de la Station. „BE ABELAAT, DE JAGER en Zoon OPERA-AVOND AANBESTEDING. DE FAAM". IEL Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Advertentiën. IEDEDEN VRIJDiSAVOND ffTSPELT KUIKENZAAD 0PF0KV0EDER Ochtendvoeder voor Kippen. „DE MEIBOOG' FIRMA J. KOQL MAISON RR011MESTR. 40 Vanaf 26 Januari Tas 9 lat I) aar door bet bekende Strijkorkest SYLVIAN A. de wednwe J. J v. UNEN. LI AANBESTEDEN: AMERSFOORT, HEILIGENBERGWEG. BOTERHANDEL E. ELZENAAR MAGAZIJN Langestraat 44, Amersfoort. VERFWAREN VENSTERGLAS LAKKEN VERNISSEN BORSTELWERK Het beste adres voor Langestraat 79, inerte. wethouder Veis Heyn op eeno des betreffende vraag van den heer Nieowendijk mede hoeveel procent gas er werd bespaaid en hoe het met de cokesvoorraad staat. Door bet Kolen bureau werd Amersfoort 400 ton gietcokes toegezegd, maar tot dusverre werd niets ontvangen. De Gemeente heelt dagelijks 50 H.L noodig voor bet ontdooid houden van de gashouders, waardoor de voorraad inkrimpt. Deze, «root 10.000 H.L., gedistribueerd op 2000 kaarten, zoodat wanneer er geen gietcokes aankomt we binnen weinige dagen zonder zitten De beer van Nijnatten wees op de eigendunkelijke handelwijze van ver schillende kolenhandelaren. Op een vraag van den heer Hofland of het Dag Brst. roaalregelon beeft genomen om de voortduiende prijs stijging van erwten en boorieri tegen te gaan en of het in ver band biermede niet mogelijk isde prijs der aardappelen terug te brengen van 6op 5 cent, antwoordt de voorzitter rnot de weder vraag: Hoe komen we aan aardappelen Na een humoristische bescin ijving van de wijze waarop de eierkolen hier worden gedistribueerd, door den heer Letnweber, wordt de vergadering ge sloten. Hedenmiddag hardrijderij voor leerlingen der H. B. S. op de IJsbaan »de Maat". Da verbruikers, houders van broodkaarten, worden er aan her innerd, dat de broodkaart «an Januari geldig is tot 5 Februari op welke datum deze door de bakkers wordt ingenomen. De nieuwe Rijksbroodkxarten wor den Vrijdag 2, of Zaterdag 3 Februari, bij iedereen aan huis bezorgd. Teneinde te komen tot eene bil lijke rantsoeneerrng der brandstoffen is met iDgang van heden de volgende regeling getroffen Brandstoffen zullen tot nader order alleen worden verstrekt op bons uit het bonboekje, welke bons daarvoor elke week door B. en W. worden aan gegeven. Dit geldt zoowel voor brandstoffen, welke u door middel van den Burge meester dezer Gemeente ontvangt, als voor brandstoffen, welke u rechtstreeks worden geleverd,zonder tusscheokomst van het Gemeentebestuur Steenkolenhandelaars mogen in geen geval brandstof afgeven, dan tegen inwisseling van de bon, die elke week door B. en W. wordt aangeduid. De ingewisselde bons worden weke lijks door de steenkolenhandelaars aan het Levensmiddeleribureau ingediend, vergezeld van een lijst, vermeldende de namen der afnemers Steenkolenhandelaars, welke zich niet strikt aan de bepalingen houden, zullen worden uitgesloten voor de distributie. Ons lichaam en onze gezondheid. De kunst om gezond te blijven De onlangs overleden professor Czerny geeft om gezond te blijven de volgende leefk-gels: Op de tnensch rust de plicht lichaam ec ziel gezorpj te houden en alles te vermijden wat *oor deze nadeelig zou kunnen zijn. Men moet lichaam en geest goed verzorgen, den dag goed indeelen voor arbeid en ontspanning, krachtig, gezond voedsel gebruiken, in alle opzichten zindelijkheid betrachten en een droog, zonnig, goed geventileerd huis bewonen. De beste veideeling van den dag is acht uur beroepsarbeid, acht uur rust en slaap en acht uur ODt- spanning en ontwikkeling. Voor den slaap zijn de twee uur voor en na middernacht het verkwikkends!. De ontspanningstijd omvat twee uur voor maaltijden, twee uur voor kunst en lectuur, twee uur voor familie, vrienden en publieke leven en twee uur voor verstandige sport (wandelen, roeien, rijden, zwemmen of openlucht spelen). Da kost moet zijn licht en verteerbaar. Krachtig en aanpassend aan de omstandigheden. Meer dan 1 L. spijs en drank mag bij elk der drie maaitijden niet genomen worden. Meer belast de maag. Hieruit blijkt dus de plicht van matigheid in eten en drin ken. Uitsluitend plantenkost heeft in de hoeveelheden, die door maag en darm moet verwerkt kunnen worden, niet genoeg kracht (caloriën). Aan het plantaardig voedsel moet dus toe gevoegd worden vet en eiwit in licht verteerbaren vorm (vleescb, viscb, eieren, boter, kaas, melk). Men worde geen slaaf van genot middelen. Alcohol, koffie, thee en tabak hebben geen voedingswaarde, maar zijn door een gebruik van vele generaties tot onontbeerlijke gewooDten vao de cultuurmenscheo geworden en moeilijk door iets beters te vervangeu. Ze zijn echter alle vergif en stellen bij over matig gebruik de menschen bloot aan bet gevaar hnri leven te verkorten. Tabak en alcohol ondermijnen het zenuwstelsel en veroorzaken liebt bloed vaten verkalking. Koffie en thee verstoren den slaap en moesten na vier uur niet meer genomen worden. Minstens eenmaal per dag moet bet gehoele lichaam worden afgesponst met koud wa'er, tweemaal moeten tanden, mond en handen en gezicht worden gereinigd, terwijl minstens eenmaal per week eeri bad genomen moet worden. Van groot belang is ook het geregeld wisselen van lijfgoed en beddegoed. Gebruikt niets, waai van ge niet weet, dat het schoon is. De woning moet ruim, droog en zonnig zijn, vooral de slaapkamers goed gelucht. Verzuim met bij ziekie een goeden geneesheer te raadplegen en zijn advies te volgen. Geachte Redactie. Het Bestuur der Amersf. Bakkers- pati oonsvereeniging verzoekt beleefd plaatsing voor onderstaande regels, bij voorbaat haar dank. Aan alle ingezetenen te Amersfoort. Zooals U allen bekend is, zal in gaande 5 Februari a.s. het nieuwe broodkaartensysteem in werking tre den. Ontegenzeggelijk brengt deze nieuwe regeling voor de bakkers zeer bizondere drukte mede, vooral het innen der brood bons dient met zorg tegescbieden. Wij doen derhalve een ernstig be roep op uwe medewerking in dezen, welke hierin kan bestaan Altijd te zorgen, dat de broodkaarten bij de hand liggen, zoodat de brood bezorger niet onnoodig behoeft te wachten, om daardoor te voorkomen dat het brood bij het meerendeel te laat wordt bezorgd. Indien het brood bezorgd wordt, des morgens vroeg of des Zaterdagsavonds laat, als er dus geen voldoend daglicht is, zoo mogelijk te willen zorgen voor eenige verlich ting, daar bet anders ondoenlijk is de bons naar behooren te inneD. Bij slecht w<-èr den bezorger gelegenheid te ge ven e-m en ander binnensbuis te ver richten, opdat de broodkaarten in goeden staat blijven Ook maken wij U erop attent dat bij afgifte van brood, daaivoor direct de bon in ontvangst moet worden genomen, daar dit niet tot den volgenden dag mag worden uitgesteld. Indien U aan ons verzoek zooveel mogelijk wilt voldoen, zal daardoor één van de talrijke bezwaren, die de nieuwe regeling meebrengt, eenigszins worden ondervangen, en het lang niet benijdenswaardig werk van den broodbezorger verlicht worden. Vertrouwende op Uwe volkomen medewerking, Namens bovengenoemde vereenigiog, HET BESTUUR. P.S. Met nadruk wordt er op ge wezen dat a.s. week, uitsluitend de broodkaarten geldig zijn, waarop ver meld staat: sslechts geldig voor de eerste week" voor de daarop volgende week de kaart waarop vermeld staat: •slechts geldig voor de 2e week." enz. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 26 Januari tot 1 Februari. Geboren: Johanna, d. van Jan van de Kooij en Johanna Arlar. Bar bara Petronella, d. van Franciscus Venhorst en Antje Gouw.Hendrika Cornelia, d van Arie Ier Burg en Elisabeth Hazeleger. Bertha Cisile Justine, d. van Victor van Gucht en Fiancisca Leopoldina Btesemans. Jeanne Marie Sabine, d. van Auguste Antonius Cornells Verholstadt en Sara Rachel Bertha Debrabandere. Titia, van Albert Jan Tijs Koopman en Geertruida Adriana Wagenvoorde. Coosje Christina Jacoba, d. van Jao Philip Teerhuis en Grietje Schuurman. Frederik Jan, z. van Isaak Meijer en Petronella Johanna van der Linde. Jobannes en Adrianus, twee zoons van Gerrit Simons en Jobanna Aleida Quint. Jan, z. van Hendrik Over- eem en Anna van de Waerdt. Theodora, d. van Cornelis van de Vlasakker en Johanna Spijker. Maria Annita Sophia, d van Maurice Marie Hofman en Stepbania Mat ia Coralia de Decker. Johannes, z. van Anto nius van Groenestein en Wilhelmina Clasina Boerssen. Hendrik, z. van Piet Jacobs en Johanna van Nimwegen Gerardus, z. van Wilhelmus van Eed' n en Jannetje Meerbeek. Jo lianr.a, d. van Pmtei Johannes Borrias en Petronella Wilhelmina Ham. Ondertrouwd: Jobannes Jansen en Geiharda Wilhelmina Therese ten Bulte. Gerardus van de Brug en Simonida Lablans. Getrouwii: Joris Adria-tn Albrecht van Weereld en Gerarda Jansen. Pieter Vink en Jannetje Kreikamp. Bart Petersen en Gijsberta Wegen. Tbeodorus Aruoldus van den Boog en Hendrika Maria Bouwman. Arie Zwart en Maria Hendrica Spierings. Hermanus Wilhelmus Boeree en Jeanne de Dree. Overleden: Johannes van de Vrugt, 4 mnd. Wouter van de Hoef, 53 jr. echtg. van Maria van Wegen. Wou ter Frederik van Veen, 28 jongeb Gerrit Hagebeuk, 7 w. Hen- drikus Veenendaal, 6 mnd. Her- mitia Jansen. 81 j., wed. van Frans Joseph Jansen, eerder van Willem Frederik Eek. Leasden. Van 26 Jan.2 Februari 1917. Overleden: Johannes Sunt, 10 m. Slephanus Antonius van den Berg, 9 dagen. Stoutenburg. Vau 26 Jan.2 Februari 1917. Geboren: Maiius Pieter, z. van Pie ter Barderius Jobannes Leeuwenburg en Arinigje Dingema van den Heuvel. Johanna Albertba, d. van Jan Kerkhof en Gijsbertha Janssen. Overleden: JohaDnes Woutersen, 75 j., weduwnaar van Aaltje Bloem Geertje van de Burit, 14 j. Een als levenloos aangegeven kind van bet mannelijk geslacht. Woudenberg. GeborenBarendina, d. van Her manus van Zoeren en Hendrikje Tim mer. Gehuwd: Martinus van Osnabrugge en Antje van den Brink. Overleden Matthijs van de Wete ring, gehuwd met Jannetje Adriana van Zijll, 77 jaren. Levenloos aan gegeven 2 kinderen van bet vrouwelijk geslacht van Clara van Putten, weduwe van Hendrik Jan Zegers. Gemeentelijke Arbeidsbeurs torens Districtsbenrs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 9. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8'/,12en van 67"/i nor; Zaterdag# van 812'/, sur. Aanvragen van Werkgevera op 1 Febr. Ie. Volwajitr.cn. S dagmeiden. I I werkvrouwen. 1 echoenmaker. j 2e. Leerlingen en Jongeni. 3 dagmeisjes. 1 schilder (hnit). 2 klerk (mann.) Aanbiedingen van Werkzoekenden op I Febr. Ie. Volwassenen. 1 banketbakker. 2 bankwerker. 2 breisters. 3 broodbakker. 1 dienstboden. 23 pondwerker. 7 kantoorbedienden (mann.) 3 kleermaker. 1 letterzetter. 2 loodgieter. 25 metselaar. 2 meubelmaker. 1 pakhuisknecht. 2e. Leerlingen en Jongens. I broodbakkers. I 1 los arbeider. 1 timmerman. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op do stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidsbof No. 2. TaL Int. 374. 6 schilders (huis). 1 schoenmakers. 6 sigarenmaker. 26 ajouweri. 2 smid. 2 stopsters. 8 straatmakera. 9 stukadoors. 12 timmerman. 1 verstelnoaister. 7 werkvrouwen. 1 voeger. 2 voerman. 23 losse arbeiders. UAKK.'1'BfcHlCHT. AMERSFOORT, 2 Febr. 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen 10.00 a f00.— PereD f a f Klei- Aardapp. fO.OO 4 f0.randaardapp. 10.00 a fO.OO Hoendereteren 110 75 Ml.p. 100 st. Bruine eieren 111 00 a 111.25 per 100 st Boter 11 90 A I 2.per kilo. Eendeneieren f 00.00 4 f 00.00 Zoetem. kaas f 0.4 f O.per 00 kilo Kippen 11.50 a 13.Kuikens 10.a 10.Piep-" kuikens 10.80 a f 2.00 Oanzen t O. a f 0.Eenden r0 00 4 1 0.00 p. st. Jonge fO.OO a 10.00. Hazen fO.OO 4 fO.OO Wilde konijnen 1 0 80 4 f 1.00 Tamme 12.00 4 1500 Duiten 10.90a 11.10 paar Magere varkens 130.— 4 f 40. -. Varkens r. export f 04 10 Zeugen 1 00.4 1 00.— Biggen 120.a 128Schrammen 10.410.Vette koeien 1 000.4 1 000.Guste koeien 1 000. 1 000—. Kalfkoeien 1000.— a 1 000.—. Kali- vaarzen 100.a 100.Os 1000.a 1000. Pinkstieren 10a 1000. Kalveren 112.4 114.—. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet Zandaardappelen, 60000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 80 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 40 magere varkens Varkens voor exportslagerij 50 biggen, 0 zeugen, 10 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 19140 stuks. Prijzen f 10.20—f 11 30 Eend-eieren f9 60. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0 851.20 per K.G. Jonge Hanen f .122f 1.25 per K G Oude Hanen f 0.92 per K.G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 33600 stuks. Prijzen f8.70 f9 30 per 100. Vrijdag. Aangevoerd 33600 stuks. Prijzen f7.90—f8 60 per 100. RECLAME. Uitputting der nieren en middelen tot voorkoming. Een wijze tot voorkoming van uitputting der nieren i« het vermijden van kouvatten en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blijf nooit in natte kiceren zitten en ga nooit zonder voorzorg van heete kamers in de kou. Andere voorzorgen zijn lichaamsoefening, regel matige slaap, geregelde gewoonten, geen te zwaar voedsel, genoegzaam zuiver water en als dubbele beveiliging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in goeden staat te houden. De nieren hebben veel te lijden van een hard nekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waar mede het bloed door de onregelmatige stoelgang en de gesloten huidporiën overladen wordt. Het is taak der nieren om de vergiften uit het bloed te filtreeren en als zij er niet toe in staat zijn, wordt gij van kwaad tot erger. Urine zuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij. Ontsteking van de nieren, rugpijn, niergruis, blaas- en urinekwalen, spit, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzuoht en ongeneeslijke graden van nierzwakte kunnen er het gevolg van zijn. Let bij het eerste teeken van nierzwakte óp zorgelooze gewoonten en verander deze onmid dellijk. Geef de nieren de noodige hulp door haar te versterken en heelen met Foster s Rugpijn Nieren Pillen. Het eenige, waarop Foster's Pillen aanspraak maken, is dat zij uitslnitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk:de man met zijn handen in de lendenen voor. Te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k ƒ1.75 doos of ƒ10.p. zes doozen. 33 Aanbevelend, AMERSFOORT. Aangifte van leerlingen vóór 18 Februari a.s. bij den onder- geteekende, onder overlegging van 1 de geboorteacteofeengeboorte- bewijs; 2 een verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zijn hun kind of pupil voor het onderwijs te bestemmen; 3 een mededeeling, aan welke school of scholen de candidaat onderwijs heeft ontvangen. Wie tot de normaallessen wenscht toegelaten te worden, moet op 1 April 1917 den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben. De Directeur P. VAN DEN HOOFF Az. Amersfoort, 3 Februari 1917. AMERSFOORT. De Directeur van Gemeente werken zal onder nadere goed keuring van Burgemeester en Wethouders op Vrijdag 9 Fe bruari 1917 des namiddags ten 2 ure ten Gemeentehuize Bestek No. 3 dienstjaar 1917. Het bouwen van een tuin muur aan den Ouden Utrecht- schen weg. Het bestek met teekening ligt ter inzage aan het kantoor van Gemeentewerken Achter Davids bof No. 2 vanaf 5 Februari a.s. Inschrijvingsbiljetten zijn ver krijgbaar aan genoemd kantoor tegen betaling van ƒ0.22'/». Alles prima kwaliteit en concur- erend in priis. Beleefd aanbevelend, C. SPKLT Ciu 3SSSSS5S»5SE5223EK:-',?5THK ALHIER ZAL GEVESTIGD WORDEN DE NIEUWE AMERSF00RTSCHE van de Firma E. ELZENAAR, Kerkstraat 10. Neemt proef met mijn fijne MELANGE en ge wordt verbruiker. Mijn MELANGE vervangt Natuurboter. Er zal op de 10 pond I gulden reduotle terug worden betaald. Minzaam aanbevelend noem ik mij uw dw. d. Kerkstraat No. 10, Amersfoort. Utrechtschestraat 33. Specialiteit in Heeren- en Jongeheeren-Costuums j| Groote sorteering lloe- deu, l'etten, Overhemden, ?i Boorden, Bassen en alle soorten Ondergoederen. LANGESTRAAT 60/62. TELEPHOON 115. Manufacturen, Garen, Band, Modeartikelen. Specialiteit Gemaakte Goederen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3