BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. RECLAME. wordt uoor 21.000 arfsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. den -gekapt dan na bekomen machti ging van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; 4. de thans bestaande houtberg plaats zal op het terrein ter vrije beschikking van de Gemeente Amers foort moeten blijven, onder voorwaarde, dat de Gemeente zich verplicht, het hout alleen op te slaan onmiddellijk aan de Oostgrens van bet terrein. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werden de rooilijnen van Beeken- steinschelaan en Arnhemscheweg vastgesteld als door B. en W. op een bijbehoorende teekening was aange geven. Oe tijdelijke aanstelling als leeraar in het lijnteekenen aan de Burger avondschool werd verlengd tot 31 Maart 1917, Besloten werd de pensioensgrond slag voor H. A. van Zwieten, concierge van het Raadhuis, vast te stellen op f 1520.— Aan B. en W. werd op hun ver zoek een crediet verleend van f5000. te verdeelen over 4 jaar tot het doen omwerken van de gemeentelijke corres pondentie over de jaren 19041914 volgens het decimale Gemeente-regi- stratueerstelsel. Besloten werd aan de Arbeidsbeurs eene jaarlijksche subsidie toe te staan van f 400.terwijl de Besturen der aangesloten Gemeenten eveneens zijn aangezocht eene gelde lijke bijdrage in de kosten te willen toestaan. Ter voorkoming van drankmisbruik bij de demobilisatie werd de navol gende verordening vastgesteld Artikel 1. Op de dagen, waarop mobilisatie of demobilisatie plaats beeft en welke door den Burgemeester worden bekend gemaakt, moeten de voor het publiek toegankelijke lokali teiten, waarvoor vergunning krachtens de Drankwet is verleend, gesloten zijn. Deze bepalingjis niet van toepassing op de vergunningen voor den ver koop in een logement, alleen aan logeergasten. De Burgemeester is bevoegd, van bet bepaalde in lid 1 vrijstelling te verleenen. Art. 2. Het is aan vergunning houders verboden, in den voor sluiting vastgestelden tijd bezoekers in hunne inrichting te hebben Zij zijn verplicht, den bezoekers bij aanvang van den sluitingstijd aan te zeggen, dat zij de inrichting moeten verlaten en, indien daaraan geen gevolg wordt gegeven, daarvan terstond aangifte aan de politie te doen. Art. 3. Het is verboden, zich als bezoeker in een vergunningslokaliteit te bevinden gedurende den tijd, dat deze ingevolge artikel 1 gesloten moet zijn. De politie is bevoegd, de bezoekers waaronder niet worden begrepen leden van het buisgezin van den ver gunninghouder die het bepaalde in lid 1 [overtreden, te verwijderen. Art. 4. Overtreding van de be palingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hopgste f25. De Gemeentebegrooting dienst 4916 zij in tranen uitFreek haastte zich water te brengen. En mevrouw Dolens drukte 't gloeiende, schreiende kopje van gastvrouw moederlijk tegen haar schouder. «Ik had het wel gedacht,» zei zij, «het arme kind heeft zich overspannen. Ik heb 't wel zien aankomen! Op een avond een paar weken nadat hij zijn gevangenisstraf wegens verduistering achter den rug had zat Freek, nu een gebroken man, voor wien de oude kennissen zich schaamden, en die als stadsreiziger een stukje brood trachtte te verdienen, bij een ouden vriend, die nog deernis met hem had en beloofde «voor hem te zullen doen wat hij kon». Maar Freek moest ver duren het koude, minachtende, waar mee ex-vriend hem behandelde. »Hoe ben je er eigenlijk toe gekomen?» zei hij, Freek met zekere droeve verbazing aankijkend. Toen heeft deze hem ver teld van het diner, waar meneer en mevrouw Dolens aanzaten, van meneer Vos, de gele enveloppe, 't verdere. En toen Freek zijn verhaal geëindigd had, stak ex-vriend hem troostend de rech terhand toe. werd, conform een voorstel van B en W. gewijzigd. Vastgesteld werden het 6e gedeelte primitief kohier, 3e supple toir kohier en 3e forensen kohier der Inkomstenbelasting; het 3e gedeelte primitief kohier en le suppletoir kohier der Straat belastingde kohieren van het schoolgeld Burgeravondschool, Gym nasium, Hoogere Burgerschool en open bare Lagere school B, alsmede het 6e gedeelte kohier der Hondenbelasting. Afgeschreven werd op de inkom stenbelasting wegens vertrek uit de gemeente. Op reclames over de Inkom stenbelasting, Straatbelasting en schoolgeld aan de openbare Lagere school C werd conform het advies van B. en W. beschikt. Bijdegebruikelijkerondvraagmerkte de heer Leinweber op, dat het vroeger de gewoonte was om, alvorens de waarschuwingen voor de belasting werden rondgezonden, bet publiek in de courant gewaarschuwd werd en gaf B. en W. in overweging den ge meente ontvanger op tedragen vorotaan eveneens te handelen. Nadat de voorzitter overweSing hier van had toegezegd sloot hij de ver gadering. Gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen. In antwoord op de vragen van het Kameilid mr. De Meester, betreffende de voorziening in een mogelijk gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen, eikent de Minister van Landbouw, dat er inderdaad ten deze redenen voor ongerustheid bestaan daar de oogst van granen iD de overzeesche gewesten ver beneden het gemiddelde en ongun stig is, de scbeepsruirote beperkt en de toevoer bezwaarlijk, terwijl de bin- nenlandscbe graanoogst en die van sommige peulvruchten en aardappelen beneden het gemiddelde is en de aard appelen van verschillende kleistreken niet bijzonder houdbaar blijken. Inzonderheid baart de voorziening in de behoeften aan graan en ander vee voeder veel zorg. Van de zijde der Regeering wordt al het mogelijke gedaan om den invoer van granen en veevoeder-artikelen zooveel mogelijk te bevorderen. Ook bestaat er ongerustheid ten aanzien van de voorziening der industrie met belangrijke grond- en hulpstoffen. De Regeering streeft naar bevorde ring van voorziening hierin en goede distributie, waarmede in sommige gevallen beperking in het verbruik moet samengaan. Afschaffing Staatsloterij Dat bet oogenblik voor de af schaffing der Staatsloterij bijzonder gunstig zoude zijn, omdat er thans een zoo groot bedrag aan nieuwe middelen noodig is dat als het ware op f650 000 niet moet gezien worden, is een redeneering, waarbij de Minis ter van Financiën zich niet kan aan sluiten. Naar de meening van den Minister zijn er geen voldoende redenen om de collecteurs en de collectrices der Staatsloterij tot pensioengerechtigde Staatsambtenaren te maken. Vredespropaganda in de kerken. De Nederl. afdeeling van den Wereld bond der Kerken tot het bevorderen van een vriendschappelijke verhouding tusscbon de volken heeft tot de predi kanten bet verzoek gericht de Oude- jaarsavondprediking te stellen in dienst van de vredespropaganda. Beperkte Spoorwegdienstregeling t Het is thans zeker, dat de nieuwe beperkte dienstregeling der Nederl. spoorwegen op 8 Januari a.s. in wer king treedt. Ongeveer eeu kwart van 't aantal treinen der tegenwoordige dienstregeling is uitgevallen, terwijl bovendien voor den Zondag nog speciale beperkingen zijn ingevoerd. Uitvoer van Schapenvleeeeh 1 Te Hoek van Holland zijn (naar de »Vee en Vleeschbandel" meldt) geslacht en verzonden naar Engeland: op 6 dezer 40U0 schapen te Rotter dam overgenomen door het Neder- landsch Landbouw-Comité; op 9 dezer 1200 stuks, afkomstig van Alkmaar en op 15 dezer weer 1200, van Pur- merend. De slachting beeft plaats aan de export slachterij van de firma Hudig en Pieters en bet vervoer naar Enge land geschiedt per Harwichboot. Jaarbeurs te Utrecht. De Gemeenteraad van Utrecht heeft een voorstel van Burgemeester en Wethouders om f 10.000 subsidie te verleenen aan de Vereeniging tot bet houden van Jaarbeuizen in Nederland, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, nadat met 23 tegen 6 stemmen een voorstel-De Weerd verworpen was om de subsidie op f5000 te bepalen Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeliug van het Han- delsinformatiebui eau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Dec., in Nederland uitgesproken 19 faillissementen tegen 22 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven- genoemden datum 1028faillissementen tegenover 1350 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Een mooie omzet I De N. V. Tiel en Omstreken heeft in dit jaar voor ruim f600 000 fruit omgezet. Bij een ruimer gewas be liep verleden jaar de omzet ongeveer f 100.000. Onder eerstgenoemd be drag is de buur van manden en ander verpakkings-materiaal niet begrepen. In de j.l. Donderdag gehouden vergadering van Burgemeester en Wet houders is de zetel van onderwijs toe gewezen aan den pasbenoemden Wet houder den heer J. v. d. Wal Kzn. De Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland zal 1 Januari Nieuw jaarsdag een bloemendag houden. De opbrengst der bloempjes zal stiek- ken tot het meerdere uitzenden dan tot dusverre van tuberculose typo grafen naar sanatorium tot herstel van gezondheid. Het ontwerpen van den verbouw van de door de firma Albert Heyn aan de Langestraat aangekochte pan den, is opgedragen aan den architect H. Kroes. Het nieuwe militair tehuis »Ge- neraal van Marlet aan de Vlasakkers werd Dinsdagavond in bijzijn van ongeveer 250 militairen op feestelijke wijze geopend. Verschillende predi kanten en veldpredikers voerden het woord. Kapitein Kooyman dankte na mens officieren, kader en manschappen het comité van oprichting voor haar initiatief. Tot de feestelijke stemming hebben medegewerkt mejuffrouw Fokkema uit Baarn, die op verdienstelijke wijze eenige liedereu zong, geaccompagneerd door jonkvrouwe Harinxma thoeSloleo uit Leeuwarden. De heeren G. v. d Burg, van der Weid en Bast brachten muzieknummers ten gehooreop piano, cello en viool, terwijl de heer Glinder- man uit Utrecht eenige voordrachten ten beste gaf. Door een Dames-comité, werden chocolademtlk, veisnaperingen en si garen rondgediend, door vriendelijke hand voor dezen avond verstrekt. Posterijen. Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaar wisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wensebt te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, ge trokken over de geheele adreszijde, en die stukken leeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van be stemming bewaard en worden zoo veel mogelijk op dien dag in de be stellingen opgenomen. Blank en Bruin. Donderdagavond werd dit tooneel- spel in »Amicitia" opgevoerd en wel zoo, dat allen onder den indruk kwamen van het prachtige spel. De groote tegenstelling maakte een diepen in druk. De Sinjo veracht om zijn kleur door de blanken toonde een zielen adel, die bij de laatsten geheel af wezig was. Kapitein Moler, de schrijver, gaf geen spel, maar werkelijkheid. En niet alleen de hoofdpersoon, ook de overige dames en heeren van het ge zelschap. boeiden van het begin tot het eind: Julia Cuypers vooral, en Marie Sasbach, de vrouw van den controleur Potiers, niet minder. De beeren Frank en Brandenburg gaven mede spel, waarvoor niets'dan lof. In verband met het KERSTFEEST zal ons eerstvolgend nummer verschijnen ZATERDAG 30 DEC. a.s. DE REDACTIE. Liefdewerk der maaltijden voer de armen in België. Comité voor Nederland: GENTSCHESTRAAT 34, SCHEVENINGEN. Sedert meer dan twee jaren beerscht er in België veel armoede, voornamelijk in de groote steden. De nood neemt steeds toe, naarmate de oorlog voort duurt. In vele plaatsen bebben zich comité's gevormd, welke trachten hulp te brengen aan de arme bevolking. Een der meest beproefde steden is voorzeker Antwerpen. In de voorheen zoo bloeiende havenstad beersebt groot gebrek tengevolge der werkeloosheid en de duurte der levensmiddelen. Onder directie van Mevr. Tbéopbile van Dieren, Rue Conscience 8, beeft zich aldaar een Comilé gevormd, dat sinds geruimen ijjd warme maaltijden verstrekt aan een groot aantal school gaande kinderen. Verlangend zijne nuttige werkzaam heid zooveel mogelijk uit te breiden en ook de arme bewoners der overige groote steden te hulp te komen heeft het Comité besloten een oproep te richten tot het Nederlandsche volk, dat vanaf het begin van den oorlog in zoo ruime mate medeleefde met het lijden der arme Belgen. De giften welke men ons wel zal willen toezenden zullen gelijdelijk worden aangewend voor de armen van Antwerpen, dis van Leuven en het Liefdewerk tot Hulp aan Schaamarmen in België (Oeuvre de l'Assistance Dis- ciète. Secours aux pauvres honteux de Belgique) welks hoofdzetel in Brussel gevestigd is, en steun verleent in alle plaatsen aan diegenen die in stilte armoede lijden. Het aantal dier laatsten is zeer groot. De verdeeling der gelden geschiedt te Antwerpen door Mevr. Tb. v. Dieren, te Leuven door Prof. A. Nerinckx en Prof. Dr. A. R. Noyons (Nnderlandsch Consul), te Brussel door M me E. Rolin Jacqucmins, Place de l'lcdustrie 35. Wij zullen ons gaarne belasten met het overmaken der ons voor bovenstaand doel toegezonden gelden. DE REDACTIE. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 15 tot 21 December 1916. Geboren: Robert Frans Eduardus, z. van Godefriilus Eeckels en Angelina Helena Keersmaekers Hendrikje.d. van Andnep van Ree en Aalbarta Jo hanna Kamphorst.Johanna, d. van David Thomson en Jeannette Vermeer. Marie, d. van Jacobus Hendricus Abram Heere en Jacomina Frederika van Rijswijk. Aartje, d. van Johan- nus Jacobus Frederikus de Greef pd Johanna Maria van der Linden. Hendrikus Antonius, z. van Clemens Nichting en Maria Francisca van Werkhoven. Nestor Fernand Robert, z. van Jean Pierre Wilmart en Laure Leonie Henry. Frans, z. van Jan Lubbersen en Geertje van de Klok. Adrianus, z. van Cornelis Barel eD Alida Jobanna Harteveld. Jannetje, d. van Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops. Gerarda, d. van Willem Rommers en Ida Aartsen. Wouter, z. van Wouter Bakkenes en Teuntje van Laar. Johanna Francisca Maria, d. van Hendrik Barnardus Rodieen Alijda Kok. Wouterus Willem, z. van Gerrit Stam en Janna Willemina Kreu- zer. Berendine, d. van Bernardus Schooleman en BereDdina Klifman. OndertrouwdEverardus van Brakel en Jobanna Daatzelaar. Breunis Kamphorst en Femma Alijda van Lunterén. Henricus Johannes Mul der en Elisabeth Anna Maria Lensing. Geurt van Dn-jen en Margaretba Kraanen. Getrouwd: Jacobus Nicolaas van Wijland en Berondina Hovestad Jan van de Steeg en Gerritje W'els. Overleden: Jan Lambertus Hendrik van Holk, 54 jr.. echtg. van Martba Middelhoven. Wybe Woudstra, 68j., wed. van jkvr. Maria Susanna Laurioa Wilbelmina Frederika Jeannetta van Raab van Canstein. August Kocb, 16 j., ongeb. Hendrik van Bekkum, 82 j., echtg. van Hillegonda Willemina Wilker. Grietje Jagtenberg, 8 mnd. Maria Kok 82 jr., wed. van Wouter van Vulpen.'Herman Gerrit Sikkink, 21 jr., ongeh. Een als levenloos aangegeven kind. Leusilen. Van 15—22 Dec. 1916. GeborenHendrikus, z. van Hen drikus Schut en Gijsje van Putten. Klaas, z. van Klaas Pater en Annetje Schipper. OndertrouwdEvert Jan van Loe ven en Johanna Roelofsen. Gehuwd: Anthonie Alberlus de Haas en Cornelia Willemina Elings. Stoutenburg. GehuwdJan van de Bor en Jansje van Woudenberg. OverledenGijsberlha Boerssen, 68 j., echtgenoote van Willem van der Geer. Wilhelmus Cbnstoffel Set- teur, 68 j., weduwnaar van Eleonore Anna Elisabeth van Diene. Cornelia van Lokhorst, 63 jweduwe van Gijs- bert van de Bedem. Melis Boek houdt, 70 j.. echtgenoot van Jobanna Meerveld. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 3. Telephoon Int. No. 374. Oeopcndalle werkdagen van 8»/,—127* en van 67'/t nnr; Zaterdags van 81/,12'/auur. Aanvragen van Werkgevers op 21 Dec. le. Volwassenen. 1 chocoladewerkers. 1 dagmeiden. 1 dienstboden. 1 fitter. 1 letterzetter. 1 loodgieter. 1 mach. houtbewerker 1 meubelmaker. 1 rijwielherstellers. 1 slager. 2 werkvrouwen. 1 landbouwer, 2e. Leerlingen en Jongens. 1 kappersbediende (mann.) 1 klerk (mann.) 2 loopjongens, 1 meubelmakers. 9 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 21 Dec. le. Volwassenen. 1 bankwerker. 7 sigarenmakers. 2 breisters. 6 sjouwers. 3 broodbakkers. 1 stoker. 1 corrector. 2 stopsters. 1 electriciens. 3 straatmakers. 9 grondwerker. 4 stukadoors. 9 kantoorbedienden ]2 timmerman. (mann.) 2 tuinlieden. 3 kelner. 3 werkvrouwen. 2 letterzetter. 1 winkelbediende. 2 linnennaaisters. 2 wolnaaister. 3 loodgieters. 44 losse arbeiders. 5 schilders (huis). 1 voerman. 1 schoenmakers. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 broodbakker. 2 losse arbeiders. 1 electricien. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arheidsoeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 22 Dec. 1916 Tarwe f 0.—. Rogge f0.—Boekweit f 0.— appelen f 7.00 a f 18 Teren f 10.— a f 12.—Klei- Aardapp. f 0 00 a f 0.— zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f12 50 a f 13.— p. lOu st. Bruine eieren f13.—af 13.50 per 100 st. Boter f190 a f 2.— per kilo. Eendeneieren f 0.00 a f 0.00 Zoetem. kaas f 0.—. a f 0.— per 50 kilo (vippen f1.50a f3.50 Kuikens f 1,75 a f 2 75 Piep kuikens f0.90 a f2.00 Ganzen t o. a f0.—Eenden f 1 50 f2.00 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f3.00 a f 4.00 Wilde konijnen f 0.80 a f 0.90 Tamme f 1.50 4 f400 Duiven f0.90<t fl.20 paar Magere varkens f 22. 4 f 30. -Varkens rexport f 0.a f0—Zeugen f60.— a 165.— Biggen f8a f 14Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.— a f000.— Guste koeien f000.— l 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—. Kalf- vaarzen f00.— a f00.—Os f000.— a f000.— Pinkstieren f 0— a f 000. Kalveren f 12.— f 15.-. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 60 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 30' 00 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 10 magere varkens. Varkens voor exportslagery 50 biggen, 2 zeugen, 7 kalf Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 13449 stuks. Prijzen f 12.30-H3 30. Eend-eieren f 11. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen f0.50—f l 06 per K.G. Jonge Hanen f 1.00f 1.35 per K G. Oude Hanen f 1.16 per K.G. Dinsdag 19 Dec. Regeeringseieren, 5100 stuks, prijzen ran 112.40112.60 RECLAME. Wat te doen als de kwaal tich vertoont. De Natuur geeft een duidelijke waarschuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde is. Geef bij waarschuwingen van nierzwakte door een pijnlijke rug, onzuiver bloed of verstoorde urineloozing, onmiddellijk hulp aan de nieren. Een nieraandoening is gevaarlijk en brengt weldra het gezondste ge6tel van streek, rheu- matische pijnen, niergruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpijn Nieten Pillen zijn onover trefbaar voor nier- en blaaskwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wij kwade ge woonten, die de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vleesch, overwerking, zorgen, het gebruik van sterke dranken, en buitenspo righeden moeten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de ver giften uit de nieren spoelen. Dit zijn eenvoudige voorzorgen van de Natuur, die met behulp van Foster's Pillen spoedig baat geven. Neemt u in acht voor najnaak. Dc echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de hand- teekeniDg van James Foster op het etiket, zijn te Amersfoort verkrijgb bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ƒ1.75 p. doos of f 10.— p. zes dooien. 26

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2