HUISVROUW!! Zijn zwaarste Taak DUO PAULUS Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Amersfoortsch Bioscoop- en Varieté-Theater Langestraat. JOE DEEBS veranderiDg ia het Ilde, lilde enIVde hoofdstuk en in de Additioneele Arti kelen der Grondwet. In haar eindverslag merkt de Com missie van Rapporteurs op, dat in het Voorloopig Verslag de wenscb van sommige leden is vermeld, dat de Regeering aan het voorstel tot invoe ring van het algemeen kiesrecht zou toevoegen eene bepaling tot toelating van de uitoefening van dat recht door gemachtigden. In de Memorie van Antwoord heeft de Regeering niet medegedeeld, waarom zij aan dezen wensch geen gevolg heeft gegeven. Vertrouwende, dat de Regeering bereid zal zijn vóór de openbare be handeling der voorstellen alsnog een antwoord op de beschouwing van het verslag aangaande dit punt aan de Kamer te doen toekomen, is de Com missie van Rapporteurs van oordeel, dat die behandeling voldoende is voor bereid. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 26September 1916, des avonds 7 uur. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 1. Benoeming van een onderwijzeres aan school A. 2. Benoeming van een onderwijzeres aari school B. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school F. 4. Benoeming van een onderwijzer aan school G. 5. Voorstel van Curatoren aan het Gymnasium om W. H. Moll tot 15 October a.s. te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan die inrichting. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van klasseD aan de Hoogere Burgerschool. 7. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium om de aanstelling van F. C. Unger, als tijdelijk buitenge woon leeraaar in de Oude talen aan die inrichting, te verlengen voor den cursus 1916-1917. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het ziekteverlof, verleend aan mej. M. C. Beek, onderwijzeres aan school A. 9. Onderzoek geloofsbrieven Raads leden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Koninginne- laan aan mevrouw A. M. M. Sandberg, geboren Coblijn. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan den Utrecbt- schen weg aan J. M. Phalï. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel fabrieksterrein aan den Isseltschen weg aan de N. V. «Weverijen van D. van Leyden Zoon«, te Krommenie. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel grond aan de Paulus Buysiaan aan L. Eysink. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Huygenslaan aan mejulTrouw P. F. M. Houbaer. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan den Utrechtschen weg aan jhr. B. Eekhout. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het crediel voorden bouw van de brug tegenover de Co- ninckstraat te verhoogen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van een ventilator in de Raadszaal en tot het vervangen van de gasverlichting in die zaal door een electrische ver lichting. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verbetering van de afwatering derBarchman Wuytiers- laan. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan H. L. van Eijber- gen vergunning te verleenen tot het plaatsen van een privaatput in Ge meentegrond. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijn voor een gedeelte van den Liendertschen weg. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de verbete ring van bet Smallepad. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de speelplaats van school F. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van tarreinen in het Arnhemsche kwartier van mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer, te Zeist, ten behoeve van de volkshuis vesting. 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de door hen aange boden plannen voor bet maken van den nieuwen verbindingsweg tusschen den Heiligenberger weg en den Hoe- velakenschen weg goed te keuren. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in elke school voor de concierges een vertrekje te maken. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake aankoop van boomen aan den Leusderweg. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de overneming van de Hoogere Burgerschool door bet Rijk. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te mach tigen, af te wijken van de bij art. 6 sub a en art. 8 sub 3 van het Werk lieden-reglement gestelde leeftijds grenzen voor de benoeming van eenige werklieden aan de Bedrijven. 29. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de «Ver ordening, regelende de voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeente-gasfabriek wordt verstrekte en van de «Verordening, regelende de voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort muntgas meters worden ter beschikking ge steld® en om een crediet te verleenen voor het aankoopen van veiligheids gasmeters. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening dienst 1915 en tot vaststelling van bedrijfsrekenin gen, dienst 1915. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van pensioengrondslagen van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, 32. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ge meente begrooting, dienst 1916. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het 4e gedeelte van het primitief kohier, het le suppletoir kohier en het fo- rensen-kobier der Inkomstenbelasting, dienst 1916. 34. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van sup- pletoire kohieren van de Schoolgeld belasting, dienst 1915/1916. 35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving van Inkomstenbelasting, dienst 1915/1916, wegens vertrek of overlijdeD. Zondagochtend preekt Ds. G. J. Heering uit Arnhem in de Remon- strantsche kerk en Ds. Ten Cate in die der Doopsgezinden Ds. L. H. Beekamp zal den 29 October door prof. P. J. H. de Bruijn van de Theologische school te 's Gra- venbage als predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente alhier wor den bevestigd. De heeren Nieuwendyk, Van Nijnatten, mr. Stadig en Looxma baron Rengers, 15 dezer tot lid van den Raad gekozen, hebben hunne benoeming aangenomen. Hedenmiddag wordt in Amicitia de tentoonstelling van paddestoelen geopend. Paddestoelen en andere zwammen worden tentoongesteld zoo als zij in de natuur worden aangetroffen tusschen afgevallen bladeren, op mos, boomstronken, doode takken en ander bout. Zij zijn gerangschikt volgens het systeem van wijlen prof. dr. C. A. J. A. Oudemans en voorzien van gekleurde en ongekleurde kaartjes, waarop do namen der soorten. Groen wil zeggen, dat de soort eet baar is; rood wijst op giftig en wit beteekent ongenietbaar, hetzij door samenstelling, hetzij door reuk of smaak. Gekweekte paddenstoelen (cham pignons), ingezonden door de cham- pignonkweekerij «Aurora® te (Jgghelen bij Apeldoorn. Toebereide paddenstoelen, welke, zoolang de voorraad strekt, te proeven zijn ingezonden door mej. Cath. Cool, Conservatrice van bet herbarium der vereeniging. Aquarellen van paddenstoelen, ver vaardigd door mevr. KalshovenBier mans en de heeren K. Keur te Putten en Joh. Ruys le Heemstede. Een collectie photographieën van paddenstoelen, ingezonden door den beer A. M. Tromp van Holst, alhier. Het Amersfoortsch Bioscoop- en Variété-Theater in de Langestraat kondigt, zooab Bit achterstaand» ad vertentie blijkt, een nieuw programma aan n.l. een zeer spannende film in 4 afdeelingen, getiteld«Zijn Zwaarste Taak® en het optreden van het Duo Paulus, transformatie duettisten. A.s. Woensdag 27 Sept. wordt door de Amersfoortscbe Muziekver- eeniging, Directeur den Heer A. L. Maas (onder leiding van den Heer A. v. d. Brande) bet achtste concert gegeven in dit seizoen. Aanvang 8 uur. Hier ter stede werd een afdeeling gevestigd van de Nat. Vakbond van orgel- en pianomakers en stemmers. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L. Joele, voorzitter, C. J. v.d. Berg, secretaris, en P. Biedam Kubes, penningmeester. Een los werkman, werkzaam aan den bouw der militaire stallen, werd gisteren door een vallende balk in bet gelaat getroffen. Gelukkig bepaalde hetongevalzich tot een huid verwonding. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co'.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Sept., in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 32 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 780 faillissementen tegenover 991 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Jaarbeurs Utrecht. Het uitvoerend Bestuur van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 26 Februari10 Maart 1917 te Utrecht zal worden gehouden, heeft voor een ontwerp-aanplakbiljet een besloten prijsvraag uitgeschreven en tot deelneming daaraan uitgenoodigd de boeren C. Lion Cachet, Willy Sluyter, Jan Sluyters, C. Roll en Leo Gestel. Aan eene jury bestaande uit de heeren G. W. van Heukelom, R. N. Roland Holst en W. H. de Buisonjé was de beoordeeliug der ingekomen ontwerpen het meerendeel der artiesten had meer dan een ontwerp ingediend opgedragen, met het resultaat, dat aan den heer Lion Cachet met algemeene stemmen de prijs is toegekend. Het uitvoerend Bestuur der Jaar beurs heeft in overeenstemming met de uitspraak der jury het ontwerp Lion Cachet ter uitvoering aangenomen Een bedrog. De «Nieuwe Rott. Ct.® van 10 Sep tember heeft een lang, prijzend over zicht opgenomen van een werk, ge publiceerd door de uitgeverszaak Ferdinand Wijss in Bern, getiteld «La Vérilé» door Joseph Bertourieux. Een Havas-telegram van den 12en dezer heeft afgerekend met deze uit gave, die een simpel bedrog is. Zij bestaat namelijk uit een uitgebreide compilatie van den correspondent der «Frankfurter Zeitung® te Bern, die vervolgens zijn toevlucht heeft ge nomen tot een Franschen vertaler om zijn werk aan te bieden aan de neutralen. Deze vertaler, wiens naam werkelijk met een B. begint, heeft bet in zijn hoofd gekregen om deo naam Joseph Bertourieux aan te nemen, daar die, uit een euphonisch oogpunt voor neutrale ooren, alle karakteristiek vertoont van een Fran schen naam vanLatijnschen oorsprong. Het is waarschijnlijk om dion naam, dat de »N. R. Ct.« schrijft. «De schrij ver is een Parijzenaar, en de vorm, in welken hij zijn ideeën en zijn be schouwingen uit, doet zijn Fransche beschaving eer aan.® Die vorm is echter zóó weinig Fransch, dat er in het werk in kwestie manieren van voelen en van zich uitdrukken voor komen, die zonder twijfel toe te laten, den Duitschen oorsprong van dit propaganda-werken verraden. Ziehier een voorbeeldJoseph Ber tourieux, in den loop van zijn historische afwijkingen vindt gelegenheid om te spreken van Napoleon III en hij noemt hem «onze keizer® («notre Empereur«) edoch, nooit zal een Franscbman, zelfsnieteen Franschman uit een familie, die de verbanning van Napoleon in St. Heleoa heeft gedeeld, van Napoleon I of Napoleon III sprekende,zeggen «ouze keizer® («notre Emperieur®) maar «de keizeri 1' empereur®). «Onze keizer® is de ver taling van «Unser Kaiser®, en dit voorbeeld onder vele anderen is vol doende om het bedrog van den Duitseheu schrijver- aan te toonim. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 15 tot 21 September 1916. Geboren: Bertha, d. van Frans Lodewijk van de Velde en Mathildis Odilia Morrens. Cornelia Hendrika, d. vau Cornelis Daatselaar en Hen drika Cornelia de Groot. Aart, z. van Willem Schimmel en Willemina van Zoeren. Clementine Julie Marie, d. van Léon Louis Leopold Blavier en Marie Louise Vier. Willy, z. van Edmond Henri Francois Passier en Jannetje Tegelaar. Maria Aleida Helena, d. van Petrus Johannes Mein- ders en Alijda van Noordenburg. Anna Maria, d. van Hendricus Ruur- dericus Visser en Maria Johanna Knui- vers. Wilhelmus Cornelis Marinus, z. van Wilhelm Barend Henii Cornells Immink en VVilhelmina Melina van Eijkelenburg. Dirk Adriaan, z. van Jan Bouwmeester en Wilhelmijntje Dijkhuizen. Alijda, d. van Marinus Brons en Alijda Mulder. Cornelis z. van Cornelis Petrus Antonius de Vries en Geertje Kroon. Wilbel mina Engelina, d. van Gijsbertus van de Brug en VVilhelmina Engelina van de Btug. Reintje d. van Hendrik Booms en Elisabeth Mol. Gijsberta, d. van Antonie Thomassen en Gijs berta Nagel. Ondertrouwd: Willem Pieter Dirk Corporaal en Johinna Hendrika van Achterbergh. Johannes Cornelis Louwerse en Dirkje Stam. Frederik van de Geer en Geertruida Hazelaar. Wilhelmus Antonius Pijpers en Gijsberta Leonards Krijnen. Jo hannes Antonius van Barneveld en Gijsbertje van Beerschoten. Gerrit Willem Adolf Jansen en Heiltje van Dijk. Adolf Hendrik Gerard Holland en Maria Frederika Rolandus Hage doorn. Jacob Jan Pureveen en Johanna Veenendaal. Getrouwd Johan Willem Siertsema en Gijsberta van den Burg. Overleden: Gijsbertha Verheuvel, 52 jr., eebtgen. van Jacobus Joannes Hendrikus Putman. Theodora Tee- wissen, 3 jr. Hendrik Stilting. 80 jr., weduwn. van Johanna Verbeek. Herman Hendrik Scholten, 77 jr., weduwn. van Johanna Gerritdina Buijs. Leuaden. 15—22 September 1916. Overleden: Neeltje van Schalm,oud 2 maanden. Stoutcnburg. 1522 September 1916 Geboren: Petrus, z. van Petrus van der Heiden en Antonia Wannink. Woudenberg. Geboren: Hendrikus, z. van Jan van Ginkel en Janna van de Vis. Overleden:- Jacoroijnije Bouman, gehuwd met Hendrik van Ginkel 55 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtebeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 812'/, en van 67 V» uur i Zaterdags van 8'/,12'/,nni. Aanvragen van Werkgevers op 21 Sept. le. Volwassenen. 1 banketbakkers. 1 bierbottelaars. 2 dagmeiden. 1 kappersbedienden (mann.) 2 kleermaker. 1 kopergieter. 1 meiden (tweeds) 2 meubelmakers. 1 scboenmakers. 2 slagers. 1 timmerlieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 dagmeiden. 1 sigarenmakers. 1 kopergieters. 1 schrijver-teeken. 1 schoenmaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 21 Sept. le. Volwassenen. 6 breisters. 1 kinderjuffrouw. 1 corrector. 3 kleermakers. 1 coatuumnaaister. 1 kruideniersbediende 1 depothouders. 1 linnennaaister. 1 electriciens. 5 stopster. 1 concierge. 3 timmerlieden. 1 gouvernante. 6 werkvrouwen. 17 grondwerker. 1 voerman. 2 kantoorbedienden 28 losse arbeider. (mann.) 2 kantoorbedienden (vrouw.) 2e. Leerlingen en Jongens. 1 Tweede meisje. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teieph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 22 Sept. 1916. Tarwe f 0.Rogge f 0.—. Boekweit 0. appelen f4,50hfH.Peren f5.a f14.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f3.50 a f 4.00 Hoendereieren f 10.50 k f11.p. 100 st. Bruine eieren f 11.af 11.40 per 100 st. Boter f175 k f 1.75 per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.—. a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.60 a f 2.70 Kuikens f 1.50 a f2.50 Piep kuikens f0.60 a f 1.50 Ganzen 1 0. k fO..Eenden f 1.20 a f 1.50 p. st. Jonge f0.00 a fO.OO. Haion fO.— afO.— Wilde kouQntn f6.00 h fO.OO Tamme 10.80 a f 1.50 Duiven f 0.70a f 0.80 paar Magere varkens I 20.— a f30.—. Varkens -. export f0fOZeugen f60.a f120.Biggen f6a f 18Schrammen 10.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— i I O00—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.— it f000. Pinkstieren f Ok f 000. Kalveren f 12.k f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 120 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,100 heet. Zaudaardappelen, 70000 stuks Hoen- dereieren. 0000 stuks Eendeneieren SO kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 8 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 20 zeugen, 4 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 52152 stuks. Prijzen f 10.80—f 11 30. Eendeieren f9.40 f9 80. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 0.96f 1.15 pér K G. Jonge Hanen f 1.26f 1.90 per K G. Oude Hanen f 1.00—f 1.06 per K.G. Eenden f0.66f 0.71. Duiven f 0.30 per stuk. Dinsdag 19 Sept. Regeeringseieren, 71697stuks, prijzen van f7.20f8 50. Vrijdag 22 Sept. Regeeringseieren 53600 stuks, prijzen van f8 00f 8.90. RECLAME. Wordt gij te spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoe gen. Sommigen zijn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen jong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rheu- matische, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerking, zor gen en het gebruik van sterken drank te vermij den, door regelmatige gewoonten, dagelijksche wan deling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rug pijn, rheumatische pijnen en waterstoornissen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te filtreeren, het welk rugpijn, spit, waterkwalen, waterzucht, rheu- matiek en niergruis of-steen veroorzaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Amersfoort verkrijgbaar bij A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco nu ontv. v. postwissel k f 1.75 Voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 31 Voor f 1.95 eene geh. bezending Matten enz om uw woning gezellie te maken, 1 prima kwal. Chineesche vloermat, fijne mooie kleuren voor slaapk., keuken enz., 2 flinke nette gangmatten, 1 sterke deur- slijkmat 80 c.M. bij 50 c.M., 1 gekleurde zachte bedmat, gratis: 1 fraaie wand versiering en 1 fijn tafelmatje. Wie binnen 8 dagen besteld ontvangt dit alles en nog extra 1 fr. stoelk., 1 lampenkap, 1 fijne tafellooper, 2 boodschapm. of 1 flink Tafel kleed. Mattenfabriek, Haarlemmerstraat 150, Amsterdam. Programma van 22-28 September 1916 Laatste Bioscopische Oor logsberichten. Avonturen van den beroemden defectieve Zeer spannende film In 4 afd. Optreiea van liet alom bekende Holland's beste T ransformatie-Duettisten. Men wordt ten zeerste aangeraden plaateen te bespreken. Voorstellingen des avonds 7 en 9 uur. Z0NDA6 VANAF 3 UUR. Doorloopend toegang. Prijzen der plaatsen: Loge 68 cent, le rang 53 cent, 2e rang 37 cent, 3e rang 21 oent. Door de enorme koeten kunnen wij geen Mllltalre-prljzen geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2