GEMEENTEBEDRIJVEN. Spculaan 1 Houtverkooping. Plaatselijk Nieuws. Ad'verten tien. BESTE ZWARTE TUINGROND J. VAN (IE BIOS COOP REN ll 'DE GEül INIGB Mill 3. PataÉil Waan, ilium! 90 STOÏflJ ll J. VAN li REN HEILIGENBERGERWEü No. 1. AMERSFOORT. ruim 700 perceelen eiken-, iepen-, esschen- en grenen timmerhout, Wij bezorger een monsteij HAVE EEL Zaterdag 3 Indag 26 en Maan» f Nov., 's avonds I 9 uur: groot spal [irama in 2 al ■en. Pi. lil GROÉ f35 2e flandschijivielen. motorhandmerne C REPARATf RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend sis het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. landsche vlagofficier die opvatting beeft gehuldigd, toen hij zich, nadat de formaliteiten vervuld waren, tegen de opbrenging niet heeft verzet en dat hij deswege aan onze torpedobooteD niet bevolen heeft zich als convooi van de «Koningin Regentes* te stellen. Met dat al, is de «Zeeland*, daar de prijsprocedare van langdurigen aard pleegt te zijn, hoe deze ook moge afloopen, voor een ODbepaalden tijd haar voorlaatste mailboot kwijt en blijft het onbegrijpelijk waarom onze Regeering het aan onze pers en publiek weken lang overlaat zich in allerlei gissingen te verdiepen omtrent een voorval dat alleszins geschikt is om de openbare meening te verontrusten en dit dan ook ruimschoots heeft ge daan. Die betreffende Reisc unter AbweichnDg von seiner gewühnlichen Yerwendung eigens earn Zwecke der Refórdernng einrelner in die feindliche Streitmacht eingereihter Personen oder zur Nacbrichtenbeförderung im Interesse des Peindes ansführt. De Minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat van de 16 lichtingen die in Au gustus 1914 onder de wapenen stonden, reeds 11 zijn afgelost. Met de op roeping van de landstorm jaarklassen 1909, 1908, 1907 en 1906 zal de Minister voorshands niet verder gaan dan noodig is om hen af te lossen, die bij het begin der mobilisatie onder de wapenen stonden, wat de Minister, indien zich geen buitengewone om standigheden voordoen, in elk geval voor Augustus 1917 wil doen ailoopen, waarvoor noodig zijn de landstorm- jaarklasse 1909, 1908 en 1917 en de militielichting 1917. Voorloopig zal niet worden beschikt over de land- stormjaarklassen 1907 en 1906; de Minister stelde een sterk vervroegde oproeping van de militielichting 1918 in zicht. Papier en enveloppen I Tot de bezuinigingsmaatregelen van het Haagscbegemeentebestuur behoort ook deze, dat de directiën der ver schillende bedrijven en diensten, de hoofden van scholen en andere ge meentelijke instellingen zijn aange schreven om zeer zuinig te zijn met het papier, bij de correspondentie slechts van halve vellen gebruik te maken en ook zeer zuinig te zijn met de enveloppen. »N. Ct* Kippen -exodus! Wie in deze dagen een reisje maakt door 'tland, in welke richtiog of wat vervoermiddel ook wordt getroffen, aangenaam of onaangenaam naarmate zijn dierenliefde is ontwikkeld. Door de ontzaglijke overstelpende baast beangstigend talrijke massa hoenders die in breede kratten gepakt, de eerst volgenden trein in de richting van het oosten afwachten. Het is een ge kakel en een gesnater en een gekrijscb, waar de stations nog meer van ver vuld zijn, dan van't gefluit der binnen daverenden treinen. Er gaan in deze dagen millioeneD kippen naar het hongerige Duitsch- land; dat fancy prijzen betaalt voor door onze voedsel nood toch ook al wat afgetakelde hoenders. En met die kippen gaan onze eieren- bronnen en onze kiekenmoeders de grenzen over 't Zal,na den oorlog be zwaarlijk blijken een versch eitje of een kippensoepje op tafel te brengen. De oostelijke nabuur eet ze ons thans voor een reeks van jaren weg. Gebrek aan steenkolen. Men deelt ons van bevoegde zijde mede dat in den geregelden aanvoer van Engelsche kolen tot dusver geen stoor nis plaats vindt. In verband met den zeer onbe- vredigeoden aanvoer van kolen uit Duitschland wordt reeds geruimen tijd het mogelijke gedaan om den verdriet van de diepbedroefde vader de ijskoude houding van den beklaagde die met van woede trillende neus vleugels en met van drift en haat gloeiende oogen zijn vader zat aan te kijken Van zulk een jongen dachten zij, die 't tot hun verbazing en ergernis observeerden is voor de toekomst toch niets goed te wachten MxItm Cobsbav. aanvoer uit Engeland te versterken. Iodien het inderdaad mogelijk zal blijken uit Engeland meer kolen aan te voeren, zal wel voldoende scbeeps- ruimte kunnen worden verkregen om dien aanvoer te doen plaats hebben 't Spreekt vanzelf dat de Regeering bij voortduring deligent blijft. Steenkalengebrek bij de Spoorwegen. Van de zijde der Spoorweg-maat schappijen wordt ons medegedeeld; De gestadige vermindering van den steenkolenvoorraad noodzaakt onze spoorwegen op beperking van het gebruik bedacht te zijn. Een sterke inkrimping van den dienst is op hooger last in behande ling en zal vermoedelijk binnen enkele weken tot uitvoering komen. Inmiddels zullen reeds met ingang van 27 November a.s. eenige treinen vervallen, die zonder groote storing in het verkeer te brengen, kunnen worden gemist. Hierdoor hoopt men de meer in grijpende beperking van den dienst te kunnen uitstellen tot na de drukte in het reizigers verkeer, die zich ge woonlijk aan het einde des jaars voordoet. Een ander middel om dit doel te bereiken, denkt men te vinden door het verwarmen van de etc. en door ook in de wachtkamers het opstoken der kachels, bij niet al te strenge koude te matigen. Het publiek zal zich dus weder, evenals in den begintijd der spoor wegen, hebben voor te bereiden om zich door dikkere kleeding en reis dekens tegen de koude op reis te beschutten. De regelmatige voorziening van de bevolking van ons land met levens middelen maakt het beperken van den dienst der goederentreinen slechts in geringe mate mogelijk. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 November 1916, des avonds te 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen Raadslid den beer J. Overeem. 3. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand (Vacatures- R. G. Rijkens en H. W. van Esveld). 4. Benoeming van een lid der Commissie van het Fonds voor de werkloozenverzekering (vacature-R. G. Rijkens). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van een tweetal straten in verband met den bouw van 42 woningen door de stichting «Volkshuisvesting II" (Gedr. Verz. no. 260). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake den bouw van een volksbadbuisje door de stichting «Volkshuisvesting II" (Gedr. Verz. no. 255). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eenige perceelen in het belang van de volks huisvesting. van de wed. H. van Nieuwenhuizen, geb. Schouten (Gedr. Verz. no. 248). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Van Maer- iant-laan, groot ongeveer 1800 vierk. M., aan J. H. van Hoogstraten, tegen f2.50 per vierkanten Meter (Gedr. Verz. no 252). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Barchman Wuytierslaan, groot ong. 1200 vierk. M., aan G. A. L. Spelberg, tegen f3 per vierkanten Meter. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel grond, groot ong. 1050 vierk. M., tegen f 2.50 per vierkanten M., aan mevrouw J. C. van der Mark, geb. Solleveld, echtgenoote van mr. R. P. van der Mark. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit van 7 November 1916 in zake verkoop van een stukje grond aan de Langestraat aan H. Elzenaar. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in gebruik geving van een handbrandspuit met toebe- hooren ten behoeve van Elizabeth- dorp (Gedr. Verz. No. 253). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het inrichten van een magazijn voor Gemeentewerken (Gedr. Verz. No. 242). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbreeding van het gedeelte van den .Leusderweg vanaf Kroontjesmolen tot aan de Wester straat (Gedr. Verz. No. 243). 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van het gedeelte van den Arnhemschen weg vanaf het Juliena-plein tot voorbij bet gebouw van «Kinderzorg" (Gedr. Verz. No. 256). 16. Advies van Burgemeester en Wethouders op bet adres van Rebecca Catbarina Kayser, echtgenoote van Bernardus Boekhoudt, houdende ver zoek om vergunning tot het aanleggen van een weg vanaf den Utrechtschen weg naar den Waterbeuvel (Gedr. Verz. No. 258). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot het aanbrengen van verbeteringen aan schoolgebouwen in verband met het bepaalde bij Kon. besluit van 25 Juli 1912, Staatsblad no. 192 (Gedr. Verz. No. 228). 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet toekennen van een vergoeding aan den concierge van school F voor diensten, verricht ten behoeve van het herhalings-onderwijs (Gedr. Verz.) 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der salaris regelingen van personeel bij het Hoo ger- en het Middelbaar onderwijs. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek aan mej P. H. Prins als onderwij zeres in de Nuttige handwerken aan school E. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een subsidie van f 100. aan het Bestuur der Tuinbouw-vereeniging «Amersfoort* voor een te houden tuinbouw-wintercursus. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver leenen, ingevolge artikel 10a van het Werklieden-reglement, een tweetal werklieden op proef aan te stellen bjj de Gemeente-reiniging. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het aantal ambtenaren ter Secretarie met twee adjunct-commiezen le klas. 24. Afwijzend advies van Burge meester en Wethouders op het adres van den Bond van Gemeentepolitie beambten in Nederland, houdende o.a. verzoek om invoering van den vrijen dag om de acht dagen. (Herstemming over het voorstel van den beer Hof land c.s. in zake bet aanstellen van nog 4 agenten van politie). 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van een crediet van f10.000 tot aaukoopvan een voorraad onderdeelen, benoodigd voor eventueele reparatie aan de transportbaan van de gasfabriek. 26. Vaststelling van het 5e ged. primitief kohier, het 2e gedeelte Fo rensenkohier en het 2e suppletoir- kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1916. 27. Vaststelling der schoolgeld kohieren voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool, de openbare Lagere scholen A, B, C en D, dienst 1916/1917, benevens hel 3e suppletoir kohier voor de openbare Lagere school D, dienst 1915/1916. 28. Vaststelling 5e gedeelte van bet kohier der Hondenbelasting, dienst 1916. 29. Afschrijvingen der Inkomsten belasting wegens vertrek en over lijden, dienst 1916. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Omer Buyse tot het inrichten eener brandweer voor het Elisabothdorp stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor de bij de gemeentelijke brandweer in reserve staande handbrandspuit onder de noo- dige door hen nader te bepalen voor waarden in bruikleen af te staan. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tot het bouwen van een volksbad- huisje, waarvan de kosten werden ge raamd op f13.000 en het verleenen eener bijdrage in de exploitatie kosten van f685. Door Burgemeester en Wethou ders werd den Raad om machtiging gevraagd tot bet aanstellen van twee adjunct-commiezen le klasse aan de afdeelingen Algemeene zaken en Fi nanciën ter secretarie. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den inspecteur der directe be lastingen enz. alhier, door tusechen- komst van een notaris uit Baarn f80 ontvangen wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting. De sAmersfoortsche Orkestver- eeniging" zal op uitnoodiging van het plaatselijk Departement der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" dezen winter wederom eenige muziek avonden geven voor de leden. Hoe groot den invloed is ge weest die de zomertijd heeft uitge oefend op de besparing van kunst licht blijkt uit eene mededeeling van een der leden van Handel en Nijver heid op de jongste vergadering gedaan. Hij verkocht n.l. in de eerste weken 5000 liter petroleum per week minder dan het gemiddelde in dezelfde weken van vorige jaren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 24 November 1916. GeborenElisabeth Barbara, van Hendrik Poort en Mietje Calis. Hendrik Adriaan, z. van Cornelis Willem van Baaren en Wilhelmina Johanna Frederika de Wijn. Wilhelmina, d. van Gerrit van Veller en Grieije Haverlack. Albert, z. van Theofiel van Vlaenderen en Mat- hilde Mendonck. Maria Elisabeth, d. van Hector Joseph de Lange en Alberta Apollonia van Glabeke. Margareiha Johanna Antonia, d. van Wilhelmus van Beek en Geurtje van de Mast. Jan z. van Nicolaas Jo hannes Cotes en Koradina Lammers. Jan, z. van Aalt Willemsen en Geertruida Vetkamp. Ondertrouwd: Aart van Meetoren en Aogeniet Veenendaal. Albert Bolt en Maria Alijda Leijdekker. Jacob Hendiikus en Aaltje Oldenhof Klaas Bloemendaal en Pieternella Verhoeil. Getrouwd: Johannes van der Wal en Alijda Peters. Joseph Johannes van den Hove en Gijsberta Willemina Verhaar. Wouter Buis en Anna Schouten. Herman Overeem en Jannetje Staal. Johannes Antonie Hoksbergen en Johanna Aleida Wolfs- keel. Overleden: Elisabeth Geertruida Peperzak, 68 jr. ongehuwd. Trijntje Veltman, 38 jr., echtgen. van Antonia Dietvorst. Aalbert van Voort, 3 maanden. Johannes Snijders, 63 jr., echtgen. van Cornelia Kuijer, wedr. van Maria van der Schaft. Willem Mattheus van Pluuren, 12 jr. Aletta Anthonia Everdina van Heuven, 70 jr., weduwe van Pieter van der Want. Leusden. Van 17 tot 24 November 1916. GeborenJohanna Cornelia, dochter van Nicolaas de Neeling en Elisabeth Johanna Kaljee. Gerard, zoon van Jan Willem de Meijere en Gerritje Johanna van den Bovenkamp. Gehuwd: Jan van den Hengel en Maria van Nimwegen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeors voor Intercomm. Arbeidi- bemiddeling. Achter Daridshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/»12V» en van 67 x/a uurï Zaterdags van 81/,—12Vi uur. Aanvragen van Werkgevers op 23 Nov. le. "Volwassenen. 1 banketbakker. 1 broodbakker. 1 dienstbode. 1 electriciens. 1 kleermaker (voor rijbroekan). 2 mandenmakers. 4 metselaar. 1 opperman. 10 schilders (buis.) 1 schoenmaker (doornaaier). 1 pakknecht. 5 slager. 1 verstelnaaister. 2 werkvrouwen. 9e. Leerlingen en Jongens, np.iaies. j 1 loopjongen. 1 winkelbediende. 1 kleermaker. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 23 Nov. le. Volwassenen. 1 hulp in de buisb. 2 schoenmakers. 1 sigarenmaker. 1 rekster-vouwster. 2 stopstera. 6 stukadoors. 2 timmerman. 1 wagenmaker. 6 werkvrouwen. 2 winkelbediende. 23 losse arbeiders. 1 bankwerker. 2 breisters. 1 corrector. 1 concierge. 11 grondwerker. 9 kantoorbediende (mann.) 2 kelner. 2 kleermaker. 1 lithograaf. 1 loodgieter. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 klerk (mann.) j 2 losse arbeiders. 1 timmerman. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidahof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Nov. 1916. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen f6.00 a f 15.Peren f8.a f44.Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f3.50 k f 4.00 Hoendereieren f 15.25 k 115.75 p. 100 st. Bruine eieren f 15.75 a f 16.15 per 100 st. Boter f 1 90 a f 2.per kilo. Eendeneieren f 0.00 k f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a f O.per 50 kilo Hippen f 2.50 k f 3 00 Kuikens f 2.50 a f 3.50 Piep kuikens fl.00 a fl.60 Ganzen f0. a f0..Eenden f 1 40 k f2.00 p. at. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f3.a f4.00 Wilde konynen f 0.80 k f 1.20 Tamme (1,25 k i2.50 Duiven f0,90kt 1.20 paar Magere varkens f 00.— a f 00.—Varkens v. export f 0.a f 0.Zeugen f 60.k f 80.— Biggen f8.a f '15Schrammen f0.afO.— Vette koeien f 000.— a fOOO.— Guste koeien f 000.— a 000—. Kalfkoeien f000.— k f00ü.—Kalf- taarzen f00.— k f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f U— k f 000. Kalveren f12.— 4 f 16.-. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 20 heet. Peren. 40 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 45000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 450 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij 200 biggen, 6 zeugen, 5 kalf. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 7U94 stuks. Prijzen f 15.00—f 16.00. Eendeieren f 11.80 f 12.20. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 1.60—f 1.88 per K.G. Jonge Hanen f 1.58f 1.65 per K G. Oude Hanen f 1.25 per K.G. Dinsdag 21 Nov. Regeeringseieren, 26.500stuks,prijzenvanf 12.10f 12 60 Vrijdag 24 Nov. Regeeringseieren 29.000 st., prijzen van f 11.40f 11.90. RECLAME. Vrouwen behooren niet aan rugpijnpijn in de lendenen en tijden, duizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij vrouwen maar al te vaak voor. Haar leefwijze binnenshuis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zijn er kritieke tijden in het leven der vrouw, wanneer zich veranderingen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid, terneergeslagenheid en water- stoornissen volgen dikwijls, en spoedige behan deling is noodzakelijk om niergruis, waterzucht, of rhcumatiek te voorkomen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen beelèn de nieren en helpen haar om de urinaire vergiften te verwijderen, die zoovele vrouwen zwak, ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel geneest niet alle kwalen, maar dient uitsluitend voor nier- en blaasaandoeningen. Het verdient vo#rts aanbeveling om minder zwaar te eten, meer te slapen, vaker te rusten, overvloedig zuiver water te drinken, en te zorgen voor meer lichaams oefening in de buitenlucht. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de bandteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren rillen zijn te Amersfoort ver krijgt). bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postw. k ƒ1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. 26 VERKRIJGBAAR Wegens noodzakelijke werk zaamheden zal op a.s. Zondag 26 November van 's morgens 8 tot 's middags 2 uur de clectri- sctae stroom worden onder broken. De Directeur der Gemeentebedrijven. Op dag tot 25 Juli 1917 mits bekende en gegoede medekoopers stellende. De Notaris VAN HEIJST te Wijk bij Duurstede, zal op Dins dag 5 December a.s., 's voorin. 9 uur, op de Houtwerf nabij bet station te Bnnnik zeer geschikt voor werk- en scbeepsbout, afrasteringen en schuttingen, bestaande uiteiken delen, eiken kistdelen, taaie eiken delen voor spaakbout, eiken pla ten,eiken ribben,zware eiken scha len, eiken afloopers, bezaagde en beslagen eiken palen en brugleg- gers, eiken knieën, eiken balken, eiken stamhout, eiken kuiphout, ronde eiken palen, eiken spanen, gewaterde eiken bergroeden en iepenaafhout, iepen delen, iepen platen, beuken platen, vuren en grenendelen, eikentoppen en on dereinden, koestaken, droge eiken kachelblokken, droge eiken tak kenbossen. Alles eenige dagen te voren behoorlijk uitgenummerd en zeer gemakkelijk te vervoeren over water, weg en spoor. Onderricht bij den beer ANT. VAN DAM, te Rijsenburg. hr I Lnri I 7 en per pak verlui Arnhemst Telep cent by aat 35 104 'f lomiscb. Eenkreelliacht Detectiï® in 3 aid1 In ALWIN NEB Sher lock Holme| BElllIJ Bestelt nogh Prraad [EN bij 12 blill ring. Aanj Arnhemsd TeleJ GEREGELD HINDEN FIRMA VHJBEEK, Kerkstraat flfooRT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2