Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVING. Verandering in oude gewoonten welke Duitsche particulieren doen, om de Nederlandsche grensbewoners tot smokkelen te verleiden. Heele rijen net gekleede dames en heeren komen uit de Duitscbe grensplaatsen en soms na een spoorreis aan de grens om wat vet en spek te balen. De Holl. grensbewoners krijgens soms voor een pond vet of spek tot 6.50 a 7 Mark. Ook lieden, die het smok kelen niet gewoon zijn, kunnen de verleiding niet weerstaan om bun voorraad, een pond spek of meer, voor zoo'n prijsje af te staan, De middenstand en de distributie. Het in Den Haag uit den midden stand gevormde Permanent Bureau ter behartiging der belangen van den middenstand, betrokken bij de distri butie van levensmiddelen en levens behoeften, beeft zijn arbeid aange vangen met een adres tot den Minister van Landbouw, waarin dank wordt gebracht voor den steun vanwege den Minister aan den middenstand ver leend, door aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat hij van oordeel is, dat niet anders dan in de uiterste noodzakelijkheid moet worden over gegaan tot het inrichten van ge meente-winkels en tol rechtstreeksche distributie van gemeentewege. Bovendien wordt in het adres aan den Minister verzocht bij het vast stellen van de maximumprijzen der levensmiddelen rekening te houden met een behoorlijke winstmarge, zonder welke de middenstand niet kan bestaan. Brutaal staaltje van Duitscbe spionnage. In het woonhuis van den heer Leonce Du Castillon, leider van het te's Gra- veohage verschijnend »Belgisch Dag blad», is ook het redactiebureau van dit blad gevestigd. De echtgenoote van den heer Du Castillon nam een dienst bode in huis, die, ofschoon uil Duitsche ouders te Brussel geboren, een Bel gische was. Doordat de gedienstige echter enkile malen op luistervinkje spelen betrapt was, kreeg de heer Du Castillon argwaan en ging hij nauwkeurig de gangen van de meid na. Het gebeurde meermalen, dat de meid een overdreven zucht tot helder heid voor de deur des heeren Castillon's privé-werkkamer aan den dag legde, vooral als er een of ander vertrou welijk gesprek gevoerd werd, maar bewijzen, dat zij hiermede eenig doel beoogde, waren niet voorhanden. Ten slotte echter kwam men er achter, dat de meid een Duitsche spion was. In den kelder werd n.l. in een groote mand de copie van het blad bewaard. Op een avond werd de dame verrast, terwijl zij zorgvuldig den inhoud van de mand nasnuffelde, snippers aan elkaar paste en blijkbaar vol belang stelling de copie onderzocht. Toen was meteen baar doel duidelijk: het Bel gisch Dagblad» ontving geregeld berichten uit België en nu was bet blijkbaar de taak van de dienstbode, na te gaan, wie die berichten zoDd, de copie or van op te zoeken en aan den Duitschen spionnagedienst in handen te spelen. Erg fortuinlijk was zij daarmede niet, daar alle berichten en artikelen steeds zorgvuldig door de redactie werden overgeschreven en de oor spronkelijke copie werd vernietigd. Men begrijpt wat er met de zenders uit België geschied was, indien de meid hun copie had kunnen machtig worden. Dat de meid op staanden voet ont slagen werd, laat zich begrijpen. Aldus meldt het vDagblad van Zuid Hollander. IJzeren Kruis weggegeven. Te Keikrade (Limburg) kwam een Duitsch deserteur over de grenzenhij gaf zijn IJzeren Kruis aan een Hol- landscben soldaat, buitengewoon kom mies, met de woorden: »Hier heb je het, ik heb bet lang genoeg gedragen. Gisternacht stieten de ambte naren bij Sittard op een bende smokkelaars van 50 a 60 personen sterk: 10 hunner konden gearresteerd worden, de overigen ontkwamen. Meer dan 1000 K.G. levensmiddelen werden in beslag genomen. Onder De Bilt werd door een tweetal jachtopzieners in de bosschen van Noord Houdringe aangetroffen een persoon, die zich niet verstaanbaar kon maken. Daar zij meenden met een deserteur te doen te hebben, werd hij overgegeven aan de kamp wacht, die hem des avonds uitleverde aan de politie. Na eerst te zijn onder vraagd door jhr. Roël in het Russisch en daarna door een dame in het Noorsch en Zweedsch, bleek hij een Fin te zijn. Hij is naar Utrecht over gebracht. »U. D.c De brave Hendrik. Donderdagavond werd in Amicitia opgevoerd »De brave Hendrik», een operette in 3 bedrijven. Hoewel de lach spieren nog al dikwijls werden in wer king gebracht, viel alles te zamen geno men de heele operette n iet mee. Dit kom t misschien, doordat de verwachtingen te hoog gespannen waren, of doordat het derde bedrijf min of meer werd afgeroffeld. De meeste spelers waren niet zeer gelukkig, een uitzondering maakten André van Dijk, Berthe Vers- wijver, Sophie van Dijk en de Vos. Hun zang was uitstekend. Sophie van Dijk blonk uit in spel, zang en dans. De heer Th. P. van der Steen behaalde te 's-flage de akte Wis kunde L. O. Ter gelegenheid van de sluitings- reunie der N. M. V. zullen morgen middag op het sportterrein bij »Birk- hoven» snelheidswedstrijden met mo torrijwielen gehouden worden, uit sluitend toegankelijk voor de leden der N. M. V. met hunne introducés. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Oct. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Onweersvertrek. De vrees voor onweer is een psycho logisch verschijnsel, dat alle uitvin dingen en technischen bevestigen ten spijt, nog steeds niet is kunnen bedwongen worden. En toch was het reeds hertog Adolf Frederik IV van MecklenburgSlrelitz, die van 1572 1594 regeerde, die getracht heeft zich afdoende tegen den bliksem te bevei ligen. Daartoe stond midden in het vertrek waar de hertog verblijf hield een vloer op flesschenhalzen en daarop een soort van kamertje met vensters rondom, zoodat het geheel eenigszins geleek op een groote vogelkooi. Boven was een blauwe zijden baldakijn aan gebracht, waaronder 15 personen koüden plaats nemen. In deze lokali teit zat de hertog in duizend angsten in een leunstoel gekleed in een geel zijden mantel en een groenzijden slaap muts. Aan de voeten droeg hij een paar schoenen, die met rood-zegellak waren bekleed. Uit de kamer was alle metaal verwijderd, terwijl de schoorsteenen niet mochten rooken op dagen van onweer, daar de hertog meende, dat de rook den bliksem aan trok. Op zulke dagen stelde de vorst zich tevreden met een koud maal. Verkrijgbaarstelling van goedkeop roggebrood. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat door hen ter uitvoering van de missive van den minister van L„ N en H. dd. 29 Augustus 1916 No. 23553/8bis (Rijksbureau voor de distri butie van graan en meel) is vastgesteld, de volgende regeling: Art. 1. 1. In de gemeente wordt verkrijg baar gesteld: goedkoop roggebrood tegen den prijs van 10 ct. per Kg., gaar gebakken met eene speling in bet gewicht van vijf pCt. naar boven en van twee pCt. naar beneden; 2. onder roggebrood wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit roggemeel of gebroken togge met geene andere toevoeging dan water en zout. Dit brood wordt alleen ge leverd in stukken van een half Kg. of veelvouden daarvan. Art. 2. 1. Ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die [gebruik wenscht te maken van de gelegen heid om roggebrood legen den in art. 1 bepaalden prijs te koopeo,doet daarvan aangifte aan den burgemees ter onder opgave: a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker, van wien hij het brood wenscht te betrekken b. voor zooveel hoofden van huis gezinnen betreft, van bet aantal leden van het gezin, kinderen beneden de twee jaar niet medegerekend. Art. 3. 1. De broodbakkers, die goedkoop roggebrood tegen den prijs in art. 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doen daarvan ten spoedigste schrifte lijk aangifte bij den burgemeester 2. de burgemeester boekt de bij hem, ingevolge het eerste lid inge komen aangiften onder doorloopend nummer in een register en doet zoo spoedig mogelijk mededeeling van de inschrijving aan den ingeschrevene. Art. 4. 1. De burgemeester verstrekt aan ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die eene aan gifte, als bedoeld in art. 2, heeft in gediend, een roggebroodkaart, volgens het door hem vastgesteld model 2. gedurende het daarop aangege ven tijdvak kan door den houder der kaart bij den daarop vermelden leveran cier goedkoop roggebrood worden be trokken tegen contante betaling van vijf ct. per half Kg. 3. Het maximum der op eene brood kaart verkrijgbare hoeveelheid rogge brood bedraagt gemiddeld 3 Kg. per week en per persoon, kinderen bene den de 2 jaar niet medegerekend. 4. Telkens, wanneer de afnemer goedkoop roggebrood betrekt, wordt daarvan op de kaart door den leveran cier aanteekening gedaan door door haling van zooveel op de achterzijde van de kaart gedrukte cijfers als het aantal gekochte, halve Kg. roggebrood bedraagt. Bij elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een paraaf gesteld. 5. De burgemeester zendt aan iederen broodbakker eene lijst van de te diens name gestelde uitgereikte kaarten. Van wijzigingen in deze lijst wordt eveneens mededeeling gedaan. Art. 5. 1. Op den laatsten dag van den op de kaart gestelden termijn kan door den afnemer tegen inlevering van zijn kaart, bij den burgemeester een nieuwe kaart worden verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepalingen van toepassing zijn. 2. Indien de afnemer niet langer goedkoop roggebrood wenscht te be trekken, geeft hij daarvan onder terugzending der kaart kennis aan den burgemeester. 3. Geen goedkoope roggebroodkaart wordt verstrekt aan hoofden van huis gezinnen, die in het bezit zijn van een goedkoope bruinbrood- of dito meel- kaart. De keuze of een goedkoope roggebroodkaart, dan wel een goed koope bruinbrood- of dito meelkaart wordt verlangd, kan slechts éénmaal geschieden, zij geldt voor het geheele jaar en voor al de tot het gezin be- hoorende personen. Art. 6. 1. Aan de broodbakkers, die in het in artikel 3 bedoeld register zijn in geschreven, wordt op aanvraag zooveel rogge verstrekt, als zij, naar bet oor deel van den burgemeester noodig hebben ten behoeve vau de aflevering van goedkoop roggebrood op de te hunnen name gestelde roggebrood- kaarten. 2. De verstrekking van rogge, be- noodigd voor de bereiding van goed koop roggebrood geschiedt tegen f6.80 per 70 Kg., zijnde f6.30 ver meerderd met f0.50 voor de nood zakelijke onkosten van bewaren, ver voeren, indrogen enz. 3. De verstrekking geschiedt tegen contante betaling. 4. Uit elke 70 Kg. door den burge meester verstrekte hoeveelheid rogge moeten 105 Kg. roggebrood worden gebakken. Art. 7. Iederen Maandag doet de brood bakker, aan wien overeenkomstig artikel 6 goedkoope rogge is verstrekt, aan den burgemeester schriftelijk mededeeling van het door hem ge durende de vorige week op de kaarten in totaal tegen verminderden prijs verkochte aantal Kg. roggebrood en na afloop van elke vier weken tegelijk met de wekelijkscbe opgave mede deeling van de hoeveelheid rogge of roggemeel, die des Zaterdagsavonds te voren aanwezig was. Art. 8. 1De burgemeester stelt, met behulp van de door de afnemers overeenkom stig artikel 5 ingeleverde kaarten vast, hoeveel Kg. roggebrood op de kaarten zijn verstrekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten afgeleverde Kg. roggebrood moet voor iederen leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal Kg. hetwelk door bem blijkens de ingevolge artikel 7, in gezonden schriftelijke opgaven, ge durende het op de kaarten gestelde tijdvak is afgeleverd. 3. Bij niet inlevering van eene roggebroodkaart door den afnemer worden het door dezen afnemer ver moedelijk op deze kaart gekochte aantal Kg. brood door den burge meester. den leverancier gehoord, vastgesteld. Art. 9. De broodbakker, dij op de kaarten ander brood dan roggebrood doet ver strekken, eene onjuiste aanteekening op de kaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeuiging met den afnemer tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van hel register, bedoeld in artikel 3, geschrapt, en is niet langer bevoegd goedkoope rogge, overeenkomstig deze regeling te betrekken. Art. 10. 1. Den houder eener roggebrood kaart, die tracht ander brood dan goedkoop roggebrood te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den Burgemeester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk goedkoop roggebrood wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor raenschelijk voedsel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin. Aldus vastgesteld door Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort, den 11 September 1916. VAN RANDWIJCK, Voorz. A. R. VEENSTRA, Secretaris. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 29 September tot 6 October 1916. GeborenIke Sophia, d. van Geert van Wijk en Sophia Brom. Antonius Franciscus Johannes, z. van Wilhelmus Bunnik en Sophia Everarda Willigen- burg. Wilhelmina Teunia, d. van Willem Ruitenberg en Cornelia van Gelder. Albert, z. van Alphonse Joseph Stevens en Marie Caroline Leclair. Willem, z. van Willem Barten en Maria Jacoba de Groot. Theodorus Cornelis Reiriier, z. van Theodorus Cornelis Reinier Smit en Maria Susanna Erkelens. Pieter Carel Johannes, z. van Simon Duijker en Louise Chatharine Elisabeth Jans. Andries, z. van Johannes Buijsen Gerarda Epskamp. Hortense Louise Maria Séraphine, d. van Johannes Bap- tista de Jong en Paulina Maria Cleiren. Dirk Johannes Willem, z. van Tjalle van Dijk en Dirkje Johanna Angelino. Cornelia Hendrika, d. van Hendrik Jansen en Maria Kamerbeek. Antoon Willem Paulus, z. van Engbert Bakker en Paulina Everarda Boog. Catba- rina Bernardina, d. van Jacobus Gijs- bertus van Leur en Maria Catbarina Woudenberg. Ondertrouwd: Jan Willem Rudolf Coenen en Berta Catrina Christina Lablans. Wilhelmus van der Pol en Geertruida van Koot. Hilbert Johan Wagt en Maria van der Velden. Maurice Henri Marchand en Geer truida Hendrika Kienstra. Getrouwd: Willem Pieter Dirk Corporaal en Johanna Hendrika van Achterbergh. Wilhelmus Antonius Pijpers en Gijsberta Leonarda Krijnen. Johannes Cornelis Louwerse en Dirkje Stam. Hendrikus Lambrechts en Cornelia Johanna van den Broek. Gerrit Willem Adolf Jansenen Heiltje van Dijk. Frederik van de Geer en Geertruida Hazelaar. Jacob Jan Pureveen en Johanna Veenendaal. Teunis Dreuning en Huiberlje Gerdina Johanna van Bogget Adolf Hendrik Gerard Holland en Maria Fre- derika Rolandus llagedoorn. OverledenEen als levenloos aan gegeven kind Johannavan Nimwegen, 76 jr., weduwe van Peter van 'tWalder- veen Johannes van der Horst, 47 jr., echtgen. van Jacobje van den Hazel. Leusden. van 29 September tot 6 October 1916. Geboren: Jan, z. van Zeger van Dijkhuizen en Stijotje van de Kamp. Alberta Willemina, d. van Gerhard Nijenhuis en Willemina Zwijnenberg. Ondertrouwd: Hendrikus Huurde- man en Everdina Blom. Antonie van Roomen en Helena van Zandbrink. Woudenberg. Geboren: Johannes, z. van Johannes Clement en Willempje Buis. Jan, z. van Ariën Veenendaal en Jeannette van de Wetering. Ondertrouwd: Jan van Steenbergen, 28 jr. en Gijsje Lokhorst, 31 jr. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8!/j121/, en van 67*/j uur; Zaterdags van S'/i12'/iuur. Aanvragen van Werkgevers op 6 Oct. Ie. Volwassenen. 1 banketbakkers. 3 broodbakkers. 1 chocoladewerker. 2 dagmeiden. 1 dienstboden. 1 electricians. 1 kappersbedienden, 2 kleermakers. 1 kopergieter. 2 meubelmakers. 1 schilders (decora tie enz.) 1 schilders (huis) 2e. 1 schoenmaker. 1 mechanicien. 2 slagers. 2 timmerlieden. 1 tuinlieden. 1 werkvrouwen. 3 wafelbakker. 2 perronarbeiders. Leerlingen en Jongens. 6 dagmeiden. 1 schoenmakers. 1 kopergieter. 1 slager. 1 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 6 Oct. Ie. Volwassenen. 1 linnennaaister. 1 lithografen. 1 loodgieters. 3 Hulp i. d. huish. 4 sigarenmakers. 2 sjouwers. 1 stokers. 4 stopster. 1 straatmakers. 3 timmerlieden. 1 tuinlieden. 4 werkvrouwen. 1 winkelbedienden. 1 veldarbeider. 39 losse arbeider. 1 banketbakker. 4 breisters. 2 broodbakkers. 1 corrector. 1 depothouders. 1 electriciens. 1 gas- en waterfitter. 1 gouvernante. 10 grondwerker. 2 kantoorbedienden (mann.) 2 kantoorbedienden (rrouw.) 3 kinderjuffrouw. 2 koetsiers. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerken. 1 slagers. 1 sigarenmakers. 2 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Oct. 1916. Tarwe f 0.Rogge t 0.Boekweit f 0.— appelen f5.k f14.— Peren f 6.a f 18.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zand iardapp. f3.50 a f 4. (loendereieren fll.a f 11.30 p. 100 st. Bruine eieren f 11.30 a f 11.50 per 100 st. Boter f2 a (2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.60 a f 3.Kuikens f2.50 a f 3 50 Piep kuikens f0.90 a f2.25 Ganzen f0. a f0..Eenden f 1 40 a f 1.60 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Bazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f2Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f 20. - a f 25. -Varkens t. export f 0.a I 0 Zeugen f 70.k f 100.— Biggen f8.k i 16Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kap vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f 00.A f 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 100 heet. Appelen. 70 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- Ien, heet. Zaridaardappelen, 70000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen, 20 zeugen, 2 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 26195 stuks. Prijzen f 10.89—fll.40. Eendeieren f9.70. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 1.04f 1.23 per K.G. Jonge Hanen f 0.59f 1.60 per K G. Oude Hanen f0.97-f 1.02 per K.G. Eenden f 0.78. Dinsdag 3 Oct. Regeeringseieren, 75073 stuks, prijzen van f 8 0018 60. Vrijdag 6 Oct. Regeeringseieren 37618 stuks, prijzen ran f8.30f 8.80. RECLAME. maakt u gezond, Als GIJ verschijnselen van nierziekte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheuma- tiek, ischias, spit, niergruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke vermoeidheid, beproef dan de nieuwe Foster's methode: Geef rus} aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te gebruiken, en drinkt meer water en meer melk. Vermijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaamsoefening in de buitenlucht. Breek on middellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierziekte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een Dier geneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's- Betera Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Amersfoort ver- krijgo. bij A. van de Weg, Langestr. 29. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. poBtwissel 4 /1.76 p. doos of f 10.p. «es doozen. 29

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2