KIEUW Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 7. Woensdag 24 Januari 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! KENNISGEVING. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. A Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Araerafoort. De Firma AT LEWENSTEIN lIlKbCai, CII O HST HAAT 14. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poit door liet geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Broodkaarten. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de broodkaarten op tosschentijdsche aan vragen eiken Dinsdag van 912 en 2—5 uur zullen worden uitgereikt aan het Levensmiddelenbureau. De uitieikiug geschiedt alleen van kaarten, waarvoor de aanvraag vóór den Zaterdag tevoren is ingele verd. Amersfoort, Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Een luchtgevecht. Een aviateur zendt van bet front in Frankrijk aan de »Daily Chronicles de volgende hescbrijving van een luchtgevecht »Een oogenblikje geleden was er in de lucht nog niets anders te zien dan die teere wolkbanken in het oosten. Heel plotseling komen een aantal vijandelijke machines in zicht, zonder dat wij weten vanwaar. Wjj vlogen ben onmiddellijk tegemoet In zulk een geval concentreert ieder al zijn aandacht op het werk dat lij nu te doen heeft en maakt bij zich gereed om den eersten schok van bet treffen te doorstaan, lie gebeurtenissen in de paar eerste oogenblikkec, be slissen dikwijls den uitslag van een luchtgevecht. De beide strijdende groepen sluiten zich elk dichter aaneen en elk ver betert bare gevecbtsorde. De gewone taktiek der Duitschers is, zeer hoog te vliegen en de machines in een rij boven elkander te laten manoeuvreeren. Als de hooger vliegende toestellen in moeielijkheden komen dalen ze en voegen zij zich bij de anderen. Als echter een der lager vliegende machi nes in het nauw gedreven wordt kun nen de nooger bewegenden neerdalen en haar te hulp komen. Onze eigen taktiek wisselt af al naar de omstandigheden. In bet begin komt het neer op »den voorman volgent. De aanvoerder van het vjiegeskader zoekt eene Duitscbe machine uit en vliegt recht op baar aan. Wij volgen hem tot wij op schoots afstand zijn gekomen en zwenken dan om haar van bijzijden aan te valleD. Zoo beeft ieder vrije baan voor zich en nu begint hel vuren, telkens eenige schoten na elkander, daarbij de vijan delijke machine van voor tot achter trachtend te treffen. Van alle zijden boort men het geratel van andere machinegeweren, gedempt door het luidere lawaai van den motor. Een derde Engelsche machine vliegt nu achter en onder de staart der vijande lijke aeroplaan en de waarnemer kanonnier vuurt nu naar boven toe. Zoo komen de drie Engelsche ma' chines steeds dichter bij hunne prooi, die duikend tracht weg te komen; maar het is te laat Het benzine reservoir is in britnd geschoten en de machine valt nu recht naar beneden, met een vlammenstaart achter zich aan. Het vuur last nu ook bet raam werk en de draagvlakken aan. Als de machine een- of tweeduizend voet ge vallen is, schrompelt zij ineen en het voornaamste deel van het lichaam valt als een steen omlaag. En gijzelf, die bet huidje van gevoel en kalme zelf- beheersching hebt afgeworpen en zoo lang het gevecht duurt een brutaal en slecht bestuurder zijt geworden en de vechtlust door uw bloed voelt bran den, zijl vervuld van vreugde. Maar intusschen is bet machine geweer van uw waarnemer voortdu rend aan het ratelen een bewijs dat gijzelf nu aangevallen wordt. Ge laat da machine zwenken. Bijna in stinctmatig drukt ge den voet op bet roerpedaal zoodat ge zoover zwenkt, dat ge op uw dichts-bij-zijnden aan valler richten kunt en haalt den trek ker over. Twee schoten weerklinken en dan weigert uw machinegeweer. Ge wijkt uit en draait bezijden af, om uw waarnemer gelegenheid te geven om te vuren, terwjjl ge uw machinegeweer tracht in orde te ma ken. Uit den stand van het handvat van den trekker kunt ge opmaken, dat er een patroon scheef voor de opening zit. Vlug maar kalm koorts achtige haast zou oorzaak kunnen zijn dat een tijdelijke fout blijvend wordt, bukt ge en herstelt het gebrek. Weer haalt ge den trekker over en nooit! hebt ge een geluid gehoord dat u' meer welkom was dan betta-ta ta-ta-ta dat ge nu hoort en dat bewijst dat ge weer gereed zijt om uw mannetje te staan. Als het gevecht afgeloopen is en ge teruggekeerd en geland zijt, dan zijt ge niet zoo blij als anders, na uw terugkomst. Er zullen een paar kame raden minder aan tafel zitten en ge zult een ellendig werkje te doen heb ben. Ge zult aan de verloofde van een van hen een brief moeten schrijven. Gevecht in de Noordzee. Te IJmuiden is gisterochtend een zwaar beschadigde Duitscbe torpedo jager binnen gebracht, met een aan tal dooden en gewonden aan boord. Tevoren waren reeds 10 gewonde Duitsche zeelieden aldaar aau ge bracht door bet visscbersvaartuig ïEems". De commandant van een torpedojager bad verzocht deze van zijn schip over te nemeD. Nader meldt men ons uit IJmuiden: 8 Duitsche torpedojagers van Zee- brugge hebben een convooi aange vallen, dat geescorteerd werd door 12 Engelsche torpedojagers. Alhier is binnengebracht een beschadigde Duit sche torpedojager met 5 dooden. Eod Duitsche kruiser heeft gewonden over gegeven aan een Hollandscbe sleep boot. Van den torpedojager waren 3 schoorsteenen weggeschoten. Nader meldt men ons: Hedenmorgen vroeg heeft aan de Vlaamscbe kust een zeeslag plaats gehad tusschen 12 Duitsche oorlogs schepen en 10 Engelsche. Een Duit sche bodem is gezonken, enkele zijn gevlucht. De te IJmuiden binDeege- komen Duitsche torpedoboot was de O. 69. Er waren 20 dooden en 10 zwaar gewonden aan boord. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgezondenRoode-Kruis-auto's uit Haarlem en Den Haag komen assis tentie verleeneD. Geen meel of bloem voor particulieren. De Minister van Landbouw heeft bij circulaire aan de burgemeesters mede- deeling gedaan van een door hem genomen beschikking, volgens welke tijdelijk geheel uitgesloten wordt de mogelijkheid dat particulieren zich nog verder van meel of bloem voorzien. De Minister wjjst er op, dat deze maatregel slechts van kracht behoeft te blijven, totdat de brooddistributie- regeling in werking treedt. Na dat tijdstip zal de inkoop weer worden toegelaten, omdat deze dan vanzelf binnen toelaatbare perken wordt ge houden, door het bepaalde bij ge noemde regeling. Vervroegde winkelsluiting! Aan den Minister van Landbouw zond bet bestuur van bet iNatiouaal comité voor vervroegde winkelsluiting*, te 's Gravenbage, een adres, waarin wordt betoogd, dat de tegenwoordige omstandigheden bet vraagstuk van de wettelijke regeling der winkelsluiting met kracht naar voren hebben ge drongen en dat wel in die mate dat het bestuur van het sNationaal comité voor vervroegde winkelsluiting*, het welk in dezen crisistijd, waarin ver schillende noodzakelijke sociale maat regelen voorloopig moeten worden achter gesteld bij meer directe belan gen, zich had voorgenomen zich niet tot den Minister te wenden met een verzoek tot bevordering van het tot stand komen van een Rijkswet op de winkelsluiting, meent dit standpunt niet langer te mogen innemen, maar thans met kracht moeten aandringen om dezen wettelrjken maatregel ten spoedigste in te voeren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van derGraaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Jan., in Nederland uitgesproken 14 faillissementen tegen 19 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Jan. 1917 38 faillissementen tegenover 41 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Op 1 Mei 1917 kunnen bij de Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te Apeldoorn en bij die voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen, Maastricht, ten hoogste 24 kweeke- lingen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur die in de gemeente wonen waar de kweek school gevestigd, of die, elders wonende, zelf in de kosten van buisvesting en verpleging voorzieD. Zij, die voor plaatsing aan een van de Rijkskweekscholen voor onderwij zers in aanmerking wetischen te komen, moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bij deu directeur der Rijkskweekscholen die zij wenscben te bezoeken en zij die plaatsing verlangen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, moeten zich vóór 20 Fe bruari bij de directrice der inrichting aanmelden. Zie no. 16 van de Staats. Ct. Maandag j.l. bezocht Z. K. H. Prins Hendrik als voorzitter van het Hoofdcomité van het Nederlaudsche Roode Kruis onze gemeente. Z. K. H. was vergezeld door zijn adjudant, Jhr. Scbimmelpenoinck. Na ten huize van den burgemeester, eerevoorzitter der plaatselijke afdeeliog van bet Roode Kruis, bet noenmaal te bebben gebruikt, waarbij ook aanzat de beer J. Visser, voorzitter der af- deeling, vond te twee uur in de burge meesterskamer ten stadbuize de uit reiking plaats van Roode Kruiseere- teekenen van verdienste. Het eerekruis met bet inschrift Pro Merito ontvingen de beer J. Visser, voorzitter der af deeliog mevrouw E. W. van den Berghbaronesse van Ittersum, onder- voorz.; mej. J. H. Krudop, waarn. penningmeesteresse; de eerw. Moeder Christine, Algemeen overste der con gregatie St. Jozef, van welke congre gatie de zusters zijn beschikbaar ge steld ter verpleging van gekwetsten; de eerw. heer pastoor J. L. M. Hoorne- man, voorz. van het bestuur patronaats gebouw St. Tbeodorus van Embden de heer J. A. Hamers, voorz. van het college regenten St. Elizabetbsgastbuis Beide laatstgenoemde inrichtingen zijn gedeeltelijk of geheel aangewezen voor Roode Kruisbospitaal en worden in de mobilisatie gebruikt als militair hospitaal. De medaille vau verdienste werd uitgereikt aan vier manschappen der Roode Kruiskolonne, de heeren A. E Blok, in zilver, H. van den Hoek, L. G. Ramselaar en G. Lagerwey, in brons. Z. K. H. betuigde bij de uitreiking booge waardeering voor bet werk dat is verricht in den mobilisatietijd, maar bovenal in den tijd der overstrooming in Januari van bet vorig jaar. De beer Visser, voorz. der afdeeling, bracht Z. K. H. dank voor deze onder scheidingen, in 't bijzonder omdat door Z. K. H. zilveren waren uitgereikt. 't Was een spoorslag om met lust te blijven voortgaan met de behartiging van het goede werk. Hr M. de Koningin brengt heden een bezoek aan onze gemeente ter inspectie der bier gelegerde troepen. Morgen en overmorgen worden in een groot gedeelte der stad troepen ingekwartierd. De biljetten daarvoor zijo reeds uitgereikt. Gisteren brachten de Belgische gezant Baron Fallon, Luit.-generaal Snijders en Generaal-majoor Onneo een bezoek aan bet Elisabethdorp. De gisteravond door mejuffrouw Ten Bosch, directrice van de Amers- foortsche Industrie-en Huishoudschool, gehouden voordracht in ade Kroon* over bet bereiden van spijzen io hooi- kisten en couranten, was bezocht door een groot aantaldamesuitallestanden. Met zeer veel belangstelling luisterden allen naar de bevattelijke voordracht. De hooikist werd getoond en verklaard. De pan moet in de kist passen, terwijl de overgebleven ruimte met papier moet worden aangevuld. De pan moet geheel gevuld zijn met de te koken spijzen, ze moet '/t van den tijd voor koken. Vlug moet de pan in de kist gedaan worden, opdat er geen warmte verloren ga. De kist moet goed sluiten en niet geopend worden vóór de spijzen er uit gaan, terwgl ze driemaal zoo lang er in moeten blijven als ze anders noodig bebben om gaar te worden. Na gebruik de kist goed uitluchten en af en toe verscb hooi gebruiken. Wil men de spijzen in papier be reiden dan zijn dezelfde regels van toepassing. Mejuffrouw Ten Bosch gaf natuurlijk niet enkel theorie, maar ook praktijk. Spijzen werden gekookt en geproefd. Allen vonden ze heerlijk en gaar. Nu kwam nog het mooiste van dezen leer- zamen avond, n.l. de verloting van 3 hooikisten. De gelukkigen waren mej. Van Dijk, mej. Botb en mej. Scholten. Met den wensch, dat deze nuttige voorwerpen veel mochten worden ge bruikt, werden ze uitgereikt. Cursus in fruitteelt. Maandagavond gaf de beer Van Straalen de laatste les van dezeri cuisus, welke door een 20 deelnemers werd bijgewoond. De beer Van Straalen is een man van de praktijk, die ook de theorie volkomen in zijn macht beeft. Zijn lessen zijn dan ook voor de deel nemers niet alleen hoogst boeiend, maar ook zeer leerzaam. Nu behan delde bij enkele ziekten van de fruit- boomen en hoe deze moeten bestreden worden. Na afloop dankte de beer v. d. Linden namens de Tuinbouw Vereeniging nAmersfoort* den leider van den cursus, eveneens deed dit de heer Van Hogendorp namens de cur sisten eu bood hem een fraai snoeimes van de nieuwste constructie aan. Dat dit dankbaar aanvaard werd, spreekt van zelf.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1