HIEVWE Nieuws- en Advertentieblad jjf voor de Provlacie Vtrockt. ||g FEUILLETON. GESCHIEDENIS EENER MOEDER. No. 77. Zaterdag 23 September 1310. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheel© Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De meening van Engelsohe Staats lieden ever een officieele conferentie vau onzijdigen in het belang vau den vrede. Baron Adelsward, de Zweedsche oud-Minister en Bestuurslid der «Cen trale Organisatie voor een Duurzamen Vrede» heeft aan bet Stockholmsche dagblad «Dagens Nyheter» zijn in drukken medegedeeld betreffende een in de vorige maand ondernomen reis naar Engeland. Baron Adelsward beeft daar gesproken met leden van de regeering, parlementsleden, met leiders van groote politieke bladen, zakenmannen en andere personen die belang stellen in de politiek, en met hen o. a. behandeld het denkbeeld door, de Zweedscbe Tweede Kamer, de Stockholmer Neu tralen Conferentie en den «Nederland- scbe Anti-Oorlog Raad» bepleit, dat er een Conferentie zal tot stand komen van officieele vertegenwoordigers van onzijdige StatenAmerika, Denemar ken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland. Vrijwel allen, met wie baron Adelsward in Engeland gesproken heeft sympathiseerden met deze gedachten. Men verklaarde niet té begrijpen, dat er in de onzijdige lan den geen man tevinden is met een ver reikende Staatsmansblik, die zijn kracht wist te gebruiken om dit plan door te voeren. Die Conferentie zou niet tot onmiddellijke opgave moeten heb ben gezamenlijk bemiddeling aan te bieden, dit zou nu nog verloren moeite zijn en zou meer kwaad dan goed doen. De Conferentie zou voorloopig de vraag moeten overwegen, hoe het best de belaugen der onzijdigen te beschermen zijn bij het toekomstig sluiten van den vrede, waarbij de neutrale Staten waarschijnlijk in ver schillende opzichten even gewichtige belangen hebben als de oorlogvoeren den, en moeten beraadslagen over die vredesvoorwaarden van algemeenen aard, die noodzakelijk behandeld moe ten worden bij het sluiten van een vrede, wil men een duurzamen vrede tot stand breogen. Zulk een arbeid geschiedt reeds langer dan een jaar dank zij particulier initiatief, maar een officieele Conferentie zou zeker van groote beteekenis zijn voor de toe komst. Het tot stand komen van zulk een Conferentie zou tocb een wel- dadigen invloed hebben. Behalve dat zou zij reeds van het begin af kunnen optreden als een tusschenpersoon voor het bespreken van bepaalde vraag stukken tusscben de oorlogvoerenden en bet opheffen van misverstand be treffende de werkelijke beteekenis van de besprekiogen die aan beide zijden voorkomen en zij zou tenslotte een volkomen geheel uitmaken, gereed, om wanneer het oogenblik vroeger of later aanbreekt, dadelijk den bemid- delingsarbeid te ondernemen. Zoowel Minister Asquit als Lord Grey hebben verklaard, dat van Engelsch standpunt uit het einddoel is het verwezenlijken van een orga nisatie tusschen de staten, waardoor internationale geschillen op vreedza- men weg opgelost zullen kunnen worden en oorlog zoo mogelijk zal kunnen worden voorkomen. Wat Amerika betreft heeft President Wilson zijn instemming met deze gedachten reeds uitgesproken. Deze zelfde ge dachte ligt, dit bracht Baron Adels ward in herinnering, ook ten grondslag aan het eerste reeds in bet begin 1915 genomen initiatief van den N. A. O. R. dat nu uitgewerkt wordt door de «Centrale Organisatie voor een Duur zamen Vrede» mat medewerking van personen uit de meest beschaafde staten. Deze «Centrale Organisatie» denkt zulk een organisatie tot stand te doen komen door ontwikkeling van het tot nu toe uiterst onvolkomen Haagsche werk. Baron Adelsward's indruk was, dat in invloedrijke Eugel- sche kringen de overtuiging leeft, dat de gevolgen van den oorlog in ver schillende opzichten zoodanig zullen zijn dat zij de uitvoering van een zoo danig zullen vergemakkelijken. Zooals bekend, was Baron Adelsward Voorzitter der Conferentie te Stock holm van de drie Scandinavische groe pen der Interparlementaire Unie, waar eveneens de wenscb werd uitgesproken dat een Conferentie van officieele Ver tegenwoordigers der onzijdige regee ringen met bovenbesproken doel, zou tot stand komen. Uit een door den Heer Lochner, algemeen Secretaris der (niet officieele) Neutralen Confe rentie ontvangen telegram uit Stock holm is thans gebleken, dal bet bijeen roepen van eeD zoodanige Officieele Neutralen Conferentie een uitdrukke lijk onderwerp van bespreking zal uitmaken van de dezer dagen te Cbristiania plaats vindende Conferentie der Scandinavische Ministers. De Troonrede en de oorlog. De Lokalanz. (Berlijn) trekt een parallel tusscben de Koningin van Roemenië en Koningin Wilhelmina van Nederland, en zegt, dat waar de koningin van Roemenië niets beeft nagelaten om baar land in den oorlog te drijven. Koningin Wilhelmina daar entegen in de Troonrede voorzichtig maar duidelijk en met beslistheid den nadruk beeft gelegd op de zelfstandig heid en de soetereiuiteitsrechten van Haar land, zonder daarbij een uit- dagenden toon aan te slaan. Vastberadenheid, omzichtigheid en kalme trots spreken uit deze woorden. In groote lijnen toonon zij het karakter van deze Vrouw en Koningin. Het lot, dat beide landen in wellicht niet al te verre toekomst zal beschoren zijn, zal deze tegenstelling waarschijn lijk Dog duidelijker doen uitkomen. De Duitsche veldtocht in Frankrgk niet naar wenscb. Naar aanleiding van het in ongenade vallen van generaal Vod Heeringen, die van zijn commando aan het wes telijk front ontheven is, herinnert het, Journal er aan, dat het Duitscbeleger, dat den inval in 1914 begon gecom mandeerd werd door acht bevelvoerders, waaronder de drie kroonprinsen en vijf generaals. Alleen de drie kroon prinsen, t.w.: de Duitsche kroonprins, de kroonprins van Beieren en de kroon prins van Wurtemberg, Bleven in func tie. De vijf andere bevelhebbers de generaals, Von Hausen, Von Billow, Von Kloek, Von Deimling en Von Heeringen, zijn allen in ongenade gevalleD. Wat de adviseurs van de drie kroonprinsen aangaat, twee daarvan, n.l. Von Haseler, de adviseur van den Duitschen kroonprins, en Von Eioem, adviseur van den kroonprins, vaD Wurtemberg en daarna bevelhebber van eeu legerkorps werden op non- activiteit gesteld. Uit al deze gevallen van het in ongenade vallen van deze bevelhebbers blijkt, dat de veldtocht in Frankrijk in bet geheel niet be antwoord heeft aan de verwachtingen die men er van had. De Roeskoje Slowo weet te vertel len dat Roemenië is toegetreden tot de overeenkomst van Londen, waarbij de geallieerden verklaard hebben, geen afzonderlijken vrede te zullen sluiten. Overwinnen met het zwaard en met bet geld. In bijna alle Duitsche bladen vinden wij bet facsimile van een bandschrift van den opperbevelhebber. Dit luidt: «Het Duitsche volk zal d in vijand niet alleen met bet zwaard, maar ook met bet geld verslaan. Dat zal de oorlogs- leening bewijzen.» Het stuk is ge- teekend: Von Hindenburg, generaal- veldmaarschalk in bet groote hoofd kwartier, 11 September 1916. Daarop volgt dan de opmerking: Een man, die zich zulk een aanspraak op de dankbaarheid en het vertrouwen van het Duitsche volk beeft verworveD, als onze Hindenburg, mag niet tevergeefs gesproken hebben, leder Duitscber moet het zijne doen, opdat de ver wachting van den giooten veldheer in vervulling gaat. Zuid-Afrika en de oorlog. Volgens een Tunes-bericht moet generaal Botba in een redevoering te Kokstad in de Kaapprovincie bet volgende hebben gezegdWij moeten niet ontmoedigd zijn, indien de oorlog nog twee jaren voortduurt. Onze plicht is ons hierop voor te bereiden. Volgens een Reutor-bericht uit Johannesburg wordt aldaar een mon ster-petitie op touw gezet teo gunste van de invoering van dienstplicht in geheel Zuid-Afrika. Vaderlandeliefde. Er wordt een welsprekend staaltje van bet nog immer vurig patriotisme der Belgen meegedeeld. Onlangs is aan het Russische front bij het de tachement Belgische automitrailleurs, tijdens het offensief van generaal Broessilof, gesneuveld de soldaat De Becker-Remy, zoon van den Leuven- schen senator. De Russische generaal beeft buide gebracht aan zijn helden moed en de Belgische minister van oorlog beeft order gegeven zijn naam op de dagorder te brengen en hem tevens te doen afroepen bij elke wapen opneming van zijn corps. Zijn dood beeft niet kunnen beletten dat de nauwelijks 17 jaar oude broeder van den te Tarnopol gesneuvelde diens plaats wou innemen. Hij wilde zich bij het Belgische leger aangeven, doch toen bij uit het bezette België vluchtte, is bij gevat aan de Hollandsche grens en als krijgsgevangene naar Duitsch- land vervoerd. Uitoefening van kiesrecht door gemachtigdent Eindverslag is uitgebracht nopens het wetsontwerp tot het in over weging nemen van eeD voorstel van DOOR JOHANNA STEKETEE. 11) Magda heeft er nog 't meest, in ieder geval 't langst, door geleden, hoewel Elize zich alles meer aantrok, heviger voelde. Hoe dikwijls gebeurde 't, dat Magda's schoolvriendinnetjes, tot haar aangetrokken door haar lief, zacht karakter, zich plotseling terugtrokken, zonder dat er een reden voor te bedenken was? Magda begreep dat niet, peinsde daarover. Ik begreep wel, maar kon het kind geen verklaringen geven, daar ik 't niet goed vond, den tijd vooruit te loopen. Ik zocht haar dan op indirecte wijze te troosten, namelijk door haar iets anders in de plaats te geven. Maar een droeven glimlach om mijn mond, die haar niet ontging, toonde voldoende, hoe het kin derleed het moederleed was. Zal ik van jullie kinderjaren verhalen De essence er van is toch in jullie eigen zielen onuitwischbaar ingeprent. Mis schien is het goed voor Helene, dat ik hier enkele herinne ringen ophaal. Haar jeugd is toch in alle opzichten zoo ver schillend van die van jullie. Jullie leed om je moeders ver leden is nooit 't hare geweest. Immers, voor Helene's geboorte, was het verleden voor het oog der menschen van allen smaad gezuiverd. Z<5<5 oppervlakkig, kinderen, is het oordeel der wereld, dat in haar oog, één uiterlijke daad in staat is, vele innerlijke daden, die alleen schuldig in schijn waren, te zuiveren en te rechtvaardigen. Maar het leed, mij door die smadelijke houding der wereld aangedaan, is hoewel verlicht, nooit weggenomen kunnen worden. Het gaat met mij in den dood. Het is in dié jaren geweest, dat mijn groot verdriet troost zocht in godsdienst en phylosophie. De beoefening der filosophie deed mij me toeleggen op zelfverbetering en stemde mijn oproerige gedachten telkens weer rustig. De godsdienst deed me zachtmoedig blijven en zonder zin tot wraak, zelfs tegen hen, die mij 't diepst griefden. En 't is ook uit liefde voor die orthodoxe, protestante godsdienst, welke het bestaan van God en het voortleven na den dood als bewezen beschouwt, welke mij er toe heeft ge bracht, Magda en Elise op lateren leeftijd, dan dien, waarop dat gewoonte is, te laten doopen. Maar laat ik nu iets waarvoor ik jullie altijd waar schuwde en waarvan ik jullie altijd trachtte tegen te houden, zelf den tijd niet vooruit loopen. Ik ga jullie nu rustig vertellen van jullie kinderjaren en het moet klinken als een aardig verhaal, dat jullie zal ont roeren en boeien tevens. De Maartsche zon schijnt weer vroolijk door mijn kamer en ik voel nyj beter en behagelijker, dan men zou verwach ten, dat iemand zich moet voelen, die toch met gewisse en vlugge schreden den dood tegemoet gaat. Laat ik trachten geregeld te vertellen. Yoor wij ons goed en wel inrichtten, verraste mij een aan- geteekende brief van mijn vader, dien jullie nooit met den lieven naam van grootpa of opa konden aanspreken. In langen tijd had ik niet van hem gehoord. Nu zond hij mjj een groote som gelds met de belofte mij geregeld elke drie maanden zulk een som te zenden. Ik had hem nooit om geld gevraagd, maar hij was gelukkig in zaken geweest en zond; 't mij. Ikthad 't niet bepaald noodig, maar kon 't best gebruiken. Het is wonderlijk, dat er, zonder dat ik er ooit moeite voor deed, altijd voor gezorgd is, dat ik ruim geld had. Ik had ook altijd het gevoel rijk te zijn en rijk te blijven en daarin ben ik nooit bedrogen. Mijn vaders brief bevatte noch verwijten, noch vragen. Toch begreep ik, dat hij alles wist. Zond hij mij geld, omdat hij vreesde, dat ik niet genoeg hebben zou voor mijn heide kinderen Of deed hij het uit stil verlangen, om aan mij goed te maken, wat zijn tweede vrouw aan mij had misdaan? Of uit meelij, dat ik zoo jong zonder moeder was geweest? Of aangedaan, dat mijn beide kinderen geen vader hadden? Hij verklaarde zich niet. Hoe het zij, wel berustte zijn voornemen mij te helpen op vaste oorzaken. Iu zijn tweede brief meldde hij mij, dat hij licht ongesteld was. Mocht de ziekte onverhoopt verergeren, zoo schreef de goede man, dan zou hij er bijtijds voor zorgen, dat geregeld aan mij werd uitgekeerd, wat bij mij had toe gedacht. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1