BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. RECLAME. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. doorzoodanige Vergaderingen opnieuw uiting te geven aan de beginselen van den Raad. De keiler en de kroonprins aan een gevaar ontsnapt. Uit Bern wordt aan de Corriere d'Italia gemeld, dat bij bet laatste bezoek, het we Ikde keizer van Duitsch- land aan het westelijk front Ibracht, het huis, waarin hij had geslapen, eenige minuten, nadat hij het had verlaten vergezeld van den kroonprins en de leden van zijn staf werd ver nield door een bom uit een Fransch vliegtuig. Eenige van de dienaren van den keizer werden gedood. Vragen aan den rijkskanselier, in verband met Nederland. Het Wolfbureau seint uit Berlijn Bij den Rijksdag zijn vragen ingekomen van de afgevaardigden Bassermann en Muller—Meininger. De vraag van Bassermann luidt: De Engelscbe rogeering heeft het plan in Holland een financieel syndicaat te stichten met het doel de margarine- vet, boter vleeschengroentenproductie voor Engelsch gebruik te monopoli- seeren, het betrekken door Duitsch- land uit Holland uit te schakelen. Is den Rijkskanselier het plan be kend en is bij in staat reeds nadere mededeelingen te doen? Zijn er plan nen tot tegen maatregelen van de zijde van het Duitsche rijk en kunnen daarover mededeelingen worden ge daan De vraag van Müller-Meiningen is devolgende: Engeland beeft naar vernomen wordt, brieven die van Holland naar Duitschland afgezonden zijn, op Hol- landsch gebied wederrechtelijk doen aanhouden ze met bet oog op de zwarte lijst, laten copieeren. Wat deed de Rijkskanselier om deze, in strijd van het volkenrecht zijnde handelwijze van Engeland op neutraal gebied, op te helderen? Wat moet dat worden Het blad sLes Nouvellesv verneemt het volgende aangaande de werken, door de Duitschers in België aange legd Aan den linkeroever van de Maas, eenigszins noordwaarts van bet Neder- landsche dorp Itteren, hebben de Duitschers bij de biug over de Wil lemsvaart een steiger, ter lengte van 150 meter aangelegd. Van het kanaal af is een weg gemaakt van 10 M. breed, die tot de Maas gaat, waar hij eveneens uitloopt op een steiger van 150 M. Op de wateren van de Maas drijven verscheidene ijzeren en hou ten pontons, over welke laatste zware eikenhouten planken zijn gelegd. Aan den oever van het kanaal en dien der Maas zijn een groot aantal eikenhouten planken, kleine ijzeren balken enz. opgehoopt. Een klein De- cauville spoor, beschikkende over 4 locomotieven en een groot aantal wa gens, brengt deze materialen van het kanaal Daar de Maas, waar een groot aantal Duitsche werklieden bezig zijn, De Duitschers hebben dezer dagen bij gedeelten en door middel van auto rolwagens twee baggerschuiten naar de Maas gebracht. Maar deze zijn van kleine afmeting en tengevolge van de stijging van het water, niet in staat goed werk te verrichten. De Duitschers verspreiden het be richt, dat de werken, die zij aldus aanleggen aan de Maas en het kanaal, bestemd zijn voor het uithalen van kiezelzand, om dit voortaan door bet kanaal naar Antwerpen, Gent en verdere plaatsen te brengen, teneinde de transportkosten te verminderen van de ladingen, die te Maaseyk geschieden met dezen buurtspoorweg. Maar de pontons, die zij in de Maas aanleggen, zouden tot geen lading kunnen dienen en de baggerschuiten, die er zich be vinden,zijn niet te gebruiken. Bovendien zijn er groote hoeveelheden kiezelzand bij de steenkolenmijnen vanEysdenaan treurige, ingezonken, blauwe smart- oogen op hem richtte, meer verwonderd dan met haat, ja, dan voelde bankier nog andere gevoelens dan vreugde van wraakbevrediging in hem leven. En vruchteloos vocht hij, zich aan andere zaakjes wijdende, tegen dat sentiment.... MaItbe Coebeaü. den oever van het kanaal, waarvan de Duitschers geen gebruik maken, omdat zij ze blijkbaar niet noodig hebben. De werken aan de Maas en het kanaal moeten een andere beteekenis hebben. Eerste Nederlandsche Jaarbeurs. Naar aanleiding van een bericht, dat een dezer dagen in de pers de rondte deed, betredende eene door agenten van buitenlandscbe buizen te organi- seeren expositie van buitenlandsche artikelen tijdens de, van 26 Februari tot 10 Maart 1917 te Utrecht te houden Jaarbeurs, deelt het Algemeen Secre tariaat dier Jaarbeurs ons mede, dat deze plannen niets te maken hebben met de Eerste Nederlandsche Jaar beurs, welke, wat de deelnemers be treft, een zuiver nationaal karakter zal dragen en waar dus alleen Neder- landsch fabrikaat, d. w. z. fabrikaten in Nederland of zijn koloniën vervaar digd of die aldaar eene bewerking hebben ondergaan, zal worden toe gelaten. De zoogen aamde Beurs voor Buiten landsche Industrieën! is een geheel particuliere instelling en heeft met de, door de Regeering en de Gemeente Utrecht gesteunde Eerste Nederland sche Jaarbeurs, uitgaande van de sVereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederlander,nietsuitstaande. Smokkelaarstruc. Op een der jongste, donkere October- avonden trokken een paar mannen met een koppigen stier in de richting onzer oostgrens, 't Beest toont af en toe zijn nukkige kuren door pal te blijven staan of achterwaarts te loopen. 't Geeft zijn geleider heel wat te doen. Eensklaps klinkt door de duisternis een donde rend »halU. Kommiessoldaten komen uit het struikgewas te voorschijn om hun sprooit te bemachtigen. Maar op 't zelfde oogenblik wordt het woedende beest aan zijn lot overgelaten; zijn geleiders kiezen 't hazenpad. Onze kranige grenswachters bedenken zich geen oogenblik en nemen het dier »in beslag!. Maar de stier loont al weinig respect voor de militaire wacht; hulp van andere wachtposten moet worden ingeroepen. En terwijl men met man en macht bet woedende beest in be dwang weet te houden, gaat er elders een kleine veertig koeien ïheel ge willig» de grens over. iHbl.t Over de grens gekomen. De stroom der uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte militairen, in hoofdzaak Russen, houdt steeds aan. Sedert begin Maart 1916 zijn hier alleen ruim 400 Russen aangekomen. Bijna alleen kwamen uit het Krijgs gevangenkamp Wabn, van waaruit ze op bet veld bij de boeren of in fabrieken worden gezonden om te werken. Ze knnnen zich moeilijk uitdrukken. Eenigenkennenenkele woorden Duitsch en de dienstdoende officier aan de hoofdwacht met zijn onderhoorigen hebben vaak den grootsten last om inlichtingen te ontvangen. Toch is het opgevallen, dat allen schrijven kunnen. Dezer dagen kwam er een, van wien maar met geen mogelijkheid vast te stellen was, tot welk regiment hij behoorde. Zijn naam was Sawa Lawrekag en eindelijk ging men aan 't teekenen van schepen, en bij, die maar steeds op alle vragen geantwoord bad »niks« zei nu vjaic. Daarop teekende men een torpedoboot. Weer »niks«. Een slagschip »niks«. Een verankerde mijn sjat. En zoo kwam het uit dat de bedoelde Rus matroos was geweest op den mijnenlegger ïParacbeidon Panta Deis«. Een ander, die aankwam, bleek te zijn een heereboer uit Siberië. Deze had hij zich een door hemzelf ver vaardigde terrein schels met den weg er op aangegeven, dien hij te volgen had en langs waar hij dan ook in ons land was gekomen. nHbl.v Het diploma A voor de zuivere toepassing van het Correspondentie schrift en vertrouwdheid met het sy steem »Stolze-Wery« werd verstrekt aan: de dames J. J. M. van Brinker, Schiedam; M. Groote Schiedam; D. M. L. Most, SchiedamH. Tiethoff, Apeldoorn en aan de heeren W. Tb. P. M. Kalkhoven, Hilversum S. Mantel, Utrecht. Het Certificaat voor Machineschrij- ven volgens Wery'sTienvingerssysteem (Biindschrijven), aan: de dames L. H. A. J. Boers, Groningen; A. Bouman, Gioningen; A. Bulthuis, Groningen; G Benjamin, llaariemG. Homan, GroniDgen A. v. Houten, Heemstede; H. C. Jopin, ApeldoornK. Kok, 's-Gra- venhage; H. Konijnenburg, 's-Graven- bage; G. Kroese, Uoogezand; S. de Leeuw, Almelo; H. G. Meilink, Al melo; T. H. Mantjes, Groningen; A. Slinger, Haarlem; G. H, Wieringa, GroningenM. Zaalberg, 's-Graven- hage, en aan de heeren J. Alma, Haarlem; Job. de Bruin, HaarlemA. J. Bros, Hof van DelftP. H. Hendriks, GroningenH. R. Pieterson, Hooge- zand; B, Veenstra, Haarlem. In de Remonstrantsche kerk hield dr. G. A. van den Bergh van Eysinga Dinsdagavond een lezing over het tweede gebod. De 31 Oct., aldus spre ker, is een dag zwaar van herinnering. Het is 399 jaar geleden, dat Luther 95 stellingen aanplakte aan de slot kapel te Wittenberg, waardoor hij bet sein gaf tot de Hervorming. De kerk heeft groote mannen voort gebracht, Augustinus, Thomas a Kem- pis. Ze is een opvoedster geweest van volkeren, die nog in barbaarschheid leefden. Doch de menigte werd mondig en wilde niet langer aan den leiband der kerk loopen. De gebreken van Rome te overden ken is mijn doel, aldus spreker, mis verstand weg te nemen, niet om haat te zaaien, te verachten, 't is te doen om te strijden tegen beginselen, die door ons diepste wezen worden af gekeurd. In den loop der rede werd dit alles door spreker ontwikkeld. Dr. Toxopeus dankte hem voor zijn schoone rede en bracht een woord van welverdiende hulde aan den organist, den heer Radersma, voor zijn orgelspel, waar mee de plechtigheid van dezen avond werd verhoogd. Een uit Winterswijk komende goederentrein is Vrijdagochtend om streeks 5 uur ter hoogte van de lucht brug over het stations-emplacement bij de Soesterweg door onverklaar bare oorzaak ontspoord. De locomo tief kwam dwars over de rails te staan, de tender sloeg om, en twee goederen wagens liepen uit de rails. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het treinverkeer ondervond gisteren evenmin noemenswaarde vertraging. Ingevolge artikel 2 der distri— butiewet is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de maximum kleinhandelprijs van versche kipeieren met 1 November bepaald op 10 cent per stuk en die voor kalk- eieren op 7 cent per stuk. Stemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag den 9en November aanstaande, van des morgens acht lot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in den gemeenteraad in het kiesdistrict I, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer R. G. Rijkens. De caudidaten, in alphabetische volg orde, zijn: J. BONK en J. OVEREEM. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wetboek van Strafrecht, luidende: »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar.» Amersfoort, denlen November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Inzage opgaven van Candidaten, Candidatenlijst en proces-verbaal. De Burgemeester der gemeente Amersfoort (kiesdistrict I) brengt ter algemeene kennis, dat de opgaven van candidaten, de candidatenlijst en het proces-verbaal der op 31 October 1916 gehouden verkiezing voor den gemeen teraad ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 31 October 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Meel- en broodprijzen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, maakt bekend dat naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 25 Octoberl916No.4064/6 de maximumprijzen van meel en brood met ingang van 27 Octoberl916 zijn vastgesteld als volgt: 1. tarwebloem (inlandsch uitsluitend één soort) f21.25 per 100 K.G. 2. tarwemeel (ongebuild) f 20.25 per 100 K.G. 3. de onder 1 en 2 vastgestelde prij zen zijn netto contant of fabriek of molen voor bakkers en dergelijke ver bruikers, terwijl aan tussenpersonen op verzoek eene reductie moet worden gegeven als is aangegeven in de cir culaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van 23 Maart j.l., No. 12001/16. 4a. gebuild tarwebrood (waterbrood f0.25 per K.G., f0.19 per K.G. f0.12'/i per 'h K.G., contant afgehaald aan bakkerij of winkel. 4b. idem onder rabbinaal toezicht f0.26 per K.G, f0.19'/i per 'U K.G., f0.13 per 'li K.G., contant afgehaald aan bakkerij of winkel. 4c. gebuild tarwe melkbrood f0.31 per K.G., f0.237. per V. KG., f0 15'/i per 'li K.G., contant afgehaald aan bakkerij of winkel. De prijzen onder 4a, 4b en 4c ver meld, kunnen voor aan huis bezorgd met 1 cent per K.G. worden verhoogd. Amersfoort, 31 October 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Bruinbrood. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat bruin- brood (regeeringsbrood) in het ver volg voor ieder, doch uitsluitend op broodkaarten verkrijgbaar zal zijn. Amersfoort, 2 November 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Beschikbaaretelling van goederen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat blijkens schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beschikbaar zullen worden gesteld door middel van het Levensmiddeleubureau Stapelgroenten Roode kool. Gele kool. Uien Friesche en andere soorten fijne peen. Vatgroenten Pronksnijboonen. Enkele sper- cieboonen. Dubbele spercieboonen. Zuurkool. Andijvie. Rundvet. Spek. Rijst. Gort. Havermout. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 27 October tot 2 November 1916. Geboren: Johannes,z. van Hendrikus van Korlaar en Alijda Gerth. Jan en Breunis, zoons van Jan Staal en Grietje Jansen. Hendrikus Gerardus, z. van Antonius van Luijtelaar en Gerarda van Hamersveld. Mar- garetha Catharina Maria, d. van Richardus Antonius Welling en Elisa beth Maria Groot. Joseph Christia- nus, z. van Josepbus Joosen en Con- stancia van den Wijngaerd. Femand Eugène Charles, z. van Charles Albert Carron en Franijoise Désirée Grand- jean. Willem, z. van Gerit Adam eu Christina Abelman. Alexander, z. van Antonie Hendrikus Staal en Gerritje Steenbeek. Antonia, d. van Peter Geurtsen en Antonia van Nijkeik. Ondertrouwd: Johannes Kuperus en Trijntje Lap. Ludovicus Tbeodorus Schimmel en Jacoba Wilhelmina Mid- degaal. Antonius Jobannes Knui- vers en Antonia van Bogerijen. Albertus Buitenhuis en Alijda van Dijkhuizen. Louis Joseph Cle ment de Reyck en Tberesia Breuer. Josephus Johannes van den Hove en Gijsberta Willemina Verbaar. Johannes van der Wal en Alijda Peters. Gehuwd: Louwerens Eysink en Johanna Debora Woutera Amelia Daamen. Kornelis Hulleman en Hendrika Brinkman. Jan Jobannes van Lith en Aaltje van Ginkel. Adrianus Albertus van Bekkum en Johanna Bernarda Elberse.Jacobus Rijntjes en Jannetje van den Ham. Overleden: Jan en Breunes Staal, beiden éen dag. Elisabeth Sukkel, 56 jechtg. van Gerardus Wilteveen. Anthonie Wery, G7 jechtg. van Cornelia van der Jagt, weduwnaar van Johanna van Maaren, wonende te Zwolle. Leusden. Van 27 October tot 3 November 1916. Geboren: Zwaantje, d. van Barend Ton en Aaltje Helderman. Wil- lempje d. van Jacob van der Steeg en Willempje Hut. Renger, z. van Cornelis van Stralen en Hendrika Marchal. Ondeitrouwd: Hendrik van llaineis- veld en Dirkje van den Eshof. Gerrit Donselaar en Everdina van Engelenhoven. Johannes Ruiten pn Marie van Zeldert. Gehuwd: Joannes Janssen en Dina Berg. Overleden: Heiltje van Middelaar, 83 j.f echtgenoote van Theodorus van Keulen. Stoutenburg. Van 27 October tot 3 November 1916. Geboren: Johanna Geertruida, d. van Cornelis van Burgsteden en van Margaretba van den Hengel. GehuwdJohannes van de Pol en Hendrika Cornelia Tolboom. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8ll%12i/i en van 6—7l/i uur; Zaterdags van 8!/i12 uur. Aanvragen van Werkgevers op 2 Nor. Ie. Volwassenen. 1 dagmeiden. 1 dienstbode. 2 mandenmakers. 7 slager. 1 timmerman. 1 tuinlieden. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 loopjongens. 2 slager. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 2 Nor. Ie. Volwassenen. 1 corrector. 1 concierge. 12 grondwerker. 7 kantoorbediende (mann.) 1 kelner. 1 lithograaf. 1 loodgieter. 1 loopknecht. 3 schilders (huis). 2 schoenmakers. 1 sjouwers. 1. straat maker. 1 wagenmaker. 5 werkvrouwen. 3 winkelbediende. 1 voerman. 33 losse arbeiders. 2 e. Leerlingen en Jongens. 2 klerken (man.) j 3 losse werklieden. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374. MARKTBLRJCIIT. AMERSFOORT, 3 Nov. 1916 Tarwe f 0,Rogge f0.Boekweit f 0. appelen 15.00 a f 16.Peren f 7.a f 20.Klei- Aardapp. f0 00 a f 0.zandaardapp. f3.50 a f 4.00 Hoendcreieren f 13 50 a f 13.80 p. 100 st. Bruine eieren f 13.80 af 14.per 100 st. Boter 11 90 k f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 A f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.80 a f 3.Kuikens f 2.50 a f 3.Piep kuikens f 0 80 a f 2.Ganzen 10. a f 0.Eenden f 1 30 a f2.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme fl.00 k f2 50 Duiven f0.8UAfl.10 paar Magere varkens f 20.— a f 30. -Varkens r. export f 0.a f 0.Zeugen f60.a f i 00.Biggen f7.k f 15Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. l 000— Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.k f 000.— Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f k f Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarvre heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 50 heet. Peren. 80 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 17000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 100 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 300 biggen, 20 zeugen, 0 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 42510 stuks. Prijzen f 13.30—f 14.00. Eendeieren f 10.20, f 10.40. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f 1.18f 1.50 per K.G. Jonge Hanen f 0.88f 1.69 per K G. Oude Hanen f 1.14—f 1.37 per K.G. Dinsdag 31 Oct. Regeeringseieren, 59900 stuks, prijzen vanflO.OOf10.50. Vrijdag 3 Nov. RegeeriDgseieren 30000 stuks, prijzen van f9 60—f 10.50. RECLAME. Zoo dikwijls te wijten aan zorgeloosheid. De meeste huidkwalen en de verschillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige ^ambeien) zijn gewoonlijk te wijten aan een verkeerde leefwijze en verwaarloozing. Een te rijke voeding, onvoldoende lichaams oefening, onregelmatige en opgehouden stoelgang, te weinig slaap eu overwerring leiden tot bloed ziekten, verstopping en zenuwachtigheid drie Sewoone oorzaken van eczema, dauwworm, gor- elroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwijze en de ge- zondheidsregels, die het gezond verstand ons zegt, zijn de beste voorzorg. Tot bestrijding van het ongemak en tot genezing wordt Foster's Zalf aanbevolen. Deze bizopdere zalf bevat alle noodige ver zachtende, antiseptische en genezende eigenschap pen. Zij past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aan wending. Een voordeel is, dat de zalf niet te spoedig opdroogt en niet te gemakkelijk kan worden weggewroven. Bij het gebruik verdwijnen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk en ontsteking en Poster's Zalf bleek succesvol zelfs bij hardnekkige gevallen van inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook bij winterhanden en -voeten, huid uitslag en insectenbeten. Geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkriigb. bij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco.na ontr. v. postwissel A ƒ1.76 p. doos. 31

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2