NIEUWE 1ÊT Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. §8' No. 3. Woensdag 10 Januari 1917. 46e jaargang. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] DE OORLOG. BINNENLAND. RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. M Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agerit W. KOMMER, Kroramestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bedrijvigheid bjj de Engelsehen. De Engelschen op tiet westelijk front laten de Duitschers niet met rust. Telkens doen zij kleiue aanvallen, die enkele gevangenen opleveren, behalve dan natuurlijk, dat de verdedigings- werkeD van den vijand nog al eens een knauw krijgen. Sedert Kerstmis zijn op die wijze al 240 Duitschers gevankelijk binnengebracht. Nu bebbeD de Engelscben weer een paar geslaagde aanvallen gedaan. Ten zuiden van Armentières leverde er een 19 gevangenen op. Ten zuiden van Atrecht had de strijd wat meer te beteekenen. Op klaarlichten dag slaagden de Engelschen er hier in, over een breed front in de vijandelijke loopgraven en zelfs tot de derde vij andelijke linie door te dringen. Van gevangenen bij deze actie wordt niet gerept, wel van vernielde verdedigings werken der Duitschers. Volgens den Duitschen staf hebben de Engelschen in bet Duitscbe vuur van kanonnen en machiuegeweren groote verliezen geleden. Een derde Eogelsche aanval had plaats op het Somme-front, ten noor den van Beaumont-Hamel. Daar wer den twee Duitscbe posten vermeesterd en 56 man gevangengenomen. De Duitschers van bun kant deden op bet Engelscbe front plaatselijke aanvallen bij Yperen od Wytschaete, doch resultaten leverde dat niet op. Op tal van plaatsen aan bet westelijk front o.a. aan de Belgische kust, ge schutvuur. Er worden plaatselijke aan vallen der Duitschers gemeld uit Champagne, Argonne, van de beide oevers der Maas en uit de Vogezen. Veranderingen ontstonden daarbij niet. Tal van plaatsen van militair belang achter het Duitsche front zijn weer door vliegers met bommen bestrooid. 1917 Een overwinningejaar? Ter gelegenheid van de jaarwisse ling wensebte de Fransche opper bevelhebber generaal Nivelle de sol daten geluk met den verrichten arbeid, en de successen bij Verdun en aan de Somme, welke bun tactische meerder heid bewezen, die steeds duidelijker blijkt. De generaal voegde bier aan toe: vNooit was ons leger zoo goed ge oefend, zoo dapper, en in het bezit van zulke machtige hulpmiddelen. Het jaar 1917 vangt onder schitterende vooruitzichten aan. Gij zult er het over winningsjaar van maken." De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. H. Goeman Borgesius, die a.s, Donderdag 70 jaar hoopt te worden, is sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld. De zieke heeft hevige koorts. Mr. Borgesius zal iD de eerste weken zijn werkzaamheden niet kun nen verrichten. Nederland en de vredeabeweging. De medewerker van de aVossische Ztg prof. Stein, had een onderhoud met een uit Den Haag aangekomen Hollandsehen staatsman, die onder ander zeide: De Hollandsche Begeering wacht slechts op bet psychologisch oogenblik hetwelk zij thans nog niet gekomen acht, om zoodanige stappen te ondernemen als geschikt zouden kunnen schijnen voor het bijleggen van het wereldconflict. Juist de omstandig heid dat Den Haag als plaats voor de vredesconferentie in aanmerking kan komen legt den Hollanders terug houding op Het ligt niet in het Hol landsche karakter zichzelf aan te bieden. Holland verleent gaarne gast vrijheid maar vraagt er niet om gast vrijheid te mogen verleenen. Nederlandsch-Indie en Japan. Het N. I. P. A. seint ons uit Ba tavia De Japansche consul te Batavia wil een onderzoek instellen naar verschil lende zaken met betrekking tot Japan's bezit op Sumatra's Oostkust. De «Sumatra Postc verwacht binnen kort de komst van een aantal Japan sche staathuishoudkundigen, die land wenscben te koopen ter vestiging van ondernemingen en zullen trachten Gouvernements-grond in- erfpacht te krijgen. Aardappelen. Naar wij vernemen is de inventari satie, die de Regeering heeft doen houden omtrent den in bet land aan wezigen voorraad aardappelen, afge- Joopen. De uitkomst, waaromtrent waarschijnlijk binnenkort eeD officieel communiqué zal zijn te verwachten, is zoodanig, dat de verwachting mag worden gekoesterd, dat men niet voor een tekort zal komen te staaD. In- tusschen zullen daartoe alle soorten, ook die welke bier te lande gewoonlijk niet als consumptieaardappelen wor den gebruikt, moeten worden gegeten. Binnenkort zal worden begonnen met de witvleezige soorten. Ernstige tegenslag is ook nog mo gelijk door het buitengewoon natte weder van de laatste weken, waardoor vooral de veenkoloniale en zandaard- appelen spoediger bederven dan anders bet geval zou zijn. De kleiaardappelen, die tot het laatst van het seizoen bewaard moeten wordeh, zijn echter van buitengewoon goede qualiteit. Hbl. Veeuitvoer. Naar wij vernemen heeft de minister den uitvoer toegestaan van 750 koeien en 50 stieren. De regeling van den uitvoer is opgedragen aan het Ned. Rundveestamboek. De koeieD moeten voor 1 October 4916 zijn ingeschreven in register, stamboek of rundveestam boek. Alleen die koeien welke minstens eenmaal gekalfd hebben worden ter uit voer toegelaten. In geen geval vet vee. De stieren moeten zijn volbloed stieren, tusschen de 14 maanden en 2 jaar oud en ingeschreven ia het stamboek. De aankoop zal, zonder eenige be perkende bepaling, geschieden op de rije markt door een commissie van Duitsche eu Oostenrijksche kooplieden. Aan deze commissie zijn toegevoegd zes exporteurs van stamboekvee die voor hunne bemoeiingen een bepaalde provisie zullen ontvangen. Handelsbl. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeliog van het Han- delsinformatiebuieau van VanderGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Jan., in Nederland uitgesproken 9 faillissementen tegen 10 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1916 1060 faillissementen tegenover 1379 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Bij uw besluit van 4 December 1916 werd in onze banden gesteld om advies een adres van de Geitenfokvereeniging »Amersfoort«, houdende verzoek, voor bet jaar 1917 een subsidie te willen verleenen van f 50. Uit de overgelegde rekening blijkt, dat het bestuur der vereeniging nog geen gebruik heeft gemaakt van art. 8 alinea 2 der statuten. Waar het hier een vereeniging be treft, die pas is opgericht en voorop moet worden gesteld, dat zij, die de voordeelen genieten, welke met de oprichting der vereeniging worden beoogd, zich daarvoor ook eeDige gel delijke opofferingen moeten getroosten, komt het ons voor. dat de gemeente niet direct is geroepen eene subsidie voor de in stand houding te verleenen. Wordt art. 8 toegepast, dan zou elk lid zich een extra-bijdrage van 50.55 cent per geit in het jaar moe ten getroosten, welk bedrag ons niet te hoog voorkomt. Wij hebben mitsdien de eer u ie adviseeren, op het verzoek afwijzend te beschikken. Bedrijven. Met de Commissie van bijstand voor de Bedrijven hebben wij de wenscbe- lijkheid gevoeld, een nadere regeling te treffen omtrent den prijs voor gas, gebruikt voor industrieele doeleinden. De vrees bestaat namelijk, dat de groot-verbruikers een prijs van 14 cent per M', waarop de regeling van 4 December 1916 feitelijk voor hen neerkomt, niet zullen kunnen betalen en daarom hun bedrijf öf geheel öf gedeeltelijk zullen moeten stopzetten, of op andere wijze in de behoefte aan licht en warmte zullen moeten trachten te voorzien. Zoowel bet eigen bedrijf der Ge meente, als het algemeen belang vor deren, dat getracht worde, zulks te voorkomen. Naar mag worden verwacht, wordt de gekoesterde vrees weggenomen, in dien de prijs wordt gesteld op 10 cent per M'. Ten einde evenwel ook dezen ge bruikers een aansporing te geven, de zuinigheid zooveel mogelijk te be trachten, behoort deze prijs niet te worden toegestaan voor het volle kwantum, maar voor bijv. 75 pet. van het verbruik io de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Voor het meerdere verbruik zou een pi ijs van '25 cent per M» kunnen worden in rekening gebracht. De kosten, die hieruit voor het bedrijf zullen voortvloeien, zijn afhan kelijk van de mate der bezuiniging; zij varieoren van f12000 tot f1000 bij een besparing van 25 en 0 pel. Wij hebben de eer, U bijgaand ontwerp-besluit aan te bieden. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelezen de voordracht van Burge meester en Wethouders van den 5 Januari 1917, afd. I, no. 42, BESLUIT: bet besluit van 4 December 1916, co. 630, aan te vullen als volgt: aan art. la toe te voegen een nieuw lid, luidende: bij een verbruik van meer dan 4000 M1 per jaar, lOcent per M'voor een verbruik van ten hoogste 75 pet. van het verbruik in de correspon- deerende maand van een vorig jaar; voor eiken M'-meer 25 cent per MJ. De directeur beslist of er een ver bruik van meer dan 4000 M' plaats heeft. Van de gelegenheid maken wij ge bruik, uwe vergadering mede te deelen, dat door den Minister van Oorlog is goedgevonden, dat in afwijking van bet daaromtrent gesloten contract, voor bet gas. geleverd aan de kazerne- menten, 10 cent per Ms wordt in rekening gebracht. Verbetering Smallepad. In uwe vergadering van 26 Sep tember 11. werd aangehouden de be slissing op ons voorstel in zake ver betering van bet Smallepad, opdat de aangevoerde bezwaren nader zou den kunnen worden overwogen. Wij hebben omtrent de besproken punten advies ingewonnen by den Directeur van Gemeente-werken en de Commissie voor Fabricage en zijn tot bet resultaat gekomen, u te ad viseeren 1. De breedte van den weg, in ons voorstel van 29 Augustus 1916 aan gegeven op 6 M. rijweg, ongewijzigd le lateD, daar deze door ons vol doende wordt geacht. Daar geen der eigenareu van den grond aan de Zuidzijde tot meerderen afstand be reid is, zou grootere breedte slechts aan de zijde van den spoorweg zijn te verkrijgen, betgeen gepaard zou gaan met veel kosten. Ook zouden de te voeren onderhandelingen, die nim mer een vlug verloop kunnen hebben, de gewensebte verbetering nog langen tijd ophouden; 2. De wjjze van verharding te be palen als voorgesteld, docb in plaats van kunstgraoieten trottoirbanden te gebruiken bardsteenbanden, omdat is gebleken, dat bet verschil in prijs gering is en het ons, bij nader inzien, niet gewenscht voorkomt, op dezen drukken verkeersweg een proef te nemen met kunslgraniet. Maatschappij van Nijverheid. Maandagavond sprak prof. J. G. C. Volmer in hotel Reichmann over de commercieele organisatie van tech nische ondernemingen, hiertoe uitge- noodigd door bet Departement Amers foort van de Maatschappij van Nijver heid. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Van der Meiden, sprak bij achtereenvolgens over kost prijs-calculatie verkoop-organisatie, inkoop-organisatie en reclame Prijsverhooging heeft minder ge bruik ten gevolge, evenals prijsver laging meer gebruik. Beide worden toegepast (accijns, gas). Worden de kosten van productie minder dan wordt de pi ijs lager (car tels). In beginsel is dit zoeken goed. De anli-trustbeweging is dan ook vrij wel mislukt. Door vlijt en energie winst maken is goed winst opscheppen daarentegen verslapt. Spreker behan delde verder het zoeken naar een goed afzetgebied ]en wat gedaan wordt om dit te verkrijgen. Zoo verspreidt Duitschland nu reeds circulaires met lage noteering om de markt niet te verliezen. Dit kan na den oorlog erg drukkend voor ons worden. Uitvoerig behandelde spr. het ver zamelen van allerlei gegevens om hier uit weer besluiten te trekken. Voor den industrieel is dit noodig^ wil bij staande blijven on zijn bedrijf reeds winstgevender maken Veel is hier van Duitschland te leeren. Bij inkoop moet men zelf een in- lichtingslijst aanleggen en steeds bij houden. Dan weet men waar men moet koopen en tegen welken prijs. Over bet onderwerp reclame was de tijd bijna verstreken. Dit zal daarom in een volgende vergadering behandeld worden. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerzame rede. Tot leeraar aan de Middelbare Handelsdagscbool alhier is benoemd de heer J. van Rossem, hoofd eener openbare lagere school te Bovenkar- spel. Trambotsing. Maandagmorgen zijn bij Sandenburg de trammen uit Wijk en Rhenen door verkeerden wisselstand tegen elkander gereden. Een motorwagen en een rijtuig werden zwaar beschadigd. De postconducteur Riebergen kreeg een wond aan het voorhoofd en werd opgenomen. Ter kaasmarkt van Maandag 8 Januari werden aangevoerd 6 wa gens met 1490 K.G. De prijs liep bij vluggen handel van f48.— tot f53.— per 50 K.G.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1