SIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 20. Zaterdag 10 Maart 1517. 46e jaargang mmim woensdag h zaterdag. KENNISGEVINGEN. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per po.t door het geheele Rjjk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag-en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugeatraat 71. Telephooaa. It. ADVERTENTIËN: Van 16 regel. 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Overwegende, dat de beperkt heid van den aardappel'oorraad het wenschelijk maakt te dien aanzien eene distributieregeliug vast te stellen: Gezien artikel 8, eerste lid, der Distnbutiowet 1916: Heeft goedgevonden: I. in te trekken de navolgende be schikkingen a. beschikking van 30 September 1916, Directie van den Landbouw, No. 24742, 6de Afdeeling, B; b. beschikking van 5 December 1916 Directie van den Landbouw, No. 31441 6de Afdeeling, B; c. beschikking van 30 Januari 1917, Directie van den Landbouw, No. 1402, 6d« Afdeeling, B; houdende bepalingen betreffende het vervoer van aard appelen II. vast te stellen de volgende Aard- appelendistribulieregeling. Artikel 1 (1) De aflevering en het vervoer van aardappelen is verboden. (2) Het vei bod, in bet eerste lid van dit aitikel gesteld, is niet van toe passing op: a. de aflevering en het vervoer van aardappelen, gedekt door een vervoer- bewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op do Aardappel- vereeniging; b. de aflevering en het vervoer van aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften van het leger, voor zoover deze zijn afgezonden door militaire autoriteiten; c. de aflevering en het vervoer van aardappelen binnen de grenzen der gemeente, waar de aardappelen zich bevinden op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. Art. 2. (I) De aflevering van aard appelen geschiedt niet dan ingevolge eene schriftelijke opdracht, verstrekt door de Aardappelvereeniging of een harer vertegenwoordigers (2) Opdrachten, als in het voorgaande lid bedoeld, worden door de Aardappel vereeniging niet anders verstrekt dan overeenkomstigdeaanwijzingen van bet Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen (na te noemen R. D. K.) Art. 3. (1) De levering van aard appelen geschiedt uitsluitend aan de gemeentenóók voor zoover betreft de voorziening in de behoeften van bet leger. (2) De gemeentebesturen zenden, met inachtneming van de voor aard appelen vastgestelde rantsoenen per belanghebbende, hunne bestellingen aan het R. D. K. Artikel 4. (1) Bij het geven van aanwijzingen als in artikel 2 bedoeld, wordt door het R. D. K. in het oog gehouden, dat, behoudens het bepaalde in bet 2de lid van dit artikel en bet bepaalde in artikel 5, de aflevering in de onderstaande volgorde zal geschieden 1. Zand- en veenaardappelen 2. Eigenheimers, Borgers en Indu stries. alle van de klei; 3. Alle andere soorten van de klei, zoo.ls Roode Star, Bonten, Blauwen, Frisia's, de Wetten en Bravo's. (2) Ter voorziening in de behoeften van het leger wordt terstond beschikt over de in het voorgaande lid sub 2 genoemde soorten. Art. 5. (1) Het R. D. K. is bevoegd tot het doen van aanwijzingen als be doeld in artikel 2 af te wijken van de volgorde in artikel 4 voorgeschreven in de gevallen in het volgend lid van dit artikel voorzien. (2) Over de aardappelsoorten, in artikel 4, eerste lid, sub 2, vermeld, kan door het It. D. K. aanstonds worden beschikt: a. ten behoeve van de gemeenten in Friesland, voor zoover aardappelen van die soort In Friesland; b. ten behoeve van de gemeenten in Zeeland, voor zoover aardappelen van die soort in Zeeland, en c. ten behoeve van gemeenten op de Zuidhoilandsche eilanden, voor zoover aardappelen van die soort op de Zuidhoilandsche eilanden voor radig zijn. Amersfoort, 6 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister vaD Landbouw, Nijverheid en Handel, Overwegende, dat het wensche lijk is eene tijdelijk» voorziening te treffen ten aanzien van de verkrijg baarstelling van varkensvleesch voor gemeenten en de verkoopsprijzen van dat vleescb; Gelet op de desbetreffende bepalin gen der Distributienet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen 1. dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende varkens noch aan gemeenten machti ging tot zelfaankoop van levende var kens zal worden verstrekt, verkrijgbaar zal worden gesteld gezouten varkens vleesch 2. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f 0.85 per K.G. franco station van bestem ming of laatste veer, onder verplichting voor de gemeentebesturen de embal lage franco aan den afzender terug te zenden of te doen zenden 3. dat de maximumprijs, als bedoeld in art. 2 der Distributiewet 1916, tegen welke vorengenoemd gezouten varkens vleesch ten hoogste aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht, is bepaald op (O 55 p. 'ItK.G. Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezieo de artikelen 6, 1st» lid, en 8,1ste lid, der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen I. dat met ingang van heden zal zijn verboden het gebruik van ruoder- koppenvleesch en runderharten als grondstoffen voor de bereiding van andere levensmiddelen II. dat met ingang van 15 Maart zal zijn verboden bet leveren, verkoopen of te koop aanbieden van levensmiddelen, bereid in strjjd met bet sub I bepaalde. Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goedgevondente be palen: dat de bij zijne beschikking d.d. 22 Januari j.l. No. 7610, Afd. Handel, vastgestelde maximumprijzen voor volle baring (zonder staart gezouten) en voor gemarineerde baring (zonder kop, met staart) met ingaDg van beden zullen gelden voor alle volle haring maatjesharing en gemarineerde haring al of niet van bepaalde kenteekenen voorzien. Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van houders van honden van bet mannelijk geslacht en met een schofthoogte van 60 c.m. iu deze gemeente, dat op Dinsdag 13 Maart 1917 des namiddags ten drie uur op het voorplein vaD het »Werkbuis« aan den Westsingel alhier, eene vorde ring ten behoeve van het Leger zal plaats hebben an vestigt er voorts de aandacht op: le. dat zij verplicht zijn op plaats en uur bovenvermeld hunne bonden te doen verschijnen; 2e. dat nalatigheid in deze bij de Wet is strafbaar gesteld met eene geldboete van 50 cent tot 75 gulden; 3e. dat de nalatigen gerechtelijk zullen worden vervolgd. Amersfoort. 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. Door de Nederlandsche Heide maatschappij is het onderstaand schrijven aan de Gemeentebesturen verzonden Arnhem, 5 Maart 1917. AaD bet Dagelijksch Bestuur der Gemeente. Zooals bekend is, beeft Zijne Excel lentie, de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, er de aandacht op gevestigd, dat bet noodzakelijk is, zooveel mogelijk mede te werken tot vermeerdering van de hoeveelheid voedsel voor meoschelijk gebruik en er in dit verband op gewezen, dat het gewenscbt zoude zijn, alle voor dat doel in aanmerking komende gronden te betelen met doelmatige voedingsgewassen. Het Dagelijksch Bestuur der Neder landsche Heidemaatschappij, over tuigd van de groote belangen, welke hierbij voor de Nederlandscbe be volking op 't spel staan, beeft ge meend goed te doen een commissie te benoemen, waaraan is opgedragen zooveel mogelijk in de door den Minister aangegeven richting werk zaam te zijn. Deze commissie neemt daarom de vrijheid zicb tot Uw College te wenden met de hier volgende opmerkingen en mededeeliogeo, welke, naar zij vertrouwt, de hoogst belangrijke zaak •zullen kunnen bevorderen. I De commissie is van oordeel, dat bij een goede organisatie en het be schikbaar stellen van deskundige hulp en de noodige hulpmiddelen, veel zal kunnen worden gedaan, om te voor zien in de behoefte aan eenige der voornaamste voedingsmiddel, als: aardappelen, bruine cd witte boonen, sommige groenten enz. Het komt baar daartoe gewenscbt voor, dat door Uw College zoo spoedig door MjlItee Cop.bsau. 't Bekertje. „Canibrioleur". 2) Ze hield 't, als bedacht dat iemand het haar ontnemen zou in een hand geklemd. Hjj wi9t 't los te krijgen. En toen hij 't gedeukte, bijna waardeloos voor werpje had, toen moest hij zich op de lippen bijten om 't niet uit te barsten van verdriet. Maar 't moést nu eenmaal. Hij maakte z'n schoenen wat schoon en schuierde z'n kleeren zoo stil mo gelijk. Maar zijn «linnengoed» was ontoonbaar. Ergens in het buurtje was zoo'n huis van koop met recht etc. Tegen half negen kon hij daar wel al terecht, maar niet eerder, 't was ijskoud in het kamertje. Hij zag den melkboer stilhouden voor de deur waagde 't erop. Ging een verdieping lager. Tikte aan bij buurvrouw Pieterse, met wie hij wel eens 'n praatje maakte. Ze kwam met kan in de hand te voorschijn. Hij vertelde van zijn nieuwe betrekking. Vroeg een gulden te leen. Voor drie dagen. Buurvrouw verklaarde zelve «met smart» op geld te zitten wachten. Straks moest zij er op uit om te ontvangen. Maar twee kwartjes wilde ze dan wel leenen. Als ze er secuur van kon zijn Hij kon melk nemen. En een paar broodjes. Toen ging Van Weers er op uit. Het huis van koop met recht etc. was nog gesloten. Hij schelde twee, driemaal. De baas kwam nijdig te voorschijn. Vroeg of er al te met brand was Bekeek 't bekertje. «Niks waard!» zei hij. »Mot je mij diirvoor storen? Van Weers hield even aan. Baas tikte met zijn grove knuist en minachtend gelaat 't gedeukte bekertje op de toonbank. Dat 't Van Weers, die al maar aan kleinen Hans dacht heel erge pijn deed. Met de allergrootste moeite gaf de baas er eindelijk drie kwartjes op. Pnnr uit medelijden, zei hij, en ziende, hoe de zaken er bij stonden. Maar 't was, voegde hij er bij, eigen- Ijk meer «een gift» of een «leening» dan Uit medelijden. Anders niet. Van Weers giDg papieren boord en manchetten koopen. En een half onsje boter. En een beetje petroleum, voor de warmte, alsook om nog wat vlekken «weg te maken». Toen naar hnis terug. Hij moest zich haasten Lien lag met het bleeke gezicht naar den muur gekeerd. Hij zag dat ze weer geschreid had. Om het bekertje j natuurlijk. «Nou, ik ga dan, hoor!» zei hij 1 eindelijk. Ze knikte even. «Ik hen dadelijk terug!» En hij liep de trap af. Juist kwam buurvrouw van de twee kwartjes haar kamer uit. Ze had een mooi bontje aan en wat 'n fijnen mantel. Van Weers wierp onwillekeurig een blik in haar kamer. En zag, hoe gezellig- genoegelijk 't daar was. De juffrouw hield een taschje in de hand. »U denkt er aan!» zei ze nog eventjes. «Natuurlijk!» riep Van Weers, en hij stoof snel naar beneden. Want 't was kwart over negenen geworden «Van Weers Van Weers «zei de portier, toen hij zich had aange meld, en gevraagd bij meneer Verhoef te mogen worden toegelaten, die «hem wachtte». «Van Weers,» herhaalde portier nog eens, schamel stuk-meneer van top tot toon bekijkend, «waar komt u eigenlijk voor?» «Dat weet meneer Verhoef wel,» zei de ander, gehinderd door de hau- tain-minaohtende bejegening. «Ik zal eens hooren,» zei portier. Hij floot aan spreekbuis, den kwasi- meneer al maar met scherp-wantrou- wenden blik opnemend. «Ben jij daar, Doris?» vroeg hij,en wachtte even. «O, zeg, daar is is iemand om meneer Verhoef te spreken. Hij zegt, dat meneer hem wacht Portier kuchte met klankje van je- snapt-eigenliik-wel. «Vraag eens effetjes?» Stop op buis. «Wacht n maar even,» zei portier, z'n pijpje aanstekend, 't duurde een poosje. Schril gefluit aan spreekbuis. Van Weer'» hart bonsde stormachtig. •Ja,» zei portier, «wat zeg je?... «O, maar even bovenkomen?...» Van Weers hoorde nog aan de buis een stem iets zeggen: »Ga maar naar boven,» zei portier, «meneer Verhoef zal u eventjes ontvangen. Eerste ver dieping, kamer nummero drie. Mijn Collega zal je wel aandienen.» Van Weers stond in het vertrek van zijn beschermer. «Ga maar even zitten,» zei meneer Verhoef, »en laat ik je dadelijk zeggen Van Weers, dat ik slecht bericht voor je heb. Ik moet onmiddellijk naar het station. Dus twee woorden. Wij heb ben naar je geïnformeerd, maar 't blijkt, dat je schulden hebt... In je vorige betrekking kwamen telkens crediteuren. En de directeur kreeg brieven met verzoek om voor je te betalen. Ja, beste vriend, ik ken je omstandigheden. Anders zou ik niet geprobeerd hebben je te helpen. Maar 't is onmogelijk. Ik heb met je te doen, en kin ik je bijgeval hier of daar nog van nut zijn, dan wil ik daar wel eens over denken. Maar hier op 't kantoor gaat 't niet.» Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1