BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. tegen handelsschepende slechte be handeling van gevangenen de depor taties, enz. De geallieerden voegen hieraan toe, dat zulk een reeks misdaden stellig hun protest begrijpelijk zal maken. Betreflende de vredesvoorwaarden wordt in de nota het volgende gezegd ie. Herstel van België, Servië en Montenegro met schadevergoeding. 2e. Ontruiming van Frankrijk, Rus land en Roemenië, met behoorlijk herstel. 3e. Reorganisatie van Europa op den grondslag van de beginsels nationali teiten en het recht van alle volkeren, klein of groot, op volkomen veiligheid en vrije economische ontwikkeling. 4e. Teruggave vati de gebieden, die den geallieerden formeel ontrukt zijn. 5e. Bevrijding van de volkeren, die onder de moorddadige tyrannie van de Turken staan. 6e. Verwijdering van het Turksche rijk uit Europa. De nota verklaart verder, dat het niet in de bedoeling ligt, te streven naar de politieke vernietiging der Duitscbe volken. Men ziet, aan duidelijkheid laat de nota der geallieerden weinig te wen- schen over. De Eugelsche bladen begroeten ze dan ook met ingenomenheid en meenen, dat ze baar uitwerking in de Ver- eenigde Staten uiet zal missen. Maar de door de geallieerden in den aan hef uitgesproken meening, dat het op dit oogenblik nog niet mogelijk is een vrede te verkrijgen, die aan hun wen- schen tegemoet komt, mag veilig als juist worden aangemerkt. Want Duitschland zal voor inwilliging der eischen niet te vinden zijn. Herstel van België, Servië en Montenegro met schadeloosstelling gaat al verder, dan de Duitsche staatslieden hebben toegezegdvergoeding ook aan Frank rijk, Rusland en Roemenië is echter nog nooit bij hen opgekomen. En wat kan teiuggave van de gebieden, die aan de geallieerden zijn ontrukt, anders beteekenen dan bijv. teruggave van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk de Italiaansch sprekende gedeelten van Oostenrijk aan Italië? Bevrijding van de aan de Turken onderworpen volken (Armeniërs enz.) en verdrijving der Turken uit Europa is ten slotte een punt (klaarblijkelijk loert Rusland hier om een hoekje) dat de centralen niet in overweging zullen kunnen nemen. Toch vindt bijv. de »Daily News" nog, dat de geallieerden de deur niet geheel hebben dicbtgeworpenIn zooverre is dit juist, dat Duitschland op de gestelde eischen nog antwoorden kan. Maar het antwoord zal wel luiden: Doorvechten! Duitschlands antwoord aan de neutralen. Aan de vertegenwoordigers der neutrale staten te Berlijn is een nota der Duitsche regeering overhandigd, waarin worden uiteengezet de opvat tingen der Duitsche regeering over den toestand, ingetreden door het afwijzende antwoord der geallieerden op de Duitsche nota inzake den vrede van 12 December. De Duitsche regeering zegt in deze laatste nota o.a.: De tegenstanders slaan ons voorstel af op grond hier van, dat het niet oprecht is en geen beteekenis beeft. De vorm, waarin ze bun antwoord kleeden, sluit elk ant woord aan hen uit. De keizerlijke regeering hecht er evenwel aan, den regeeringen der neutrale mogendheden haar opvatting van den toestand mede te deelen. De tegenstanders betitelen het vredesaanbod der vier verbonden mogendheden als een oorlogsmauoeu vre. Duitschland en zija bondgenooten moeten nadrukkelijk er tegen pro- testeeren, dat hun motieven, die ze openhartig hebben bekend gemaakt, op deze manier vervalscht worden. Hun overtuiging was, dat een recht vaardige en voor alle oorlogvoerenden aannemelijke vrede mogelijk was, dat deze naderbij gebracht kon wórden, en dat daarom verder bloedvergieten niet te verantwoorden wa3. De zonder eenig voorbehoud uit gesproken bereidwilligheid om bij het toestemmen in onderhandelingen onze vredesvoorstellen bekend te maken, weerlegt eiken twijfel aan hun op rechtheid. Duitschland en zijn bondgenooten hebben een eerlijke poging gedaan om den oorlog te beëindigen en een overeenstemming tusschen de strij dende partijen voor te bereiden. De keizerlijke regeering constateert, dat het bloot van 't besluit harer tegen standers afhing, of de weg tot den vrede zou worden betreden of niet. De vijandelijke regeeringen bebben geweigerd dezen weg te gaan, op hen valt de volle verantwoording voor bet voortzetten van het bloedvergieten. De verbonden mogendheden zullen echter den strijd met kalme ver zekerdheid en vertrouwen op bun goed recht doorvoeren, tot een vrede be vochten is, die hun eigene volkeren- eer, bestaan en vrijheid van ontwik keling waarborgt en allen staten van het Europeescbe vasteland de weldaad brengt, elkaar wederzijds achting toe dragend, gelijkberechtigd aan de op lossing der groote cultuurproblemen te kunnen arbeiden. De broodkaarten. Na een uitvoerig artikel over dit onderwerp komt de N. Cl. tut de concluste: Zoo zijn wij 1917 ingetreden niet zonder zorg voor de voedselvoorziening van ons volk. Ook de Minister van Landbouw ziet den toestand, blijkens zijn antwoord op de vraag van den heer De Meester, vrij donker in. Zuinigheid met de aanwezige voor raden is dan ook booge eisch. Vandaar het broodkaartenstelsel, dat binnen enkele weken zal worden ingevoerd en betoogt een te groot gebruik van brood te voorkomen. Of dit doel zal worden bereikt, indien daarnaast het tegenwoordig geldende stelsel van goodkoope brood- verstrekking in zijn vollen omvang zou worden behouden, is een vraag, die wij niet toestemmend durveu beant woorden. Terecht werd nog pas in een uitnemend artikel betoogd, dat dit stelsel tot verspilling moet leiden, en het is van algemeene bekendheid, dat bet zoowel in de groote steden als op het platteland, tot een schromelijke verspilling geleid heeft. Hieraan kan aldus die schrijver terecht de broodrantsoenneering geen einde ma. ken alleen een natuurlijke stijging der prijzen kan dat doen. Want bet is onmogelijk het broodrantsoen zóó te stellen, dat bet voor ieder boog genoeg en voor niemand te hoog is, en dus zullen altijd velen zich een overschot aan Regeeringsbrood kunnen ver schaffen, dat zijn weg zal blijven vinden naar de maag van koe, bond of kip, wanneer niet een redelijke prijsver houding tusschen het voedsel van den mensch en het veevoeder wordt her steld. Voor zoover de broodrantsoennee ring, gepaard met een beperking van het kunstmatig goëdkoop maken van het bruinbrood (en van andere mid delen) de levensomstandigheden van zekere elementen der bevolking, die niet in de vrij algemeene toeneming van inkomsten deelen, te moeilijk mochten maken, zal hierin door een hervatting van bet werk der steun comités moeten worden vooizien. Mist men den moed om tijdig in deze rich ting den steven te wenden, dan dreigt het gevaar, dat er straks voor de helft van onze bevolking goedkoop brood beschikbaar zijn zal en voor de andere helftniets. Poetpakketten met levenemiddelen naar het buitenland. Het Bureau Uitvoer van het Mini sterie van Financiën, Amaliastraat 2, 's Gravenhage, vestigt er de aandacht op, dat voortaan aanvragen voor uit voervergunningen van kleine hoeveel heden levensmiddelen van inlandschen oorsprong (de zoogenaamde 4 kilo. gramspakketten) door Nederlanders te zenden aan hun in Duitschland wo nende bloedverwanten, niet inbehan deling kunnen worden genomen, tenzij bij de aanvraag wordt overgelegd een door den consul-generaal van Duitsch land te Amsterdam of den Duitscbeo consul te Rotterdam bevestigde ver klaring, dat de zending is aan te merken als een geschenk van een Nederlander aan een in Duitschland wonende Nederlander. Hierbij wordt opgemerkt dat een Nederlandsche vrouw gehuwd met iemand van Duitsche nationaliteit, door genoemde Duitsche autoriteiten niet als Nederlandsche wordt aangemerkt Van 1322 Januari a.s. zal in het »Hotel Brinkmani op de Groote Markt te Haarlem een Tentoonstelling worden gehouden van het werk van de aVereeniging tot bevordering der belangen van Slechtboorenden". Daar zullen worden geëxposeerd tal van zaken, welke voor slechthooreudeu van het grootste belang zijn. Binnen enkele dagen zal door het algemeen Secretariaat der Jaar beurs te Utrecht een reclameplaat worden verspreid die zeer zeker de aandacht op deze onderneming zal vestigen. Ontworpen en op steen geteekend door den sierkunstenaar C. Lion Cachet is zij niet alleen artistiek maar geeft in baar opvatting, ook bet grootsche doel der Jaarbeurs weêr. In 't vervolg is het verboden in de gemeente Ulrecbt gekochte Regeeringsgoederen, behalve Regee ringsbrood, buiten die gemeente te voeren of te doen voeren. Dit ver bod geldt echter niet voor vervoer naar de gemeente Zuilen en naar de tegen de bebouwde kom van Utrecht aangebouwde gedeelten van Maartens dijk, Oudenrijn, en Jutfaas. Overtreding van dit verbod is krachtens de Distributiewet I916straf- baar met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f 1000. Bij het vele en velerlei goeds wat wij in Amersfoort gehad hebben wij noemen slechtsArrondissements- rechtbank, inrichting voor warme baden, ijsbaan, enz. kan nu ook de tram gevoegd worden. Hedenavond maakt ze haar laatste rit. Amersfoort vooruit? Mejuffrouw G. Veldhuizen, kan toorbediende aan het post- en tele graafkantoor bier, is met ingang van 1 Februari overgeplaatst naar Zeist. Aan hef plaatselijk telefoonnet is aangesloten onder no. 489 firma wed. W. van Wijngen, Muurbuizen 17. De heer J. van Rossum, Hoofd der openbare Lagere school te Boven- karspel, is voorgedragen ter benoe ming tot leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Middelbare Han delsdagschool, hier. Door de groep Amersfoort van deo Ned. AntiOorlogsraad was Woens dagavond een openbare vergadering in «Amicitia* belegd. Als spreker trad op dr. J. v. d. Valk van Rotterdam over het onderwerpsOorlog of vrede* Een groote verrassing voor de paci- ficisten was, dal Duitschland van vrede sprak, waar men eerst zoo oorlogs zuchtig was. Zijn er gegronde voor waarden dan is de vrede gewenscht, Waarom willen de menschen nu vrede. Omdat de oorlog geen voortreffelijke zaak is. Spreker schetst de gruwelen er van. De grootste vijand van den oorlog is dan ook de oorlog zelf. Beginnen de vredesklokken te klin gelen dan sterft de galm niet meer weg. Werden nu slechts aannemelijke voorwaarden bekend gemaakt dan zou het aanstonds vrede zijn. Geen vrede in den zin van wapenstilstand, want die draagt in zich de kiem van een nieuwen oorlog. De wenschen van den A. O. R. staan in het program van alle oorlog voerende naties. Rechtstreeks kan de A. O. R. geen invloed uitoefenen, wel middellijk door de vredesidee te pro- pageereo. We leveren ook practisch werk, o.a. te Rotterdam. Spreker bracht nog in herinnering, dat evenals de slavernij is afgeschaft, zoo ook de oorlog zal worden afgeschaft. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend dat bij bem is ingekomen bet navolgend schrijven van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel dd. 4 Jan. 1917 No. 296: Ten vervolge op mijne circulaire dd. 14 December 1916 No. 32304, heb ik de eer Uwe aandacht te vestigen op de hieronder afgedrukte beschik king dd. 4 Januati 1917; U gelieve aan deze beschikking bet noodige ge volg te geven. Voorts merk ik op, dat naar is gebleken, in sommige gemeenten onjuiste voorstellingen hebben post gevat omtrent de beteekenis van bet woord ïzaaiuien". Hieronder wor den niet verstaan uien, geteeld om er zaad van te winnen, doch wel uien, geteeld voor de consumptie. Het bier bedoelde gewas wordt zaai- uien genoemd in tegenstelling met pooluien-, een tuinbouwgewas, waar van het zaad op kweekbedden wordt uitgezaaid; de jonge plantjes, die zich hieruit ontwikkelen, worden later op het veld overgeplant. Van zaaiuien wordt bet zaad direct uitgezaaid op het veld, waarvau geoogst wordt. Voor pootuien is geen vergunning meer noodig, voor zaaiuien wel. Amersfoort, 12 Januari 1917. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. De Minister van Landbouw. Nijver heid en Handel; Gezien zijne beschikking van 13 October 1916, Directie van den Land bouw, No. 26151, 6e Afdeeling B, houdende bepalingen omtient de be perking van den verbouw van be paalde gewassen ingevolge artikel 7 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen De datum tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het be komen van het sub la van genoemde beschikking bedoelde vergunningsbe wijs wordt verschoven tut 15 Jan.'17 's Gravenhage, 4 Januari 1917. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden in te trekken: le zijne beschikking dd. 9 Septem ber 1916, No. 72235, Afdeeling Han del, houdende aanwijzing van goe deren, overeenkomstig artikel 1 der Distributiewet 1916, voor zooveel de onder No. 4 genoemde vatgroenten enkele sperzieboonen en andijvie be treft 2e zijne beschikking dd.30 Decem ber 1916, No. 95177, Afdeeling Han del, voor zoover betreft de krachtens artikel 2 der Distributiewet 1916 voor de vatgroenten enkele sperzieboonen en andijvie onder 1 A 4 sub b en e vastgestelde maximumprijzen. Amersfoort, 12 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot en met 11 Januari. Geboren: Antje, d. van Evert Johau Broeker en Anna Tombroek. Alder- diena, d. van Tbeodorus Dolf en Martje Kamp. Antonius Everardus, z. van Hendrikus Johannes Poorten Johanna Adelaar. Jannetje, d. van Teunis van Roekei en Henderika Adriana de Vroome. Macbiel Aalbertu', z. van Aalbertus van Es en Wijbigje Pieter- son. Samuël, z. van Hendrik Los en Hendrina Margaretha van der Sluijs. Johanna, d. van Johannes Veldman en Teunisje van Pluren. Jacobus, z. van Rijk Rijnders en Cornelia Pot hoven. Alberlus, z. van Pieler van der Werf en Aaltje van Koetsveld. Hendrika Johanoa, d. van Arnoldus Tbeodorus Balk en Hendrikje Jansen. Gijsbertha Adi iana en Adriana Gijs- bertba, twee d. van GerarJus Lam- bertus Kortbeek en Agnes van Valken boef. Meta, d. van Willem do Vries en Eva van Zuiden. Ondertrouwd: Dirk van Eldert en Geertruida Veenendaal. Jan Wou- terse en Alijda van Es. Coroelis Hubertus Lablans en E»erada Poort. Getrouwd: Henricus Johannes Mul der en Elisabeth Anna Maria Lensing. Everardus van Brakel en Johanna Daatzelaar. Kornelis Marcus Polder man en Hendrina Alberdina Kamsteeg. Arnoldus van Druten en Magdalena Maria Cornelia Tijsmans. Jean Pierre Frangois Tillemans en Antonia Geertruida de Vries. Overleden: Johanna Kraaikamp,50 jr., ongeh. Theodora Groenestijn, 76 jr.", wed. van Mathijs van der Last Gerrit Frederik Kuipers, 63 jr., echtgen. van Willemina Aleida Chris tine Lubberding. Willem de Graaf, 76 jr., wedn. van Paulina Antonia Brizee. Elizabeth Ida van Veersen, 56 jr echtgen. van Carel Anton Theó- door Ebell. Woudenberg. Geboren: Rika Alberta,d. van Lub bert Wolswinkel en Marretje van Egdom. Gerrit z. van Hendrik van Galen en Willemina Gijsbertha Wil- lems. Ondertrouwd: Jan Meeuwsen, 25 jr, en Everarda Rozebooro, 24 jr Overleden: Melis van Laar, wedn. van Anna Francina Dorresteijn, 73 jr. Leusden. 512 Januari 1917. Overleden: Hendrikje van de Hee oud 59 jr. ongehuwd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tsrens Diatrictsbeura voor Intercoram. Arbeidi- bemiddeling. Achter Dazidskof No. 9. Telephoon Int. No. 37*. Geopend: alle werkdagen van 812en van 6—-7'/j uurZaterdags van 8'/i12'/jUnr. Aanvragen van Werkgever* op 11 Jan. le. Volwassenen. 3 beeldhouwers. 4 meubelmaker. 1 dagmeiden. 1 slager. 2 dienstbode. 1 stoffeerder. 6 electriciena. 3 werkvronwen. 1 hnlp i. d. huish. 2e. Leerlingen en Jongens. 3 dagmeisjes. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 11 Jan. le. Volwassenen. 1 banketbakker. 2 bankwerker. 1 drukker. 2 breisters, 2 broodbakker. 13 grondwerker. 7 kantoorbedienden (mann.) 1 kantoorbediende (vrouw.) 1 kelner. 2 letterzetter. 1 loodgieter. 1 koffermaker. 4 metselaar. 6 schilders (huis). 7 sigarenmaker. 4 sjouwers. 1 stoker. 2 stopsters. 8 straatmakers. 6 timmerman. 1 tuinlieden. 2 werkvrouwen. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 smid. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Jan. 1917 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 1 0.— appelen 17.00 a 110Peren 1 a 1 Klei- Aardapp. 10 00 a 10.zandaardapp. 10.00 a 10.00 Hoendereiemi 110.a 110.50 p. 100 st. Bruine eieren 100.00 a I 00.00 per 100 st. Boter f 1 90 a 1 2.per kilo. Eendeneieren f 10.50 a 1 11.00 Zoetem. kaas 1 0.a 1 0.per 00 kilo (lippen f 1.25 A 1 2 00 Kuikens 10.a I 0.Piep kuikens 10 80 a 12.00 Ganzen f0. a 10.-Eenden 10 00 a 10.00 p. st. Jonge 10.00 a 10.00. Bazen 10.00 k 10.00 Wilde konijnen (0.70 a 10.90 Tamme 11.50 k 13 00 Duiven 10.90 a 11.00 paar Magere varkens 12-2. - k 130. Varkens export 10.alO Zeugen 160.k 1100.— Biggen 110.k 118Schrammen 10.klO.— Vette koeien 1000.a 1000.Guste koeien 1 000. k 000—, Kalikoeien 1000.— a 1000.—. Kali- vaarzen 100.— k 100.—. Os 1000.— a 1000.— Pinkstieren f Oa 1000. Kalveren 111.k f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet Bogge. heet. Boekweit 2 heet Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet Zandaardappelen, 60e00 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeueieren 90 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 120 biggen, 2 zeugen, 8 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 28400 stuks. Prijzen f I0 0ü-f10 70. Eend-eieren f 8 00f 9.20. Slachlgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f i.26 per K.G. Jonge Hanen f 1.35f 1.47 per K G. Oude Hanen f 0.97f 1 30. Konijnen f 0.57f 0 60. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van f 0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur '/s A l°/o betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis LaDgestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAME. AAMBEIEN, mscst voorkomende kicaal van onzen tijd. Hij, die bevrijd blijft van aambeien, mag inder daad van geluk spreken, want de martelingen van jeukende, bloedende, droge of uitwendige aambeien berooven den lijder van alle rust en fenot. Weinig menschen ontsnappen aan deze waal na den middelbaren leeftijd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zijn erfelijk heid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeer middelen, verstopping, te veel eten of drinken, zittende leefwijze, pn te weinig lichaamsoefening. Viouven lijden er dikwijls aan bij zwangersohap, ofschoon de vatbaarheid dan reeds te voren be stond. Bij alle vormen van aambeien zijn regelmatige stoelgang, licht verteerbaar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen operaties door sommige autoriteiten worden voorgestaan, werd opmerkelijk succes verkregen door het ge bruik van Foster's Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antiseptische zalf, in het bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster's Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet ge bruik doet de ontsteking en het bloeden op houden, en maakt in de meerderheid der ge vallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den juiston naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. postwissel /1.76 p. doos. 30

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2