DE OORLOG. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RUST EN GEMAK. RECLAME. wordt door 21.000 arisen erkend ala het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. tegenover 1313 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kunstmestvoorziening. De kunstmestcommissie deelt mede, dat de moeilijkheden omtrent den aanvoer van superfosfaat thans zijn opgelost; de achterstand kan echter niet meer worden ingehaald. De com missie heeft daarom twee posten su perfosfaat in de Vereeüigde Staten gekocht. Een schip ligt daar reeds voor November in lading, terwijl met meer reederijen onderhandelingen over het vervoer worden gevoerd. Indien er zich geen verdere groote moeilijk heden voordoen, bestaat er gegronde hoop, dat er vrijwel voldoende su perfosfaat voor alle bestellers zal komen. Hoewel omtrent de aankomst in Nederland van zw. ammoniak en chi- lisalpeter slechts gedeeltelijk zekerheid bestaat, meent de commissie gegronde redenen te hebben om een regel- matigen aanvoer te mogen verwach ten. Het blijft echter twijfelachtig of de geheele boeveelheid, welke besteld werd, zal kunnen worden geleverd, aangezien telkens nieuwe bezwaren kunnen rijzen. Het is vrij zeker, dat de leveringen door al deze invloeden eerst laat in het voorjaar kunnen afloopen, zoodat alle landbouwers moeten zorgdragen om hetgeen telkenmale beschikbaar wordt gesteld, terstond te betalen en af te nemen, daar bet anders niet mogelijk zal zijn om in Februari en Maart alles te bestemder plaatse ge leverd te hebben. Het zal noodzakelijk zijn om aan een gedeelte van de afnemers den plicht op te leggen eer dan de overige afnemers af te nemen. Zoo zal bij de tweede verdeeliog van superfosfaat, welke 30 °/o der bestellingen zal be dragen, en welke thans aanvangt aan afnemers in Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Groningen de plicht worden opgelegd vóór 15 Jan. 1917 te hebben afgenomen, terwijl voor het overige deel van Nederland, waar voor de meststoffen daarna ter be schikking komen, tot 15 Febr. ge legenheid tot afneming wordt gegeven. Vredes voorteeken Onze correspondent ffe Rotterdam schrijft Zou de vrede toch nader zijn dan wij geneigd zijn te vermoeden? Dat er meer aan gedacht wordt dan tot dusver, moge blijken uit bet opmer kelijke feit, dat dezer dagen een zeil scheepje onder Nederlandsche vlag werd opgenomen om tusscben 15 en 30 December een lading in te nemen van Londen naar ons land. En op zijn charter werd aangeteekend dat dit zou komen te vervallen, wanneer in die periode een einde mocht komen aan de vijandelijkheden. Dat dit in Engeland werd gestipu leerd geeft wel te denken. In elk geval mag er uit worden afgeleid, dat men ook daar een einde van den oorlog thans niet zoo onmogelijk acht, als in de pers gemeenlijk wordt aange geven. «Handelsbl.* Geen invalspoorten meer in het westen. De ïKöln. Volksztg.i bepleit in een hoofdartikel de noodzakelijkheid voor Duitschland om Antwerpen te be houden. Het blad constateert, dat Rijn land en Westfalen, de industrie-ge- bieden, van even groot belang zijn geweest in den oorlog als leger en vloot. Dat de vijand aan dit gebied niet kan raken, is dus een eerste vereischte. We moeten dus zorg dragen dat h(j via Antwerpen nooit tot het hart van onze industriestreek zal kun nen doordringen. In dezen oorlog heeft de krachtige houding van Holland bem dat belet. Maar in de toekomst? Is het daarom niet beter zegt het blad, dat we de havenstad aan de Schelde zelf bewaren en zorgen, dat geen Engelschman er binnen kan dringen. Daar naast pleiten dezelfde belangen voor bet behoud van Zeebrugge eu Ostende, trouwens voor de heele Vlaam- scbe kust. Nooit, aldus besluit de «Köln. Volks- ztg.,v zal onze industrie aan Rijn en Ruhr zich veilig kunnen ontwikkelen, wanneer voor de Engelscben de mo- «gelijkheid bestaat vanuit Antwerpen of Ostende in dit gebied door te dringen. Vrienden van Frankrijk in Zweden. De speciale correspondent van «le Journal» heeft zich, teneinde de ware stemming jegens Frankrijk van de breede massa te leeren kennen, ge wend tot Hjalmar Branting, leider der Zweedscbe socialisten. Zijn verklarin gen bewijzen, dat, ten spijt van den Duitschen stempel, dien bun organi saties dragen, de Zweedsche arbeiders, door de Duitsche daden en methoden ontnuchterd, de humanitaire theorieën van hun Duitsche kameraden spoedig hebben verworpen. Hun sympathieën zijn, tengevolge van een natuurlijken impuls, meer en meer naar de ge allieerden, en vooral Frankrijk, gaan neigen. «Een beetje in Denemarken, maar vooral in Duitschland'', verklaarde Branting, «zjjn wij gaan zoeken de denkbeelden en de wenken, die wij noodig hadden voor onze arbeiders- federaties. Wij traden in relatie met Frankrijk pas op het oogeoblik, dat Jaurè3 in het socialisme een over wegende plaats innam. Maar onze groepeeringen zijn ondanks zijn in vloed Duitsch gebleven in tendenz. Wij vergaten de kostbare hulp niet, die bij onze algemeene staking in 1909 in onzen langen strijd uit Berlijn kwam. Onze gedachten waren derhalve gericht naar Duitschland; de Duitsche arbeiders, waarin wij vertrouwen hadden en die wij hielden voor over tuigde vijanden van het Pruisisch militarisme. Maar welk een teleur stelling voor ons, toen we zagen, hoe bij het uitbreken van den oor log de Sociaal democraten gedwee de imperialisten volgden. Ontzetting volgde op onze verbazing, toen we lazen van de Belgische invasie. «Een tijdlang geloofden wij nog aan de mogelijkheid, dat de Duitsche so cialisten slachtoffers waren van hun regeering en dat ze overtuigd waren, dat huD land was aangevallen. Maar, sedert, hebben zij tijd gehad om na te deüken. Hun houding is voor ons een der grootste teleurstellingen ge weest. «De misdaad tegen België heeft de volkenmassa in Zweden pijnlijk aan gedaan. Nadat onze arbeiders getracht hebben het gedrag onzer «kameraden* te vergoelijken, zijn ze gaan begrijpen bun kwade trouw en bun dubbelhartig heid. Zoo hebben de omstandig- bedep ons nader gebracht tot uwe soldaten, waarvan we den heldenmoed bewonderen. Wij erkennen, dat ze strijden voor een edele zaak, en elk volk, dat zijn onafhankelijkheid en zijn vrijheid verdedigt, is zeker in ons midden ware vriendschap te vinden.* Wat Noorwegen by den oorlog wint en verliest. Een bijzondere correspondent van de «Daily Chronicle* die in Noor wegen gereisd heeft, schrijft: «Een handelsvloot is thans voor ieder land, dat er een bezit een bron van nationalen rijkdom en Duitschland brengt Noorwegen dus wel groote nadeelen toe. De geheele bevolking van Noorwegen lijdt daaronder, want Duitschland vernielt niet slechts goe deren en vermindert niet slechts de winsten, maar treft ook vooral hen zeer hard, die het 't minst kunnen verdragen, nl. de honderdduizenden onvermogenden in het land. Het is onjuist te gelooven, dat ieder een in Noorwegen in weelde zwelgt. Een groot deel der bevolking, waar schijnlijk meer dan een half millioen zielen wordt door de buitengewoon hooge prijzen van levensmiddelen, welke bet gevolg zijn van den oorlog, getroffen. Maar aan de andere zijde zijn er ook weder velen in bepaalde industrieën, zooals bijv. bij de scheep vaart, die zeer hooge winsten hebben gemaakt. De beoefenaars der vrije beroepen en vele arbeiders hebben hun inkomen niet of zeer weinig zien vermeerderen, terwijl zij de stijging der prijzen van levensmiddelen, die gemiddeld 70'/t bedraagt, zeer gevoelig bemerken. De Noorscbe regeering heeft maat regelen genomen om dien staat van zaken zooveel mogelijk te verhelpen en te dien einde oorlogswinstbelasting geheven, die bijv. voor de readers 50°/» van hunne winst bedraagt. Deze belasting op de winst uit het reedersbedrijf heeft c 1.250.000 per jaar opgeleverd. Dit geld wordt ge bruikt om de broodprijzen voor dege nen die geene vermeerdering van in komsten genoten, te kunnen verlagen. De Noren zijn bij dit alles zeer kalm, maar vastberaden en niet geneigd om zich te laten afleiden van den weg, die zij als neutralen meenen te moe' ten bewandelen. Noch gewelddaden, noch de leugenachtige aantijging dat Noorwegen eigenlijk een bondgenoot van Engeland is, kunnen ben van die houding afbrengen. Zij staan tegen over Engeland evenzeer op hunne rechten, als zij tegen Duitsche ge welddaden protesteeren. Zij zijn een hardnekkig volk, dat evenmin bulp van zijne vrienden als drang van vijanden duldt. Zij bleven varen, wat het hun ook moge kosten, niet uit neiging om ons een vriende lijkheid te bewijzen, maar omdat het hun recht is.« Ds. Hooykaas komt voor op het viertal voor de tweede predikantsplaats bij de Remonstrantscbe gemeente te Utrecht. Door ongesteldheid van Kapelaan J. B. F. Hooglugt is tot assistent in de parocbie van ;St, FranciscusXave- rius benoemd de;heer G. A J.Over- maes, Kapelaan te Silvolde. Tot opvolger van den heer B. G. C. M. Hofkemeijer, als Kapelaan aan de St. Henricus kerk (Soesterweg) is aangewezen de heer G. W. M. Wie- gerinck te Cothen. De vervroegde sluiting van win kels en koffiehuizen en bet daarmede in verband staande uitdraaien van gas en electrisch licht heeft Woensdag avond tot geen moeielijkbeden aan leiding gegeven. Wel hadden enkelen na 8 uur hun licht nog aan waarschijnlijk om den brani uit te hangen maar op de eerste aanmaning van den daar mede belasten politieagent ging het onder een hoera'tje der straatjeugd uit. Even na 8 uur zag de stad er dan ook uit als in normale omstandigheden te middernacht. Het viel ons evenwel op dat door de gemeente zelve, voor zoover de straatverlichting betreft, nu juist geen groote zuinigheid werd betracht. De gemeente Amersfoort heeft het haar door de Utrechtscbe Water- leidiog Maatschappij aangedaan proces verloren en is veroordeeld: le tot schadevergoeding aandieMaatscbappij, nader op te maken bij staat, 2e tot wegneming van de door haar aange legde waterleiding met de daarop aan gebrachte aansluitingen. Vermoedelijk zal de gemeente over dit vonnis van de Utrechtsche recht bank wel in hooger beroep gaan. De Tram. Onder voorzitting van den beer H. C. van Dam hield de Vereeniging Amersfoortsche Tramwegmaatschappij Donderdag een algemeene aandeel houdersvergadering in «de Zwaan*. De notulen van do vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelde, dat aanwezig zijn 18 aandeelhouders, vertegenwoor digende 115 stemmen. De vergadering is dus bevoegd wettige besluiten te nemen. Aan de orde is het voorstel tot ont binding der vennootschap. De reden is, dat het Gemeentebestuur de tram niet verder wil subsidieeren dan op voor schot. Het kapitaaltje zou alzoo binnen een paar jaar zijn opgeteerd, waarom het bestuur meende, de tram niet verder te mogen exploiteeren. Een onderhoud met bet Dagelpscb Bestuur der Gemeente heeft niet het gewenschte resultaat gebad. Van bet door den Raad genomen besluitomtrent de wijze van subsidieeren mag niet worden afgeweken. De concessievoorwaarden zijn zeer streng. Wordt b.v. in 8 dagen de dienst gestaakt dan vervalt het waarborg kapitaal aan de Gemeente, zijnde f1200.— nominaal. Na een schatting van deskundigen beeft de Gemeente dan ook het reebt alles te naasten. Op de remise staat een hypotheek van f6000.Andere schulden zijn er haast niet. Doch elke maaDd moet er pl.m. f200.bij, zoodat bet on- megelijk is de zaak gaande te houden. De beer Van Raalte meende, dat er voor de aandeelhouders nog wel wat overblijft. In November zijn ongeveer 7000 passagiers vervoerd en bij stelde voor een verzoek tot den Raad te richten. De voorzitter zeide, dat dit reeds door bet Bestuur is gedaan. De heer Krieger zeide, dat we alleen kunnen vragen of de gemeente de tram wil continueeren. Op een vraag van den heer Ver hoef wat door bet gemeentebestuur is opgemerkt, zeide de voorzitter, dat men de tram te duur vond. De subsidie steeg van jaar tot jaar, waarom ze ook in een voorschot is veranderd. Op de exploitatie zijn geen aanmerkingen gemaakt. Wordt tot ontbinding besloten dan kan de ge meente verder exploiteeren. Voor het personeel zal een behoorlijke op zeggingstermijn worden in achtge nomen. Hierna werd het voorstel van het Bestuur: «De vergadering draagt aan bet Bestuur op de Vennootschap te ontbinden" met algemeene stemmen 83 aangenomen. Het Bestuur is volgens de statuten met de liquidatie belast. Hierna werd de vergadering ge sloten. Van 29 November tot 6 December kwam alhier een geval van typhus en een van diphteritis voor. De heeren J. Kooiman en H. B. Beaufort zijn aangezocht als keur meesters op te treden voor de af- deeling «Nut-rassen" van de tentoon stelling van de V. P. N. van 1421 Januari 1917 te 's Gravenbage te houden. De heer Ds. Bierens de Haan zal op Dinsdag 12 December a.s. voor de Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen eene voordracht houden over: het «Menscbbeeld in drieërlei kaartperioden". Een oad-Hol!andsche herberg. Naar aanleiding der gemeentelijke verordening op de beperking van het verbruik van gas- en electrisch licht, hebben eenige pretmakers te Baarn in een der zalen van hötel Central aan den Brink een oud-Hollandsche her berg ingericht, waar de gewone ver lichting is vervangen door kaarsen kronen. De berberg is geheel in stijl gemeubileerd en dient tevens tot Recht huis. De schout, schepenen, veldwach ter, omroeper en postillion enz. dragen allen oud-Hollandsche kleederdracht. Reeds gisteravond kreeg de dorps herberg bezoek van den markies en markiezin van Zuilen, die met haar gevolg op een doorreis waren en te Baarn van paarden moesten verwis selen De hooge bezoekers werden door den schout verwelkomd en aan een feestmaaltijd genoodigd. Deogeheelen avond heersebte in de herberg een opgewekte stemming, waarbij menig Gouwenaar werd gerookt en pintje bier werd gedronken, üp straat had zich een groot aantal dorpelingen ver zameld om dit ongewoon schouwspel gade te slaan. «Handelsbl.* St. Nicolaae en xijn knecht in de cel. Op een dorp bij Groningen speelde zich volgend vermakelijk tooneeltje af: Twee kindervrienden hadden zich opgemaakt en getooid, de een als de beilige Sint, de ander als diens zwarten knecht; beiden waren gestoken in een passend pakje natuurlijk met het doel om uit bun vertooniDg een slaatje te slaan. Zoo belanden ze in een druk bezet café en hadden veel bekijks. Ze werden stevig getracteerd en Jan ont ving een flinke fooi. De anders zoo milde Sint bemerkt dit, en bij zegt zacht tot zijn onderhoorige: «Voor mij natuurlijk de helft.* «Neen,* ant woordt Jan grimmig, »'t hoort mij eerlijk alleen.* Zijn baas dringt echter bij hem aan, de gezegden worden luider en kregeliger en na een ommezien grijpen ze elkaar bij de haren en rollen over den grond, stoelen en ander meu bilair in hun worsteling meeslepende. Dit wordt den toeschouwers te erg politie wordt gehaald en de Sint en Jan worden voor dien nacht in de cel opgeborgen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 1 tot 7 December 1916. Geboren: Maria Rosalia, d. van Franciscus Reijns en Maria Stephania de Bie. Nely, d. van Gijsbertos van Hoogevesten Geertruida Bieshaar. Nicolaas, z van Hendrik Wolfswinkel en Willempje Burgwal. Petronella, d. van Evert Wisgerhof en Frederika Johanna Bouwmeester. Zwanida, d. van Jan Hendrik Jacobus Fjjnvandraat en Jannetta Hengeveld. Marie Mollv, d. van Edsko Kruisinga en Cornelia Gerdina Beenen. Hermanus, z. van Christiaan Lensing en Gerritje Maria Hannesse. Francisca Everarda Maria, d. van Everardus Johannes Elbertse en Franciska Cuypers. Catharina Geer truida, d. tan Simon Houtman en Geertruida Hendrika Grau. Tbeo- dorus Wilhelmus, z. van Willem Knip- mejjer en Hendrika Klasina van Aurich. Annie, d. van Jan Kooiman en Johanna Gerarda Bellaart. Marcel Joseph Edgard, z. van Augustinus van Reusel en Joanna Maria Louisa Ver- daet. Everarda Maria, d. van Lam- bertus van Wijk en Johanna van den Heuvel. Hendiiks, d. van Gerardus Hendrikus Bliekeodaal en Kornelia Maria Krielen. Talitba, d. van Carl Edward Nardten en Louise Charlotte Frederique Monod de Froideville. Antonius Johannes, z. van Bernardus Hendrikus Jobannes Elverding en Alijda den Ouden. OndertrouwdJan van de Steeg en Gerritje Wels. Jacobus Nicolaas van Wijland en Barendina Hovestad. GetrouwdJohannes Karei Willem Kerling en Alma Paulina Theodora Keiling. Albert Bolt en Maria Alijda Leijdekker. Klaas Bloemendaal en Pieternella Verhoef!. Jacob Hen driks en Aaltje Oldenhof. Antonius van de Vlasakker en Willempje Mul der. Ludovicus Tbeodorus Schim mel en Jacoba Wilhelmioa Middegaal, Aart van Meeleren en Angeniet Vee- nendaal. OverledenEliza van Beek, 2 jr, Henricus Mattheus Verheij, 76 jr., weduwn, van Tberesia Hoefsloot. Johannes Gerardus van Groenestijn, 10 m. Adrianus van Nus, 65 jr., echtg. van Carolina van Appelen. Hendrikus Hooft, 6 m. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtobeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2Telephoon Int. No. 37*. Geopend: alle werkdagen van 812'/, en van 6—7'/, var; Zaterdags van 8'/,12'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 7 Deo. le. Volwassenen. 1 banketbakker. 1 broodbakker. 1 dienstbode 1 lettersetter. 1 maohinale- houtbewerker. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk (mann.) I 2 losse arbeiders. 2 loopjongens. Aanbiedingen van Werksoekenden op 7 Dec. le. Volwassenen. 1 bankwerker. 3 loodgieter. 2 broodbakkers. 6 sigarenmakers. I chauffeur. 3 sjouwers. 1 corrector. 2 smeden. 1 concierge. 6 stukadoors. 21 grondwerker. 10 timmerman. 10 kantoorbediende 1 winkelbediende. (mann.) 1 veldarbeider. 3 kelner. 1 melkknecht. 1 ketelmaker. 1 voerman. 2 kleermaker. 42 losse arbeiders. 2 lettersetter. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk (mann.) 1 sigarenmaker. 1 loodgieters. 3 losse arbeiders. 1 rijwielherstellers. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen on aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. 1 loodgieter. 3 metselaar. 1 meubelmaker. 1 verstelnaaister. 1 werkvrouwen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Dec. 1916. Tarwe f 0Rogge f 6.—. Boekweit 0.— appelen 16.00 a f 18.Peren f0.- a f 00.Klei- Aardapp. 10 00 a f 0.zandaardapp. 3.50 a f 4.00 Hoendereieren 113.a f 14.p. 100 st. Bruine eieren f 14.a f 14.25 per 100 st. Boter f185 a I 2.per kilo. Eendeneieren 1 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.a 1 0.per 50 kilo Kippen 11. 50 4 f 2 25 Kuikens 11.50 a I 2 50 Piep kuikens 10 80 a 11.70 Ganzen 10. a 10..Eenden 11 50 a 11.80 p. at. Jonge 10.00 a 10.00. Hazen 13.50 a 14.00 Wilde konijnen f 1 10 ai 1.30 Tamme 11.25 h 12 50 Duiten 11.00 a 11.20 paar Op de centrale eierveiling der V. I\ N. werden aangevoerd: Exporteieren 10877 stuks. Prijzen f 13.80-fl4 70. Eend-eieren f 12.20 f 12 80. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f 1.15—f 1.34 per K.G. Jooge Hanen f 1.21f 1.35 per K.G, Oude Hanen fl.22 per K.G. RECLAME. ongetwijfeld gewen*cht. Er ia geen ellendiger toestand denkbaar dan dien veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gordeluitslag, aambeien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenuwen worden overspannen en het geheele gestel lijdt eronder. Huidkwalen belemmeren u bij het werk, ver hinderen succes in le*en en berooven u van rust en gemak. Zonder twijfel is de leefwijze van invloed. Ge makkelijk verteerbaar en gezond voedsel, regel matige gewoonten, dagelijkschè stoelgang, baden, frisscne lucht én lichaamsoefening zijn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een ver zachtende, verkoelende en genezende zalf is tevens onmiddellijk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert ae volmaaktheid als huid- zalf. Zij heeft naam gemaakt als spoedig ver lichting gevend. Zij past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfs Dij ontstoken, bloedende of uitstekende aambeien bewees Foster's Zalf suoces te hebben. Zij bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden goleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. Dij A. van de Weg, Lan- gestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v, postwissel h 1.75 p. doos. 27

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2