NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. GESCHIEDENIS EENER MOEDER. No. 81. Zaterdag 7 October 1916. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! Ingezonden. DE OORLOG. BINNENLAND. 14> Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlgke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redqptie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Amersfoort, 4 October'1916 Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij uwe mede werking door de plaatsing van den volgenden oproep. Ten einde gegevens te verzamelen voor een hernieuwd verzoek aan de Regeerin» raden wij 1. weduwen van vóór Januari 1906 overleden of gepensionneerde openbare en bijzondere onderwijzers, 2. vóór 1906 gepensionneerde open bare en bijzondere onderwijzers, welke nog weduwen kunnen nalaten, aan, bun naam en adres schriftelijk in te zenden vóór 12 October a.s. bij den beer F. E. Ritsma, Krommestraat 12a. Niet alleen zjj, die in Amersfoort woonachtig zijn, doch óok collega's en weduwen uit Bunschoten, Hoogland, Woudenberg, Leusden en Hoevelaken kunnen zich tot bovengenoemd adres wenden. Uwe Redactie dankend voor de plaatsruimte. Namens het bestuur der afd. Amersfoort, B. v. N. O H. W. VAN MECHELEN, Secretaris. Zeer geachte Redactie. Namens ons Comité verzoek ik u beleefd, het onderstaande in uw geacht blad te willen opnemen, teneinde ons werk te helpen verlichten en de uit voering onzer plannen mogelijk te maken. Tot nadere inlichtingen is de ondergeteekende ten allen tijde bereid. Met de meeste hoogachting, Uw dw. dr. W. F. VAN HEUSDEN. Secretaris. In de aangrenzende landen, die in den oorlog gewikkeld zijn, wonen duizenden Nederlandscbe gezinnen, welker zorgen, om aan hunne kinderen het noodige en noodigste voedsel te verstrekken, met den dag grooter worden. De aan ondervoeding lijdende kinderen uit deze gezinnen nog tijdig voor ziekte en een zekeren ondergang te bewaren, ligt in de macbt van het Nederlandsche volk. Het Comité voor Nederlandscbe kinderen in den vreemde is bezig, bedoelde kinderen naar Neder land over te brengen en ze in ons midden te voeden en te verkwikken. De arbeid is zeer omvangrijk en ver- eiscbt groote geldelijke middelen. Het doet daarom een beroep op de liefde van ons volk voor zijne landgenooten over de grenzen, maar niet minder op zijn weldadigheidszin, om de middelen bijeen te brengen, die voor het onder houd dezer beklagenswaardige kinderen noodig zijn. Bijdragen neemt de penningmeester S. van Lier Ez., Nassaukade 358, Amsterdam, gaarne in ontvangst. Het Comité voor Nederlandsche Kinderen in den vreemde: Professor Dr. J. TE WINKEL, voor zitter. W. F. VAN HEUSDEN, Nic. Maes- straat 43, Amsterdam, secretaris. J. BLOOKER, wethouder te Zeist. Dr. P. H. VAN ROOIJEN, Chirurg, Schiedam. S. VAN LIER Ez., Nassaukade 358, Amsterdam, penningmeester. Een Engelsch protest tegen de woorden van Lloyd George. In «The Daily News» van 30 Sept. schrijft de bekende Prof. J. A. Hobson een ingezonden stuk, waarin bij in de eerste plaats opkomt voor bet recht van de neutralen om tusschen beide te komen, wanneer zij kans zien dit met succes te doen. De woorden van Lloyd George dat Engeland geen tusschen- komst van buitenstaanders zou ver dragen gesproken toteen Amerikaansch journalist zijn volgens hem een on beleefdheid tegenover Amerika. «Het zal den indruk maken, alsof wij een voorkeur zouden hebben voor geweld boven verstandelijk overleg als middel om tot onderhandelingen te komen. «Maar, vervolgt de schrijver, zelfs het dwaze van eeD dergelijk ruw af wijzen tegenover Amerika, zinkt in het niet bij de gevolgen, die een dergelijke uitspraak moet hebben voor deu strijd, die in Duitscbland gaande is tusschen den Rijkskanselier, den vertegenwoor diger van politiek overleg, en leger- politici die het ongebreidelde geweld vertegenwoordigen. Dergelijke uitspra ken zullen als gevolg hebben, dat juist die militaire heerschappij die Lloyd George wil vernietigen zal worden versterkt. Bovenstaande overwegingen geven Prof. Hobson dan ook aanleiding zijn stuk te eindigen met deze vraag: «Waarom mag de Minister van Oorlog treden in hetgeen behoort lot het gebied van den Minister van Buiten- landscbe Zaken en aankondigen welke politiek zal worden gevolgd Zomertijd gewenechtl Naar aanleiding van een bij de Kamer van Koophandel te Assen in gekomen schrijven van Burgem. en Wetb. dier gemeente met verzoek haar oordeel uit te spreken over de wenscbelijkheid omtrent het invoeren van den z.g. zomertijd ook in volgende jaren, heeft de Kamer na inlichtingen ingewonnen te hebben bij de leiders van verschillende bedrijven daar ter stede, als haar oordeel te kennen gegeven, dat het wenschelijk is dat de z.g. zomertijd als blij vende maatregel worde ingevoerd. Gebrek aan varkens. Niettegenstaande men van oöicieele zijde aanspoort de varkensmesterij voort te zetten, wordt in het Land van Heusdon door velen hiermede niet voortgegaan, en wordt algemeen een groot tekort aan varkens verwacht. Er is niets meer mee te verdienen, nu de voederartikelen zoo duur zijn en men schijnt er niet zeker van te zijn dat er voortdurend voldoende aanvoer van maïs zal zijn. Goederen voor België. Bij alle zendingen, goederen paarden en vee. die naar België en Noord- Frankrijk worden verzonden, moet tot invoer toestemming («Einfuhrgeneb- migungu) zijn verleend: le. door de «Aussenhandelstelle* te Brussel voor de stations gelegeu in het gebied van «het Generaal Gouvernement in België*. 2e. door de «Ein und Ausfuhrstelle des Grossen Hauptquartiersi voor de stations gelegen in bet «Operations-und Etappen gebied*. Die «Einfukrgenehmigung* is voor- loopig niet noodig voor zendingen brood en gist. De zendingen voor de «Commission forRelief in Belgium* en voor het Hollandsche Comité de Ravitaillement du Nord, moeten eveneens van be doelde «Einfuhr genehmigung* verge zeld zijn, voor zoover die zendingen al thans niet uit brood en gist bestaan. Zijn de zendingen niet van de Einfuhr genehmigung voorzien, dan worden ze aan de grens niet ter doorzendingen aangenomen. Luitenant Mallinckrodt gedeser teerd? De luitenant der infanterie G. A. Mallinckrodt, bekend uit zijn detacbee- ring bij de Albaneescbe gendarmerie en later uit zijn optreden bij het verzet der Belgische geïnterneerden in bet kamp van Zeist, heeft ons vaderland verlaten en dienst genomen in het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Nader verneemt de Nieuwe Ct. Luitenant Mallinckrodt heeft bijzijn vertrek een brief achtergelaten waarin hij mededeelde, dat hij aan den oorlog wenschl deel te nemen. Daar hij in de tegenwoordige omstandigheden natuurlijk geen ontslag zou kunnen krijgen alsofficier bij het Nederlandscbe leger, beeft hij dit ook niet verzocht en achtte hij zijn vertrek de eenige manier om zich aan zijn verplichtingen hier te lande te onttrekken. Door deze daad heeft de luitenant Mallinckrodt Diet slechts het Neder landerschap verloren, daar hij zich zonder verlof in vreemden krijsdienst beeft begeven, maar is hij volgens de Militaire Strafwet ook schuldig aan desertie. Suiker. Naar wij vernemen zullen deWester- suikerralïinaderijendesuikerraffinaderij v.b. Spakler Tetterode de volgende week baar werkzaamheden hervatten, waarna binDen enkele dagen met de aflevering van suiker kan worden begonnen. Hoewel de distributieregeling en alles wat daarmede samenhangt voor bet volgende campagnejaar nog niet geheel gereed zijn, kan toch al reeds de geruststellende verzekering gegeven worden, dat een tekort als zich dit jaar voordeed, niet herhaald zal worden. Het suikerdistributiekantoor beeft aan alle kruideniers, fabrikanten enz. ge vraagd hoeveel suiker zij het afgeloopen campagnejaar hebben gebruikt. Het totaal van deze opgaven wordt nu gereserveerd voor het a.s. campagne jaar. Men rekent dan echter op een zeer ruime toeneming van het verbruik. Bovendien zal dan nog voor alle even tualiteiten een groote reserve worden gehouden. Verder werden maatregelen ont worpen om te voorkomen dat de fabrieken, die voor export werken haar benoodigde quantiteiten, zij het ook tijdelijk, aan de binnenlandsche con sumptie onttrekken. «Hbl.c Verleiding tot smokkelen.! Menscbrijft van de oostelijke grenzen aan het N. v. d. D.: Men staat verbaasd over de moeite, door JOHANNA STEKETEE. Br was geen gif uit te zuigen. Hier kon de moeder nog eer beklaagd dan beschuldigd worden. Binnenshuis trachtte ik mijn kinderen 't leed, dat er was, en 't leed, dat dreigde, zooveel mogelijk te vergoeden. Het was gezellig op onze bovenkamers, echt huiselijk en prettig. Wij aten er van deu kok, heel lekker, en ik had een klein gastoestel, waarop ik telkens zelf kleine versnaperingen ge reed maakte, als ommelet bij de koffie, of chocolade-vla en dergelijke lekkernijen, waarvan ik buitengewoon slag had, ze te bereiden. Als ik nog aan dien tijd terugdenk, ruik ik nog altijd de weeïg-zoete gaslucht, die zich zóó aan dat vertrek en dat portaal vasthechtte, dat geen frissche buitenlucht ze eruit scheen te kunnen verdrijven. Er stond een piano en wanneer ik me over de oude ber inneringen heenzette en mijn gevoel vrij spel gaf dan klonken de heerlijkste harmonieën door onze vertrekken, wondere melodieën, aantrekkend Elize, als Magda. Aan alle feesten deden mijne kinderen mee. Met Kerstmis versierde ik zelf een groote Kerstboom voor hen. Met St. Nicolaas bereidde ik zelf een lange tafel vol lekker nijen en mooi speelgoed, die de kinderen verraste bij 't ontwaken. Geen openbaar stadsfeest, of wij waren vooraan. Ik spaarde moeite, noch kosten mijn kinderen goed te laten zien de optocht van Prins Hendrik, of wel van Willem van Oranje, gegeven door de Utrechtsche studenten. Meest reden wij in een open rijtuig door de feestvierenden, tot 's avonds toe, wanneer de aangestoken lampions den feestglans verhoogden. Het was op Magda's tienden verjaardag, den een en twintig sten Maart, den eersten lentedag, dat voor 't eerBt Cor, Magda's oude vriendin bij ons kwam. Hiermee vangt, uit de herinnering bezien, een nieuwe levensperiode voor ons aan. Maar nu basta voor vandaag. Het regent weer buiten, in mijn kamer is het donker. April brengt niet veel zonneschijn, toch is het zoel in de lucht en voel ik de lente wel. Ook de boomen en struiken loopen nu allen uit. Het is een oogen- lust over den tuin heen in de verre bosscben te zien. Ik voel me naar omstandigheden nog al wel. De pijn in mijn longen neemt door de milde lucht wel af. Wat hoef ik jullie eigenlijk van Cor te vertellen. Jullie kent haar. Jullie hebben alleD gedweept met haar joviaal, oprecht, origineel karakter en jullie hebben de herinnering aan een lieve, oude, trouwe vriendin behouden, al is er ook later eenige verwijdering gekomen. Hoe vreeselijk is het kinderen teleurgesteld te worden in iemand, die men zoo lief hadl Hoe vreeselijk is het iemand te zien vallen van het hooge standpunt, waarop men hem had geplaatst en waarop men hem zooveel jaren met eer heeft zien staan! Hoe vreeselijk dat, wat men waande hoog-menschelijke eigenschappen, te zien in hun eigen, kleinen aard. Hoe dit zij, Cor was een lief, vriendelijk meisje, blond en met zachte blauwe oogen, toen zij bij ons binnentrad, een tenger be koorlijk meisje, dat velen innam. We waren dadelijk zulke goede vrienden, dat het wel scheen, alsof een innerlijke liefde haar tot ons had gebracht. En weldra was Cor dan ook een onmisbare gast, zoowel voor Magda, als voor mij en Elize. De meesleepende muziek en de lekkere taart en het ijs, dat ik nog ouder gewoonte bestelde op dien eersten ver jaardag, dien Cor meemaakte, brachten Cor in verrukking. Over familie-omstandigheden spraken wij niet, maar ik begreep aan enkele gezegden en blikken, dat het kind alles wist. Echter wist ik zoo'n houding aan te nemen, dat zij er nooit over begon. Het deed me pijn ook maar 't geringste over dien toestand te hooren, alsof ik mij er toch werkelijk over had te schamen. Maar voor de buitenwereld werd Cor onze meest-vurigste verdedigster. Als iemand 't ook maar waagde een oogenblik minder vriendelijk te zijD tegen Magda, dan wierp Cor, die toch maar twee jaar ouder was, zich voor haar op met een ijver, die bewondering afdwong. Wordt vervoldg).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1