NIEUWE 'iÈT Nieuws- en Advertentieblad jijf voor de Provincie Utrecht. WONINGGIDS No. 4. Zaterdag 13 Januari 1317. 46e jaargang mSCBHÜT WOENSDAG EN ZATERDAG] BELANGRIJK BERICHT. DE OORLOG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. In het belang onzer abonné's, maar ook in dat van hen, die zich metterwoon te Amersfoort willen vestigen en die wij dus later onder onze abonné's hopen te mogen tellen hebben wij besloten aan ons blad eene te verbinden. Wij meenen daarbij te mogen rekenen op den steun van hen die perceelen wenschen te huren of verhuren, te koopen of te verkoopen. Onze condities voor opname dier perceelen onder deze rubriek zullen zeer zeker niet afschrikken, daar deze hoogst billijk zijn gesteld. De opname geschiedt n.l. tegen betaling van 50 cents per perceel en blijft deze geplaatst tot verkoop of verhuring is tot stand gekomen. Bovendien wordt ook bij koop of verkoop, hnur of verhuring mede werking verleend door het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninck- straat 25, lid van den Nederlandschen Bond van Makelaars van Vaste Goederen, etc. waardoor verbinding wordt verkregen met het geheele land door de algemeene Bondsgids. Bij koop of verkoop door bemiddeling van het Woningbureau wordt de(n) iastgever(geefster) '/i l°/u in rekening gebracht van den koopprijs. Bij huur of verhuur wordt 1% van de huurprijs over één jaar iu rekening gebracht. Komt de verkoop of verhuring niet door bemiddeling van het Woning bureau tot stand of wordt de opgave ingetrokken dan betaalt de lastgever (geefster) slechts de gemaakte onkosten of '/»°/o van de huurprijs over één jaar. DE REDACTIE. POSTCHEQUE EN GIRODIENST. Over enkele maanden wordt door het rijk bij alle postkantoren aan iedereen gelegenheid gegeven om op zijn naam eene rekening te doen ope nen, waarop men zelf gelden kan storten, of door anderen kan laten storten, en waarop van de rekeningen van anderen kan worden overgeschre ven, ten einde over het tegoed naar verkiezing te beschikken: hetzij door middel van een biljet van overschrijving (giro) op de reke ning van eeD ieder, die ook zulk eene rekening bij de post heeft, betzij door middel van chèques, die men afgeeft aan een andprof die men zelf kan innen. Over de behoefte aan zulk eene instelling is veel geschreven en ge sproken, met het gevolg, dal het nut en het gemak meer en meer worden erkend. De zaak is dan ook uitermate een voudig en gemakkelijk. Men heeft slechts naar het postkantoor te gaan, zich bekend te maken, een zeker be drag te storten, en men is binnen een paar dagen rekeninghouder. Niet alleen de rekeninghouder zelf, maar ook ieder die hem geld schuldig is, kan op de rekening storten, van welke storting (vermeerdering vaD het te goed) de rekeninghouder door het postkantoor dadelijk bericht ontvangt. Alle rekeninghouders kunnen beta lingen aan anderen doeD door van hunne rekening op die van een ander te laten overschrijven. Wie rekening houders zijn, blykt uit eene gedrukte lijst, die bij bet postkantoor verkrijg baar wordt gesteld. Veel geld voor betalingen in huis te hebben is dan niet meer noodig; men behoeft het geld niet meer te laten brengen naar een leverancier of naar eenig kantoor: men behoeft niet meer op quitaotiën te wachten men behoeft bij betaling geen geld meer af te tellen of bij ontvangst na te tellen, waarbij men zich zoo licht vergist; verlies door ontvreemding, brand, wegraken van geld wordt voor komen; de post zorgt voor alles. Als van deze instelling op elke plaats waar een postkantoor is gevestigd, een ruim gebruik wordt gemaakt, zal het gemak voor iederen deelnemer verrassend zijn. Men betaalt zoo mo gelijk alles, door overschrijving (giro) zoowel op de plaats, waar men woont, als overal elders in het land, of wel door chèques. Van alle af- en bij schrijvingen ontvangt de rekening houder bericht en aan bet einde van de maand geeft het postkantoor ter vergelijking het saldo op of wel een rekening-courant, waarop men precies kan nagaan wat er gebeurd is. Men behoeft geen postwissels meer te gaan ontvangen, want de post boekt die desverlangd op de rekening van den geadresseerdemen behoeft de afre kening van ter inning jegeven qnitan- tiën niet meer te gaan halen, want ook dat geld wordt desgevraagd «p de rekening van den belanghebbende geboektmen behoeft geen geld per postwissel of per aangeteekenden brief meer te verzenden, waQt enkel een biljet tot overschrijving, in een postbus bezorgd, is voldoende. De instelling is geenszins alleen dienstig voor raenscben, die zaken doen of fortuin bezitten. Iedereen die voor zich zelf of voor anderen geldelijk beheer heeft, neme eene rekening, om het groote gemak te bezitten van geld zaken zonder kasgeld te kunnen af doen. Als de leveranciers, groot of klein, een rekening bij de post hebben, en de klant ook, dan betaalt de klant zijne nota's door overschrijving van zijne rekening op de hunne; hebben sommige leveranciers in het begin nog geene rekeuing, dan betaalt de klant per postcbèque. Abonnement op cou ranten of tijdschriften, conlributiën van allerlei instellingen, premies van assurantie of voor levensverzekering, betaalt men op verzoek van de admini* straties dier couranten, instellingen of besturen van maatschappijen door overschrijving van de eigen rekening op de rekening van de administraties of besturen, die deze natuurlijk alien hebben. Als men belasting heeft te betalen, behoeft men bet geld niet naar het belastingkantoor te brengen en daar te wachten tot alle aanwezigen ge holpen zijnde ontvangers van de gemeenten en van het Rijk zullen uit den aard der zaak eene postrekening hebben, waarop de belastingschuldige kan betalen door van zijne rekening op de hunne te laten overschrijven of daarop te storteo. Hetzelfde geldt voor allerlei andere betalingen, welke thans per quitantie aan de buizen worden geïnd, zoowel voor gas, eleclrisch licht, enz., waarvoor dan niet meer behoeft te worden gebeld, opengedaan, in buis geloopen, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewisseld. Maar, zal men in het begin mis- scbien vragen boe blijkt dan dat men iets door middel van den chèque- en girodienst betaald heeft? zal bet niet lastig wezen, met al die formulieren voor chèques, overschrijving, enz. en wat zal het kosten? Het antwoord daarop luidt als volgt: Wat betaald is of omvangen, blijkt uit de rekeningen op het postkantoor, want daar is genoteerd hoeveel van ieders rekening is afgeschreven en hoeveel daarop is bijgeschrevende rekeningen wijzen ook de herkomst of de bestemming van bet geld aan samen levert dit een voldoend bewijs op. Zelf weet men over hoeveel geld men heeft beschikt, omdat men dit in het boekje, waar de formulieren uit genomen worden, kan aanteekenen op het gedeelte dat niet uitgescheurd wordt, de zoogenaamde jsoucbet. Lastig zal het gebruik van de for muiieren in bet geheel niet zijn; men ontvangt twee soorten boekjes, een giroboekje en een cbèqueboekje, waar men de noodige strooken (langs de perforatie) uitscbeurt, zoodat men do souche behoudt. Men werpt bet biljet van overschrijving na invulling en onderteekening, ouder couvert, in de naastbij zijnde poslbos en beeft daar mede zijn doel bereikt. Mocbt degene die iets te vorderen heeft, nog geen rekening bezitten, dan geeft of zendt men bem een chèque betaalbaar op het postkantoor van zijne woonplaats, en stuurt aan bet postkantoor (naaste postbus) een formulier van advies, dat tegelijk met de cbèque uit bet cbèqueboekje wordt genomen. Zullen dan de kosten een bezwaar zijn? De bedoeling is, dat men aanvan kelijk zal betalen voor elke storting (in geld): Men heeft niet te doen met een spaarbank en dus zal men er geen kwartjes of een enkelen gulden gaan brengen dan zou het percentsgewijze misschien nog le duur zijn. Maar wie 50,^100, 1000 of meer gulden stort en daarvoor 3 centen moet beialen, zal zich zeker niet beklagen over de duurte; stort men op een elders ge houden rekening, dan is 5 cent zeker niet te veel, als men daarvoor geen postwissel of aangeteekenden brief noodig heeft. Overschrijving op de rekening vaD een ander ter woonplaats zal 3 cent kosten, voor elk bedrag, dus 3 centen |voor elke rekening die men voldoet; het gemak van het geld niet door bedienden te moeten laten betalen wordt aldus goedkoop verkregen een bediende of een dienstbode kan wel wat nuttigers doen dan onnoodige tijdroovende boodschappen verrichten. Korting voor contante betaling en fooien voor de dienstboden behoeven natuurlijk niet te vervallen; men spreekt met de leveranciers af, dat de gewone korting of fooien wordeD afgetrokken van bet bedrag der nota's. Overschrijving op de rekening van iemand die elders woont, zal iets meer kosten, nl. 5 cent voor elke '200 gulden of gedeelte van 200 gulden. Voor alle bedragen tot 200 gulden dus een stuiver; daarboven tot 400 gulden een dubbeltje, en zoo voort. Voor kleine geldsommen en tot 1000, 2000 gulden toe, is dit eene goed- koope wijze van geldverzenden, waarbij alle risico in de overmaking uitge sloten is. Voor grootere sommen zullen sommigen misschien van andere gelegenheden gebruik maken, als die goedkooper zijn en waarvan men daarom den meerderen last en hel risico wil dragen. Voor de overgroote meerderheid der zakenmenschen en particulieren zal echter de post het gemakkelijkst, het goedkoopst en het veiligst zijn Als men beschikt over zijn tegoed door het afgeven van chèques die men ook zelf kan innen of laten innen dan kost dit 5 cent per 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. De onkosten worden, behalve die, welke bij storting mochten worden worden voldaan, geboekt op de reke ning van bem, die over zijn geld be schikt. Bij bet voordeel, dat men den Staat als debiteur beeft, komt nog een rente van 1over het saldo dat men tegoed heeft. De door bet Rijk ontvangen gelden welke blijken voor uitbetalingen niet noodig te zijn worden van Rijkswege op de meest soliede wijze belegdde gekochte fondsen worden bij de Neder- landsche Bank in bewaring gegeven. Het aan deze belegging verbonden risico blijft voor rekeniog van het Rijk de rekeninghouders houden aan spraak op bun volle tegoed. Een van de vele gemakken, die de aanstaande regeling biedt, is, dat men op eigen naam meer dan één rekening kan nemen. Iemand, die voor zich zelf eene rekening beeft, kan ook een aparte rekening nemen voor betgeen hg of zij ontvangt en uitgeeft voor een pupil, oen curandus, een zoon, eene dochter, een lastgever; een fabrikant kan eene rekening hebben voor zich zelf en voor ieder van zijne afdeelingcbefs of voor de onderscheiden takken van zijn bedrijf; een gemeente bestuur kan den ontvanger en ieder van de chefs der bedrijven gas, electriciteit, watei leiding, reiniging, geneeskundige dieust, opeubare wer ken, brandweer, enz. een afzonder lijke rekening doen nemen, waardoor elk bedrijf of elke tak van dienst door overschrijving van het noodige geld wordt voorzien en dit zelf weder aan wendt tot alle mogelijke verrekeningen door overschrijving of door chèques. Hierbij blijft te bedenken, dat de boek houding van ontvangsten en uitgaven voor eiken tak van dienst, die rekening houder is, afzonderlijk gehouden wordt, en daarvan maandelijks afschrift kan worden verkregen. Ambtenaren en officieren zullen bun traktement gepensionneerden hun pensioen kunnen doen bijschrijven op bunne rekening; niet alleen de Rijksambtenaren, maar ook die vaD gemeenten, waterschappen, provinciale besturen, kantoren van kooplieden, fabrikanten, reoders, bankiers, ven nootschappen of maatschappijen, enz., die als van zelf sprekend, gemakshalve een postrekening hebben genomen. Denkt men, om maar iets te noemen, aan alle advocaten, notarissen, procu reurs, spoor- en tramwegdirectiën, stationchefs, industrieelen, kooplieden, bankiers,effectenkantoren, boekbande laars, maatschappijen voor levensver zekering, spaarbanken, betaalmeesters, uitgevers, winkeliers, hotels, besturen of penningmeesters van vereenigingen, enz., en aan alle particulieren die zich het groote gemak, dat thans de post zal bieden, door het nemen van post rekeningen ten uutte zullen willen maken, dan is te verwachten, dat het geldverkeer belangrijk zal worden ver eenvoudigd. Zij, die zekere betalingen niet op hunne rekening mochten willen aan nemen, omdat zij met" het ten goede overgeschreven bedrag niet accoord gaan of om welke andere reden ook, zullen slechts aan het postkantoor hebben mede te deelen, dat zij de terugschrijving daarvan- wenschen, in welk geval het overgeschreven bedrag op de rekening van herkomst wordt teruggebracht of weder ter beschikking van den belanghebbende gesteld. Nader zal opgave worden gevraagd of men voornemens is deel te nemen aan den postchèque en girodienst, ten einde op den dag der invoering voor alle deelnemers gereed te kunnen staan. Het antwoord der Entente aan Wilson. Het antwoord van de geallieerden op de nota van president Wilson, die hun 19 December is overhandigd, geeft de meening te kennen, dat bet op dit oogenblik onmogelijk is een vrede te krijgen, die de vergoeding, de terug gave en de waarborgen zal verzekeren, waarop de geallieerden rechtmatig aanspraak hebben. In het antwoord wordt verklaard, dat de geallieerden het uiterste doen, om do schade voor de neutralen, als gevolg van den oorlog, te vermindereo. De geallieerden verwerpen op zeer vriendschappelijke, maar duidelijke wijze de gemaakte vergelijking tusschen de beide oorlogvoerende partijen, en sommen dan uitvoerig de barbaarsche strijdmethoden van Duitschland op, die indruischen tegen elk beginsel van menscbelijkheid en den aan kleine staten verschuldigden eerbied, als daar zijril de moorden op de Armeniërs; de zeppelinaanvallende duikbootoorlog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1