Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Toen het leven eenvoudiger was, Uitvoer van Vee. De gemeentelijke Voedings-com- rnissie te Dordrecht, heeft aan den Minister van Landbouw een adres ge zonden, waarin wordt gezegd dat zij met leedwezen heeft kennis genomen van bet telegram vaD de hoofdbesturen van veehandelaren en exportslagers aan den Minister ver zonden dat door de sluiting van de grenzen voor vee en vleesch, een ontzaglijke bres is geschoten in de grove oorlogs winsten. Redenen, waarom zij verzoekt om tenzij dringende economische toe standen hiertoe zoudeu verplichten den uitvoer van vee en vleesch nog niet toe te staan en daardoor het publiek profijt te laten trekken van de lagere prijzen van bet vleesch waarmede nu alom reeds een begin is gemaakt; dat zij overtuigd is dat deze afslag slechts van korten duur zal zijn, maar in elk geval toch een tijdelijk profijt zal wezen, dat de geheele bevolking ten goede komt. Zeeland-boot opgebracht. Men seint ons uit Vlissingen dat de mailboot «Koningin Regentes" gistermorgen vandaar vertrokken, door de Duitschers aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht is. Er waren 93 passagiers aan boord onder wie 10 kinderen. (N. v. d. D.) Steenkolen. Men meldt uil Twenthe aan de N. R. Ct.: In de laatste weken heeft de aan voer van Duitsche kolen veel te wenscben gelaten, en thans hebben onze fabrikanten bericht ontvangen van het Rijks-distributiebureau voor steenkolen, dat voor November ten hoogste 30 pCt. van de gecontrac teerde hoeveelheid Duitscbekolen zal geleverd worden. Kanongebulder. Op Ameland werd den geheelen morgen in het noorden zwaar kanon gebulder gehoord. Riet als veevoeder? Te Brielle moet volgens de (Tel.) een riethandelaar 16.000 bossen riet verkocht hebben aan een Zaandamsche firma om verwerkt te worden tot varkensvoeder I Jaarbeurs, Utrecht. Naar het secretariaat van de Jaars- beurs ons meldt zal door alle Spoor wegmaatschappijen in Nederland aan de bezoekers der vas 26 Februari 10 Maart 1917 te houden NederlaDd- sche Jaarbeurs, reductie op de vracht prijzen worden verleend, in dier voege, dat eene enkele reisprijs voor bet vervoer naar Utrecht en terug in rekening zal worden gebracht. Ter drukkerij «Jacob van Cam- pent zagen een aantal nieuwe num mers der Jongens- en Meisjesbiblio theek onder redactie van den heer Schabeek, bet licht. Van de hand van onze beste schrijfsters, als Truida Kok, Nanni van Wehl Anna van Gogh Kaulbach, Aletta Hoog, enz., en ge ïllustreerd door niemand minder dan Daan Hoeksema, zijn deze dubbeltjes boekjes steeds een welkom gescheDk voor de jeugd. Bij diezelfde firma verscheen voor de eerste maal een scheurkalender voor gezin en jeugd waaraan eveneens de beste kinderschrijvers(sters) hebben medegewerkt en die, naast een dag wijzer waarop alle gegevens vermeld staan welke men zoo noodig heeft te weien, een kinderboek vormt van 2 X 365 bladzijden. Behoud van natuurachoon 1 Bezuiden de grootespoorwegingra- ving tusschen Assel en Apeldoorn ligt op den hoogen kam der Veluwe het Ugcbelerboscb behoorende aan den heer Vermeer, te Deventer, en mevrouw Van Hasselt Vermeer, te Rhederoord. Dit bijna 1000 H.A. grootte bosch complex is thans door den heer Van Dissel, inspecteur van het Staatsbosch- bebeer, namens den Minister van Landbouw, voor f242.000 aangekocht voor den Staat, behoudens goedkeu ring der Kamers. Failliaaementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Nov., in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 23 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemde datum 916 faillissementen tegenover 1200 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het wegvaeren van Belgen. Niet 5000, maar 21 000 mannen zijn volgens de «Te l.t uit Antwerpen weggevoerd. Thans wordt een ware klopjacht gehouden in de gemeenten tusscben Antwerpen en de grens. Vele mannen vluchten dan ook de grens over. Niet alleen werkeloozen worden thans weggevoerd, maar zelfs mannen, die volop werk hebben in de fabrieken Er schijnen met haast nieuwe spoor lijnen aangelegd te moeten worden Vredesweek in Scandinavië. In aansluiting aan hetgeen onlangs in de bladen werd medegedeeld over de Nederlandsche vredesweek kan thans omtrent de Scandinavische lan den het volgende worden bericht. De beide vorige jaren is tusscben Kerstmis en Nieuwjaar in Zweden een krachtige vredespropaganda gevoerd, waarbij duizenden bijeenkomsten wer den gehouden en geschriften in groote massa's werden verspreid. Dit jaar wordt een uitnoodiging tot de derde «vredesweek* verzonden door het Hoofdbestuur van de «Zweedsche Vereeniging voor Vrede en Arbitrage*, waarin o.a. zitting hebben Edvard Wavrinsky, lid van den Rijksdag en Carl Lindhagen, Burgemeester van Stockholm. Voor deze actie is de samenwerking verkregen met hei «Zweedsche Jeugdverbond van de Goede Tempelieren*. De circulaire, welke door boven genoemde Vredesvereeniging gericht wordt tot vereenigingen op.het gebied van vredesbeweging, drankbestrijding, arbeidersbeweging, godsdienst, opvoe- ding; jeugdvereenigingen en vrouwen verenigingen, deelt mede, dat de vredesvrienden in Noorwegen en Dene marken gelijktijdig een «vredesweek* zullen organiseeren, zoodat dit jaar gesproken zal kunnen worden van een «Scandinavische vredesweek*. Aan de vereenigingen wordt o.a. in overweging gegeven1. Openbare ver gaderingen te houden op Eersten of Tweeden Kerstdag, Oudejaarsavond, Nieuwjaarsdag en ten slotte op Januari, aan welke vergaderingen met het oog op den dag een verschillend karakter zal kunnen worden gegeven. 2. Te collecteeren voor het «Vredes fonds*, dat den grondslag zal moeten vormen voor krachtige voortzetting der vredespropaganda. 3. Het voordragen van vredegedichten en het verspreiden van vredeslitteraluur op bijeenkomsten met andere doeleinden, die in die «vredesweek* worden gehouden. 4. Personen op te geven, die zich als spreker beschikbaar stellen. 5. Een «Geschriftenverspreidingsdag* in te stellen, waarvoor de hulp van alle leden zal moeten worden ingeroepen en die zóó zal moeten worden ge organiseerd, dat het niemand in Zweden zal kunnen overkomen, dat bij in de vredesweek niet wordt gesteld voorde vraagwilt gij vrede of wilt gij oorlog? terwijl ten slotte de vereenigingen uit- genoodigd worden zelf andere maat regelen te bedenken. De geheele circulaire welke in vele opzichten overeenkomst vertoont met het schrijven, dat onlangs door den «Nederlandsche Anti-Oorlogs Raad" aan de Plaatselijke Groepen van den Raad werd toegezonden, is een krachtige opwekking tot het Zweedsche volk: «Sluit u in grooten getale aan bij de Zweedsche Vereeniging voor vrede en Arbitrage! Moge nu een werkelijke vredesgolf gaan over het land gedurende de gemeenschappelijke vredesweek der Scandinavische vol keren van Kerstdag 19162 Januari 1917. Nooit kan er te veel gedaan worden, waar het er op aan komt ons te redden van de ellende van bewapeningen en oorlog in de toe komst. Alleen slechts bij die gedaan heeft alles wat hij kan, heeft genoeg gedaan." In de jl. Donderdagavond voort gezette openbare vergadering van den gemeenteraad waren de beeren De Kempenaer, Koning en Oosterveeu afwezig. Allereerst wordt zonder hoofdelijke stemming een voorstel van Burge meester en Wethouders aangenomen om aan de Ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën te ver zoeken, op grond van de hooge kosten, die de Distributiewet voor de gemeente veroorzaakt en in verband met de aanwezigheid van het groot aantal militairen en Belgen, een deel te wil len bijdragen in de kosten, voort vloeiende uit de Distributiewet 1916 en om aan H. M. de Koningin het verzoek te richten, het daarheen te willen leiden, dat aan de gemeente besturen het recht worde verleend, een levensmiddelenbelasting te heften op den voet van de «Verdedigings belasting II*. De heer Hofland vond hierin aan leiding om Dogmaals op verhooging van het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting aan te dringen. De ontwerp-begrooting der gasfabriek in ontvangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van f 474.460 en een geraamd winstsaldo van f 75.000 werd z. h. st. goedgekeurd, evenzoo de orrt- werpbsgrootingen der waterleiding f 52.200) van hat electrisch bedrijf (f 46.245) en van het grondbedrijf (f 242.200.73'/»). De ontwerp-begrooting gemeente reiniging en ontsmettingsdienst (f69.000) gaf aanleiding tot soms heftige discussie. Eenigeleden vreesden dat er tusschen de beide directeuren conflicten zouden ontstaan. Wethou der Veis Heyn en de voorzitter be streden zulks met gevolg, dat de be grooting ten slotte met 13 tegen 2 stemmen werd aangenomen. De ontwerp-begrooting: Gemeente werken f 70.481.81) en den brandweer (f6115.werden z. d. en z. b. st. aangenomen. Bij de ontwerp-begroeting Keurings dienst wordt over de verhoogiDg der jaarwedde van den directeur langen tijd geredekaveld. Een groot aantal leden achtten die verhooging niet gemotiveerd, doch werden door wet houder Jorissen en de voorzitter tot ander inzicht gebracht. Slechts dier leden, de heeien Hofland, Leinweber en Nieuwendijk bleven hun standpuut handhaven, de overige stemden vóór. De begrooting werd z. h. st. vast gesteld. De ontwerp begrootingen: Centrale Boekhouding (f20.355) en die voor het Reservefonds tot het doen van uitkeeringen krachtens de pensioen wetten voor gemeente ambtenaren, sluitende met een nadeelig saldo van f268.gaven geen aanleiding tot discussie en werden z. h. st. vastge steld, eveneens de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur (f31.342.32). Bij de ontwerp begrooting Distri butiebedrijf van levensmiddelen (f 1.720.600) voert de heer Hofland aan dat B. en W. zich bet verlies op de levensmiddelen te groot hebben voorgesteld. Na mededeeliDg van den voorzitter dat de post: opbrengst levensmiddelen met 2 ton woidt verhoogd, werd de begrooting goedgekeurd. De ontwerp-begrooting verband hou dende met de vermoedelijke grens wijziging tusschen de gemeenten Leus den en Amersfoort (f 11.555) werd z. b. st. vastgesteld. Bij bet beoandelen der ontwerp- begrooting der uitgaven, in totaal f 1897.286.72. werden verschillende opmerkingen gemaakt, die echter geen van alle tot wijziging aanleiding gaven. Een voorstel van den heer Hofland tot vermeerdering van bet aantal agen ten van politie met 4 teneinde meer rusttijd te kunnen invoeren werd ver worpen door staking van stemmen. Bij de behandeling der ontwerp- begrooting Inkomsten (f1.898.314.55) werd na zeer langdurige discussie een voorstel van den heer Kroes om aan alle geëmployeerden in vasten dienst der gemeente, die tot f 15.per week verdienen een toeslag te geven van f 1.50 aan gehuwden en f 1.25 aan ongehuwden en bij f 15.tot f25.— weekloon fl.voor gehuwden en f0.75 voor ongehuwden aangenomen roet 8 tegen 6 stemmen. De overige posten gaven geen aanleiding tot be spreking. De begrooting werd goed gekeurd met f 9498.32 voor onvoorzien. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het vermenigvul digingscijfer der Inkomstenbelasting van 1 op 1,2 te brengon werd z. b.st. aangenomen. Een voorstel van het Dag. Bestuur om over te gaan tot het aanbrengen van verbeteringen aan schoolgebouwen in verband met het bepaalde bij Kon. besl. van 25 Juli 1912 staatsblad no. 192 werd aangehouden. Besloten werd tot verlenging van de termijn van ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen, toebehoorende aan E. de Neeling en tot hel in buur afstaan van een ter rein aan de Daan Fockema-laan voor bet bouwen van een Christelijk militair tehuis ten dienste der op de Vlasakkers kampeerende troepen. Daarna werd de vergadering gesloten. De afdeeling Amersfoort van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zit niet stil. Donderdag was er weer een vergadering in Amicitia, die zeer goed bezet was. Spreekster was Mej. Groot uit Rotterdam, die een boeiende rede hield. Hierna zong Mevr. Kamerling eenige liederen van Schubert en Franz, begeleid door den heer v. d. Burg. Vervolgens voet den de dames een paar stukjes op, welke zeer in den smaak vielen. Bij de j I. Donderdag gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad (vac. Rijkens) in district 1 werden 514 stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heer J. Bonk (Vrijz.) 240 stemmen en J. Overeem (Soc. Dem.) 274 stemmen, zoodat J Overeem gekozen is. Donderdagnamiddag vergaderde de commissie van toezicht op het Lager onderwijs ten stadhuize onder voorzitting van den heer Van Weezei Errens. De notulen werden goedge keurd. Ingekomen waren kennisgevin gen van benoemingen, ziekteverloven enz., alsmede een missive van B. en W. meldende, dat de heer Van Dreu- mel, adj. commies ter secretarie als secretaris is aangewezen. Het jaar verslag zal worden rondgezonden. Aan de orde het rapport van de Rook commissie. Het verslag is zeer uit voerig; de hoofdzaak is, dat de wensch wordt uitgesproken aan te dringen op een gemeentelijke verordening om bet rooken aan schoolkinderen te ver bieden en het vetkoopen van tabak enz. aan kinderen te straften. Ook werd do wenscb besproken, dat het teekenonderwijs aan de scholen D. E. F. en G. in de hoogste klasse aan een vakman zal worden opge dragen, zooals nu reeds op de meis jesschool geschied. Besloten werd ook meer vergade ringen te houden. In de bioscoop «de Arend" gaat dezer dagen de sensatie film «Maciste de schrik der bandieten." Het gaat niet aan den inhoud hier weer te geven, daartoe gebeurt er te veel. Wij raden echter onze lezers dringend aan om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan met een der meest sensa- tioneele films kennis te maken. Waar zij tot dusverre werd vertoond trok zij steeds volle zalen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 3 tot 9 November 1916. Geboren Jan Arius, z. van mr. Lam- bertus Stadig en Margaretha Cornelia Parlevliet. Johanna Maria, d. van Theodorus Smink en Theodora Berg. Albert Julien. z. van Henricus Alfons Jacobs en Antonia van Baekel. Her.drika Cornelia, d. van Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. Robert Willem Isidore, z. van Isidote Matbieu Nicolaas Jacquet en Marie Philippine Jongen. Johanna Hendrica, d. van Jentje Faber en Johanna Hendrika Ouwer- kerk. Willem, z. van Joseph Kuit en Paulina Anloriia de Graaf. Martinus Johannes, z. van Martinus Johannes Smeele en Cornelia Johanna te Beek. Arnold, z. vanGerritJan Pietersen en Geprtruida van Eijkelen- burg. Franciscus Carolus, z. van Jan Germanus Meert en Johanna Feijtens. Alberta Cornelia, d. van Antonius Cornelis Geijtenbeek en Al berta Cornelia Delforterie. Johanna, d. van Jan Berg en Johanna Walet. Ondertrouwd: Karei Post en Wil- helmina Helena Maas. Herman Overeem en Jannetje Staal. Wouter Buis en Anna Schouten. Johannes Antonie Hoksbergen en Johanna Aleida Wolfskeel. Getrouwd: Wilhelmus Franciscus van der Zwaan en Johanna Petronella Nölhen. Hendrik van Garderen en Dania Cornelia Wilhelmina Dijs. Hendricus Adrianus Vos en Johanna Pasker. Willem Lubbert van de Weerdhof en Catrina Jagteuberg. Cornelis Hageman en Hermina Engel- berta Hageman. Antonius Nor- bertus Petrus van Hirtum en Geer- truida Willemina Verhaar. Overleden: Jansje Merkeny, 13 da gen. Gerritje van't Klooster, 32 jr., ongehuwd. Otto Johannes Heeren, 6 mnd. Leusden. Van 3 tot 10 November 1916. Geboren Maas, z. van Arend Lage- raaat en Christina Ruiter. Hen drika, d. van Antonius Berg en Gjjs- berta Tolboom. Barend, z. van Reinier van der Burg en Maartje de Ruiter. Hendrika, d. van Teunis Antonie van Drie en Willemina Helena Roelaods. Ondertrouwd: Jan van den Hengel en Maria van Ntmwegen. Gehuwd: Hendrik Ramselaar en Reintje Rijnders. Maas Blanken- spoor en Jannetje Spelt. W oudenberg. Geboren: Wouter Jan, zoon van Marinus Gerrit Honders en Maatje van de Weerd. Gerrit, zoon van Jan van de Waerdl en Wilhelmina Moesbergen Gerritje, dochter van Jacob Jansen en Gerarda Kolfschoten. Gehuwd: Evert Jochemsen en Teunisje Lokhorst. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidahof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/,12'/, en van 67nur; Zaterdags van 8'/,12'/iUur. Aanvragen van Werkgevers op 9 Nov. le. Volwassenen. 1 buffetjuffrouw. 2 mandenmakers. 1 dagmeiden. I schoenmaker. 1 dienstbode. (doomaaier). 1 electriciens. 3 slager. I loopknecht. 2 werkvrouwen. 1 hulp in de huisb. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. 2 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 9 Nov. le. Volwassenen. 2 breisters. 1 broodbakkers. 1 concierge. 4 grondwerker. 6 kantoorbediende (mann.) 2 kelner. 2 kinderjuffrouw. 2 kleermakers. 1 lithograaf. 1 loodgieter. 2 hulp in de huish. 1 metselaar. 3 schilders (huis.) 2 schoenmakers. 1 sjouwers. 2 stopsters. 3 stukadoors. 1 timmerman. 1 wagenmaker. 5 werkvrouwen. 2 winkelbediende. 1 wolnaaister. 33 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kleermaker. 1 timmerman. 1 klerk (mann.) 4 losse arbeiders. 1 kantoorbediende. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons woonachtig buiten de gemeente raadplege men de opgave op de stads- aan plak plaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de arbeidsbeurs Achter Davidshof 2, teleph. int. 374:. .MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Nov. 4916. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen 15.00 a f 16.Peren f 6.a f 10.Klei- Aardapp. f0 00 a f0.zandaavdapp. f3.50 a f4.00 Hoendereieren f 43.50 a f 14.50 p. 100 st. Bruine eieren f14 50 af 14.75 per 100 st. Boter f190 a f 2per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 50 kilo Kippen f 1.75 a f 4 Kuikens f2,50 a i 3 Piep kuikens f0 90 a|f2.10 Ganzen fü. a f0..Eenden f 1 30 a f 2 00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f3.a f3.50 Wilde konijnen f 0.80 a f 0.90 Tamme fl.00 a f2 50 Duiken f0.80af 1.10 paar Magere varkens f 00. - a f 00. Varkens export f 0.a f0Zeugen f60.a f90.— Biggen f6a f 14Schrammen f0.afO.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i t 000—. Kalfkoeien f 000.— k f 000.—. Kalf- "aarzen f00.— a f00.—Os f 000.— k f000.— Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 14. f 16.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 450 heet. Appelen. 20 heet. Peren. 100 heet. Zandaardappe- len, heet. ZandaArdappelen, 16'J00 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagery 300 biggen, 10 zeugen, 5 kalf. Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 16857 stuks. Prijzen f 13.30 f 14 20. Eendeieren f 00.00, f00.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 1.25f 1.60 per K.G. Jonge Hanen f 0.84f 1.63 per K G. Oude Hanen f 1.32—f 1.36 per K.G. Dinsdag 7 Nov. Regeeringseieren, 105.130 stuks, prijzen ran(9.20f10 70 Vrijdag 10 Nov. Regeeringseieren 45.280 stuks, prijzen van f9 50f 11.10. RECLAME. too* de levcruduar langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzij vroeg of laat in het leven, raken de hard wer kende nieren gewoonlijk het eerst uitgeput en vereischen zij in de eerste plaats verzorging. Achteruitgang van het gezioht, stijve en pijn lijke gewrichten, rhcumatische pijnen, rugpijn en bedroevende waterstoornissen zijn vaak alleen te wijten aan zwakke nieren. Geef bij het eerste teeken van verzwakking onmiddellijk hulp aan de nieren. Drink vrij water om de nieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om ze te ver sterken. Keer terug tot een eenvoudige leefwijze, tot de verstandige gewoonten van uw jeugd. Eet minder vleesch, vermijd overwerking, en neem meer lichaamsoefening in do buitenlucht, rust en slaap. Iedereen vreest een nierkwaal, maar Foster's ugpiin Nieren Rillen zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling ditnt uw leven te verlengen, het aangenamer te maken en allicht ernstiger nierziekten te voorkomen. Eisch de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Fostor op do verpakking. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel 1.76 doos of f 10.— p. fee doozen. 28

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2