NIEUWE *Êt Nieuws- en Advertentieblad "NÉT voor de Provincie Utrecht. |g| X». 9 Woensdag 31 Januari 1917. 46e jaargang De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: KENNISGEVING- DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. A Aangezien ons gebleken is dat er onder onsen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24. Amersfoort. UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden atnkken in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Raadsverslag verschijnt wegens plaatsgebrek in ons volgend nummer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 5 der Oislnbuliewet 1916 een ieder, die na te noemen levensmiddelen of grondstoffen van levensmiddelen anders dan voor. ge bruik door hem zalf of zijn gezin in voorraad heeft, te weten: a aardappelen (afzonderlijk op te geven kleiaardappelen en zand- of veenaardappelen); b. bruine boonen en groene erwten (afzonderlijk op le geven); c. bak- en braadvet; d. rijst (afzonderlijk op te ge«en Voorloopig Rangoon of Bassein eener- zijds en andere soorten anderzijds) e. gort gehouden is op 3 Februari a.s. aan den burgemeester der gemeente, waar de goederen zicb bevinden, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der bovengenoemde goederen, welke bij in vooiraad beeft. 's Grauenhageden 25 Januari 1917. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, VERSTEEG. (Art. 10 der Distributiewet 1916« luidt als volgt: 1. Hij, die nalaat een opgave te doen als bedoeld bij artikel 5 dezer wet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete vao ten hoogste drie duizend gulden. 2. Hij, die in stiijd met het bepaalde in artikol 5 opzettelijk een onjuiste opgave doet, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van teu hoogste zes duizend gulden. 3. De goederen, met betrekking tot welke het feil wordt gepleegd, kunnen, voor zoover zij den schuldige toe- behooren met hunne verpakking worden verbeurd verklaard). üp verzoek van Zwitserland zou de Nederlandscbe gezant te Stockholm het bijeeBroepen van een conferentie der neutralen tot bespreking van den ecoDOmischeri toestand na den oorlog ter sprake hebben gebracht. De allerdikste Bertha'a. De »Stamp&a verneemt uit Parijs, dat gedurende de a.s. voorjaarsge- vecbten in het Fiarische leger voor het eerst kanonnen van 52 cM. zullen worden aangeweud. Wilsons vredesbemoeiingen. M«n verwacht, dat Wilson bitiDen- kort nog nauwkeuriger zijn voorstellen in een nota lot de oorlogvoereoden omschrijven zal. In sommige klingen denkt men, dat bij het besliste voorstel zal doen tot vorming van een vredes bond. De Fransche Karaergroep van ge- unifieerde socialisten, die uit 89 ledeD bestaat, heeft in een motie Wilsons boodschap met vreugde begroet. Van Oostenrijkscbe zijde wordt er op gewezen, dat Tisza's uitlating, dat de Oosieni tjkscb Hongaarsche regee ring bereid is, de gedachtenwisseling met president Wilson voort te zetten, nietbeteekent, dat de Donaumonarcbie naar aanleiding van Wilsons rede in den Senaat een nota zal zenden. Voor duizenden en duizenden Friezen is het Zondag een groote verrassing geweest,door de Koninklijke Familie te worden gadegeslagen bij bun sport. De rouie, die de booge bezoekers per auto volgden, was zoo gekozen dat de weg steeds liep laDgs druk bereden vaarten en vlakteu. En dat de Friezen het op prijs stelden, be wees het spontaan gejuich, als de auto's hier eu daar stilstonden. Zoo ook bij Zwartewegsend, waar boven dien twee jongedames de gelegenheid kregen Kooingin en Prinses bloemen aan te bieden. Doch ook een ander vermaak, dat aan de ijspret is verbondeu, heeft de Koninklijke Familie van nabij gade geslagen. Daartoe leidde in den mid dag de weg naar Grouw het rijke waterland, waar de Vorstelijke be zoekers, dansende paartjes op de bovenzaal van het bekende hotel »Oostergoo« verrasten. Het is namelijk in Friesland de gewoonte, dat na een stevigen tocht van het »jong volkï, een dansje volgt. En nu zoo'n danspartij beeft de Ko ninklijke Familie enkele oogenblikken bijgewoond, nu en dan met het ge volg midden in den kriog staande. Uit volle borst zijn daar Friescbe liederen gezoDgen, uit dankbaarheid voor het zoo onverwachte bezoek. ïTel.« Brandstoffen. De invoer uit Duitschland van brandstoften neemt blijkbaar weer toe Maandag passeerden te Zevenaar vijf tien wagons briketten en steenkolen. Ook kalk is weer van Duitschland afgekomen. De artikelen welke in de week van 27 Januari tot en met 3 Februari op de bonboekjes worden beschikbaar gesteld, n.l. rijst, havermout, zeep, erwten, (en aardappelen) zijn voor de winkeliers vanaf Maandag e.k. bij de grossiers verkrijgbaar op een bon door de winkeliers aan bet Levensmiddelen bureau gebaald. Spek wordt rechtstreeks vanaf Maandag 29 Januari door het Levens- middelenbureau aan de winkeliers verstrekt. Het is niet ongewenscbt het publiek er op te wijzen, dat bevroren aardappelen, zoolang deze niet zijn ontdooid, zeer goed kunnen worden gebruikt. Het is n.l. niet onmogelijk, dat in de eerstvolgende dagen door de gemeentebandelaren bevroren aard appelen te koop zullen worden aan geboden. Wanneer deze aardappelen voor direct gebruik bestemd zijn, is dit absoluut geen bezwaar. Zelfs het schillen van hard bevroren aardappelen kan geschieden op de manier, waarop nieuwe aardappeleu van bet dunne laagje opperhuid worden ontdaan. Noch de smaak, noch de kwaliteit der be vroren aardappelen beeft geleden, zoolang men slechts zorgtdat ze niet ontdooien; de veranderingen, bet week worden en gaan rotten treden eerst op gedurende het ontdooien. Koopt men dusbevroren aardappelen, of beeft men zelf bevroren aardappelen in den opgeslagen voorraad, dan doet men verstandig deze direct le gaan gebruiken en ze vooral geen gelegen heid te geven te ontdooien, door ze in een warmere ruimte als keuken of kamer te leggen Men zette ze gerust hard bevroren op bet vuur. Aardappelen door den vorst zoo hard als eierkolen zijn voor consumptie in geene deele minderwaardig, mits men de boven vermelde raadgeving opvolgt. Kolenprüzen. De Rijkskolendistributie deelt het volgende mede: Hoewel op hetoogenblik in verband met de felle koude heel veel huis- brandstof gebruikt wordt en dus de behoefte aan huisbrandstof groot is, mag dit niet ten gevolge hebben dat door de kolenbandelaren voor anthra- ciet, eierkolen en kachelkolen hoogere prijzen worden gevraagd, dan aange geven zijn in de .circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 15 November 1916 aan de burgemeesters, te weten f2 20 voor Limburgscbe en Duitscbe anthraciet, f2.50 voor Belgische anthraciet, f 1.60 voor eierkolen en f 1.75 voor kachel kolen, alles per H L. franco buis. Op. deze prijzen kan alleen voor sommige ten opzichte van de vracbt ongunstig gelegen plaatsen, met goed keuring van de Rijksdistributie een uitzondering worden gemaakt. Mochten derhalve tóch hoogere prij zen gevraagd worden, dan wordt het publiek in zijn eigen belang verzocht zich te wenden tot den burgemeester. Het ligt in bet voornemen van de Rijkskoleudistributie om, mochten der gelijke gevallen haar bekend worden gemaakt, den betieftenden handelaar van het verder betrekken van kolen uit te sluiten. Meel of bloem. In den laatsten tijd is bet verschil in de benamingen meel en bloem meer op den voorgrond getredenwij letten er nu op, dat onder meel uitsluitend het meel in ongebuilden toestand ver staan wordt, de grondstof, waarvan bruinbrood gebakken wordt, in tegen stelling met de »bloem«, bet product van den tarwekorrel in afgewerkten vorm, ook wel genaamd »wit uieel», waarvan wittebrood, koekjes, kortom van alles bereid wordt en dat ook in de keuken een vrij belangrijke plaats inneemt. Op de wittebroodkaarten nu, staat op 2 bons vermeld dat zij inplaats van voor brood, ook geldig zijn voor 125 gram bloem iets dergelijks komt ook voor op de bruinbroodkaarten, maar dan in meel. Men houde wel in het oog dat bet op de bons der bruinbroodkaarten te betrekken meel alleen van nut is voor hen, die hun eigen bruinbrood wen- schen te bereiden, doch niet voor de gewone huishoudelijke keuken. Hbl. Woensdag arriveerden te Zeve naar weder 60 kinderen van Nederl. ouders uit Duitschland. Zij werden in ontvangst genomen door leden van het Huisvestingscomité. Schier alle kinderen zagen er zeer slecht uit. De Vereeniging van thans 90 dames hier ter stede, welke zicb ten doel stelt het verschaffen van ver sterkende middeleo, uitsluitend op advies van alle geneesheeren, aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte aan gemiddeld 10 patiënten per dag, in het afgeloopen jaar 7354 liter melk, 28 liter karnemelk eD 91 eieren. Voor de Vereeniging tot be strijding der Melaatsheid zal mevrouw Q. M. GostmaDWicbers, Donderdag 8 Februari a.s. in >De Arendv een leziDg bouden met lichtbeelden. De Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfooit zal hareopen- bare vergadering houden Vrijdag 9 Februari te half negen in bet Raadhuis. Tijdens een militaire oefening is jl. Vrijdag op de Eem bij de Zuiderzee de 19-jarige milicien Van der Aa, uit Arnhem, in een wak gereden en verdronken. Ter kaasmarkt werd Maandag 29 Januari aangevoerd 17 wagens, wegeode 4125 K.G. Prijzen liepen van f60.— tot f67.— per 50 K.G Ge stempelde f68.tot f71.— per 50 K.G. Handel matig. Naar de Centrale V.P.N.-veiling werden gisteren aangevoerd 33710 Regeeringseieren, die werden verkocht voor f8.70 tot f9.30 per honderd. Te Terschuur, gemeente Bar- neveld, is door onbekende oorzaak een dubbel woonhuis, toebehoorende aan den beer C. Mastenbroek, afge brand. Kou en sneeuw in Engeland. Engeland krijgt al even goed zijn deel van den winter als wij. Reed een maand lang lijden onze overburen aan gene zjjde van de Noordzee vau de kou. Een felle doordringende noordoostenwind kenmerkt bet Engel- sche winterseizoen. Gevroren beeft bet nog niet sterk, doch langzamerhand begint men toch de schaatsen voor den dag te halen. Een visschersdorpje bij Darmoutb is zoo door een sneeuwstorm getroffen, dat het op twee huizen na verwoest is. In Lancashire heeft de kou een werkstaking veroorzaakt. De arbeiders weigerden in een onverwarmd lokaal te werken. In bet noorden worden de boeren bang voor hun schapen. In letland liggen door de sneeuw ver scheidene dorpen en steden geheel geïsoleerd. Te Boric in het lerscbe graafschap Roscommon kon een ver kiezing geen voortgang hebben omdat de stad door sneeuwverstuivingen om ringd is en de sheriff niet bijtijds kwam voor de candidaatstelling. Auto's op rails. Is er eigenlijk wel iets nieuws onder de zon? In Amerika is thans bet legerbestuur, dat zich natuurlijk aan de toestanden in de oorlogvoerende landen spiegelt en daar het gebrek aan rollend materieel der spoorwegen heeft geconstateerd, bezig haar mili taire vrachtauto's zoo in te richten, dat ze ook te gebruiken zijn op de spoorbaan. Een Amerikaansch tech nisch tijdschrift plaatste de afbeeldin gen van breede banden, die om de wielen van de auto's vastgemaakt kunnen worden en op de rails passen. Zonder meer is de auto dan te ge bruiken op de gladde ijzeren baan. Vooral voor streken met slechte wegen beeft men van een verkeer op deze wijze groote verwachtingen. Is de weg weer bruikbaar of moet de spoorbaan verlaten worden, dan worden de op de rails passende kragen der wielen weer afgeschroefd en herneemt de auto haar vroegere gedaante. Een stap verder od de particuliere •kracbtwagen* van den Amerikaan- schen mrllionnair wordt op dezelfde wijze uitgerust en voor wat geld koopt de dollarkoning zicb het recht om van de spoorbaan gebruik te maken. En dan is meo juist weer aangeland bij bet denkbeeld, die in de Holland- scbe hoofden in 't begin der 19e eeuw had post gevat, voor nog het stoorn- ros tusschen Amsterdam en Haarlem, zich op de eerste ijzeren rails bewoog. Verwachtte men niet, dat nu ja, zoo bij wijze van omnibusdienst of trekschuit de Hollandsche IJzeren een enkel treintje voor den minderen man zou laten rijden, maar dat daar naast de bezitter van paard en wagen zicb een stoornéquipage zou aan schaffen en zicb het recht verzekeren vaD de wegen der maatschappij ge bruik te maken? Een soort tolgeld voor 't gebruik van de spoorbaan be talen zou? De met reuzenschreden zich uitbreidende treinendienst sloeg dit soort verwachtingen natuurlijk al ras den bodem in, men ziet. boe de oor logsmogelijkheid een gedachte als deze zij het dan ook in eenigszins gewjjzig- den vorm, weer kan doen opduiken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1