NIEUWE Nieuws- en Advertentie voor de Provincie Utrecht. No. 92 Woensdag 15 November 1916. 45e jaargang DaFirma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; De vrouw van 1916. DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken ia dafc er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo bericnten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krowaeitraat 24, Amerafoort. UTRECHT, CnOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever Cl. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngestraat 77. Telephoonn. 6U. ADVERÏENT1ËN: Van 16 regels 0.60; iedere regel meer 10 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dat dc viouw in Nedeiland dezelfde iechten zal krijgen als rnensch. die haar in Noorwegen, Denemarken, Fin land en vele Amerikaansche en Austra lische staten niet meer onthouden worden, is een zaak waaraan geen oogenblik behoeft getwijfeld te wor den. Want bet is een natuurlijk recht en een natuurlijke zaak is wel een tijdlang, maar niet op den duur legen te houden. Intusscheu zonder stiijd met de wapenen van o<erreding en overtuiging zal dit recht wel niet zegevieren. Er zal nog steeds meer moeten worden gesprolo-n, peteekend, geschreven i« de pers en voor bet tooneel. De lauwen. de onverschilligen zul len moeten worden opgrpord de goed-meener (slers) maar weinig doe- ners(sters) aan hunne (bare) plichten worden herinnerd en dan moeten ook nog dn onwaarheden worden gesig naleerd en bestreden, die al zij het door een gelukk'g met den dag slin- kenden kriDg, in de pers en ehlors worden verspreid Want de tijd is nog niet voorbij dat men menschen aantreft die vooi den eenvnudigen eisch wettelijke ge lijkstelling van man en vrouw slechts etn domme spotlach over hebbeu en de eminente leidsters voor vrouwen rechten voorstellen als idiote karika turen paskwillen en onnatuurlijke ge drochtelijke wezens. Ik laat hieronder een stukje volgen uit do Haagsche brieven in de* Gelderlander van 26 Sept. 1916: En zoo ziet men elkeD dag, dat de kamor zitting boudt, het stichtelijk schouwspel van een groep gebrilde, gehobbezakte, geboorde of op andere wijze toegetakelde vrouwen, die zich opmanhafte wijze in twee rijen voor den ingang posteeren, om zoo de hooge heeren telkens te herinneren aan haar eischeo om het kiesrecht. En uit een hoofdartikel in de Wago- ningsche Courant van 7 Juni 1916: En nou willen jullie vrouwen er aan meedoen Moet jo niet doen, blijf thuis. Eens heb ik je gewaarschuwd, dat die Tweede Kamer wel eens zou kunnen worden 'n paarkamer, 'n trouwkamer, 'n kindei kamer, gaat toch Natuur boven de Leer, boven 't redeloos gezwets. Je hebt niet wil len luisteren, je bunkert, je aast er na om tusschen die mannen mit jo rokken te dweilen, want zoo zeg je, de vrouw kan alleen liefhebben, baar zacht gemoed houdt de zachte stem ming er in. Moet je maar gelooven, niks daarvan Heb ik op de tentoon stelling van «de vrouw* heel andere schepsels ontmoet dan lieve vrouwen vrouwen die aan Vrouwenkiesrecht deden, die propagandeerden met pra ten, met tbee zonder melk. En eilasie, was ik er van geschrokken hoe die er uitzagen. Er was nou gien een bij, die lief was en mooi, die je deed denken aan de liefdevolle viouw, zoo als Schiller ze nog mocht, nog kon bezingen. Houterige wezens waren de meesten, pijpestelen, erwtjes op 'n plankje, met kwebbelmoodjes over dwars. En weer één als 'n zoeg in 't zwart en op haar dikhoofd droeg ze zwierig de zwarte hoed. en van achteruit wuifde de zwarte piek als de bellebaan van. 'n duikboot. En al die vrouwen, ze deden me denken aan petroleuirigietsters, giftmengsters, mannenmoordenaressenze hadden niks vrouwelijks over zich. Ze waren verpolitiekt, ze hadden heur ziel en henr vel veischrompeld of opgeblazen in den nijd, dat ze het nog niet had den 't Vrouwenkiesrecht Wat te antwoorden op die nonsens? Dat het een aaneenschakeling is van onwaarheden. De welversneden pen van Martina G Kramers geeft in tie Nieuwe Am sterdammer van 4 Nov. '16 een Ne- gaiiefplaat waarin zij beschrijft hoe het zou zijn wanneer tmannen* de wacbt moesten houden op bet Binnen hof in stedo van vrouwen (die een aandoenlijk en schrijnend beeld geven van de afhankelijkheid waartoe de mannen haar gedoemd hebben, welke doen alsof ze niet voelen hoe dit ge duldig zwijgend, wachtend staan der «rouwen een aanklacht is tegen hun merischenwaarde. Zij schrijft Als 't eens andersom was en de vrouwen waren iD 't bezit van de Tweede Kamer en van de pers, ter wijl de mannen buiten stonden te blauwbekken om hun erkenning van hun aandeel in het volksbestaan en van hun burgerrecht te vragen, hoe zou bet dan wel gaan bij de Grond wetsherziening en op het Binnenhof? Laten wij ons dat eens een oogenblik indenken. Dan zouden Lohman. Troel stra, Nolens, v. Idsinga zwijgend op straat en op de tribunes hun kleuren en spreuken vertoonen, en dan zouden de bestuursters der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht het woord voeren over hun «onbenulligheid® hun voor geschreven rol in de maatschappij d. w z. de kost verdienen voor het huisgezin in plaats vau zich met de politiek te bemoeien, bun voorbarig heid om reeds nu gelijke rechten in de Grondwet te vragen, nu de partij politiek daar nog geeu weg mee weet, enz. enz. En de kranten zouden de spot drijven met die lastige, opdringerige, het geweten wakker schuddende wacht voor de poort. Die kaalhoofdige oude heeren die niet eens allen voor Ado nissen kunnen poseeren, zouden wal te hooren krijgen van De Telegraaf, De Nieuwe Courant en hun zuster- scbare. De jonge dame, die nu door Prins Joris wordt aangesproken met: «Beste meid, ga toch naar huis; je verknoeit hier je tijd", zou dan mis schien wel de heer Roodhuizen toe roepen: «Kom,. mannetje ga toch naar huis; ik zal je wel zeggen, wanneer het mij gelegen komt, dat je je recht kom opeischen." En saamgepaktop de tribune zouden Duymaer van Twist, Kleerekoper, Rutgers, Ketelaar, Duys zonder teekenen van goed of afkeuring te geven moeten aan hooren, dat onder wijs een beginsel, kiesrecht daaren tegen een vraag is van opportuniteit (een terrein van koncessies) is, dat eigenlijk de heele Grondswetsher- ziening generlei haast heeft, omdat het gansche land er onverschillig voor isdat liet burgerrecht van.de grootste belft neen de "kleinste helft want 't zouden dan de minnen zyu der in woners des lands niet in de Grond wet hoeft te staan, die de grondslag van het staatswezen heet uit te maken, omdat zoo'n utopistieseeisch dogmaties drijven zou zijn, en dergelijke mooie dingen meer. Dan zouden misschien argumenten op kennis van toestanden en statis tiek gebaseerd meer belangstelling vinden dan machtspreuken en gevoels uitingen. Ja bet zou anders toegaanals 't andersom wasl Volkswil. Gij spreekt, mr. Cort, van de vril vin het volk En maakt u met trots tot rijn dienaar en tolk, Maar weet gij dan wel, o Minister vin Stsat, Dit het volk niet alleen nit de mannen be- [itaat? Ijverige propaganda is dus nog wel zeer noodig in de maanden van nu tot Juni 1917 waar zooveel onwil en hatelijkheid een darn vormen die in voering van vrouwenkiesrecht" door den gewonen wetgever" scheidt van de daadwerkelijkheid. Velerlei wegen moeten bewandeld worden die allen tot betzelfde doel leiden. Een er van is het gebruik maken van de opvoedende kracht die van het tooneel kan uitgaan. De opvoering van de Vrouwenrevue Jus Suflragi in den Plantage Schouw burg te Amsterdam is reeds een schitterend propagandamiddel ge bleken. Was de schouwburg reeds meermalen uitverkocht en altijd uit stekend bezet op de 25sle voorstelling deze week moesten honderden ge weigerd worden. En 't mooie is, 't zijn heuscb in meerderheid geen kiesrecht- dames" die Jus Suflragi bezoeken. Het volk is er warm voor geworden, voelde de waarheid die in het sarcasme ligt, waarmee de fouten der huidige wetgeving worden gestriemd en wekt zjjn kennissen op deze boeiende revue, met tei.deriz, die op ware, werklijk gebeurde feiten berust, ook eens te gaan .«zien, al heeft z'n «krant" ook verteld dal er vreeselijk wordt «over- dreveD." X. ferenties de vredesvoorwaarden van de Entente zuilen worden gepubliceerd. De Noorsche bladen melden, dat de secretaris van don Amerikaanschen automobielfabrikant en vre.iespropa- gandist Henri Ford verklaard heeft, dat deze vermoedelijk in het begin van het volgend jaar een nieuwe reis naar Europa ondernemen zal. In bun be.-chouwingen over de rede van den Engelschen premier Asquith, meenen de Duitscbe bladen, dat Duitscbland niet alleen België niet wil inlijven, maar ook Servië niet van zijn onafhankelijkheid wil berooven. Overigens verklaart men zich gaarne bereid tot oen afzonderlijken vrede met wien ook, behalve met Engeland Een tienduizend voorstandeis van vooitzetting *an den oorlog hebben te Cardill (Engeland) een vredes- meeling in de war gestuurd. De koning van Bulgarije heeft tegen over den Duitscli-Amerikaanschen journalist Von Wiegand, die hem ovei de mogelijkheid van vrede sprak, twijfelachtig gevraagd: Vrede zegt u? Wanneer? Waar? Waar is de man, die ons den weg kan wijzen? En dan sprak bij van de weer vervlogen hoop. dat de president dei Veieenigde Staten het tot waanzin gedreven, uitgeputte Europa op liet pad des vredes en dei- beschaving had kunnen terugbrengen. Hoe lang nog? Iemand uit de onmiddelijke omge ving van generaal Joffre moet ver klaard hebben, dat de Franscbe staf nog rekende 15 maanden noodig te hebben om het Duitsche frout te kunnen doorbreken Bij LloyJ wordt 60 tegen 100 ge wed, dat de oorlog binnen een jaar uit zal zijn. Hoe blijf ik met zoo weinig mogelijk voedsel toch gezond? Volgens Duitsche bladen zou de Italiaansche regeering hebben besloten tot de invoering van twee vleesch- looze dagen per week Donderdag en Vrijdag. De twee opeenvolgend» dagen koos men om speculatie in levensmiddelen zooveel mogelijk te bemoeilijken. Tegelijkertijd besloot de regeering tot de uitgave van een populair handboekje om bij het volk aan te dringen op een verminderd gebruik van vleesch, koren, suiker koffie, petroleum en kolen. Over den vrede. Naar het heet publiceert het Rus sische blad Rjetsj het sensationeele bericht, dat reeds op de a s. Parijsche conferentie de vredesvoorwaarden van de Entente zulteu worden besproken. Het blad beweert zelfs te kunoen mededeelen, dat na afloop der con Het opbrengen der »Koningiu- Regentes". Bij de Mij. «Zeeland" te Vlissingen, is nog steeds geen bericht ontvangen van de «Koningin-Regentes". Dit lange ophouden van deze mail boot wekt te ineer verwondering waai bij de aanhouding van de mailboot «Prins Hendrik" op 23 September deze boot enkele uren later weer word vrijgelaten. Als vermoedelijke redeu van bet aanhouden van bet schip wordt o.a. aangenomen bol feil, dat zich aan boord bevond een Belgische gravin, familielid van den Belgischen minister van oorlog De Broquoville, die vau de Duitscbers permissie had gekregen om een reis naar Holland te maken, doch die een verklaring had moeten afleggen, dat zij niet naar Engeland zou gaan. Zij had echter haar belofte gebroken en was onmiddelijk na haar aankomst in Holland naar Vlissingen gegaan om passage naar Engeland te nemen. Het is wellicht de moeite waard in veiband met liet aanhouden van de «Koningin-Regentes" de aandacht te vestigen op het feit, dat zich ook aan boord bevond een Duitsch sprekende dame, die den vorigen dag uit België door een Duitscher naar Vlissingen was gebracht. Geconstateerd is, dat in den morgen, waarin de «Koningin-Regentes" werd opgebracht, de Duitscher via Rozen- daal naar Antwerpen vertrok. (Te/.) «De Nieuwe Ct.t schrijft o.a.: Zooals ons bij informatie bevestigd werd. waien bij de aanhouding van de «Koningin Regentes® door de Duit scbe duikboot(en) Nedei landsche ma- rinevaai tuigen aanwezig, die over de aanhouding langdurig met den duik boot-commandant van gedachten htb- beu gewisseld. Er schijnt dus van de zijde onzer autoriteiten tegen het op brengen ernstig bezwaar te zijn ge maakt, hetgeen ook af te leiden valt uit het bericht (welks juistheid wij niet kunnen bevestigen of ontkennen) dal men ten slotte de duikboot met de mailboot naar Zeebrugge liet gaan onder protest. De vraag doet zich aan ons voor of, als er bij onze marine voldoende reden bestond om zich tegen de op brenging eerst te verzetten, vervolgens te protesteeren, onze aanwezige oor logstaal tuigen zich niet ter plaatse waar de aanhouding geschiedde, had den kunnen stellen alg convooi van het Nederlandsclie mailschip ln dat geval zou het onderzoek van de «Ko ningin-Regentes® onderworpen zijn geweest aan de zeer beperkende be palingen welke volgens het geldende zeerecht bij geconvoyeerde schepen moeten worden in acht genomen en zou de duikboot commandant na een persoonlijke enquête aan den com mandant van onze schepen hebben moeten bewijzen, dat het opbrengen der mailboot gerechtvaardigd was. Met ongeduld wachten wij omtrent een en ander de inlichtingen, die van Regeeringswego wel niet achter zulleu blijven. Het steen kolen gebrek. Al minder en minder wordt de aauvoer van steenkolen uit Duitsch- land. Deze vermindering moet voor een deel worden toegeschreven aan de vei- mhiderde productie in het laud zelf, terwijl daartegenover sommige in dustrieën, vooral do aanmaak van munitie in dat laDd zeer hooge eiscben stellen. Maar uit alles blijkt toch ook, dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1