Plaatselijk Nieuws. briefkaartformulieren blijft, onder toe passing van het nieuwe tarief, geoor loofd). b. De prijs van de adreskaarten en douaneverklaringen is nader vastge steld op l'/i cent per stuk, die van de arbeidslijsten op 7, resp. 8 cent per stuk, naar gelang de aangehechte briefkaartformulieren voorzien zijn van zegelopdrukken van 2 of van 3 cent. c. Van Rijkswege uitgegeven brief kaarten, welke voor het gebruik on geschikt zijn geworden, door welke oorzaak ook, kunnen tegen een of meer frankeerzegels tot de waarde van den op de kaarten voorkomenden zegelopdruk worden ingeruild. Van Rijkswege uitgegeven onbruik baar geworden arbeidslijsten met aam gehecht briefkaartformulier en ont- vangbewijs kunnen worden ingeruild tegen nieuwe exemplaren van dezelfde soort, tegen bijbetaling van een bedrag van 5 cent per stuk.Wordt alleen de onbruikbaargewordenbriefkaartterrui- ling aangeboden, dan kunnendaarvoor een of meer zegels tot een bedrag van 3, resp. 2 cent worden verkregen. d. De borderellen, modellen nrs. 252 en 25, ingericht voorinschrijving van 100 stuks quitantiën, enz., zullen niet meer mogen worden gebezigd. De aanbieding ter invordering van qnitautiën, wissels enz., zal steeds moe ten geschieden bij een borderel inge richt voor inschrijving van ten hoogste 30 stuks. Leger des Heils, Nationale Aanvrage. De jaarlijksche aanvrage, waarbij het tot liefdadigheid geneigd publiek verzocht wordt finaucieelen steun te verleenen aan zjjn Evangelisatie- en liefdadigheids arbeid, wordt door het Leger des Heils gehouden gedurende de weken van 14 tot 28 October. De arbeid dezer organisatie is van zoo verscheiden aard, dat bet ver wonderlijk zou zijn, wanneer niet elks sympathie werd gewekt, hetzij door de eene, hetzij door de andere van de werkzaamheden, waarmede zij bezig zijn. Men mag aannemen dat vele men- schen geen vrijheid gevoelen om zich bij de Heilsoldaten aan te sluiten, wat hun godsdienst betreft; maar toch kunnen zij bet heel goed met hun godsdienstige of philantropische in zichten overeenbrengen, om een orga nisatie te steunen, die reeds zoovele jaren lang in ons midden werkzaam is geweest om hulp te brengen aan duizenden van onze armen. Een van de grondbeginselen van den Leger des Heils-arbeid is, bepaalde maatregelen toe te passen voor ver schillende klassen van menschen, en niet de gemeenschap als een geheel te behandelen. Bijvoorbeeld, de achter buurten van onze groote steden worden bewerkt door de Barmhartigheids- zusters, die bulp verleenen in de ge zinnen der armen, niet alleen door raad en troost, maar ook door prac- tische hulp in den vorm van voedsel en werk. De gevallen vrouwen, van wie er maar al te velen op onze straten worden gevonden, worden overgehaald om in de ureddingshuizent te komen, waar baar een kans wordt gegeven om een nieuw en rein leven te beginnen. Met de misdadigers wordt' weer op andere wijze gehandeld; dezen worden bereikt door middel van bezoeken in de cellen der verschillende gevange nissen. Als zij de gevangenis verlaten, worden de mannen opgewacht en öf naar een landkolonie gezonden, öf tijdelijk aan onderdak en voedsel ge holpen, totdat zij opnieuw in staat zijn den strijd des levens te strijden. Duizenden mannen en vrouwen zijn er in onze steden, die om zoo te zeggen geen cent in de wereld bezitten, en daardoor ook geen vrienden heb ben; velen hunner worden gevoed en nacht op nacht'gehuisvest, totdat zij weer zoover zijn, dat zij zich ergens vestigen kunnen. De kinderhuizen voorzien weer in een andere behoefte, en de evangeli satie-arbeid brengt troost aan duizen den, die al lang niet meer naar de kerk gaan. Het is deze verscheidenheid in den Leger des Heils-arbeid, die zooals reeds gezegd is, maakt dat bijna iedereen dit werk steunen kan. De volgende cijfers geven een denk beeld van den omvang van den arbeid, verricht gedurende het jaar eindigende 30 Juni 1916. Aantal porties voedsel verstrekt 2.742.066 slaapgelegenhed verstrekt 382.219 verplcegdagen in de verschil lende Inrichtingen 195.922 beschikbare plaatsen in die Inrichingen1.366 uren besteed aan huisbezoek aan armen en zieken in de achterbuurten30.047 alleenstaandepersonen en ge zinnen geholpen buiten de In richtingen19.815 uren besteed aan arbeid onder gevangenen6.773 personen in de gevangenissen bezocht2.398 uren huisbezoek door de Korps- officieren78.001 personen, die de L. d. H.- samenkomsten bijwoonden. 1.377.969 Wij geven publiciteit aan het werk, en steunen deze aanvrage met te meer vrijmoedigheid, omdat wij verzekerd zijn, dat dit werk op de zuinigst mogeiyke wijze gedaan wordt, en dat van de boeken der organisatie des- gewenscht altijd inzage gegeven wordt aan allen, die bijdragen geven voor dit werk. Een staat van inkomsten en uit gaven is op aanvraag te bekomen aan hun Hoofdkwartier. Het Leger heeft nieuwe plannen in behandeling, zooals Tehuizen voor be- hoeftigen ouden van dagen, waar dezen hun levensavond rustig kunnen slijten; en een uitbreiding van het Barm- hartigheidswerk, waarbij meer gedaan zal worden aan ziekenverzorging. Het is te hopen, dat het publiek dit in gedachten zal houden, wanneer straks deze mannen en vrouwen in 't blauw aan hun deur komen. De nieuwe Leider van het Leger des Heils in Nederland is Kommandant Wbat more, Prins Hendrikkade 4951, aan wien ook bijdragen kunnen worden gezonden. Hetgelnterneerdepatrouillevaartuig. Over bet interneeten van een Duitscb patrouillevaartuig te Nieuw Namen (Zeeland) verneemtdeTel. het volgende: Op het fort »Marie«, ongeveer 10 K.M. beneden Antwerpen is een Duit- sche marinebezetting belast met het toezicht over de scheepvaart op de Schelde. Maandagmorgen kwam een sloepje met 7 Duitsche matiozen van dit fort afvaren en geraakte tusschen de schoren van 't verdronken land van Saaftinge tegenover Nieuw Namen, juist even over de grens. Het vaartuig liep vast in den Noord. Eenige boeren, die in den Herwig- polder arbeidden, zagen bet scheepje en maakten het gebeurde aan een post bekend. Spoedig daagden eenige militairen op, die de matrozen aan wal haalden. De Duitschers beweerden door den mist hun koers verloren te hebben. Gesteld voor de keus naar België terug tekereD of geïnterneerd te worden verkozen zij het laatste, zoodat men geneigd is te denken aan een opzette lijk verliezen van den koers. Met hun eigen vaartuig bracht men hen naar Hansweert. Ex-Koning Otto van Beieren, t Te Fiirstenried is de krankzinnige ex-koning van Beieren, Otto Wilhelm Luitpold, op 68-jarigen leeftijd gestor ven. Otto I was de tweede zoon van koning Maxirailiaan II. Kort na 1871 werd hij krankzinnig. Aanvankelijk werd hij op het kasteel Nymphenburg behandelden 1878echter naar Scbleisz- heim overgebracht en later naar Für stenried, waar hij thans overleden is. Na den dood van zijn broeder, die, zooals men weet, den 13den Juni 1886 in bet Starnbergermeer verdronk en, naar algemeen aangenomen wordt zelfmoord pleegde, werd hij tot koning uitgeroepen. In tegenstelling met zijn ouderen broeder, den bekenden koning Lodewijk II, in wiens oog nog, nadat bij officieel krankzinnig werd verklaard de vonk van het genie schitterde was Ottoeen tamelijk onbeduidendepersoon- lijkheid, wiens uiterlijk maar al te zeer verraadde dat bij eens het slacht offer zou worden van de betreurens waardige geesteskrankte, die ook zijn broeder noodlottig werd. Zijn oom Luitpold voerde dan ook bet regentschap en na diens dood in 1912 aanvaardde diens zoon Lodewijk III do regeering onderden titel koning van Beieren. De heer R. G. Rijkens,.sedert 27 Juli 1909 lid van den Raad en sedert 7 April 1911 Wethouder van Onderwijs van deze Gemeente, is be noemd tot Burgemeester van Veendam. De akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek werd behaald door de jongedames C. F. P. Aggenbach, M. J. Assink, E. M. van Gessel, A. B C. Glaser, E. A. Groot, M. Ph. van Houten en G. Schimmel en door den beer J. Muynen. Mej. S. M. C. van Veen slaagde te Utrecht voor het theoretisch ge neeskundig examen. Ambachtsschool. De vereeniging »Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstrekena hield Donderdagavond een algemeens leden vergadering in het schoolgebouw onder voorzitterschap van den heer G. J. Buis. Na opening las de secretaris de notulen van 15 Maart. Hierna kwam aan do orde: Begrooting 1917. De begrooting van April is door de algemeens vergadering goedgekeurd en in verband hiermee zijn de ver hoogde subsidies aangevraagd. De gemeente heeft de verhooging van f 2300 goedgekeurd en de f 1000 van de provincie ook, onder voorwaarde dat Rijk en provincie ook de ver hoogde subsidie uitbetalen. Ingekomen is een schrijven van de Minister, dat het Rijk de verhoogde subsidie niet toelaat, omdat deze worden berekend naar de netto-exploitatie, dat zijn de inkomsten na aftrek der schoolgelden. Deze zijn f 2600, zoodat de subsidie van het Rijk f 1300 minder zal ziju. Hierbij komen nog de f 1000 van de provincie. Er is dus een tekort van f 2300. Zal de Minister nu deze be grooting goedkeuren? Ook de exploi tatie van het gebouw is duur. De electriciteit alleen kost f 1500 per jaar. De toevloed van leerlingen wordt voortdurend grooter, terwijl de materia len duurder worden. Door al deze oorzaken zal de rekening over 1916 met eon aanzienlijk tekort sluiten. In 1917 zal weer hooger subsidie moe ten gevraagd worden. B. en W. heb ben een nieuwe voorwaarde aan de subsidie verbonden. Het kasbeheer en de financieels administratie mogen op ongeregelde tijden worden onderzocht door een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar. De begrooting werd goedgekeurd Bestuursverkiezing. De aftredende heeren werden her kozen, nl. de heeren mr. v. d. Bergh, A. Blok, Prins, Sporry en J. v. d. Horst. Allen namen de benoeming aan In plaats van den heer E. v. Vollen hoven, die bedankt heeft, werd ge kozen de heer Jac. Hovens Greve. Benoeming finantiëele commissie. Gekozen de heeren C. V. Gerritsen, Joh. Knoppers en Noorman en tot hun plaatsvervangers de heeren Veenstra, v. Esveld en mr. dr. Verhoef. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 6 tot 13 October 1916. Geboren Hendrina, d. van Willem van Nus en Hendrina Huis. Louisa Wilhelmina Maria, d. van Antonius Wilhelmus Timmermans en Maria Wilhelmina Winters. Johannes Leonardus Antonius, z. van Johannes Leonardus Antonius Verweij en Catrina Adriana van de Riet. Sietske, d. van Klaas Westerhof en Eppien Brou wer. Carolus Octavus, z. van Her- manus Antonius Johannes Hermsen en Bernhardioa Petronella Klassen. Teunisje, d. van Aart Brons en Teunisje van Zoeren. Abraham Antonius, z. van Willem van Empelen en Wilhel mina Mets. Willem, z. van Marinus Cornelus van Wilpen en Jansje Hen- drika van Rennes. Isidore, z. van Nathan Förster en Rijntje Hamburger. Maria Gesina, d. van Johannes Wilhelmus Harms en Klaasje Pruim. Aartje, d. van Bernard Slots en Teunisje van Beek. Pieter Adrianus, z. van Albertus Marinus Bos en Jacoba Agatha van der Stok. Jan, z. van Jan van de Beek en Neeltje van de Werken. Louis Jules, z. van Julius Boeckmans en Maria Paulina Ludo- vica Karremans. Georges, z. van Leon Auguste Dubois en Emilie Philip pine Cnquillon. Johan, z. van Jan van Ijken en Aartje Nieboer. Jo hanna Adriana, d. van Arie Koppen en Antje van de Belt. Adriaan Klaas, z. van Simon Drijver en Hen- drika Jacoba Johanna Molenaar. Gijsbert, z. van Gijsbert Beker en Christina Maria de With. Barnardus Cornelis, z. van Bernardus van Keeken en Cornelia van de Hoef. Ondertrouwd Cornelis Marinus Mul der en Petronella van der Veen. Antonius Laurens Veldhuizen en Alle- gonda Wijnen. Getiouwd: Arend Femer en Catrina Veenendaal. Johannes Antonius van Barneveld en Gijsbertje van Beer schoten. Overleden: Geeske Both. 6 weken. Maria Schouten, 91 j., wed. van Georgius Stalhoven. Henri Alexan der Adrianus Boon, 8 maanden. Gerbranda Maria Kleinveld, 17 j., ongehuwd. Pietje Vermaning, 63 j„ eebtgen. van Jan Jochem Keijzer. Rijk Jansen, 8 weken. Stoutenburg. 1613 October 1916. Gehuwd: Teunis van Asselten Johanna Osnabrugge. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. tevens Distriotsbeuis voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidskof No. 2. Telephoon Int. No. 374 Geopend: alle werkdagen van 81/,12'/. en van 67'h uur; Zaterdags van 812'/, unr. Aanvragen van Werkgevers op 12 Oct. Ie. Volwassenen. 1 banketbakkers. 1 schilders (decora- X chocoladewerker. tie enz.) 2 dagmeiden. 4 schilders (huis) 2 dienstboden. 1 schoenmakers. X kappersbedienden. 3 slagers. 3 kleermakers. 2 timmerlieden. 2 kopergieter. X tuinlieden. X linnennaaister. C werkvrouwen. X loopknechts. 3 wafelbakker. 2 meubelmakers. 2 perronarbeiders. X pianist. 2e. Leerlingen en Jongens. X0 dagmeisjes. X schoenmaker. X kopergieter. X slager. 4 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op X2 Oct. Xe. Volwassenen. Hulp i. d. huuh. pakhuisknecht, sjouwers, stokers, stopster, straatmakers, stukadoors 3 timmerlieden. 2 tuinlieden. 4 werkvrouwen. 2 winkelbedienden. 3X losse arbeider. 2 breisters. 2 broodbakkers. X costuumnaaister. X dagmeiden. X concierge. 9 grondwerker. 4 kantoorbedienden (mann.) 2 kantoorbedienden (vrouw.) 3 kinderjuffrouw. 2 kleermakers. X koetsiers. 2e. Leerlingen en Jongens. X kleermakers. X slagers. X klerken (mann.) X timmerlieden. X sigarenmakers. X losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Oct. 1916 Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen f5.af 13.— Peren f6.a f22.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f3.50 a f 4. Hoendereieren f 11 30 a f 11.60 p. 100 st. Bruine eieren f 11 60 a f 11.80 per 100 st. Boter f 1 90 i f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetein. kaas f 0.a f O.per 50 kilo Kippen f 1.60 a f 2 80 Kuikens f2.50 a I 3 00 Piep kuikens f0 80 a f2.Ganzen 10. a f0.Eenden f130 h fl.60 p. st. Jonge f0,00 a f0.00. Hazen f0.a tO.Wilde konijnen 10.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f 1 70 Duiven f0.70af0.80 paar Magere varkens f25.— a 130. -. Varkens», export f 0.a 1 0Zeugen f 70.a f 100.— Biggen f8a f 16Schrammen 10.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. I 000—. Kalfkoeien f 000.— i f 000.—. Kalf- »aarzen f 00.h f 00.Os f 000 af 000. Pinkstieren f Ua f 000. Kalveren f 12.i f 14.—. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 30 heet. Peren. 100 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappeten, 40000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 200 biggen, 20 zeugen, 7 kalveren. RECLAME. Vrouwen zijn vaak te Onzelfzuchtig. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoogpunt is het onverstandig om eigen pijnen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpijn, onzuiver bloed, pijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en zenuwachtigheid be* hooren tot de eerste kenteekenen van overspan ning der nieren. Als deze verschijnselen optreden, dient een vrouw haar gezondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te gemeten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de urine-organen Thee, koffie, alcohol, zware maaltijden of te veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om waterzucht, blaas* kwalen, rheumatiek en ernstige nieraandoeningen te voorkomen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroeg tijdige behandeling is altijd het best. Let op de eerste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen i* de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Amersfoort rerkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco |n» ontv. v. postwissel a /1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. 29 Herleving der kookkunst. In het October-nnmmer van "Nieuw Vrouwenleven» (onder redactie van Daiys E. A. Junius te Heelsnm) wordt gewezen op een herleving der kookkunst in onze dagen. Tot die her leving dragen zeker in ruime mate zoo lezen wij in ge noemd damesblad de kook- en braadproeven der Olie- fabrieken »Calvé-Delft» bij en al mag het bier in zekeren zin een commercieele onderneming genoemd worden, bet Nederlandscbe publiek kan de Delftsche fabriek niet dankbaar genoeg zijn voor baar wakker initiatief dat zij op zoo royale, kranige wijze ten uitvoer brengt. Persoonlijk schrijft de redactie hebben wij de demon stratie met scbapenvleesch in bet Gebouw Musis Sacrum te Arnhem bijgewoond. Het was er vol, ja de toeloop was al de dagen zoo groot, dat nog drie extra demonstraties gehouden zijn. Leerzaam was het er in alle mogelijke opzichten: de kalmte, waarmee de kok te werk ging, eD de rustige regelmaat waarmee de helpster diende, zullen 2»ker menigeen in eigen kring tot kalm èn vlug werken hebben aangespoord. Om den buitenkant der keurig gedekte tafels hadden tal van weet- gierigen plaats genomen, geen plaatsje bleef een oogenblik onbezet. Ik zat naast eene in Groningen zou men zeggen: December- Mevrouw, met een heel kransje mefisto-piekjes en veertjes om een sierlijken hoed. In vermakelijk Amsterdamsch dialect begon ze opeens: „Ja weet U, ik ben maar eens gekomen voor de aardigheid, want dan kent U mijn man niet, als U denkt dat hij wat anders eet dan runderbiefstuk in roomboter gebakken; een kilo ad ƒ2.40 mét de boter kost zoo'n biefje je dan 3. Een dame aan haar rechterhand bewoog even, guitig, de oog ledende spreekster scheen het te voelen, keek even dien kant uit en noemde den naam van den slager er met nadruk bijvoegende: „De beste slager uit de stad." Maar de ander vroeg met zachte, beschaafde stem: „Dan hebt U zeker nog al een groot huishouden?" „O, maar mevrouw, neen mevrouw, me man, me zoontje, ik en de keukenmeid." „En dan voor ƒ3.— vleesch per middag, dat is niet modern Voor 2.50 schapenvleesch en 0.50 Delfia hebt U genoeg voor een geheele week Onderwijl was de kok klaar gekomen en werden de kleine kristallen bakjes gepresenteerd. Onze Mevrouw proefde met groote aandacht van de Iersche hutspot en riep in ware verrukking uit: „Zoo iets lekkers heb ik nog nooit gegeten, als me man dat proeft, maar die hit van mijn zal het nooit zoo kunnen doen als deze knappe kok en dan, ze zeggen dat schapenvleesch erg krimpt en dan is je voordeel nog naar de haaienwat zeit ie nou met een blik naar den vertegenwoordiger der fabriek. „U kunt het lezen in uw boekje pag. 11." Na eenigen tijd werd hutspot met boonen rondgediend. Na het gerecht geproefd te hebben, stond Mevrouw vast besloten op: „Ik ga derect naar dien lamslager." Waarschijnlijk hebben de meeste bezoekers van deze bak- en braadproeven dezelfde psychologische momenten als onze Mevrouw doorleefd en zijn zij ten slotte allen lamsvleesch gaan bestellen. In Arnhem althans ziet men alom lams- en schapenvleesch uitgestald tegen matigen prijs; ik zelf kocht le kwaliteit ad /0.45 per pond. Goed toebereid volgens de recepten van de Oliefabrieken Calvé- Delft is het voor hen, die veel van vleesch houden, een ware delice. Goed toebereid is er van bijzonder krimpen of van een bijzonder sterken smaak geen sprake. Waar ons volk een volk is dat be trekkelijk veel vet noodig heeft, wordt door de genoemde fabrieken met deze demonstraties een voor onze natie zeer nuttige arbeid verricht, want de jus, bereid zooals door den kok van de fabriek, is zeer smakelijk en ver van „mager". Op verzoek van de verschillende burgemeesters liet de fabriek door hare koks en vertegenwoordigers reed3 demonstraties voor het gebruik van schapenvleesch houden in de navolgende gemeenten: Delft, Hof van Delft, Gorinchem, Schoonhoven, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Arnhem, Zutphen, Almelo en Wormerveer. Ook heeft zij in verschillende garnizoensplaatsen aanschouwelijke lessen voor de bereiding van schapenvleesch doen houden voor de verplegings- officieren, menagemeesters en koks van het leger. In groepen van 30 tot 60 uit verschillende plaatsen bijeengekomen, hebben zij de betreffende cursussen gevolgd." Tot zoover «Nieuw Vrouwenleven». Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat sedert ook demonstraties door de Olie- fabrieken «Calvé-Delft» werden gehouden te Zaandam Koog a/d. Zaan, Utrecht, en Hilversum en, naar wij vernemen, zijn nog enkele aanvragen van burgemeesters en commisies voor levensmiddelenvoorziening uit andere gemeenten bij de fabriek in behandeling. Overal waar tot nu toe demonstraties gehouden zijn, is, blijkens ingewonnen informaties, het gebruik van schapenvleesch enorm toegenomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2