ver betering van den straatzang, komt volgende week weer bier. Aan het bureau van politie is gedeponeerd een zilveren armband, op den openbaren weg gevonden. Drie Abonnementsconcerten. Concertbureau Hans Augustin in de Concertzaal »Amicitia« te Amersfoort. Aangezien aari de in het vorige sei zoen door hot Concertbureau Hans Augustin hier ter stede voor de eerste maal georganiseerde Abonnements concerten zulk een welwillende ont vangst van de zijde der muzieklief hebbers te beurt mocht vallen, heeft genoemd Concertbureau besloten, deze serie ook het a.s. seizoen voort te zetten, vertrouwende, dat deze concerten zich in eene nog stijgende belangstelling zullen mogeD verheugen. Het eerste concert, Dinsdag 7 Novem ber, zal een Vioolavond zijn, te geven door de in ons land zoo buitengewoon beminde violiste Kathleen Parlow, wier schitterende kunst zich overigens ook te Amersfoort reeds zoo vele vrienden verwierf. Het tweede concert, Donder dag 44 December, zal een Kamer- muziekavond zijn, te geven door het voortreffelijke Ilollandsche Strijkkwar tet (H. Leydensdorff, le viool, Bram Mendes, 2e viool, Cor Kint, alt, Thomas Canivez, violoncel) welks prachtig spel evenals hier ter stede in de voornaamste muziekverenigingen zulk een enorm enthusiasme verwekte. Het derde con cert, Donderdag 22 Februari, "zal een Pianoavond zijn, te geven door Josef Pembaur, den genialen, ook in Neder land zoo ongeëvenaard gevierden kunstenaar. Een bijzondere kennismaking. Een aardige geschiedenis uit een kleine, tot dusver van bezetting ver schoond gebleven Vlaamsche badplaats, weet Vie Parisiènnett te vertellen: Op de door granatin omgewoelde duinen staan thans kazematten en de voorname villa's zijn tot ziekenhuizen ingericht. Het grootste gedeelte der badgasten bestaat uit gewonden, die hier genezing hopen te vinden. Vrouwen vallen in de verte niet te ontdekken. Niettemin hadden onlangs twee Fransche officieren op hun wandeling bet geluk, twee zeer elegante dames te ontmoeten. Natuurlijk verlangden ze er zeer naar kennis met de twee te maken, maar ze durfden bet niet goed aan Eindelijk echter vatte de dapperste der beide officieren moed en sprak de dames aan. De jongste dame wierp eerst een strengen, berispenden blik op hem, toen ze echter op zijn borst het Legioen van Eer en het Oorlogskruis zag, werd ze milder gestemd en ging glimlachend op een onderhoud in. De officieren sprakeu veel over hun eenzaamheid, de verveling door den langen duur van hun herstel, over hun familie en de kameraden in de loop graven. De jongste der dames luisterde aandachtig en vroeg ten slotte of de heeren getrouwd waren. Eenigszins verlegen moesten ze de vraag in bevestigenden zin beantwoor den. »Dat treft ja,« zei de dame, sik ben ook getrouwd en ik ben er van overtuigd dat mijn man het prettig zal vinden, kennis met u te maken.i Dat werd met een eenigszins ondeugenden glimlach gezegd, welke den galanten officieren wat verdacht voorkwam. Intusschen was men gekomen voor een deur, waar een Belgische wachtpost voor stond. Duivel, hier scheen een generaal te wonen, dat kon een aardige geschiedenis worden De dame liet hen een oogenblik in het salon wachten en keerde toen in gezelschap van een blonden officier met hooge gestalte terug. »Mag ik je de heeren voorstellen, waaraan ik een der prettigste wandelingen te danken heb, welke ik me herinner. Mijne heeren, de koning van België.. Een eigenaardigheid van vliegen is, dat ze zoogoed als kleurenblind zijn, maar een groote vrees hebben voor blauw, en in mindere mate voor geel en rood, De practijk heeft nu geleerd, dat men zijn kamer slechts van blauwe ruiten beeft te voorzien, om alle vlie gen die er in aanwezig zijn te ver jagen. Eén raam moet natuurlijk ge opend worden, en hiervan moet de omgeving natuurlijk niet blauw zijn. Dit middel komt hierop neer, dat men blauw lancaster gordijnen neemt. Bij hinder van vliegen laat men op één na alle blauwe gordijnen neer. Binnen een uur is de kamer gezuiverd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 1 tot 8 September 1916. Geboren: Maria Wilhelmina, d. van Jan Jansen en Maria Wilhelmina Jan sen. Franciscus Ludovicus, z. van Adolphus Geens en Sophia Heijlen. Cornelis Hendrik, z. van Gijsbert van de Weerd en Maria Catharina Ames. Cornelia, d. van Johannes Jacobus Brouwer en Gijsberta van Oosten- brugge. Antonius Petrus, z. van Bernardus van Noordenburg en Hen- drika van Dijk. Leopold Henricus Bernardus, z. van Julianus Joannes Baptists Huberlus Bourguignon en Maria Leopoldina Henrica Angelina Beckers. Lammerdina Christina, d. van Joban Herman van Kerkhof en Gerritdina Kamminga. Hendrikus Marinus, z. van Hermanus Johannes van Beek en Jansje ten Hoven. Maria Margaretha, d. van Hendrik Engelbertus Tunis en Catharina Maria van Mourik. Jan, z. van Christiaan van Velzen en Margaretha Catharina Gossé Christina Cornelia Johanna, d. van Christiaan Johannes Maik en Cornelia Koops. Jean Henri, z. van Joseph Nicolas Koenigs en Marie Thé- rèse Raway. Liedia, d. van Johannes Vingerhoets en Elisabeth Hoogen- boezem. Grietje Clara, d. van Hen drikus de Vrije en Clara Jacoba de Fluiter. Maria Clasina Everdina. d. van Rik van Beek en Maartje Lansaat. OndertrouwdJacobus George Marie van de Plassche en Wilhelmina Ara- dina Gerarda van der Meiden. Joseph Cuvelier en Susanna Reck. dr. Johan Willem Siertsema en Gijs berta van den Burg. Antonius van Wageningen en Cornelia Johanna Verhaar. Getrouwd: Frederik Pinke en Cor nelia Hendiika Stemerding. Pieter Ruitenbeek en Catrina Wilhelmina Mostertman. Jacobus Sprerings en Maartje Vis. Egbert Vochtelo en Alijda Beijer. Overleden: Hendrikus Wilhelmus Wery, 27 jr., echtg. van Geertruida van Koilaar. Antoinette Johanna Cornelia Brookman, 22 jr., ongeh. Een als levenloos aangegeven kind. Johanna van de Water, 76 jr., ecbtg. van Hendrik Bennink.Hen drikus van de Kraats, 4 mnd. Mechteld van Doorn, 77 jr., weduwe van Gerardus Westliof. Koop Rijkeboer, 24 jr., ongeh. Qeertruida de Hoop, 49 jr. Cornelis van der Zoo de Jong, 70 jr., echtg. van Oela Dina Leinweber. Leunden. Van 18 September 1916. GeborenJan, z. van Gerard de Kruijf en Aartje van de Vliert. Stoutcnburg. Van 18 September 1916. Geboren: Johanna Hendrika Antonia, d. van Cornelis van Daatselaar eu van Adriana Janssen. OverledenGerritje Hooft, weduwe van Cornelis Hoogland, 75 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtabeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Acbter Davidshof No. 2. Telepboon Int. No. 374. Gebpend: «Ue werkdagen van 81/,12'/j en van 67'/i nor; Zaterdags van 812'/iUur. Aanvragen van Werkgevers op 7 Sept. le. Volwassenen. 1 banketbakkers. 1 schilden (huis). 1 schoenmaker. 1 radiateurmaker. 3 schoenstikaters. 1 spekslagers. 4 dagmeiden. 2 electriciens. I kleermaker. I kopergieter. 1 monteur. 2o. Leerlingen en Jongens. 1 schoenmakers. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 7 Sept. le. Volwassenen. 1 kleermaakster. 1 koperslagers. 1 kruideniersbediende 4 letterzetter. 2 iinnennaaister. 1 metselaar. 1 schilder (buis). 1 steendrukker. 3 stopster. 1 stneadoors. 3 timmerlieden. 7 werkvrouwen. 20 losse arbeider. 1 banketbakkers (avonduren). 3 breisters. 1 broodbakker. 1 corrector. 1 depothouders. 1 concierge. 1 gouvernante. 5 grondwerker. 3 kantoorbedienden (mann.) 2 kantoorbedienden (vrouw.) 1 kinderjuffrouw. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 bankwerker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stadh- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBLR1UHT. AMERSFOORT, 8 Sept. t9tG Tarwe f 0.Rogge fO.Boekweit 10. appelen 15.a 18.Peren 18.a Mi.Klei- Aardapp. 10 00 k 10.zandaardapp. 13.50 a f 4.00 Hoendereieren MO 00 A 110.25 p. 100 st. Bruine eieren 110.25 a 110.50 per 100 st. Boter f 175 a 11.75 per kilo. Eendeneieren f 0.00 h 1 0.00 Zoetem. kaas f 0.a 1 0.per 50 kilo Hippen 11.40 A 11.90 Kuikens 10.a 10.Piep kuikens 10 40 k 11.20 Ganzen 10. a 10..Eenden 11.20 a f 1 80 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Bazen 10.k 10.Wilde konijnen 1 0.00 a 1 0.00 Tamme 10.80 a 12 00 Duiven f 0.70k 10.80 paar Magere varkens 130,— k 140. -Varkens I. export 10.a 10.Zeugen 160.a 1100.— Biggen 18.a 116Schrammen 10.afO.Vette koeien 1000.a 1 000,Guste koeien 1 000. t I 000—, Kallkoeien 1000.— k 1000.—. Kalf- vaarzen 100.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a 1000. Kalveren f 10.k £.14.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 70000 stuks Hoen dereieren. 0000 atuks Eendeneieren 140 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 9 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 20 zeugen, 3 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 62194 stuks. Prijzen f 9.80f 10 30. Eendeieren f 0.00. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 0.58—f 0.83 per K.G. Jonge Hanen f 1.30f 1.52 per K.G. Oude Hanen f0.53f 0.65 per K.G. Eenden f0,00. Dinsdag 5 Sept. Regeeringseieren, 89541 stuks, prijzen van f8.00f8.20. Vrijdag 8 Sept. Regeeringseieren 63873 stuks, prijzen van f8 00f 8.40. RECLAME. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puistjes, vaak optredend tusschen de vingers, in de oksel enz., die aan" de huid een helderroode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Z\j kunnen zien spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andere huidkwalen, die den lijder veel ongemak en last hezorgenj zijn gordelroos, vurigheid der huid. dauwworm, netelroos, winterhanden, huid uitslag enz. De martelende jeuk en prikkelende pyn van eczeem, gordelroos en alle jeukende huidziekten worden verzacht door de eerste aanwending van Foster's Zalf en zelfs hardnekkige gevallen, die jarenlang weerstand bodgn aan andere behandeling, moesten spoedig zwichten Tocc.de genezende eigen schappen van deze zalf.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2