NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 95. Zaterdag 25 November 1910. 45e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groote lettere en vignetten naar plaatsruimte. Op het oorlogstooneel in Oost-Afrika. EeD soldaat in het leger van ge neraal Smuts in Oost-Afrika zendt aan de «Times* de volgende beschrijving van de landstreek waar thans de strijd woedt »Tegen den middag bereikten wij de stad Arusha en bevonden dat of- séhoon de blanke bevolking non- combattanten, vrouwen en kinderen bij onze nadering de afgelegen boerdérijen b&dden verlaten, deze in de stad wel was achter gebleven. Het was bun wel aangenaam dat de En- gelscben de stad in bezit namen, omdat zij, toen de Duitschers moesten aftrek ken, zonder eenige bescherming aan de zwarten overgelaten waren, die langzamerhand oproerig waren gewor den. Dit is de Duitscbe nederzetting in Duitscb Uost-Afrika. Het is een mooi plaatsje, aan den voet van den Meroe gelegen, maar ik houd niet van de Duitsche stijl van huizenbouw. Zij zijn vierkanten plomp, meer op nuttigheid dan op schoonheid berekend ongeveer zooals de Duit schers zelf. In den regel staat zijn naam in groote letters boven den ingang der wooing en toen wij de stad binnen reden deed het ons onaangenaam aan, dat bet overal .VERBOTEN* was, bet een of ander plantje te plukken in den tuin van zekeren Schmidt of zoo iets. Het fort, waarin wij met zijn zessen in een kamer kwartier hebben, is een laag, leelijk ding, met gewitte, ge- kanteelde muren, geheel en al met prikkeldraad omgeven en met twee erg Duitsch uitziende schildwachthuisjes er voor. Wij gingen er op uit om te fourageeren en haalden stoelen, tafels en aardewerk voor onze kwartieren. De eenige schilderij die wij konden vinden was een portret van den Keizer, dat wij dan ook ophingen. Als er soms lui bij ons in de kamer kwamen en daar woedend om werden, maakten wij ze wijs dat wij het noodig hadden om ons tot onzen «ochtendhaat* op te winden. Het is voor ons erg vreemd allerlei soorten groenten, eieren, melk en dergelijkan te kunnen krijgen en dat nog wel spotgoedkoop. Wij laadden onze wagens zoo vol, dat w(j voor dagen meer voedsel hadden dan voor onze rantsoenen noodig was en her inneren ons hoe kostbaar een beschuit was als wij wekenlang op .trek» waren, of boe wat jam ons toen iets leek waarvoor men desnoods zou vechten. Er is één klein hotel in de plaats waar men blijkbaar niets anders kan krijgen dan bruin brood met boter, worst en groenten eo de in destreek gemaakte cigaretten, die in smaak en uiterlijk veel met sommige Fransche cigaretten overeen komen en die je van boven eo van onderen moet dicht draaien om ze te kunnen rooken. De Meroe is van hier uit gezien niet bepaald mooi, maar wel indruk wekkend. Het is een enorme kegel, met een rotsacbtigen top, die vol scheuren én kloven en later door regen en wind glad geslepen is. Op de hel lingen kan hier en daar nog juist wat sneeuw blijven plakken en vlak bij den top verrijst een rotskolom, die er door de verrekijker als een Indiaanscbe schildwacht uitziet." Voorbereiding voor een beslissend succes. De Russische Beurscourant vertelt dat op den binnenkort te Parijs te houden grooten krijgsraad der ge allieerden de middelen zullen worden besproken om een beslissend succes te behalen op bet westelijk front. Tot dit doel zal een nieuw sterk leger in Frankrijk worden gereedgemaakt, dat zal bestaan uit geheel versche goed uitgeruste Engelsche troepen en tevens uit koloniale en Italiaansche soldaten. Aan Italië zal nogmaals het dringend verzoek worden gedaan, troepen voor het westelijk front be schikbaar te stellen. Wordt zulks ge weigerd, dan zal van de Saloniki- eipeditie verder worden afgezien en de troepen, die daar vrij komen te zamen met de reserves van lichting 1917, zullen op het Fraosch-Engelsch oorlogstooneel worden gebruikt. Daar door zal de Valona-expeditie van de Italianen geheel op zichzelf komen te staati en men vermoedt, dat Italië dan ook wel zijn toestemming zal geven. Frankrijk zal op de conferentie met een omvangrijk programma voor den dag komen, dat o.a. bevat de oprichting van een geheel nieuw leger samengesteld uit gekleurde troepen. De aanhouding van de „Koningin Regentes". »De Nieuwe Courant* vernam langs een omweg het moet wel, zegt het blad, nu de Regeering het publiek van de geringste verklaring der feiten of van de rol door onze marine daarbij gespeeld, verstoken laat omtrent de aanhouding en inbeslagneming der .Koningin Regentes* het volgende: De reden der aanhouding zou vooral in de overbrenging, door het schip, van berichten en documenten, officieele en andere, ten bate van de Engelscbe regeering gelegen zijn. Tot zulk een aanhoudingen visitatie van een neu traal schip bezit de vijandelijke strijd macht onbetwistbaar recht. Echter schijnt de Duitscbe duikboot- commaodant (gelijk dat ook een vorige maal met een mailboot van de .Zee land* geschied is) den kapitein van de .Koningin Regentes* bevel enz. ter ver gemakkelijking van bet onderzoek naar Zeebrugge te koersen. Hiertegen moe ten de aanwezige Nederlandscbe tor pedobooten zich verzet hebben, op grond dat de Duitscbe commandant volkenrechtelijk wel bevoegd was tot het instellen, wegens de door hem opgegeven reden, van een visitatie aan boord ter plaatse, maar niet om het schip te dwingen zich daartoe naar Zeebrugge te begeven. Tenzij dan dat de commandant het schip prijs ver klaarde en opbracht, in welk geval aan de daartoe vereiscbie formaliteiten met name het ter hand stellen van een protocol aan den kapitein, het brengen van een prijsbemanning aan boord en het bijscben van de Duitscbe oorlogsvlag behoorde te worden voldaan. De schout-bij-nacht, com mandant in Zeelanij, die te dezer zake draadlooze correspondentie voerde met de aanwezige Nederlandsche torpedo booten, zou op het voldoen aan deze formaliteiten gestaan bebben, terwijl de Duitsche commandant bezwaar maakte wegens het daaruit voort vloeiende tijdverlies en het gevaar inmiddels door een vijandelijk schip te worden verrast. Dit verklaart den langen duur van de onderhandelingen tusschen het Duitscbe en de Nederlandscbe oorlogs vaartuigen, waarvan in de berichten omtrent de aanhouding reeds dadelijk melding werd gemaakt. De Duitsche commandant moet ten slotte aan den eisch van ónze marine bebben toe gegeven. Men herinnert zich het be richt, dat de .Koningin Regentes* met de Duitscbe oorlogsvlag (naast de Nederlandsche vlag) in top in de haven van Zeebrugge werd binnen gebracht. De vraag blijft nu over of de Duit sche commandant (zooals door den scbout-bij-nacht blijkbaar werd aan genomen) tot de opbrenging en prijs verklaring van de mailboot gerechtigd was. Op grond van bet vervoer van contrabande kon dit niet het geval zijn de Maatschappij Zeeland vervoert in het gebeel geen goederen roet haar schepen. Het moest dus zijn op grond van een der gevallen van .Neutrali- tatswidrige Unterstützung*, welke men in de vierde afdeeling der Duitsche Prisenordnung van 30 September 1909 (niet gelijkluidend aan, maar toch vast gesteld in overeenstemming met de Londenscbe Zeerecht-Declaratie van dat jaar) opgenoemd vindt. Onder de uleichtere Fiille* van zoodanige met de neutraliteit strijdige bulp aan den vijand vinden wij daar, in art. 48a, dat een neutraal schip aan opbrengiug en prijsverklaring bloot staat, wanneer hei: »de betrokken reis onder afwijking van bet gewone gebruik waartoe het schip bestemd is, bijzonderlijk tot bet doel van het overbrengen van op zich zelf slaande tot de vijandelijke strijd macht beboorende personen of bet overbrengen van berichten in het belang van den vijand voltrekt.* Art. 50 voegt daaraan toe dat onder Nachrichtenbeförderung elke overbren ging vaD berichten is te verstaan .betzij dat deze schriftelijk of monde ling dan wel door signalen of draadloos geschiedt.* Het komt ons' zeer waarschijnlijk voor dat deze .Nachrichtenbeförde rung* als grond voorde prijsverklaring moet worden aangenomen. Alle nadere berichten omtrent bet onderzoek naar zich aan boord bevindende koeriers- zakken en pakketten en ook het Dog steeds vasthouden van drie leden der bemanning nadat de overige in vrijheid waren gesteld, wijzen daarop. Ten zeerste blijft bet intusscben de vraag of de hier aangehaalde bewoor dingen de prijsverklaring van het schip wettigendeze vraag zal door den (Duitschen) prijsrecbter worden be slist De opbrenging toch door do duikboot is slechts een voorloopige handeling, waardoor de prijsmaker zich de feitelijke macht over het schip verschaft, de prijsverklaring waarbij de eigendom van het schip overgaat, kan slechts door den prijsrecbter ge schieden. Wij teekenen ten slotte hierbij aan, dat bet opbrengen van een neutraal schip, onder vervulling van de voor geschreven formaliteiten, geen vijande lijke daad maar een rechtshandeling is. Men moet aannemen, dat de Neder- «Nobele collega". «Vndersmart." 3) Maar Hendrik bleef staan, 't Hart bonsde hem in de keel. En de voor werpen in oom z'n kamer draaiden om hem heen. O, dacht je bijgeval, dat ik je nog eens f 25.zou geven Je vader heeft mij geschreven over dat enga gement van je, en dat je allerlei on kosten hadt't Is om je dood te lachen. Gaat zich engageeren op een tractement van zeshonderd gulden En moet een pakje huren om hij z'n aanstaande op visite te gaan Enfin, ik heb je die vijf-en-twintig pop toen gestuurd, maar voor een^ tweede maal haal je mij zulke grappen niet uit, hoor? Anders kun je een volgend jaar voor mijn part thuis blijven. Nou, je ziet, ik heb wat te lezen. Adieu. En oom verzette, met een nijdig rukje, z'n armstoel, zoodat Kij Hendrik den rug toe keerde streek met driftige hand z'n krant glad, niet meer op bezoeker lettend. Toen is Hendrik vertrokken. Hij liep door een paar stille straten, want de tranen stroomden hem over de wangen. Vader had hem bestolen. Een dag of wat geleden was vader in extra-dronken toestand thuis gekomen. Terwijl moeder wist, dat hij nagenoeg platzak uit was gegaan Hendrik had gehoord, hov moe en zus Antje, die ronduit met elkaar spraken, over vader's wangedrag, hadden zitten be spiegelen over de vraag, hoe hij aan duiten kon zijn gekomen... Nu was het raadsel opgehelderd. Hendrik ging een melksalon binnen en vioeg papier en inkt. Hij schreef een smeekbrief aan col lega André. Meldde hem de geheele toedracht en vroeg een week uitstel. Terwijl hij schreef drupten er telkens tranen op 't papier. Elk oogenblik kreeg hij de gedachte in zich, niet meer naar kantoor te gaan. Alles was toch uitMaar hij wist zich té verman nen. Legde het briefje op André z'n lessenaar neer. Kreeg 't terng, met de kantteeke- ningIk wil wachten tot morgen Zater dagmiddag 4 ure. Geen minuut langer. I Verdere correspondentie wordt door mij niet gewacht. Een uurtje later kwam de procu ratie-houder binnen. Liep regelrecht naar Hendrik. Legde drie brieven bij hem neer. Zei Och, Van Vliet, je weet dat Karei ongesteld is. Loop jij even naar het postkantoor en laat dien brief voor Arnhem aanteekenen. Eu post die twee andere dan meteen? Zeker, meneer, zei Hendrik. Hij stak de drie brieven in zijn binnenzak. En ging weg, keek nog even om en bemerkte, hoe André hem nakeek, met wantrouwend, glurende, van woede glinsterende oogen Als van een, die zich een prooi ziet ontglippen. Hendrik nam de tram. Op 't achter balcon, waar hij bleef staan, was een juffertje met laag uit gesneden blouse, dartele kroesharen, kortwijde rokken, die naar zwoelen parfum riekte. Hendrik stond dicht bij haar. Als de tram door een bocht schokte, dan kwam hij telkens in aanraking met een der poezele armen van de juffer. En eens lachte zij tegen hem iets fluisterend dat hij niet verstond. Een oogenblik later waren zij met elkander in gesprek. 't Brandde in Hendrik z'n hoofd, 't Bonsde hem in de keel. Zijn ge dachten waren verward. Hij kon ze niet meer beheerschen. De angst, het verdriet over wat hem te wachten stond, ze maakten plaats voor een wilde, koortsige opwinding. Een half uurtje later zat hij, met de geparfu meerde juffer, in een le klasse coupé. Was hij op reisDe voor Arnhem bestemde enveloppe was opengebroken. Met schitterende oogen had de juffer de bankbilletten gezien, die hij eruit haalde Aan het station hadden zij port gedronken vier, vijf glazen achter elkaar gebruikt had hij. 't Duizelde hem en willoos gaf hij zich over aan zijn roes Telkens woelend in de gestolen bankbilletten. 't Was bij halvier, toen André bij den procuratiehouder binnentrad. Meneer, zei hij weet U wel, dat Van Vliet al anderhalf uur weg is Hij moest immers naar 't postkantoor. Verschrikt keek de procuratiehou der op. Je hebt gelijk, riep hij uit 't is waarachtig waar. Maar Van Vliet is toch een soliede jongen. I Dat is te zeggen, zei André, 1 woedend over de strop", waarvan hij nu zeker was, kijkt U dat eens even En hij vertoonde de schuldbekentenis, 1 gisteren al vervallen. Sapristi, riep procuratiehonder I uit, bleek van schrik, dat had ik moeten weten Hij spoedde zich naar het postkan toor. En een halfuur later was de politie in de weer den voortvluchtigen dief rechercheerend Onder de getuigen, die gehoord wer den bij de behandeling van de zaak, was ook de vader van den minder jarigen dief. Van Vliet Senior was in uiterst gevoelige stemming. Hij beefde van aandoening en er waren in de zaal menschen, die echt kassian hadden met zijn oudersmart. Hij vroeg clementie voor zijn on gel ukkigen jongen. «Laat hem maar weer spoedig onder onze hoede komen, edelachtbareriep hij uit ik zal mijn vaderplicht kennen, dat verzeker ik 't Was een hartverscheurend schouw spel. En seherp contrasteerde met het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1