HIEUWE IÉT Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 98. Woensdag 6 December 1910. 45e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! KENNISGEVING. BINNENLAND. A W&&iKS0WI5ï€. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkoclffc worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per poat door het geheel» Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummera 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau': Langestraat 77. Telephoonn 09. - ADVERT ENTIEN: Van 16 regels 0.60; iedere reg9l meer 10 Cent. Groot» letters en vignetten naar plaatsrnimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 4 December 1916 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de ge meentelijke gasfabriek en van electrici- teit door middel van het Gemeente lijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. Artikel 1. Het is verboden, be houdens de uitzonderingen te noemen in artikelen 2, 3 en 4 gas uit de Gemeentelijke gasfabriek of electrici- teit door middel van het Gemeentelijk kabelnet, te bezigen: 1. in winkels (inbegrepen barbiers winkels en kapperssalons) vóór 's morgens 7 uur en nk 's avonds 8 uur. Met winkels worden gelijk gesteld localiteiten, waarin, zonder dat deze tot winkel zijn ingericht, winkel klanten worden bediend. 2». voor inrichtingen, waarvoor een vergunning of een verlof krachtens de Drankwet is verleend, vóór 's mor gens 7 uur en na 's avonds 10 uur, met deze uitzondering, dat in inrich tingen, waarvoor een logementsver gunning is verleend, in de gezel schapszaal tusschen 10 en 12 uur 's avonds één brand- of gloeipit van maximum 100 kaarsen mag ontstoken zijn; 3°. voor reclame-doeleinden vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 8 uur. Artikel 2. De bepaling van art. 1 is niet van toepassing: Van 1 tot en met 5 December, van 20 tot 24 December en op 31 December, voorzoover op of tusschen deze data geen Zondag valt. Artikel 3. De bepaling van art. 1 sub 1 wordt, voor de Zaterdagen,.ge lezen vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds lO'/i uur. Artikel 4. De bepaling van art. 1 is niet van toepassing op apotheken. Artikel 5. Burgemeester en Wet houders zijn bevoegd, ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer verordening: a. algemeen ten aanzien van alle winkels en inrich tingen als in art. 1 bedoeld, voor door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen: b. ten aanzien van bijzondere ge vallen, voor een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdvak. Artikel 6. Overtreding van eene der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25.—. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht in afschrift medegedeeld. En is hiervan ingevolge raadsbesluit dd. 4 December 1916 afkondiging geschied waar het behoort, den 5 December 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. H.M. de KoniDgin-Moeder heeft j.l. Maandag (den herinneringsdag aan de begrafenis van Koning Willem III, 26 jaar geleden) een bezoek gebracht aan den Koninklijken grafkelder te Delft. Regeeringsartikelen. Door den Middenstandsbond is het volgende telegram verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. sVan verschillende zijden wordt gevraagd, of naast de regeerings- artikelen ook dezelfde aitikelen mogen verkocht worden van dezelfde quali- teit; b.v.: mag naast Bassein- en Rangoonrijst, door de regeering ver schaft, ook andere Bassein- en Ran goonrijst verkocht worden? Het komt ons wenscbelijk voor, ter voorkoming van fraude, dit te verbieden. Gaarne een spoedige besiissiug wachtend, ook voor de andere artikelen <t Het antwoord van den Minister luidt als volgt «Naast Regeeringsartikelen mogen, voor zoover in gemeenten geen af zonderlijke verordeningen daaromtrent getroffen zijn, goederen uit den vrijen handel verkregen worden. Betreft de verkoop artikelen waar voor alleen, ingevolge art. 2 der Distributiewet, maximum-prijzen zijn vastgesteld, zoo geldt voor de vrije artikelen maximumprijs niet. Is even wel ook ingevolge artikel 8 maximum prijs vastgesteld zoo geldt deze alge meen De door u bedoelde in vrijen bandel verkregen Bassein-of Rangoon- rijst mag derhalve niet tegen boogere prijzen verkocht worden dan regeerings Bassein- of Rangoonrijst. Bakkersnachtarbeid in verband met de kolenschaarechte. Maandagochtend had een delegatie uit de landelijke Bakkersgezellen- organisatie op bet departement van Landbouw, Nijverheid en Handel met Minister Posthuma een onderhoud over de afschaffing van nachtarbeid in verband met de kolenscbaarscbte. De Minister deelde mede, dat bet bestuur der gezellenorganisaties wel bekend was, dat een wetsontwerp gereed lag en dat bet, zooals reeds eerder medegedeeld, in de bedoeling van den Minister lag zoo spoedig mogelijk tot behandeling daarvan te geraken. Nu dagelijks in den pers aange drongen werd en tot zijn genoegen zag de Minister ook van patroonszijde om thans tot de afschaffing van den nachtarbeid te geraken, zou bij direct daarover met de ambtenaren, die bet betreft, in overleg treden. De nieuwe beperking van den spoorwegdienst. Naar het »N. v. d. D.« van wel ingelichte zijde alhier verneemt, zal de nieuwe beperking in de dienst regeling der spoorwegen van zeer in grijpenden aard zijn. De Nederlandsche spoorwegdirecties hebben namelijk van de ter zake bevoegde autoriteiten op dracht gekregen een regeling te ont werpen, waardoor bet mogelijk zal zijn, den dienst der personentreinen met circa 25 pet. te verminderen, in verband met den steenkolennood. De directies der spoorwegmaatschap pijen hebben na een nauwgezette stu die van de tegenwoordige dienstrege ling deze aanmerkelijke beperking in betaantal personentreinenaangebraebt, zoodat men gereed is, de nieuwe regeling in te voeren op ons spoor wegennet. Of dit reeds zal geschieden met 1 Januari of later, is nog niet met zekerheid mee te deelen. Getracht is hel aantal treinen, dat bij de nieuwe regeling zal loopen, zooveel mogelijk over den gebeelen dag te verde6len. Een moeilijkheid is het natuurlijk, dat er altijd treioen zullen uitvallen, waarvan een bepaalde, soms kleine groep reizigers hinder zullen ondervinden, en deze groep zal dan denken, dat er juist andere treinen badden kunnen vervallen. De directies ontveinzeu dan ook niet, dat het gevolg van den maatregel zal zijn, dat er bij bet publiek de meening zal postvatten, dat er met deze of gene belangen geen rekening is gehouden. Toch is er zorg gedragen, dat het economisch leven een minimum overlast van de beperking ondervindt. Er zijn immers treinen, welke groote categorieën menscheo noodig hebben voor bun bestaan. De treinen b.v. waarmee menscben uit den omtrek naar de groote steden op en neer rijden voor hun dagelijksche werkzaamheden, de treinen, die rijden op de schooltijden, zullen zooveel mogelijk behouden blijven. Het gros van het publiek zal in tusschen bet bezwaar gevoelen op verschillende tijdstippeu van den dag op minder snelle wijze vervoerd te worden, dan tot dusver het geval is Uifatel opkomst militie. (Officieel.) Voor de opkomst van dienstplichiigen, die ter inlijving in het tijdvak van 16 tot 20 December e.k. waren aangewezen is, wegens nieuw opgekomen bijzondere omstan digheden, nader aangewezen het tijd vak 3 tot 6 Janoari 1917. Dit uitstel beeft betrekking op de dienstplichtigen van de militielicbting 1917, die zijn toegewezen aan het le bataljon vau een der regimenten infanterie of aan de wielrijders In verband hiermede zullen de dienst plichtigen van een votige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening tegelijk met bedoelde ploeg moeten opkomen, zich op 3 Januari 1917 ODderde wapenen moeten begeven. Deserteur». Grooter dan vermoed wordt, is het aantal deserteurs dat de Geldersch- Pruisische grens overschrijd t.Hetkleir.st percentage van dezen wordt gevormd door- hen, die van het front lerug- keeren en strijdenszat hun leven nog te lief hebbende, van bun verlof ge bruik maken om over de grens te trekken. Zij zijn nog eetiigszins be vangen door de vrees, hun door bun superieuren ingegeven, dat Holland hen aan Duitschland zal overleveren. Een grooter deel echter vormen de vele arbeiders in iDdnstrie- en andere, vooral mijnbedrijven, die tot dusverre van de uitoefening der mililieplicbt waren vrijgesteld en bevreesd zijn nu naar bet front gestuurd te zullen worden, als de burger dienstplicht tot wet verheven zal zijn. Vele dezer arbeiders hebben reeds aanzegging gekregen naar het front te vertrekken, maar vele anderen hebben de wijk naar ons land genomen en in de mijnen te Heerlen werk gezoebt. Een derde categorie wordt gevormd door de Poolsche burgerkrijgsgevan genen, die na de verheffing van Polen tot zelfstandige staat vreezen in dienst der Poolsche legioenen te moeten tre den en tegen hun vaderland en vaak landgenooton te moeten strijden. Doordien deze vluchtelingen allen in burgerkleeding over de'greus komen, wordt van hun komst in 't algemeen weinig bemerkt. Slechts bij uitzon dering komt een Duitsche deserteur in uniform aan. In den Maandagavond onder praesi- dium van den burgemeester gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad ontbraken de heeren Van Kalken, Koning en Nijnatten op hel appèl. De notulen der vorige vergadering werden aangehouden. Bij monde van den secretaris werd mededeeling gedaan dat de navolgende stukken waren ingekomen: Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvan ger op 2 December 1916. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Adres van de geitenfokvereeniging Amersfoort dd. 30 November 1916, houdeode verzoek tot verleening van een subsidie van f 50 voor het jaar 1917. (Naar B. en W. om advies.) Brief van mevrouw M. Rolandus Hagedoorn-Scbutte dd. 1 December 1916, waarbij deze ontslag vraagt als regentes van het Burgerweesbuis, wegens vertrek uit de gemeente. (Om advies naar B. en W.) Adres van het Bestuur der Ver- eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort, dd. 2 December 1916, houdende ver zoek de opheffing van de tram te voorkomen. (Om advies naar B. en W.) Adres van de Besturen van «Han del en Nijverheid® en »de Hanze* dd. 2 December 1916, waarbij deze zich verklaren tegen de voorgestelde prijs- verhooging van gas- eD electrisch licht en in overweging geven bet winstcijfer der gasfabriek van de be grooting te schrappen en desnoods bet reservefonds aan te spreken. Behandelen bij desbetreffend punt van de agenda. Adres van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Barbier- en Kappersbond, dd. 2 December 1916, houdende verzoek te bepalen dat kappers- en barbierszaken met uit zondering van den Zaterdag om 8 uur 's avonds moeten gesloten zijn, zulks in verband met de voorgestelde regeling van bet gasverbruik. Behandelen bij desbetreffend punt van de agenda. Adres van A. Lok, directeur der N.V.SanitaireWaschindustrie »Niveus" te Amersfoort, dd. 4 December 1916, houdende verzoek le. bij het nemen van maatregelen tegen kolengebrek vooral de belangen der industrie onder de oogen te zien en 2e ten opzichte van adressani's bedrijf toe te staan.dat tweemaal het maximaal kwantum goedkoop gas kan worden gebruikt, alvorens de prijs wordt ver hoogd. Behandelen bij desbetreffend pu,.t van de agenda. Een schrijven van het Bestuur van het St. Elizabeth's Gasthuis met ver zoek rekening te houden met instel lingen van weldadigheid, waaronder ook bet Ziekenhuis moet worden ge rekend. Alsvoren. Daarop komt aan de orde het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de tarieven voor gas en electriciteit, naar aanleiding van de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel d.d. 15 November in zake beperking van bet kolenver- bruik. Door deo heer Nieuwendijk werd op het onbillijke in bet voorstel van B. en W. gewezen en gevraagd waarom de gemaakte reserve niet wordt aan gesproken. De gemeente maakt uit de gas fabriek bij een kolenverbruik van f200.000, f75.000 winst. Dit doet aan een petroleumtiust denken. Dat voor electriciteit de krachtprijs niet wordt herzien en voor kook- en kraebtgas wel is ook niet juist.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1