HIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 19. W oensdag 7 Maart 1917. 46e jaargang -#AAag>savvxit«. Ï8RSMT WOENSDAG SN ÏATERDAG. KENNISGEVINGEN. DE OORLOG. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte .Lewenstein' machine aan praten. Vo'Or. Amersfoort en Omstreken eenigste SAgeut W. KOttWfiR, Krommestraat 24, Amersfoort. JNgirma A. .L&WENSTEIN UTREÏJïtT* CUOOHSTHAAT 14. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rjjk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 37. Telephooaa. 99. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door hen hij beschikking d.d. 13 Febr. 1917, No. 199, zijn vastgesteld en door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op 28 Februari 1917 zijn goedgekeurd de volgonde: DISTRIBUTIEBEPALINGEN VOOR REGEER1NGSGOEDEREN. Aitikel 1. (1) De hiernavolgende bepaliDgen zijn van toepassing op de distributie van de volgende of even tueel nader aan te wijzen regeerings- goederen 'le. Biuirio boonen. 2e. Groene erwten. 3e. Rijst. 4e. Bak- en braadvet. 5e. Gezouten spek. 6e. Gort. 7e. Havermout. 8e. Zachte zeep. 9e. Aardappelen. 10e. Vaikensvleescb. (2) Bij de in werking treding dezer bepalingen treden buiten werking de van gemeentewege vastgestelde distri butiebepalingen, welke betrekking hebben op de in bet ls'« lid van dit artikel bedoelde regeeringsgoedereü voor zoover zij met de onderwerpelijke bepalingen niet in overeenstemming zijn. Art. 2. De aankoop van de in art. 1 bedoelde regeeringsgoederen kan uit- j ter sluitend plaats vinden tegen overgifle I hangen, van bons als in deze regeling bedoeld Art. 8. en met inachtneming van de tér zake gestelde bepalingen. Art. 3. (1) Ten behoeve van alleen- loopende personen en hoofden van huisgezinnen,die in aanmerking komen voor het betrekken van regeerings goederen uit de hoeveelheid, welke ingevolge het bepaalde in art. 1 der D. W. 1916 door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter beschikking van het Gemeentebestuur wordt gesteld, verstrekt het Gemeente bestuur bons als bedoeld iD art. 2 en wel voor die regeeringsgoederen, welke de belanghebbende zal wenschen te betrekken. Aan iedere belanghebbende wordt de gelegenheid gegeven aan het Ge meentebestuur bekend te maken, voor welke der in art. 1 bedoelde regee ringsgoederen bij in het bezit van bons wenscht te worden gesteld. (2) De wijze, waarop aan belang hebbenden gelegenheid zal worden gegeven van bunne wenschen, in het voorgaande lid bedoeld, te doen blij ken, zoowel als de wijze, waarop hun de bons zullen wordeo verstrekt, wordt geregeld in de keunisgeving, behoo rende bij deze bepalingen. (3) De bons worden tegen den kostenden prijs, in meergenoemde kennisgeving te vermelden, aan be langhebbenden verstrekt. Art. 4. (1) Op iedere bon staat de naam en het gewicht van het regee- ringsgoed vermeld, dat tegen over gifle van de bun kan wordeo gekocht. (2) Voor ieder regeeringsgoed wor den tegelijkertijd zooveel bons ver strekt als in meergenoemde kennis geving nader za1 worden vastgesteld. De aan iederert ingezetene tezelfder tijd te verstrekken bons, geldig voor een zelfde regeeringsgoed, zijn door loopend genummerd. (3) De bons kunnen verschillen van kleur naar gelang van bet regeerings goed waarvoor zij geldig zijn. Ait. 5. Aan het einde van iedere week wordt op de wijze, in de bij deze bepalingen beboorende kennisgeving vast te stellen, ten aanzien van ieder regeeringsgoed bet volgnummer van den bon bekend gemaakt tegen over- gifte waarvan in den loop van de volgende week het regeeringsgoed zal kunnen worden gekocht. Art. 6. Do veikooper van regee ringsgoederen is verplicht de door beni in ontvangst genomen bons in te leveren ter plaatse, in de bij deze bepalingen beboorende kerioisgeviug aan te wijzen, uiterlijk den tweeden dag na afloop van de week van gel digheid dier bons; ten aanzien van die inlevering zal de verkooper de voorschriften in acht nemen, te dezer zake in die kennisgeving gegeven. Art. 7. Zij, die regeeringsgoederen ten verkoop in bet klein in voorraad hebben, zijn verplicht de daarvoor ingevolge do Distributiewet 1916 gel jdende maximumprijzen op een, voor hut publiek duidelijk zichtbare wijze plaatse van dien verkoop op te (1Onverminderd de straf fen, door de Distriebutiewet 1916 op de overtreding dezer bepalingen ge steld, is bet Gemeentebestuur be voegd den verkooper, die de in ver band met den verkoop van regeerings goederen op hem rustende ver plichtingen niet nakomt, uit te sluiten voor tijdelijk of voor goed van de verkrijging ten verkoop van regeerings goederen. (2) Onverminderd de straflen, door de Distributiewet 1916 op de over treding dezer bepalingen gesteld, is het gemeentebestuur bevoegd eeö belanghebbende als bedoeld in art. 3 voor tijdelijk of voor goed uit te sluiten van de verkrijging van bons en de nog in zijn bezit zijnde bons voor den koop van regeeringsgoederen gedeeltelijk of geheel ongeldig te ver klaren en daarvan de teruggave te vorderen, bijaldien de belanghebbende zich schuldig maakt aan frauduleuze handelingen ten opzichte van regee ringsgoed, of regeeringsgoed gebruikt op eeue wijze, welke uitdrukkelijk verboden is. Art. 9. Het is verboden: 1. Regeeringsgoed ta koopen of te verkoopen anders dan tegen eenen bon, welke daarvoor op het tijdstip van de levering geldig is en tot hooger gewicht dan op dien bon staat vermeld. 2e bons voor regeeringsgoederen op eenige wijze te vervreemden; 3e. regeeringsgoed te koopen of te verkoopen op losse boDnetjes. Art. 10. Het is aan verkoopers van regeeringsgoederen verboden bons aan het gemeentebestuur te verantwoorden, waarvoor niet eene overeenkomstige hoeveelheid regee ringsgoed werd verkucht. Slotbepaling. Deze bepalingen treden in werking na hare afkon diging op de wijze, als voorgeschre ven dcor de plaatselijke verordening, bedoeld in artikel 172 der Gemeente wet, mits tevoren goedgekeurd door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 Maart 1917. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTUA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien hunne beschikking d.d. 13 Februari 1917 No. 109, Brengen ter openbare kennis: a. in verbaDd met art. 3, 2e lid van dat besluit le. dat hoofden van gezinnen hunne wenschen betreflende de door ben, en de voor hunne gezinsleden gewenschte bons aan bet gemeentebestuur zullen kunnen kenbaar maken op de vol gende wijze: door invulling van een aan bet Levensmiddelenbureau en bij den win kelier verkrijgbaar aanvraagformulier; 2e. dat de bons zullen worden uit gereikt op de navolgende wijze: a. door bezorging aan huis. b. door afhaling aan bet Levens- middelenbureau, voor zoover de be zorging aan buis niet beeft plaats gehad. b. in verband met art. 3, 3e lid van dat besluit: dat voor de bons de navolgende, kostende prijs moet worden vergoed: f0.10; c. in verband met art. 4, 2e lid van dat besluit: dat tegelijkertijd, zullen worden uit gereikt? voor Bruine boonen Groene erwten Rijst Bak- en Braadvet (rundvet) Gezouten spek Gort Havermout Zachte zeep Aardappeleu, zooveel maal Voor havermout: rood. Voor zachte zeep: donkergroen. Voor aardappelendonkerblauw. Voor varkensvleeschwit. Amersfoort, 5 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris A. R. VEENSTRA. bons. 20 20 20 20 20 20 20 20 20 bons van 5 K.G. als bet aantal leden van bet huisgezin bedraagt. Varkensvleesch (nader te regelen). d. in verband met art. 4, 3e lid van dat bêsluit dat de bons naar gelang van het Regeeringsgoed, waarvoor zij geldig zijn, verschillend van kleur zullen zijn en wel: Voor bruine boonen: bruin. Voor groene erwten: licht groen. Voor rijst: grijs. Voor bak- en braadvet: lichtblauw. Voor gezouten spek: geel. Voor gort: oranje. De Belgische socialisten en de internationale. Onder de Belgische socialisten die iu Nederland verblijf houden, circuleert het volgende document: »De ondergeteekenden, leden var, de Belgische Werkliedenpartij, in Hol land geïnterneerd of daarheen gevlucht, kennis genomeu hebbende van de be sluiten, genomen door de militante socialisteu, welke zicb iu bet bezette gedeelte van België bevinden, en waarbij de burgers Vandervelde en De Brouckèie als afgevaardigden ter conferentie van socialisten der gealli eerde laöden te Parijs werden geman dateerd, kunnen zich geheel vereeni gen met deze besluiten, die de ge trouwe uiting zijn van de gevoelens van de Belgische werkliedenklasse. Volgens ons hebben deze besluiten van de Belgische arbeiderspartij prachtig de houding vastgesteld, die alle Bel gische socialisten moeten innemen.* Zooals men weet, wordt in de boven genoemde besluiten bet voortzetten van den oorlog tot de overwinning geëisebt, en spreken zij zicb tegen bet hervatten op dit oogenblik van de betrekkingen met de Duitsche socialisten uit. Dezen zouden slechts bij een eventueele vergadering voor de Franscben en Belgen als beklaagden kunnen verschijnen. Een groot aantal hier te lande ver toevende Belgische socialisten hebben reeds dit manifest geteekend. De conferentie in Petersburg. Naar in een telegram uit Petrograd wordt verzekerd, heeft de tbans weer tot het verleden beboorende confe rentie der geallieerden aldaar de eeD- beid van actie in de leiding van den oorlog verzekerd, door een bepaald orgaan voor dat doel in bet leven te roepen. Zij heeft maatregelen genomen, om de krachtsontwikkeling beter te regelen en ook naar;middelen gezocht, om alle krachtsinspanning zoo boog mogelijk op te voeren, door alle moge lijke hulpbronnen ter beschikking van elkaar te stellen. De conferentie zal ook bet bare er toe hebben bijgedragen, om aan alle fronten zoo gunstig moge lijke condities voor den strijd te schep pen en zoodoende het uur der over winning naderbij te brengen. Een breuk tusschen China en Duitsehland. Er zijn nu meer bepaalde berichten omtrent China te Londen ontvangen. Zooals reeds gemeld hebben de En tente-mogendbeden en Amerika aan de regeering te Peking verzekerd dat zij het voorstel tot lariefberziening zullen steunen en zullen toestemmen in het schorsen van de betaling van de schadeloosstelling wegens den Bok seropstand (die totaal 67'/i millioen p. bediroeg, met 4 pCt. rente ver meerderd). Het Chineesche kabinet heeft nu vergaderd en volgens den correspondent van de aMorning Post* te Sjanghai zou het hebben besloten de betrekkingen met Duitscbland te verbreken om daarna den oorlog te verklaren. De president zal dit besluit aanvaarden, indien het door het par lement wordt bekrachtigd. Kardinaal Mercier weer naar Rome. Uit Rome wordt aan de aSecolo* geseind, dat het in de kringen van het Vaticaan wordt bevestigd, dat binnenkort kardinaal Mercier naar Rome zal vertrekken in verband met een kerkelijke plechtigheid. Op bet oogenblik onderhandelt de Heilige Stoel met do Duitsche autori teiten door bemiddeling van den nuntius te Brussel over de wijze, waarop de reis van den kardinaal zal plaats bebben. Dezen keer toonen de Duitsche autoriteiten zich toeschietelijker dan ter gelegenheid van de laatste reis van den kardinaal. Samenzwering tegen Wilson. De politie te Hoboken heeft een man, Fritz Kolbgenaamd,gearresteerd, die bekend beeft, dat bij betrokken is in een samenzwering tegen bet leven van president Wilson eri in een com plot, om pakhuizen in de haven van New-York in de lucht te laten vliegen. Twee geheel afgewerkte bommen zijn ontdekt iu de kamers, welke hij be- wooude in een hotel tegenover de aanlegsteigers, waarde Duitscbestoorn- scbepen gemeerd liggen. Een recher cheur beeft medegedeeld, dat de bom men aan Wilson hadden gezonden moeten worden. Internationaal Handelspaleis. Eemgen tijd geleden is melding ge maakt van de stichting van de N. V. Nederlandsche Maatschappij »Het In ternationaal Handelspaleis te Amster dam*. Thans kunnen wjj, ook aan de hand van het in 4 talen verschenen pros pectus, het volgende omtrent de ouder neming medadeeleo. De oprichting vaD bet Internationaal Handelspaleis is feitelijk de voortzetting vaD een idee dat reeds sedert 1913 in studie is genomen en in de praktijk sedert werd voorbereid, n.l. de stich ting van Nederlandsche Monsterkamers in bet Buitenland. De buidige oorlog echter, maakte de uitvoering dezer, reeds tot rijpheid gekomeo plannen, onmogelijk, doch de ondervinding bij bovenbedoelden ar beid opgedaan, kon met vrucht worden aangewend voor bet doorvoeren van een nieuw idee, n.l. de opnehtiog van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1