BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend als het fcestw versterkingsmiddel voor Zeryuwen en Lrchaam- te bestaan, ik zie ze ook in begrippen, in opvattingen. Als een Degatieve erfenis tot ons gekomen, of liever niet zoozeer tot ons, maar wel tot onze voorvaderen in de tijden toen de denk beelden baan braken, dat bet volk medezeggingsscbap moest hebben in de regeering, in bet maken der wetten, het wanbegrip, de onware opvatting, dat de vrouw minder, of ongeschikt zou zijn om dezelfde politieke en andere rechten te hebben als de man. We willen ons er niet in verdiepen, door welke fout in de redeneering indertijd deze verkeerde conclusie getrokken is. Een feit is bet echter, dat een wan begrip, een kletspraatje, een feitelijke onwaarheid lang aanhang kan vinden. Hoe weinig ze echter te verdedigen is, hoe de felste tegenstanders van vrouwenkiesrecht bun «sterkste argu menten» vinden in: »'t is altijd zoo geweest,» of «bet zal wel altijd zoo blijven,» is zeer gemakkelijk te be- grijpen, wanneer men de vraag stelt: »is het nuttig en noodzakelijk, dat de vrouw dezelfde burgerlijke en burger schapsrechten krijgt, als de man?» en deze beantwoordt met een tweede vraag: «waarom niet?« dan bestaat het niet, dat zulke tegenstanders met een afdoend steekhoudend argument de tweede vraag in een voor de vrouw ongunstigen zin beantwoorden. En tocb, ondanks het eerste klinkende argument nog gehoord moet worden om het jarenlange onrecht te ver dedigen. ondanks het materiaal dat bijeen gezameld is door eminente voor gangsters in den strijd voor vrouwen rechten, kost het thans nog de grootste inspanning om de Bastille van onrecht en leugen te sloopen. Daarom zal nog hard, nog heel hard gewerkt moeten worden, wat op zich zelf eigenlijk niet zoo veel verwondering moet wekken, wijl het in elk opzicht in het leven gemakkelijker is iets nieuws en goeds te stichten, dan een kwaad, een on recht, dat al heel lang bestaat op te ruimen. Het zijn geen nieuwigheden, die vrouwenrechten, heelemaal niet. Zij bestaan zoolang er menschen, zoolang er vrouwen, zoolang er wetten bestaan. Maar daarnaast is evenals het on kruid tusschen de bloemen het plantje van het onrecht ontslaan, dat ook vasten wortel schoot en het natuur recht voor de vrouw zoodanig in zijn groei belemmerde, dat het niet tot vollen wasdom kon komen. Dat on kruid der leugen moet uitgeroeid wor den. Het recht der Vrouw heeft altijd bestaan. Dit rnoet voorop gesteld worden om een duidelijk beeld te geven van den strijd, waar het om gaat. De grondwetsherziening is thans aan de orde. Overal in den lande doet de stem van het recht zich hooren pro- testeerend tegen de wantoestanden, tegen het eigenlijk gemis aan logica in onze wetgeving. De plichten, die de Staat op de schouders van de vrouwen legt zijn op een enkele uitzondering na geheel dezelfde als op die der mannen. De ongehuwde of buiten ge meenschap van goederen getrouwde vrouw betaalt evengoed belasting, als de man ten opzichte van het burger lijk- en strafwetboek is zij evenzeer verantwoordelijk als de man aan alle wetten en verordeningen moet zij zich evengoed onderwerpen. Na een even streng examen als haar collega van het mannelijk geslacht vervult zij verschillende staatsbetrek kingen, ja zelfs het hoofd van den Staat is eene Vrouw. Maar nog sterker, door haar huiselijke beslommeringen is de taak die zij te vervullen heeft vaak nog zwaarder dan die van den man. In alle opzichten is zij dus evenzeer verantwoordelijk als de man, denkt niemand er aan haar geestelijk in welk opzicht ook minder waardig te be schouwen. Op een gebied uitgezonderd blijk baar. De vrouw, die wel onderwijs kan geven, staatsambtenaar kan zijn, aan het hoofd van groote instellingen kan staan, het hoofd kan zijn van den Nederlandschen Staat, mag niet mee werken direct of indirect aan bet maken der wetten. Zij mag niet gekozen worden tot lid in Kamer of Gemeenteraad, zij mag evenmin aan de stemming deelnemen Op haar, waaronder zich zoovele hoog- intelectueelen bevmdea, is nog altijd het woord van toepassing: We zullen regeeren bij u, over u en zonder u. Tegen dit onrecht is het jarenlange protest thans geworden een machtige bazuin. De vrouw mag niet langer gelijkgesteld worden met kinderen of minderwaardigen. In alle kringen der maatschappij wordt thans de kreet gehoord, dat de vrouw medezegging schap moet hebben niet alleen op recht- en billijkheidsgronden, maar ook uit zuiver practische overwegingen, wijl in vele vraagstukken (kinderwet ten, schoolwetten, hygiene, bestrijding prostitutie en drankwet) niemand zoo goed kan oordeelen, als de ontwikkelde vrouw. X. Nederland en Duitschland. De «Kölnische Zeitungi heeft op- gemeikt, dat de Nederlandsche bladen zeer kalm en gematigd hebben ge schreven over den verminderden uit voer van staal en ijzer uit Duitschland naar Nederland, welke ten gevolge heeft, dat niet alleen de scheepsbouw, doch ook de andere ijzerverwerkende industrieën in het gedrang komen. Het blad verheugt zich erover, dat wij, in Nederland, ons bewust zijn, dat die Duitsche maatregelen genomen werden, niet uit een zekere plaagzucht, doch omdat Duitschland zijn ijzer zelf noodig heeft; en het verheugt zicb nog meer, omdat uit de perscommentaren blijkt, hoezeer Nederland van den uit voer van ijzer uit Duitschland afhan kelijk is. Dan volgt deze predikatie: »Wij hechten groote waarde aan de goede handelsbetrekkingen met Neder land en zullen zeer zeker bereid zijn, het ook verder aan ijzer te helpen, voor zoover we dit missen kunnen. Doch dan moet Nederland ook niet toegeven aan den drang van Engeland, om den uitvoer naar Duitschland steeds ge ringer te maken. Nog onlangs hebben wij zeer onaangename ervaringen be leefd. Zoo werden b.v. reeds lang af gesloten en tot dusver regelmatig uit gevoerde contracten (b.v. bet contract van melkleverantie van een stad aan den Rijn) verbroken omdat men eerst aan Engeland moest leveren en alleen bet overschot naar Duitschland ging. Het spreekt van zelf, dat onze ijzer- leveranties naar Nederland alleen ge regeld kunnen worden in verband met het geheel der Duitsche handels politiek en geen onpartijdig Neder lander zal van ons verlangen, dat wij het ijzer, dat door aan bet leger ont trokken arbeiders geproduceerd wordt, aan Nederland afstaan, wanneer het den uitvoer van levensmiddelen voor diezelfde arbeiders bemoeilijkt en ten gunste van onze vijanden voortdurend beperkt.» Aan deze woorden van de «Köl nische» voegt «De Tijd» het vol gende toe: Ook wij hebben «nog onlangs zeer onaangename ervaringen beleefd« met eenige schepen, welke graan vervoer den van een neutraal land naar een neutraal land en in geen enkele be trekking stonden met den vijand van Duitschland. Het spreekt vanzelf zouden wij onzen Keulschen collega na kunnen zeggen dat deze leveranties aan Duitschland alleen geregeld kunnen worden in verband met het geheel der Nederlandsche handelspolitiek, die niet weinig verstoord wordt, wanneer plotseling eenige duizenden tonnen graan moedwillig worden vernield. Mocht de Duitsche regeering maar vast beginnen met afdoende maat regelen te nemen, opdat onze handels politiek in het vervolg door haar duikbooten-kapiteins met rust worde gelaten. Jaarbeurs Utrecht. Door het bestuur van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht van 26 Februari10 Maart 1917 zal plaats vinden worden op groote schaal kaarten verspreid in het buitenland, teneinde het bezoek van kooplieden uit den vreemde te bevor deren. Binnenkortzalookeenegeillustreerde brochure verschijnen, die eveneens in negen talen wordt gedrukt. Winteraardappelen. (Officieel). Wanneer in gewone om standigheden de oogst van aardappelen, geschikt om te worden gegeten, niet groot is, dan is dit slechts ten deele een bezwaar, omdat in dat geval, (door aanvoer van het buitenland) in het tekort bier te lande is te voorzien. Nu ons land rondom is ingesloten door oorlogvoerenden, kan die aan voer niet plaats hebben en zijn wij op onzen eigen voorraad aangewezen. Hiermede dient rekening te worden gehouden, nu de oogst van eetaard appelen dit jaar zéér te wenschen overlaat. Over het algemeen kunnen de aard appelen van den kleigrond (bravo's, blauwen, bonte blauwen, Frisia's, de Wets en Industrie) bet langst bewaard worden en zijn zij midden Juni nog goed. Zandaardappelen (Eigenheimers, Groninger kralen en Roode Stars) zijn minder houdbaar, waarom deze laatste soorten dus nu het eerst moeten worden gegeten, ook door hen die in normale jaien andere aardappelen ge bruiken. Indien het publiek zich in het ko mende voorjaar (als de meeste zand aardappelen ongeschikt voor de con sumptie zijn geworden) veel moeite en last wil besparen, dan moet het zich er in schikken om thans eerst die aardappelen te eten, die de Re geering als eetaardappelen beschik baar stelt. Deze aardappelen kunnen tot Februari a s. voor winterprovisie worden opgeslagen, en zij, die gewoon zijn bun voorraad voor den winter op te doen, zullen goed doen, thans ook tot Februari a.s. van de beschik baar gestelde zandaardappelen hun provisie op te slaan. Daarna worden de klei-aardappelen in consumptie gebracht en kan men voor de rest van den tijd dan daarna inslaan. In verband hiermede heeft de Re geering het noodig geoordeeld een verbod uit te vaardigen om genoemde klei-aardappelen van de eene plaats naar de andere te vervoeren en zul len verzoeken, om voor de winter provisie elders bestelde aardappelen te mogen ontvangen, steeds worden afgewezen, zoolang dit verbodvervoer niet is opgeheven. Wanneer het publiek medewerkt, zal alles zijn vrij normaal verloop hebben. Werkt het bij de aardappel voorziening evenwel niet mede, dan zal het einde zijn last dragen, maar dan zal er ook geen enkele reden zijn om klachten te laten hooren. Het wetsontwerp tot wijziging der grens tusscben de Gemeenten Amersfoort en Leusden is Dinsdag door de Tweede Kamer aangenomen. In de Luthersche kerk zal aan staanden Zondagochtend voorgaan ds. P. van der Veen, uit Amsterdamiri de Remonstrantscbe ds. C. M. A. A. Lindeman, uit Waddingsveen in de Doopsgezinde kerk, ds G. WuiteJzn, uit 's-Gravenhage De Amersfoortsche loge van de Theosofische vereeniging, zal in den komenden winter 5openbare lezin gen houden in het logegebouw Kon. Wilhelminastraat. Maandag 23 Oct. spreekt mej. L. de Beer uit Amsterdam over: «Tril- lingsirivloed. Zaterdag 18 Nov. spreekt de heer W. L van Vlaardingeo uit Rotterdam over; Wereldleeraren. Zaterdag 6 Jan. spreekt mr. P. Tide- man uit BloemendaaloverDe volledige menscb. Dinsdag 6 Febr. spreekt mevr. W. RosVrijmaniuitden Haag,over: Karma, en Reïncarnatie, een lichtbaken in dezen lijd. Zaterdag 7 April spreekt de beer M. van Maanen uit den Helder, overDe woonplaats van Christus. Amersf. Daglb. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 474 de heer D. Ruijs, zoowel voor zijn woonhuis (Lange Bergstraat 14) als voor zijn fabriek (Arnbemsche- weg 14) Bij de Dinsdagavond ten over staan van notaris Joh. Knoppers ge houden veiling van vaste goederen werden verkocht: twee woningen met erven aan de Hellingstraat nos. 42 en 44 voor f 1700 aan den heer II. Noorman een woning aldaar no. 75 voor f 640 aan den heer G. Prins; twee woningen aldaar nos. 95 en 97 voor f 2380 aan den heer G. Pothoven een woning aldaar no. 99 voor f 860 aan den heer C. Ruitenberg; een woning aldaar no. 105 voor f 960 aan den heer G. van Nieuwen- buizen drie woningen met tuinen en bouw land in do Molenbuurt bij den Leusder- weg, nos. 26, 28 en 30, samen groot 14 42 A. en samen verhuurd voor f2.90 per week, in massa voor f2460 aan den heer G. van Nieuwenhuizen een huis met plaats aan de Kamp no. 84, groot 69 c.A., verhuurd voor f 15.17 per maand, voor f2000 aan den heer J. Kamp; het buis met tuin en plaats aan de Groote Nachtegaalsteeg. groot 85 c.A. en verhuurd voor f3 per week, voor f1900 aan den heer J. Meijers; het winkel- en woonhuis met erl aan de Muurhuizen no. 36,grootl.05A. en verhuurd voor f2 per week, voor f 1400 aan den heer J. Meijers. Het winkel- en woonhuis aan den Westsingel no. 15, groot 1.06 A., werd opgehouden voor f 4900. De ontboschte wereld. De Diana geeft een interessante beschrijving ,van den toestand der algemeeue papierfabricatie De papierindustrie gebruikl jaarlijks 3 milliard K G. hout. Een milliard 500 millioen K.G. hiervan gebruiken de couranten, 500 millioen K.G. de boek handel, terwijl het derde milliard dient tot vervaardiging van alle andere papiersoorten. Om deze reusachtige hoeveelheid te verschaffen moet jaarlijks 100 milliard kub. voet hout geveld worden terwijl maar 3540 milliard weer opgroeien Het is dus, meent de Diana, niets overdreven voor een niet al te verre toekomst een totale vernietiging van den woudrijkdom aan te nemen ten zij er maatregelen worden genomen of wel andere geschikte stoften worden gevonden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 13 tot 19 October 1916. Geboren: Jacob, z. van Franciscus van 't Wel en Willempje Lubbertsen. Johannes, z. van Willem Pegtol en Trientje Bijlsma. Gerardus Hendri kus, z.jvan Cornelis Vliets en Hendrika Johanna van de Loodijk. René Elysée Georges, z. van Charles Emile Coart en Auguste Airnée Vilet. Pieter, z. van Alexander van Nijkerk eu Jannetje Jonker. Otto Wilhelm, z van Otto Friedrich Foelkel en Hen- riëtte Maiia Elisabeth Rohrmann. Joseph, z. van Petrus Beijer en Josefma Neiï. Johannes, z. van Jan Arlar en Alida Akker. Gerrit Joban, z. van Gerrit Schreuder en Jobanna Mar- garetba ter Burg. Gerrit Teunis, z. van Hendrik Vos en Albertba Smit. Gerrit, z. van Albertus van dei Flier en Wilhelmina van Empelen. Gaston Jean, z. van Jean Louis Berger en Clèmence Jeanne Grandjean. Jansje, d van Marinus Merkeny en Hendrika Cornelia de Graaf. Coen- radina Adriana, d. van Gijsbertus Christiaan de Jager en Jobanna Jacoba Coenradina Adriana van Heulen. Ondertrouwd: Jacobus Rijntjes en Jannetje van den Ham. Teeuwes van Dijk en Maria Hendrika Boscaljon. Antonius Norbertus Petrus van Hirtum en Geertruida Willemina Ver haar. Louwerens Eysink en Jobanna Debore Woutera Amelia Daamen. Willem Lubbert van de Weerdhofen Catrine Jagtenberg. Kornelis Hulle- man en Hendrika Brinkman. Adria- nus Albertus van Bekkum en Johanna Bernarda Elbertse. Jan Johannes van Lith en Aaltje van Ginkel. Getrouwd: Cornelis Joseph van der Veer en Maria Hartman. Jan Willem Rudolf Coenen en Berta Catrina Chtis- tina Lablans. Hilbert Johan Wagt en Maria van der Velden. Pieter Adrianus van der Zwaan en Gertrude Magdalena Hendricks. OverledenJohannes Meijerink,25jr., ongehuwd. Everdioa Hendrika Eli sabeth Wilhelmina Bauland, 14jr. Louisa Franciska Anna Maria Sieyrift, 64 jr., ongehuwd. Antonie Hen- drikus van Roozendaal, 2 mnd. Een als levenloos aangegeven kind. Aothon Makkee, 10 mtid. Maartje Schenk, 50 jr., echtg. van Jan Valkhof!. Leusden. van 13 tot 20 October 1916, Geboren: Jan Albert,zoon van Willem van Kleef en Alberdina Postma.Gerhar- dus Thomas Martinus Jan z. van GerardusJosephus Jansen enConstantia Johanna Hoefsloot.Johannes Alber tus z. van Hendrik van de Koedijk en Cornelia van de Logt.Jacob, z. van Gijsbertus Schimmel en Geertje van Voorlhnizen. Gehuwd: Antonie van Roomen en Helena van Zandbrink. Hendrikus Huurderman en Everdina Blom. Stoutenburg. van 13 tot 20 October. Geboren: Evert, z. van Hermanus van Vaneveld en Anlje van de Bunt. Woudenberg. GeborenAaltje dochter van An- dries van Dijk en Adriana van Lun teren Jacoba Cornelia, dochter van Willem Jan van Egdom en Anna Geertruida Bonders; Sander z. van Gerrit van den Bosch en Susanna van Wolfswinkel; Willem Jan, z. van Otto Houders en Gijs'oertje Ton. Gehuwd: Jan van Steenbergen en Gijsje Lokhorst. Overleden: Hendrik Wittenberg 92 jaar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercoram. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 812'/, en van 67'/j unr; Zaterdags van 8'/,-12unr. Aanvragen van Werkgevers op 19 Oct. Ie. Volwassenen. 1 schilders (decora tie enz.) 1 pianist. 2 slager. 1 verstelnaaister. 6 werkvrouwen. 1 bloemist. 3 dagmeiden. 2 administrateur. 1 loopknecht. 1 hnlpbode. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisjes. 2 slager. 2 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 19 Oct. Ie. Volwassenen. 1 loopknecht. 2 hulp i. d. huis houding. opperlieden, stopster, stukadoor, timmerman, tuinlieden, wagenmaker, werkvrouwen. 1 winkelbediende. 1 veldarbeider. 35 losse arbeiders. 2 breister. 1 broodbakker. 1 buffetjuffrouw. 1 costuumnaaister. 1 dagmeiden. 1 concierge. 11 grondwerker. 1 kantoorbediende (vrouw). 1 kelner. 2 kinderjuffrouwen. 1 kruideniers bediende. 1 linnennaaister. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. 1 timmerman. 1 kruideniers- 1 los arbeider, bediende. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Oct. 1916. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f5.50 a f 15.Peren f8.a f 20.Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f3.25 a f3.50 Hoendereieren f 12 50 a f 12.70 p. 100 st. Bruine eieren f 12.70 a f 13.00 per 100 st. Boter (190 a f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f U.per 50 kilo Kippen f 1.60 a f 2 90 Kuikens f 2,50 a f 3 00 Piep kuikens f0.75 a f2.Ganzen to. a f0.Eenden f 1.25 a f 1.90 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.90 a f2.20 Duiven f 0.80 a 1.00 paar Magere varkens f 25. a f 30. Varkens export f 0.a 10 Zeugen f 60.a f 100.— Biggen f6a f 15Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 000—. Kalfkoeien f 000.— i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0a f 000. Kalveren f a f Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 beet. Appelen. 60 heet. Peren. 120 heet. Zandaardappe len, heet. Zandaardappelen, 30000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 175 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 180 biggen, 20 zeugen, 1 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 15042 stuks. Prijzen f 12.49—f 13 00. Eendeieren f 11.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 1.03f 1.24 per K.G. Jonge Hanen f 0.81f 1.60 per K G. Oude Hanen f 0.90—f 0 95 per K.G. Dinsdag 17 Oct. Regeeringseieren, 16188 stuks, prijzen van f8.70f9.50. Vrijdag 20 Oct. Regeeringseieren 17014stuks, prijzen van f9.00f 10.00. RECLAME. Schade kan worden veroorzaakt door gebrek aan nadenken. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijnlijke rug, uw zenuwachtigheid en waterstoornissen te wijten kunnen zijn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leefwijze P Te veel eten en het voortdurend gebruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening in de buitenlucht, rust en slaap, zal ongetwijfeld mettertijd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, zenuwkwalen, waterstoornissqn, hoofdpijn, nier- gruis, duizeligheid, en waterzuchtige zwellingen zijn kenteekepen van te veel urinezuur in het bloed, en er beetaat gevaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen heelen en verzachtendenieren, de urinewegen enjblaas. De onzuivere vloeistoffen worden uit het lichaam afgevoerd en de afzet tingen van urinezuur verwijderd. De blijvende verlichting en baat, die dit spe ciale geneesmiddel aan nierlijder» brengt, is over de geneele wereld bekend. Foster'» Pillen maken u niet alleen gezond, maar houden u gezond. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krngt, voorzien van de hanateekening van James Foster op de verpak king. To Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h ƒ1.75 p. doos of/10.— p. zes doozen. 30

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2