„PFAFF" Naaimachines H. 1HEFKE1HS, Net Persoon ORGELMAKER. Varkensmarkt 5, AMERSFOORT. BINNENWERKMAKER. „DE BIJENKORF" Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. worden reefls 54 jaar vervaardig iet immer poter succes. Dit danken zij naast het gebruik der beste materialen aan hun gcruischloozen gang. Vertegenwoordiger Phoenix-Brouwerjj Boterfabrieken „Nijkerk en Putten". ROOMBOTER, Hatelijks versch verwijtbaar Behangers en Stoffeerders. Bierbottelarijen. Boekhandelaren. Brandstoffen. Cuisiniers. Dames- en Ileeren- Klcermakers. Haarden en Kachels. Koloniale Waren. Lompenhandel, enz. Loodgieters. Manufacturen. Rijwielhandelaren. Delicatessenhandel. Drukkerijen. Heerenkleeding- Magazijnen Schoenmagazijnen. Voederartikelen. Zadelmakers. De heer De Kempenaer kwam op voor de muntgasverbruikers, die hij in d« gelegenheid wenschte gesteld te zien hetzelfde aantal M» te verbruiken als in de overeenkomstige maand van het vorig jaar en de overige verbruiken 50'/v voor denzelfden prijs en het meerdere veel duurder. De heer Leinweber wees er op dat de gemeenteniet vóórging in bezuiniging, Op verschillende plaatsen in de stad branden toch op klaarlichten dag lantaarns. Wethouder Veis Heyn de sprekers beantwoordend wees er op nóch Burgemeester en Wethouders nóch de gascommissie er aan gedacht zouden hebben deze maatregelen voor te stellen, zoo niet de Minister het bad geëiscbt. Geeft de gemeente daar niet aan toe dan krijgen we geen kolen meer en zitten op 5 Januari a.s. zonder, Het is volstrekt niet het doel van het gemeentebestuur er een slaatje uit te slaan. Ook B. en W. vinden 40 Mi. te ge ring, maar zij moesten toch tot dat cijfer komen om niet met verlies te gaau werken. Het is volstrekt niet onmogelijk dat het blijken zal dat de winst nihil is en de fabriek dus uit sluitend voor de ingezetenen werkt Spreker haalt andere steden aan waar de verhouding nog ongunstiger is De beer Hofland was bet ditmaal eens roerend eens met Burgemeester en Wethouders wier voorstel zijn volle sympathie bad. De beer Nieuwendijk wees er op dat de belasting wordt voorgesteld door B. en W. en dat daarvan in het schrijven van den minister niets is te vinden. Ook viodt hij het niet in den haak dat de MiddenstandsvereeDi- gingen niet zijn geboord, evenals in andere plaatsen. Een door hem ingediend voorstel om toe te staan 3/4 van het in de overeenkomende maand van het vorig jaar gebruikte gas daarvan 60 M> a 8'/» ct. van 60 tot 100 M' k 40 ct. en hetgeen boven het 3/4 wordt ge bruikt tegen 25 ct. per M', wordt met 12 tegen 3 stemmen, die van de heeren Nieuwendijk, Leinweber en Rengers, verworpen. De verbooging van den gasprijs en die der electriciteit wordt daarna z. h. st. aangenomen, evenals de overige in verband daarmede door B. en W. gemaakte bepalingen. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een strafverordening, houdende het verbod van gebruik van gas en elec triciteit op bepaalde plaatsen en tijd stippen en tot wijziging der Veror deningen op de levering van gas en elrctricileit gaven geen aanleiding tot langdurige discussie en werden even eens z. b.st. vastgesteld. Besloten werd de Verordening Dins dag 5 Dec, te doen ingaan. Voorts werd nog besloten tot ver koop van een terrein aan de Laan 1914 ter grootte van 11.500 M\ tegen fl.50 per M'. en tot het huren der tooneelzaal van de sociëteit »Vereeni gingt voor f 1500.per jaar ten dienste van het distributiebedrijf, ter wijl B. en W. een crediet werd ver leend van f500.— voor het inrichten dier zaal. Op een vraag van den heer Kroes, hoe het staat met bet rookverbod deelt de voorzitter roede, dat een voorstel van de Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs dienaangaande is ingekomen. Nadat de voorzitter, op een op merking van den heer Nieuwendijk dat enkdie personen gas voor bun bedrijf gebruiken over een lichtmeter en daardoor dus zwaar getroflen zullen worden, beloofd heeft dat daarmede rekening zal worden gehouden, sloot bij de vergadering. Staten van Utrecht. De winterzitting der Provinciale Staten van Utrecht werd gisteren geopend. Het rapport van Gedeputeerde Staten over de stormschade en den stormvloed van 13 op 14 Januari 1916 gaf aan leiding tot levendige besprekingen. Ten slotte werd besloten het rapport ter onderzoek in handen te stellen van eene commissie uit de Staten. Vooits werd besloten ook voor 1917 een duurtetoeslag te verleenen aan provinciale beambten, op dezelfde wijze als zulks dit jaar geschiedde. Ver schillende subsidieaanvragen werden naar de afdeelingen verzonden, terwijl voorgestelde wijzigingen in water staatsreglementen commissoriaal wer den gemaakt. De geloofsbrieven van mr. L. van Lier, jhr. mr. K. J. Scborer eu mr. dr. W. A. van Zijst voor bet district Utrecht I gekozen, werden goedge keurd, waarna deze beeren werden geïnstalleerd. De vergadering werd hierop ver daagd tot 15 of 19 December a s.. naar gelang de afdeelingen geroed zijn met haar onderzoek. Handelsbl. De Amersfoortsche tram ver voerde in November 7575 passagiers dat is 558 meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar met een opbrengst van f 379.40. De totale op brengst dier maand bedroeg f397.22 of f47.02 meer dan in Nov. 1915. 2e Abonnements-Concert geor ganiseerd door het Concertbureau Hans Auguatin Amsterdam. Het tweede abonnemenU-concert van bet Concertbureau Haas Augustin. Donderdag^ 14 December in Amicitia te Amersfoort, zal een kamermuziek avond zijn, te geven door het Hol- landsch Strijkkwartet (N. Leydens- dorfl le viool Bram Mendes, 2e viool Cor Kint, alt Thomas Canivez, violoncel) welk ensemble zich ook te Amersfoort zoo vele vrienden verworven heeft. De kunstenaars heb ben een bijzonder mooi programma samengesteld, bestaande uit strijk kwartetten van Haydn (Lerchanquar- tett, op. 64 No. 5), Beethoven (Harfen- quartett, op. 74 es gr. t.) en bet fijne kwartet (op. 10 g;kl. t.) van Debussy met welks schitterende vertolking het Hollandsch Strijkkwartet alom zulk een enorm succes beeft. De heer Franz Goldenberg, die aanvankelijk zou medewerken, is ten gevolge van eene polsgewrichtsontsteking verhin derd. Door de Openbare Leeszaal wer den in de maand November uitgeleend 4448 baoden, waarvan 2371 romans en 937 kinderboeken. In November 1915 waren deze cijfers resp. 4266, 2232, 939. Het aantal bezoekers der couranten en tijdscbrif tenzaal bedroeg deze maand 2091, dat der studiezaal 541 en op Zondagen 99 bezoekers. In dezelfde maand van bet vorige jaar waren deze cijfers resp. 2673, 599 en 240. In wiegelen van oude lilverbons. De Minister van Financiëo brengt in berinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons a fl.— en f2.50, van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons waarop debandteekening van den Minister Bertling voorkomt) nog slechts openstaat tot 1 Januari 1917. Dit geldt dus niet voor de zilverbons, waarop de bandteekeniog tTreubf of »Arit. van Gijn» voorkomt. Deze blijven gangbaar. Bedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij bet Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). De bons kunnen ook per post aan dit adres worden gezonden, met dui delijke opgave van naam en adres van den inzender. Tegen den bakkersknecht die Zondag 8 October l.l. op de Lange- straat iemand met een messteek ver' wondde, waardoor een oog onberstef baar is beschadigd, is door bet Opero baar Ministerie bij de Arrondissements rechtbank te Utrecht een jaar ge vangenisstraf geëiscbt. De heer M. H. van Eek verwierf de Middelbare akte Staatsinrichting. Ter kaasmarkt der gemeente Amersfoort werden 4 December 1916 aangevoerd 30 wagens, wegende 7500 K.G. Prijzen liepen van f67 tot f71 per 50 K.G. Gestempelde f 68 a f 72.50 per 50 K.G. Handel was matig. Geon verlichte etalage». De Haagsche Gemeenteraad besloot, dat te beginnen met heden, geen ver lichting meer in etalages zal mogen branden na 6 uur 's avonds. Te Leeuwarden zullen wegens bet kolengebrek, de schooltijden van hetgymnasium,de middelbare meisjes school, de gemeentescholen nos. 1 12 en de bewaarscholen des namiddags balftwee beginnen |en balfvier eindi gen. L. Ct. St. Nicolaa». Wie is bij, wiens naam in dezen tijd van 't jaar op ieders lippen is, die de winkeliers zoo druk doet zijn en die, hoewel de kinderen hem nooit gezien of gehoord hebben, bun toch eenige van de gelukkigste oogenblik ken en van de meest welkome ge> schenken brengt van 't heele jaar? Wel, vreemd genoeg, is hij geen Nederlander, al zouden de kinderen ook beweren, dat zijn gulheid en vrien delijke gezindheid blijk geven, dat hi. dat wel is. Sint Nicolaas is de schutspatroon van Rusland. Hij wordt er in 't bij zonder geëerd als de beschermer van kinderen; maar ook reizigers, te land en ter zee, en kooplieden genieten zijn bescherming. Hij is een vooraanstaand heilige van de Grieksch-Katholieke kerk, en er zijn vele zonderlinge Ie genden in omloop, waaruit zijn wei willeridheid blijkt. De algemeens op vatting van hen, die bern om voorbede vragen, is ongetwijfeld, dat zijn geest van vriendelijke welwillendheid de aarde bezoekt en omstreeks dezen tijd van het jaar de baiten van zeer vele menschen beweegt om vriendelijkheid te bewijzen. Voor ons zijn deze opvattingen even wel van minder belang; wij hechten veel meer aan.de practiscbe voordeelen die deze tijd van 't jaar aanbiedt om hulp voor de armen te verkrijgen. Terwijl honderden huizen zullen weerklinken van gelach, en duizenden oudere en jonge-menschen stralen van geluk, kunnen wij niet vergeten, dat daarentegen zeer vele buizen even vol droefheid en kommer zullen zijn. Te midden van onze vreugde mag men de vreugdeloozen niet vergeten, en als wij overvloed genieten, mogen wij de hongerigen niet onverzorgd laten Hoezeer zouden wij wenschen elk arm kind een geschenk te kunnen geven en elk hongerig gezin een flinken maaltijd maar boe is dat te be reiken? Alleen hierdoor, dat degenen die overvloed hebben, geven wat noo- dig is voor hen, die niet genoeg hebben De Leger des Heils-Olïicieren en Soldaten stellen zich ter beschikking voor dit doel. Zij zullen hun Kersttijd doorbrengen roet het brengen van vreugde in de buizen der armen, overal waar de edelmoedigheid van de wel gestelden bun daartoe in staat zal stellen. Door op deze wijze mee te werken aan 't brengen van kerstvreugde in bonderden vreugdelooze woningen, kunt ge maken, dat ,uw eigen kerstvuur des te helderder zal branden en uw Sint Nicolaasfeest vroolijker voor u zal zijn dan ooit te voren. gevraagd voor den VERKOOP van een BOEKWERKJE, dat huis aan huis moet worden ge presenteerd en welks uitgave voor een liefdadig doel is. Br. letter B. Bureau dezer Courant. Op de Am. Orgelfabriek van Makt. Vekmbulen te WOERDEN kan GEPLAATST worden een Hoog looit. Vast werk. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht I9QI. VOOR HEER W. UTENS, Langestraat 119. Esrtte klasse Repkratle-lnrlohtlng. Specialiteit i n Rijlaarzen. MAGAZIJN CHOORSTRAAT 15—17 BILTSTR.4AT 50—56 pTEECHT. LaapekapzIJde gebloemd en eBen. anperanden geheel klaar, ampekralen glas en hout. ENORME KEUZE EN 60EDK00P. Fcrtendinj boven f 10franco. Agent Telefoon No. 20. Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Onder Rgks-Contróle. in nette verpakking by: M. R. N. OOSTERVEEN, Lange straat 46 en in het filiaal Arnhemschestraat. DE DIRECTIE. P. A. v. d. Veer, Aldegondestr. 90 F. W. v. d. Wilde, Stoovestraat 12, G. J. Slothouwer, Langestraat 77. Kok'» Anthraeiethandel, Utrechtscheweg 71. Van der Logt, Kruiskamp 28. De Jager A Zoon, Langestraat 6062. B. Ruitenberg Hl., Utrechtschestraat 21. Haarsma A Schaars. Langestraat 45. Hoogevreg 14. Telef. 410. Telef. 378. Van Gent A Co., Pieter Pijperstraat 7. J. van Gcnderen, Arnhemschestraat 35. Iiak de Groot, Weverssingel, 22. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Firma J. Kool, Utr.straat 33. B. G. T. Molle, Magazijn «de Faam», Langestraat 79. H. Nefkens, Varkensmarkt 5. Firma W. van Beek, Kerkstr. 4. „Het Kaashuis", Langestraat 89. G.J. Slothouwer, Langestraat 77. „De Adelaar", J. van Zuiden, Lasg»(tra»t 44. J. A. Govera, Langestraat 119. J. Grootendorst, Hof 38. Alphons Snoeren Pi., Langestraat 10. C. Spelt Gz., Heiligenbergvreg. Firma Gebrs. Van Eeden, Arnhemiche*traat 6.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2