Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Nov. des namiddags om 7 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de beeren Jorissen, de Kempenaer, van Kalken, Tromp van Holst en Koning. Ingekomen zijn de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 16 October 1916, 3e Afd. No. 2774/2016, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 26 September 1916, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan jbr. B. Eekbout. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 October 1916, 3e Afd. No. 2838/2132, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 September 1916, tot verkoop van een perceel grond aan L. Eysink. (Voor kennisgeving aangenomen.) Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 October 1916, 3e Afd. No. 2976/2120, waarbij wordt toege zonden een uittreksel uit het Koninklijk besluit vao den 11 October 1916, No. 52, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 7 Juli 1916 tot vaststelling van de Verordening op de heffing van rechten op de kaas markt. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluiten van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 October 1916 No. 617/645, waarbij wordt verdaagd de beslissing op de Raadsbesluiten van 26 September 1916, tot aankoop van perceelen bouwland enz. van Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en tot bet aanvragen uit 's Rijks kas van een bedrag van f 101962.55 om daarmede den koop prijs van dat land te betalen. (Voor gesteld wordt de door Ged. Staten wenscbelijk geachte wijzigingen aan te brengen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 31 October 1916, le Afd. No. 620/646, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 1 Juni 10 October 1916 tot bet bouwen van 6 arbeiders woningen en het aanvragen van een voorschot uit 's Rijks kas van f16050.— (Voorgesteld wordt de door Ged. Staten wenscbelijk geachte wijzigingen aan te brengen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 6 November 1916, 3e Afd. No. 2984/2198, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 10 October 1916 tot bet aanvaarden van het Belgische gedenkteeken en tot beschikbaarstelling van den benoodig- den grond. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 |November 1916, 3e Afd. No. 2948/2315, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raads besluit van 10 October 1916, tot vast stelling eener verordening voor het finantiëel beheer van bet Bureau voor Levensmiddelendistributie. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 13 November 1916, 3e Afd. No. 3229/2256, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 September 1916, No. 473' tot wijzi ging van de begrooting der inkomsten en uitgaven, dienst 1916. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 20 November 1916, 3e Afd. No. 3271/2328, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 7 November 1916, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan Jhr. A. W. den Beer Poortugael. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 20 November 1916, 3e Afd. No. 3272/2334, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 7 November 1916 tot aankoop van 4 loodsen van P. van de Zuidwind. (Voor kennisgeving aangenomen.) Mededeeling van den Burgemeester dd. 4 November 1916, Afd. 1 No. 2552 omtrent de verdeeling van de tenge volge van de vacature Hoofdinspecteur van Politie vrijgekomen gelden. De op zijn hoofd dreigde leeg te storten... De onbekende meneer had nog een ander "kiekje". Enfin, hg had Karei voor de kenze gesteld om hem in zijn zaken met tweehonderd gulden te "Bubsidieeren", of te moeten gedoogen, dat hij een bezoek bracht, met de .kiekjes" op zak natuurlijk bij Anna's vader MaItek Cokbiav. Wordt tervolgi). heer Hofland wil verdeeÜDg van de vrijgekomen gelden. (Voor kennisge ving aangenomen.) Brief van Burgemeester en Wet houders dd. 6 November 1916, Afd. 1 No. 2577, waarbij worden overgelegd de door bet Burgerlijk Armbestuur verstrekte toelichting omtrent de min dere uitgaven in 1915. De beer Hofland maakt de opmerking, dat vele arme zieken niet in het gasthuis zijn op genomen, omdat er geen plaats was door de vele Belgen. Onze zieken zijn hierdoor benadeeld geworden. (Voor kennisgeving aangenomen.) Voorstel van Burgemeester en Wet houders dd. 10 November 1916 Afd. 1 No. 2563, om de bij eenige adressen gevraagde verbetering van de Groote Haag te behandelen bij het algemeen plan voor verbetering van de binnen stad. Brief van den Heer H. W, van Esveld dd. 19 November 1916, waarbij deze ontslag vraagt als ambtenaar van den Burgerlijken stand. (B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te ver- leenen. Adres van H. van Helomo, dd. 24 November 1916, houdende verzoek eenige boomen voor zijne woning aan het Laantje te rooien. (Naar B. en W. om advies). Adres van de vergadering van leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool ingekomen 27 Novem ber 1916, i.z. de regeling van de sala rissen der leerareu aan de Hoogere Burgerschool. (Te behandelen bij het desbetrellend punt van de agenda. Adres van J. M. Tbiel. leeraaraan de Hoogere Burgerschool dd. 27 No vember 1916. houdende verzoek aan het voorstel i. z. regeling der salarissen voor booger en middelbaar onderwijs een bepaling toe te voegen. (Behande len bij het desbetrellend punt van de agenda). Brief van het Bestuur derVereeniging Handel en Nijverheid dd. 28 November 1916, waarbij in overweging wordt gegeven een regeling voor bet gas verbruik afwijkende van de voorstellen van Burgemeester en Wethouders. (Voegen bij de desbetreffende stukken). De voorzitter deelt mede, dat in een spoedvergadering dit punt zal behan deld worden. Agenda. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen raadslid den heer J. Over- eem. Den Heer Overeem toegelaten. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand(Vacatures- R. G. Rijkens en H. W. van Esveld). Benoemd de Heeren Eysink en v. d. Wal. Benoeming van een lid der Com missie van het Fonds voor de werk- loozenverzekering (vacature-R. G. Rij kens. Benoemd den heer Van Nijnatten. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanleggen van een tweetal straten in verband met den bouw van 42 woningen door de stich ting «Volkshuisvesting Ik. Aange nomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake den bouw van een volksbadbuisje door de stichting» Volks huisvesting 1I(. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van eenige per ceelen in het belang van de volks huisvesting van do wed. H. van Nieu- wenhuizen. Aangenomen Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Van Maerlantlaan, groot ongeveer 1800 vierk. M., aan J. H. van Hoogstraten, tegen f2.50 per vierk. M. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Barchman Wuy- tierslaan, groot ong. 1200 vierk. M., aan G. A. L. Spelberg, tegen f3. per vierk. M. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond, groot ong. 1050 vierk. M., tegen f 2.50 per vierkanten M., aan mevrouw J. C. van der Mark, geb. Solleveld, ecbtgenoote van mr. R. P. van der Mark. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raads besluit van 7 November 1916 inzake verkoop van een stukje grond aan de Langestraat aan H. Elzenaar. Aan genomen met de bijvoegingaan H. Elzenaar en diens recht verkrijgendeo. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een bandbrandspuit met toebehooren ten behoeve van Elizabethdorp. Aan genomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het inrichten van een magazijn voor Gemeentewerken. Aan genomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbreeding van het ge deelte van den Leusder weg vanaf Kroontjesmolen tot aan de Wester- straat. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbetering van het ge deelte van den Arnhemscben weg vanaf het Juliana-plein tot voorbij bet gebouw van «Kinderzorg." Aange nomen. Advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van Rebecca Catharina Kayser, ecbtgenoote van Barnardus Boekhoudt, houdende ver zoek om vergunning tot het aanleggen van een weg vanaf den Utrechtschen weg naar den Watef^ieuvel. Aange nomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om over te gaan tot het aanbrengen van verbeteringen aan schoolgebouwen in verband met het bepaalde bij Kon. besluit van 25 Juli 1912, Staatsblad no. 192. De heer Leinweber wil wachten. De heer Kroes vindt de voorstellen te duur. De beer Eysink wil ofierten vragen. Aange nomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet toekennen van een vergoeding aan den concierge van school F voor diensten, verricht ten behoeve van het herhalings-onderwijs. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening der salaris regelingen van personeel bij het Hoo- ger- en het Middelbaar onderwijs. Over dit voorstel werd lang en breed gesproken. Aangenomen werd, dat de leeraren van H. B. S. en Gymnasium in dezelfde condities zouden komen als de leeraren van de Rijks-Hoogere Burgerscholen, die met 1 Januari a.s. bun verbooging zullen krijgen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek aan mej. P. H. Prin9 als onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school E. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet verleenen van een subsidie van f 100.aan bet Bestuur der Tuinbouw-vereeniging «Amers foort* voor een te bouden tuinbouw- wintercursus. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtiging te verleenen, ingevolge artikel 10a van hel Werk lieden-reglement, een tweetal werk lieden op proef aan te stellen bij de Gemeente-reiniging. Aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het aantal ambtenaren ter Secretarie met twee adjunct-commiezen le klas. Aange nomen. De beer Kroes was voor tijde lijke benoeming. Afwijzend advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van den Bond van Gemeentepolitiebeambten m Nederland, houdende o.a. verzoek om invoering van den vrijen dag om de acht dagen. (Herstemming over het voorstel van den Heer Hofland c.s. in zake het aanstellen van nog 4 agenten van politie). De beer Stadig is, evenals de heer Hofland, voor een vrijen Zondag voor de politie. De heer Rengers stelt voor een onderzoek in te stellen omtrent de diensten der politie. De heer Hofland zegt: De econo misch zwakkere wordt steeds afge scheept met er is geen geld. Ik hand haaf mijn voorstel na het rijp overdacht te hebben. Ik vind geen vrijheid het terug te nemen, wanneer het f 3500 per jaar zal kosten. Het voorstel komt opnieuw in stem ming en wordt aangenomen met 7 voor en 5 tegen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet van f 10.000 tot aankoop van een voorraad onderdeelen, benoodigd voor eventueele reparatie aan de transportbaan van de gasfabriek. (Aan genomen). Vaststelling van het 5e ged. primitief kohier, het 2e gedeelte Forensen- kohier en het 2e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1916. (Aan genomen). Vaststelling der schoolgeldkohieren voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool, de openbare Lagere scholen A, B, C en D, dienst 1916- 1917, benevens bet 3e suppletoir kohier voor de openbare Lagere school D, dienst 1915-1916. (Aangenomen). Vaststelling 5e gedeelte van het kohier der Hondenbelasting, dienst 1916. (Aangenomen). Afschrijvingen der Inkomstenbelas ting wegens vertrek en overlijden, dienst 1916. (Aangenomen). De volgende punten van de agenda worden zonder rondvraag en zonder stemming aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De gisterenavond door den Raad vastgestelde Verordening, houdende bet verbod van het gebruik van gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en van electriciteit door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen, luidt in zijn geheel als volgt Art. 1. Het is verboden, behalve: a. op Zaterdag, b. van 1 tot en met 5 December en van 20 tot en met 24 December, c. op 31 December, gas of electriciteit te bezigen 1. in winkels (inbegrepen barbiers winkels en kapperssalons) vóór 's mor gens 7 uur en na 's avonds 8 uur, met deze uitzondering, dat tusschen 8 en 9 uur 's avonds éen brand- of gloeipit van maximum 100 kaarsen mag ODt- stoken zijn 2. voor iurichtingen, waarvoor een vergunnning of een verlof krachtens de Drankwet is verleend, vóór's mor gens 7 uur en na 's avonds 10 uur, met deze uitzondering, dat in inrich tingen, waarvoor een logementsver gunning is verleend, in de gezelschaps zaal tusschen 10 en 12 uur's avonds éen brand- of gloeipit van maximum 100 kaarsen mag ontstoken zijn; 3. voor reclame-doeleinden vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 8 uur. Art. 2. De bepaling van art. 1 is niet van toepassing op apotheken. Art. 3. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer ver ordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels en inrichtingen als in art. 1 bedoeld, voor door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van bijzondere ge vallen, voor een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdvak. Art. 4. Overtreding van eene der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hpog- ste f25. Art. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien, waarop zij is afgekondigd. 1. de volgende verordeningen wer den als volgt gewijzigd: A. in de Verordening, regelende de voorwaarden, waarop in de Gemeente Amersfoort muntgas-meters worden ter beschikking gesteld, vastgesteld den 24 Juni 1902, te doen vervallen de tweede alinea van art. 12, luidende »Elk verbruiker van muntgas moet als minimum-verbruik per jaar 300 M' licht- en kookgas gezamenlijk ver branden en betaalt voor eiken M», dien bij onder dit minimum niet ver bruikt, 1 cent, welke van de waar borgsom kan worden ingehouden.* B de Verordening, regelende de voorwaarden waarop in de Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeentegas fabriek wordt verstrekt, laatstelijk ge wijzigd den 24 Februari 1914, no. 107», aldus te wijzigen, dat achter artikel 11 wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende; «Art. 11a. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, bij over treding van het bij plaatselijke veror dening gesteld verbod tot gasverbruik, den toevoer van gas af te sluiten.* C. de Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de Gemeente Amersfoort, vastgesteld den 26 Juni 1914. aldus te wijzigen, dat in art. 15, Da ten 6e, worde ingevoegd de zinsnede: »7e bij overtreding van bij plaatselijke verordening gesteld verbod tot verbruik van stroom*; 2. te bepalen, dat dit besluit in werking zal treden met heden. Houders van broodkaarten, wonende te Amersfoort en zij die in Leusden aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis gekregen hebben, worden er aan herinnerd, dat zij Donderdag 30 November e.k. en Vrijdag en Zaterdag d.a.v., 1 en 2 December, van 's morgens half negen tot 's middags 5 uur, tegen afgifte van hunne broodkaart, ein digende 30 November a s., hunne nieuwe kaart over December kunnen in ontvangst Demen aan bet Brood- kaartenbureau, Appelmarkt (ingang Groenmarkt) alhier. De houders van broodkaarten, wier namen beginnen met een der letters A tot en met G worden verzocht, zich ter verwisseling hunner kaarten bij voorkeur aan te melden op 30 November e.k. Voor hen, wier namen beginnen met een der letters H tot en met O zal daar voor gelegenheid bestaan op Vrijdag 1 December e k., en voor hen, wier namen beginnen met een der letters P tot en met Z op Zaterdag 2 Decem ber daaraanvolgende. Aan hen, die hunne kaarten niet op de daarvoor vastgestelde dagen hebben ingewisseld, wordt geen nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten, per post bezorgd, worden beschouwd als niet te zijn ingeleverd. Maandagavond sprak de heer J. Lamers uit Amsterdam in het Valkje over»Salarisherziening," bier toe uitgenoodigd door de Afdeeling Amersfoort* vao den Bond van Nederl. onderwijzers. Aanwezig waren o.a. de beeren Nieuwendijk, Rant en Leinweber raads leden, benevens de heeren v. d. Hengel en Verhoef, leden van de commissie van Toezicht op het L. O. De heer Lamers begon met op de dure tijden te wijzen waaronder allen lijden, inzonderheid de ambtenaren, die geen ander middel hebben dan vragen. De onderwijzerssalarissen zijn ver beneden peil. Dit welen allen. Spreekt men van «schoolmeester" dan geeft dit minachting voor de finan- tiëele positie te kennen. Nederland is dan ook met zijn salariëering verre ten achter. Spreker vroeg nu: Wat is voor den onderwijzer een billijk salaris? Kan bij met wat men hem bier geeft rondkomen? Men schat zijn werk boog en stelt hem eischen, waaraan bij niet kan voldoen. Stelt men deze eischen werkelijk dan is zijn salaris biervoor totaal onvoldoende. Amersfoort stelt vooraan de leeraren der H. B. S. een eindsalaris te geven van f 3000. Is dat van den onder wijzer dan te hoog als het nog f 300 lager was. Veel wordt hier gedaan voor de moderniseering der gemeente zonder belastingver booging, alleen als de onderwijzer vraagt spreekt men van belastingverhooging. Dit is een bewijs van onwil en maakt de onderwijzers inpopulair. Wat Hilversum, Schiedam en dergelijke plaatsen kunnen, kan Amersfoort ook. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De onderafdeeling Amersfoort en Omstreken der V. P. N. zal Don derdag 30 November a.s. des avonds 7 uur, in de tuinzaal van het cafe «Het Boompje*, van den beer Otte, eene algemeene vergadering houden. Landstorm 1917. De Minister van Oorlog heeft nader aan de burgemeesters medegedeeld, dat met de indiensttreding van de landstormplicbtigen der jaarklasse 1917 vermoedelijk in het begin van Febr. 1917 een aanvang zal worden ge maakt. Ter kaasmarkt van Maandag 27 Nov. werden aangevoerd 16 wagens met 3075 K.G. kaas. De prijs liep van f69 tot f72 ter wijl voor gestempelde f70 a f73 per 50 K.G. werd besteed. De handel was redelijk. Zondagnacht is ingebroken in het kaartjesbureau van de Ned. Cen- traal-Spoorwegmaatschappij. Men heeft de brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van f 1200 gestolen. Een onmiddelijk na de ontdekking ingesteld onderzoek met de politie honden heeft geen resultaat opgeleverd. Wanneer men weet dat in het stationsgebouw den gebeelen nacht personeel aanwezig is en het terrein bovendien door de militairen wordt bewaakt, mag deze braak voorzeker een sterk en stout stuk genoemd worden. Als candidaat voor de Tweede Kamer in 1917 heeft de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. gekozen den beer P. Moltmaker, lid van den Gemeenteraad van Utrecht en Voor zitter der Ned. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. Aan het politiebureau zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een heerenrijwiel, een schoon werk pak in doek, een horloge, een bril, een lorgnet en een vrouwebaret.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2