HIEUWE 'ÉT Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 84. Woensdag 18 October 191(5. 45e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naaui zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand haudelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De vrouw van 1916. I. Geachte lezeres of lezer, zou ik bij deze uitnoodiging om mij een weinig van uw aandacht te willen schenken en mij te volgen in de miniatuur arti kelen, die ik in dit blad op geregelde tijden aan de «VROUW» hoop te wijden mij even aan u mogen voor stellen? Voici ma carte. Doch u kijkt een weinig vreemd, want u ziet er alleen een X; op een groote geheim zinnige X. Geen naam. What is there in a name. Namen hebben zoo dikwijls teleurgesteld, verwachtingen gewekt die niet bevredigd worden, 't Gaat er niet om wie tot u spreekt wijl alles wat naar persoonlijk gedoe riekt zoo verre van mij is, zoo heel ver uit deze feministische entrefilet zal blijven. Ik ben de geest, die in stede van te »ver- neinen», het positieve wil aantoonen, het goede wil bevorderen, de wonde plekken in het maatschappelijk leven wil heelen, mee wil helpen onze samen leving, U, mij en alle menschen een tikje gelukkiger te maken. Er is in bovenstaande regelen al een woord waarvoor ik uwe clementie inroep: feministische. Ik weet dat er niet alleen onder de mannen maar ook onder de vrouwtjes zullen zijn, op wie dit onschuldig woordeke den indruk maakt van een roode lap op een stier, die vreezen dat ik de deftig- doende, droge dagbladscbrijverij zal vergrooten en het dure papier en de dito inkt betrekkelijk zal vermorsen door het kleine aantal dat mij zal volgen en vooral dat mij zal blijven volgen. Dorre geleerdheid verveelt zoo spoe dig de groote massa, laat ik daarom in mijn inleidiogs woordje er vooral de nadruk op leggen dat mijn streven er op gericht zal zijn in de eenvou digste woorden u iets te vertellen van den grooten strijd die thans geestelijk in ons vaderland wordt gestreden. De strijd die oorspronkelijk een was der groote geesten wier taal te hoog stond om door de massabegrepen te worden, doch die thans verbreed is over bijna het geheele volk. Bij intuitie, de gewone man de gewone vrouw, ze voelen dat er iets hapert. Maar wat, is hun niet al te volkomen duidelijk. Zij voelen dat er grove onbillijkheden bedreven worden tegen de VROUW, vooral in de speciale gevallen waarmee ze zelf in aanraking komen, zij hooren en lezen van Vrou wenkiesrecht, maar naast de duizen den en duizenden die nu reeds een warm en actief aandeel nemen in den strijd, zijn er nog duizenden die hun gevoelens nog niet consequent onder woorden zelfs de eenvoudigste kunnen brengen, wijl de vorm waarin de groote feministische waarheden tot hen doordrongen, niet paste, in de cellen waarin hun eigen levenservarin gen waren opgesloten. Tot voor enkele jaren waren de toch zoo eenvoudige waarheden van het vrouwenleven voor vele een ab stracte wetenschap. De massa is thans echter gaan begrijpen dat er iets en heel veel veranderen moet, dat het geen uitstel meer kan lijden. En als eerie die zich voelt een dier massa wil ik trachten mee te helpen voor onze ongeletterden, onwetenschappelij- ken, een populaire vorm te vinden, waarin we een juist beeld kunnen gieten van bet geen bewust of oobe- wust in ons sluimert. Lijkt u die poging symphatiek? zoo ja, dan vraag ik u alleen beleefd mij te willen volgen en uw gedachten en uw gevoelens te toetsen aan bet geen door mij zal worden betoogd in een vorm die, ik herhaal het, de geleerde weieens een glimlach zal afdwingen. De vrouw heeft plichten, vaak zeer zware. Of ze rechten heeft is een andere zaak. De .evolutie der tijden beeft over de waarde en waardigheid der vrouw belangrijk gewijzigde denk beelden gebracht. Weet u wel dat er een tijd geweest is dat bet bij geleerden een ernstig punt van over weging uitmaakte of de vrouw wel een mensch was, of zij een ziel had. Die tijd zijn wij al zoolang voorbij dat we bijna denken dat bij nooit bestaan beeft. En zoo zal er omgekeerd in den toekomst een tijd komen dat men verteld dat er in 1916 nog geleerden, professoren, meesters in de rechten, kamerleden ja misschien zelfs ministers waren die het er niet over eens waren of zelfs de meest intelligente, de meest geleerde Vrouw de vrouw die uitblonk op een of ander terrein wier schouders vaak zware zorgen drukten, de zelfde rechten had ten opzichte der staats- gemeenschap als de eenvoudigste man, die bijv. niet eens lezen of schrijven kon. Dat onder die zonderlinge kamer geleerden het begrip dat man en vrouw als mensch volkomen gelijk zijn en naastgelijkeplichten ookgelijkerechten moeten staan in het geheel nog niet tot hen doorgedrongen was spreekt van zelf. En dan zal de schrijver der geschie denis van de maatschappelijke ont wikkeling vertellen hoe er verandering en verbetering en kwam alleen en uitsluitend. Wijl uit de toestanden bleek dat het zoo niet langer kon en de volkswil, krachtig zich open barend, het conservatieve front door brak, wijl het zoo niet langer mocht. Op dit moment staan wij thans; mag ik daarom nogmaals dringend uw aandacht vragen voor mijn volgende artikeltjes. X Een nieuw Engelsch protest tegen Lloyd George. Onder de verschillende stemmen, die in de Engelsche pers zijn opgegaan tegen het interview van Lloyd George moge nog worden vermeld een inge zonden stuk van Mrs. Pethick Law rence in «The Nation» van 7 October, die niet alleen als iemand die haar vaderland lief heeft, maar tevens ais vrouw in het bijzonder opkomt tegen de uitspraak van een Minister van Oorlog als zou de oorlog alleen kunnen eindigen door een knock-out. Na herinnerd te hebben aan de vergelijking door Lloyd George zelf gemaakt tusschen den oorlog en de hel en haar verwondering te hebben geuit, dat de strijd welke daar wordt gestreden vergeleken kon worden met een strijd op sportgebied, stelt de schrjjfster de vraag: «Bedoelt Lloyd George werkelijk, dat zelfs als wij door onderhandelingen zouden kunnen verkrijgen datgene, waarvoor wij ten oorlog zijn gegaan, dat dan toch de vijandelijkheden niet zouden moeten ophouden voordat wij onzen tegen standers een nederlaag zouden hebben toegebracht welke vergeleken zou kunnen worden met de nederlaag, welke Napoleon werd toegebracht als prijs van twintig jaren oorlog? De vraag waarop het volgens haar aankomt is deze; of als oorlogsdoel wordt beschouwd de vrijheid en her stel van België, de ontruiming van Frankrijk, het herstel van Servië, of de volkomen overbeerscbing van de Geallieerden over de centrale Mogend heden waarbij Europa in een kerkhof veranderd zal moeten worden. Tegenover deze vraag geeft Mrs. Pethick Lawrence als baar standpunt te kennen:» wij moeten deze grootste crisis in de toekomst kunnen zien en begrijpen, dat het bier gaat om de beschaving en niet als menschen, die blindelings uit wraakzucht willen vernietigen; als kampioenen voor publiek recht en niet ais strijders voor overheersching als bondgenooten die de menscheid en Diet alleen ons eigen volkenonze bondgenooten liefhebben». De schrijfster wijst er op eenerzijds, hoe de Geallieerden te land en ter zee overwinningen hebben behaald en anderzijds hoe een groot deel van de civiele bevolking in Duitschland, Oostenrijken Hongarije om vrederoept, en stelt wederom de vraag: »Is bet niet tijd dat iets wordt ge zegd door de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk om de burgers uit de landen der Centrale mogend heden sterker te doen staan in den strjjd tegen het militarisme, waartegen ook wij strijden Zouden wij niet aan den vijand moeten zeggen, dat indien en op het oogenblik dat bij bereid is toe te geven wat bet publieke recht vraagt, deze onbeschrijfelijke slachting zal ophouden? Als vrouw doet de schrijfster ten slotte een dringend beroep ter wille van hen die aan het front strijden >Als de Vereenigde Staten of eeDige andere neutrale mogendheid bereid is de leiding te nemen bij vredesonder handelingen iD naam der beschaving, laten dan de oorlogvoerenden in den naam der menschbeid zich bereid hou den om de noodige aandacht te schen ken aan hun voorstellen tot vestigiDg van het publiek recht in Europa.» De bekentenis van den kroonprins. De >Lokal Anzeiger» geeft een in terview met den kroonprins, waaruit het volgende: »Het is heel moeielijk om de ver antwoordelijkheid te dragen van krijgs verrichtingen, waarbij een millioen mannen zijn betrokken, vooral inda gen als die van de laatste helft in Mei. toen de Franscben Douaumont ernstig bedreigden en de inzet steeds belang rijker werd. Dergelijke dagen gaan niet voorbij zonder sporen achter te laten. Men moet de dapperheid en de vast beradenheid der Franscben, die schit terend strijden, erkennen.» Wanordelijkheden in verschillende groote steden, De ïLetzte Nachrichten» van Cassel deelen mede, dat ernstige wanordelijk heden zich in deze stad hebben voor gedaan voor een winkel in comestibles. De politie is tusscbenbeide gekomen en talrijke burgers zjjn gewond. Te Wilhelmshafen zijn er twisten ontstaan tusschen de burgers en de soldaten. Enkele opstootjes hebben on aangename gevolgen gebad. Zondagavond hebben met messen gewapende burgers matrozen aange vallen, van wien twee gedood en ver scheidene andere zwaar gewond wer den. De politie heeft tot nu toe de schuldigen niet kunnen ontdekken. Zij beven voor hun koloniën. De Duitsche pers dringt iederen dag aan op de noodzakelijkheid om, »vol te houden®- Om aan de publie ke opinie te doen blijken, hoe gebie dend deze noodzakelijkheid is, over weegt zij, welke de gevolgen eener Dederlaag voor Duitschland zouden zijn. Deze evolutie der pers is lang zaam geweest. Om er het gewicht van te begrijpen is het voldoende zich te wenden tot de triomfantelijke artike len van de eerste maanden van den oorlog en de volgende twee uittrek seis naast elkaar te zetteD, bet eene uit de Rbeinische Westfaelische Zei tung®, bet aDdere uit de «Frankfurter Zeitung®: De ïRheiuische Westfaelische Zei tung® van 16 Sept. zegt: >De veldslag aaudeSommeis voor Afrika geleverd Voor Péronne en Sint Quentin zal bet lot zan den Con go, van Zambezie en van Kilimandjaro beslist zijn. Als Duitschland verzwakt, zal heteen groote Europeesche mogend heid blijven, maar hel zal zijn koloniën verliezen en de positie in de wereld, waarnaar Bismarck gestreefd had.» De Frankfurter Zeitung» van 17 Sept. verklaart: >Onze legers houden bet geheele westelijke front vast, het grootste gedeelte van het Russische front, van de zee tot aan de Djnester, en staan onze geallieerden bij in de Karpaten, in Transylvanië in de Dobroedja en in Turkije. Wat zij doen is reusachtig. In deze condities niet overwonnen te worden is reeds een enorm behaald succes. Militie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. De dienstplichtigen, op wie die wets voorstel betrekking heeft, behooren hoofdzakelijk bij de bereden korpsen tot de lichtinhen 1906. 1907 en 1908: bij de korpsen pantserfort-artillerie en torpedisten tot de lichtingen 1906, 1907, 1908 en 1909: bij de zeemilitie tot de lichtingen 1909, 1910 en 1911 Indien de heerschende buitengewone omstandigheden na 31 December a.s. voortduren, is bet noodig, dat deze groepen van dienstplichtigen langer van de militie deel blijven uitmakeD. Landweer. Nog is ingediend een wetsontwerp tot bet langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. Dit wetsontwerp beeft betrekking op de dienstplichtigen van de land- weerlicbtiiigen 1907, 1908, 1909 en 1910 (militielichtingen 1899, 1900, 1901 en 1902). De Ministers achten het noodig om er voorloopig niet toe over te gaan, genoemde dienstplichtigen bij de land weer te ontslaan, als de heerschende buitengewone omstandigheden na 31 December nog voortduren. Landstorm Voorts is ingediend een wetsvoor stel tot verleening van den dienst plicht bij den landstorm. Dit betreft de landstormplichtigen, die in bet loopendejaarhet 40e levens jaar volbrengen of hebben volbracht. Het zijn voor namelijk personen, die landstormplichtig zijn gewoi dun, krach tens de wet van 11 Juni 1915 en in 1911 als dienstplichtige van de land- weerlichtingl904(militielich ting) 1896 uit den dienst zijn ontslagen. Durenjde heerschende buitengewone omstandigheden einde dit jaar nog voort, dan is het noodig, dat bedoelde personen voorloopig tot den landstorm blijven behooren. Algemeen Kiesrecht. De afdeeling Amersfoort van den Vrijzinnig Dem. Bond hield Maandag avond een openbare vergadering in Amicitia, waarin als sprekers optraden de heereo Van Ballegoyen de Jong van Velp en Van Engen uit Borger. De vergadering was verbazend slecht bezet. Do heer Kater opende de ver gadering en wees op de belangrijkheid van deze besprekingen nu in de Tweede Kamer weldra de Grondwetsherziening aan de orde komt. Hierna kreeg de heer Van Balle goyen het woord, die vele bekende argumenten voor algemeen kiesrecht aanvoerde. In 1913 stond het er gun-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1