NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. (3 'v>. 86. Woensdag 25 October 1916. 45e jaargang WAAascaifwm^. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. 1 Aangezien ous gebleken is dat er onder onzen naain zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakto--l<'ewcnstcin, machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMM&R, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. DEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laogestraat 47. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Opstootjes in verschillende Duitsche steden. In de iGaulois« schrijft men: De dagbladen uit Cassel melden, dat er voor eenige dagen in die stad ernstige onlusten geweest zijn. Een menigte wachtte reeds sinds lange uren voor een comestible winkel, toen een kolenwagen met snelle vaart tus- schen de menigte doorreed. De men- schen, door het lange wachten reeds opgewonden, werden handgemeen. De politie kwam op ruwe wijze tusschen- beide en tallooze burgers werden ge wond. Te Wilhelmshafeu hebben de op stootjes tusschen de burgerbevolking en de soldaten groote afmetingen aan genomen. De laatste week hebben er zich bloedige tooneelen voorgedaan. Zondagavond hebben burgers, met messen gewapend matrozen aangeval len twee ervan zijn gedood en ver scheidene ernstig gewond. De politie heeft de schuldigen nog niet kunnen ontdekken. Een tragische en roemrijke herinnering. In de ïPetit Parisien* rindt men bet volgende ontroerende verhaal. In September 1914, den dag na den roemrijken slag aan de Marne, vroegen onze vijanden, die op den terugtocht waren aan twee eenvoudige lieden te Vic-sur-Aisne, het echtpaar Amory, die angstig op hun bevrijding wachtten, hun de paden aan te wijzen, waardoor hun tocht bekort zou worden. Maar belden weigerden dapper om bun te hulp te komen. Verzoek of bedreiging, niets hielp. «Wij zijn Franschen«, antwoordden zij trotsch. Toen werden, zonder eenigen vorm van proces onze twee landgeoooten tegen den muur geplaatst van hun boerderij, die nu vernield is, en werden zij doodgeschoten. Zij hadden een zoon, een kind nog, die bij bet tooneel tegenwoordig ge weest was en dat later gevonden werd, stervende van honger en koude. Hij slaapt nu naast ziju ouders. Urn de vaderlandsliefde van deze twee dappere Franschen te eeren, heeft de kolonelop het graf van deze martelaren de volgende inscriptie doen plaatsen Aan den landbouwer Amory Aan zijn vrouw Lafhartig door de Duitschers vermoord 20 September 1914. Daar zij hun niet als gids hadden willeQ dienen. Aan hun zoon gestorven van honger en koude. En sinds dien tijd komen de soldaten van het regiment dagelijks het graf met bloemen versiereu, en bij bet voorbijtrekken presenteeren zij het ge weer. En meer.dan één »poilu«, den kend aan het martelaarschap van bet arme kind, denkt aan de kinderen, die hij beeft moeten achterlaten, en mompelt woorden van wraak. Bij den grenspaal. In de «Daily Mails schrijft de oor logscorrespondent G. Ward Price over de gevechten aan de Servische grens: «En om dien Servischen grenspaal liggen de lijken van Bulgaren opge stapeld. Greppels zijn er vol van en ze liggen inallerlei vreemde houdingen tusschen de rotsen. Het was alsof die witte grenspaal daar boven op den top de Serviërs wenkte te komeD. Hier hebben zij buitengewoon woest gestreden. Op één plekje lelde ik veertig lijken zoo dicht bijeen liggend, dat zij elkaar raakten. Allen waren tegelijk gedood, waarschijnlijk door een dier lucht- torpedo's, welker vischstaarten hier overal uit den grond steken. Geen enkel dergezichten die rdooden vertoonde een uitdrukking van vrees, afschuw of pijD. Zij slapen daar zoo rustig en kalm, alsof zij iu die diepe sluimering de rust vinden, die zij te midden van de oorlogsellende zoo dikwijls vergeefs gezocht hebben. Over dengebeelen Kajmakkalan waren Serviërs bezig, de gesneuvelden te begraven. Natuurlijk gaan hunne eigen doode kameraden voor. Een paar jaar lang zullen netjes omheinde kerkhoven de plaats aanwijzen, waar Serviërs op den drempel van hnn vaderland sneu velden, totdat de winterstormen en de sneeuw van den Kajmakkalan alle sporen van die graven zullen wegge- wischt hebben. Er zijn reeds honderden Bulgaren begraven, maar uit hun groote aantal en uit het feit, dat zij zoo dicht bijeen liggen, als ook uit de groote massa's Bulgaarsche munitie, geweren en bom men, die er in hetrond liggen bewijzen, hoe plotseling de drielaatste Servische bajonet-aanvallen in de duisternis de verdedigers vau den Kajmakkalan vaD den top af en langs de steile hellingen heen naar het Noorden toe hebben gejaagd. De harde berghelling bood nergens dekking en is bezaaid met honderden hoopjes en ringen van steeneu, die de mannen van beide zijden met in- spanning's nachts om zich heen ge bouwd hebben. De linies liggen bier dikwjjls niet meer dan twintig meter van elkander en in die kleine ruimte hadden zoo woeste gevechten van man tegen man plaats, als zelfs het steen tijdperk nooit opgeleverd heeft. Hel was een strijd, zooals in die woeste omgeving juist paste. Engelsche officiers-oppassers. Een Engelsch officier geeft in de «Daily Mailt een beschrijving vau den typischen oppasser: «In den loop van een jaar dieDst in Engeland en een jaar velddienst in Frankrijk heb ik een heele reeks «bat- mant, zooals de oppassers altijd ge noemd worden, gehad. Het was mijD schuld niet dat geen van ben lang bij mij bleef. Een werd doodgeschoten, een tweede werd invalide en een derde werd naar een ander regiment over gebracht. Mijn eerste «bAtman* kreeg ik aan een klein station in Vlaanderen. Toen ik daar aankwam ging ik naar den kommandant van het kamp en vroeg hem, mij een oppasser aan te wijzen. «hm I 't Is bier wel geen besteed- sterskanloor, maar ik kan U misschien wel helpen. U gaat van avond naar Er zijn 'n paar jongens die wel mee kunnen gaan. Dan kunt U er een als oppasser uitzoeken. De heeren Jordan en Clarke, de twee bedoelde krijgslieden, stonden buiten te wachten. Zij zagen er ver van innemend uit, want zij waren erg smerig en hunne kleeren waren ge scheurd. Maar dat was hun schuld niet. Zij kwamen juist van een veld hospitaal aan het front en waren hunne geheele uitrusting kwijt. »Is een van jullie beiden al eerder oppasser geweest?» vroeg ik. Jordan schudde het hoofd en Clarke bleef in da ruimte staren. «Nu, raad maar op wie het baantje zal hebben.Jordan, wierp een Fran- sche sou in de lucht, viug die op en bedekte ze snel met zijn vuile vuist. Kop It riep Clarke. «Verloren, Nobby It verklaarde de ander. En zoo werd No. 2347, milicien Jordan van de Rutland Fusiliers mijn «batmant Daar wij eerst dien middag moesten vertrekken droeg ik mijn reisgezellen op, zich van een nieuwe uitrusting te voorzien, hunne rantsoenen mee te nemen en mij aan bet station te wachten. Daar vond ik hen ook met een uit puilende zak vol gedroogd vleesch, beschuit en jam, en omringd door een bewonderende groep die hun om sou venirs vroegen. «Ik heb je gezegd, mijn koller in den trein te zetten,i zei ik. «Neemt U niet kwalijk, Sir, we konden hem niet vinden. Nobby Clarke heeft er om gevraagd, maar die Fran schen zijn zoo dom, ze Verstaan niet eens Engelsch. «Ginger zegt, dat bet zeker Duitsche spionnen zijn,« voegde zijn kameraad er aan toe. Ik klom in den trein en toen ik uit het raam keek zag ik de heeren Jordan en Clarke uit het portier hangen en een afscheidsgroet wisselen met een gezette dame op het perron. «Bonjsjoer, missy,f schreeuwden bei den. «Vive l'Angleterre,f was het vrien delijk antwoord, c De «Fortune* gezonken. (Zestien dooden?) Lloyds meldt, dat het Nederl. stoomschip «Fortuna» tot zinken is gebracht. Tien opvarenden zijn gister nacht door een patrouillevaartuig aan land gezet. Men vreest, dat de Kapitein en 15 leden der bemanning verdronken zijn. De geredden zijn te New-Haven geland. De namen van de geredden zijn: De 1ste stuurman M. Moerdijk de 2de stuurman A. Verwayen, de 3de stuurman J. Ribbens, de leerling stuurman G. Hoogenkamp, de boots man Paul Björn quist, de bediende G. Hart. de liergast P. De Beer, de liergast P. Klop, de matroos J. Bakker, en de stoker S. Piet. Bedoeld schip is de «Fortunac van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Dit schip met bruto 1254 ton, was gebouwd in 1912 en vertrok 20 October van Rotterdam naar Cardiff, leading had het schip niet aan boord. Ook dé directie ontving bericht, dat de «Fortuna® nabij New-Haven door een torpedo of mijn tot zinken is gebracht. Zóó kon het smokkelen verminderen. Naar de »L. Kr.» uit Venlo ver neemt, zijn de laatste dagen ook van Duitsche zijde ernstige maatregelen genomen om bet smokkelen dat zoo enorm door Duitsche vrouwen, meisjes en kinderen wordt gedaan, tegen te gaan. Zoo werden massa's personen de laatste dagen terstond bij aankomst te Kaldenkirchen vast gehouden en ver plicht terug te gaan van waar ze ge komen waren, zoodat ze geen kans kregen de grens over te komen. Als men van beide zijden er aldus aan gaat staan, zal bet smokkelen, op de manier zooals dit thans gebeurt spoedig vrijwel afgeloopen zijD. Groenten voor Duitschland t Te Heemskerk e, o. ismen al bezig met het snijden van boerenkool. Alles gaat naar Duitschland. waar de be hoefte zoo groot is, dat men den ge wonen tijd niet kan afwachten. Boeren kool wordt andere jaren nooit vroeger gesneden dan wanneer het gevroren heeft. Men besteedt 3'/» a 4 ets per K.G. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag 21 dezer hield deze kamer een openbare vergadering ten stad- huize onder voorzitting van den beer J. Ger. Kleber. Afwezig de beeren Van Haselen en Van Vollenhoven met kennisgeving en de heer Meursing. Na opening werden de notulen van 24 Juni gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn behalve de gewone periodieken, verslagen, enz. de Juli- en Augustus-aflevering der statistiek van in- uit- en doorvoer; van bet ministerie van Landbouw Handel en Nijverheid een mededeeling omtrent de leerindustrie te Waalwijk. (Voor kennisgeving aangenomen.) een missive van de H. IJ. S. be helzende genomen maatregel aan de Groote- en Kleine Koppel om het ver keer niet meer te belemmeren. Idem een schrijven van het Gemeente bestuur van Amersfoort, dat de reke ning over 1915 is goedgekeurd. Idem Een schrijven van den heer Krieger over een ontwerp van aanleg van een tram DeD HaagLeiden—Wassenaar Katwijk. (Zal aan de Jeden wordea rondgezonden.) Van het comité voor de jaarbeurs te Utrecht een brochure. Deze jaar beurs zal worden gehouden van 26 Februari tot 10 Maart a.s. Deze brochure ligt bij den Secretaris ter lezing. Besloten werd het tijdschrift «Ne derl. Fabrikaat» te blijven ontvangen. Voor kennisgeving werd aangeno men het verzoek der; stroocartonfabri- kanten te Groningen. Zijn er klachten dan kunnen ze zich wenden lot de commissie van beoordeeling. De laatstgehouden spoedvergadering werd gehouden om de Burgemeester inlichtingen te geven omtreDt de in voering van den zomertijd. De maat regel is met veel sympathie ontvangen, zoowel door winkeliers als fabrikanten, zoodat een blijvende invoering zeer gewensebt is. De Voorzitter zegt, dat is ingeko men een schrijven van den heerEysink, behelzende zijn ontslagaanvrage als lid der kamer. De heer Eysink is be noemd tol wethouder. Ik boop, dat hij nog vele jaren tot heil der ge meente mag werkzaam zijn. Mijnheer Eysink ik bied u mijn gelukwenschen aan. Doch hier staat tegenover, dat we u als lid zullen verliezen. De Secretaris wenschte den heer Eysink geluk met zijne benoeming. De heer Eysink dankte beide spre kers voor de hartelijke en waardee- rende woorden en beval zich in aller vriendschap aan. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huisboudschook verga dert Maandag 30 October 1916, des namiddags te vier uren in het School gebouw, Bekesteinschelaan No. 23, ter behandeling der navolgende punten: Begrooting 1917; Benoeming Com missie Rekening en Verantwoording 1916; Verkiezing Bestuursleden, we gens periodieke aftreding van mevrouw B. de PoolRoos en de heeren J. Bolk, G. H. Kolf! en F. Wesseling. Mede- deelingen van het Bestuur. De Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert Maandag 30 October a.s. ter behandeling der Begrooting 1917 en voorde Verkiezing van een bestuurslid. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Oct., in Nederland uitgesproken 24 faillissementen tegen 41 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 878 faillissementen tegenover 1144 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ter kaasmarkt van Maandag 23 October werden aangevoerd 30 wagens met 8200 K.G. kaas. Bij vluggen handel werd f73 a f75, voor gestempelde f74 a f 76.50 per 50 K.G. besteed.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1