BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. het stormachtig toegegaanvoor al de vooruitstrevende Doemaleden keer den zich heftig tegen de regeering Het gevolgaas, dat de zitting werd opgeheven. 's Nachts greep Je omwenteling verder om zich heengroote voor raden in de patronenfabriek in de Golodaiostraat vlogen in de lucht en Zaterdag legden nog meer arbeiders het werk neer, o.a. die der drukke rijen, zoodat geen kranten verschenen Zaterdag toonde Petersburg een treurigen aanblik. Als een slagveld zag de stad eruit, vertellen de Duitsche bladen; winkels werden vernield, bak kerijen bestormd, politie, gendarmes en troepen traden op. Er vielen dooden en gewonden, men weet niet hoeveel. De militaire commandant liet waarschuwingen aanplakken, die ten gevolge hadden, dat de binnenstad uitgestorven leek en de onlusten zich verplaatsten naar de buitenwijken. Het eenige wat we van den tsaar hooren, is, dat Rodziaoko namens velen zijner medestanders aan den tsaar een mededeeling zond, waarin met klem erop werd aangedrongen, het ministerie te ontslaan en een nieuw kabinet te vormen uit leden, die het vertrouwen des volks genieten en van de meerderheid in de Doema. Tsaar Nicolaas heeft daarop geant woord met de verdaging van Doe ma en Rijksraad. Via Stockholm vernemen we nog, dat voor bel gebouw van het En- sche gezantschap in Petersburg hevige opstootjes plaats baddert en tal van vensterruiten werden ingeworpen terwijl het Deensche blad Dagans Nyheter mededeelt, dat de revolu tionnaireo de spoorwegbruggen over de Newa opgeblazen hebben. Uit andere deeien des lands komen even eens berichteu van hongersnood en opstand. Zoo wordt gemeld dat gebrek wordt geleden en oproerige beweging beerscht in Cbarkef. Je- katerinoslof, Kief, Koersk, Nof gorod en Twer, terwijl in de Midden-Azia tische districten Toergaj en Koestanaj de staat van beleg moest worden afgekondigd. De revolutie in Peters burg zou naar Moskou en andere steden in Centraal-Rusland zijn over geslagen en het spoorwegverkeer zou zijn stopgezet. Aftreden van den Tsaar. De Tsaar van Rusland heeft afstand gedaan van de regeering. Grootvorst Michaël heeft het regentschap op zieh genomen. De bevolking van Petrograd, wan hopig over bet ontbreken van alle regeling vaD het transport en bij de voedselvoorziening, was reeds langen tijd onrustig en wrokte in stilte tegen de regeering, die zij aansptakelijk stelde voor alle nooden die zij leed. De regeering, die ongeregeldheden voorzag, nam uitgebreide maatregelen om de orde te handhaven. Zij bepaalde o.a. dat de keizerlijke raad zoowel als de doema zou worden ontbonden. De laatste echter besloot op II Maart aan de desbetreffende oekase geen gevolg te geven en zitting te blijven houden. Zij stelde dadelijk een uitvoerend comité samen, be staande uit twaalf doema-leden onder voorzitterschap van Rodzianko, pre sident der doema. Dit comité noemde zich de voor- loopige regeering en vaardigde de volgende proclamatie uit: «Gezien den hachelijken toestand van binnenlandsche desorganisatie, waaraan de politiek der oude regeeriDg schuld is, acht het uitvoerend doema- comité zich genoodzaakt de voedsel voorziening en de handhaving der openbare orde ter hand te nemen. Volkomen bewust van het gewicht van het genomen besluit, meent het comité verzekerd te kunnen zijn van de medewerking van volk en leger bij de moeilijke taak waarvoor het staat het scheppen eener regeering, die aan de wenscben van het volk kan voldoen. Het garnizoen van Petrograd, be staande in zijn geheel uit meer dan 30.000 man, sloot zich bij de revolu- tiooairen aan, arresteerde alle ministers en zette hen in het gebouw der doema gevangen, verklarend dat er geen kabiDet bestond. Gisteren, den derden dag der revo lutie, was dfe geheele stad, waarin de orde zich snel heeft hersteld, in de macht van het uitvoerend comité der doema en van de troepen die het ondersteunen. De gedeputeerde Engelhardt, kolonel van den generalen staf, is benoemd tot commandant van Petiograd. Donderdagavond richtte het comité proclamaties tot de bevolking, de troepen, spoorwegen en banken waarin aangedrongen wordt op hervatting van het normale leven. De thans afgetreden Tsaar aller Russen, Nicolaas II Alexandrowitsj is bijna 49 jaar oud. Hij werd den 18en Mei 1868 te Petrograd geboren als oudste zoon van Tsaar Alexander III en Keizerin Maria Feodorofna, vóór haar huwelyk de Deenscbe prinses Dagmar. Zijn opleiding ontving hij onder toezicht van generaal Danilowitsj Als troonopvolger maakte hij in 1891 een reis door Oost-Azië en door Nederlandsch Indië, waarbij hij ook Batavia bezocht, waar ter zijner eer verscheidene feesten en hals gegeven werden. Aan die reis, waarbij hij ver gezeld was door den tegenwoordigen Koning van Griekenland, toen nog kroonprins Konstantijn, kwam een eenigszins ontijdig einde, toen na aankomst in Japan te Otsoeeeo fana tiek Japanner den tsarewitsj door een sabelhouw aan het hoofd wondde, Zijn reisgezel, kroonprins Konstantijn, redde hem bij die gelegenheid het leven, door den aanvaller te ont wapenen. De gewonde troonopvolger keerde daarop door Siberië naar Petrograd terug. Drie jaren later in 1894, besteeg bij na den dood van zijn vader den troon eo in Mei 1896 werd hij als Nicolaas II te Moscou gekroond. In November 1894 was hij in het huwelijk getreden met de 22-jarige prinses Alice van Hessen-Darmstadt. na haar huwelijk Tsaritsa Alexandra Feodorofna, die hem vijf kinderen schonk, vier dochters: Olga, Tatjana, Maria en Anastasia en een zoon Alexis Nicolajewitsj, bet jongste kind, dat den 12eo Augustus 1904 geboren werd. De deportaties uit België gestaakt. De regeering te Berlijn is gezwicht voor den kreet van verontwaardiging, die in de heele wereld is opgegaan over de deportaties in België. Een Wolfftelegram stelt het thans voor, of bet hart van den keizer vermurwd is door een verzoekschrift, onderteekend door een aantal bekende Belgen van verschillende richting. Keizer Wilhelm heeft op dat verzoekschrift, dat staking der deportaties en terugzendiügderweg gevoerde Belgen vraagl, geantwoord, dat bij gouverneur Von Bissing en deu anderen betrokken autoriteiten een grondig onderzoek gelast heeft en dat hij zich een beslissing voor behoudt, tot dat onderzoek zal zijn afgeloopen. Inmiddels kunnen de ten onrechte als werkeloos naar Duitsch- land gevoerde Belgen onmiddellijk terugkeeren, terwijl bepaald is, dat geen werklooze Belgen tot nader order meer met dwang naar Duitscbland zullen worden overgebracht. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat daar uit volkomen be trouwbare bron berichten zijn ont vangen omtrent den toestand in Duitschland, die «dagelijks wan hopiger" wordt. De toestand wordt in de donkerste kleuren afgeschilderd en vertrouwbare personen, die uit Duitscbland zijn gekomen, verklaren, dat alleen ten gevolge van de voedsel- schaarschte het land bet niet langer kan volhouden. Edison's nieuwste vinding stelt hem in staat op grooten afstand de juiste plaats van ieder schip, zelfs van een onderzeeboot, vast testellen. Edison wil deze vinding echter pas na den oorlog openbaar maken. Geen nieuwe oorlogsleening 1 In verband met een bericht volgens hetwelk binnenkort een wetsontwerp voor een nieuwe oorlogsleening bij de 2e Kamer zou worden ingediend, vernemen wij van de meest bevoegde zijde, dat van zoodanige indiening in de eerste maanden geen sprake zal zijn. Oorlogswiustbelasting. Omtrent de vermoedelijke opbrengst van de Oorlogswinstbelasting, wordt van de meest bevoegde zijde mede gedeeld, dat deze zeer waarschijnlijk zal blijven beneden de laatste raming daar van, welke op 120 miilioen was gesteld. Men zal al zeer tevreden zijn wanneer dit bedrag in de 3 jaren ge durende welke deze belasting zal wet ken, gezamenlijk zal worden be reikt. De opbrengst uit Amsterdam zal zeer waarschijnlijk niet meer dan 20 en die uit Rotterdam hoogstens 24 miilioen bedragen. Engelaud laat ome sehepen los Naar het Hbl. verneemt, is door het Landbouw-Export-Bureau bericht ontvangen, dat de vanwege de En- gelsche regeering aangehouden sche pen met voedingsmiddelen en kunst mest zullen worden vrijgelaten. Zeeslag Uit Schiermonnikoog d.d. 15 Maart: Vanaf zeven uur tot hedenmiddag 3 uur kruisten herhaaldelijk een aan tal vliegtuigen, zeppelins en een groot aantal hulp kruisers en torpedoboolen noordelijk van hier. Zwaar kanongebulder werd uit die richting gehoord. Door de marechaussee werden bij aankomst van een trein uit Apel doorn op het station te Almelo een 9 tal personen aangehouden, die van Apeldoorn uit een smokkeltocht onder namen. Er werden gevonden: 8 zakken met 2600 stukken zeep, 2 zakjes gevuld met peper en een zak, gevuld met spek, welke alle in beslag werden genomen. N. Cl. Geen tarwe en rogge als veevoeder. De Minister van Landbouw beeft bepaald, dat verboden is, behoudens zijn bijzondere toestemming lo. tarwe en rogge te verwerken als voedermiddel voor dieren 2o. tarwe en rogge onverwerkt of verwerkt ongemengd of gemengd met andere stollen als voedermiddel voor dieren te gebruiken. De steenkolenvoorzieuing. Nu de vaarwateren weder open zijn neemt de invoer van steeukolen uit Duitscbland weer geleidelijk toe. Naar men hoopt zal de maandelijksche aan voer binnenkort 350.000 ton beloopeo. (Vóór den oorlog was dat 000.000, doch daalde successievelijk tot 400.000 ton). De aanvoer van Engelscbe kolen staat echter nog geheel stil, wat niet vergoed wordt door de verhoogde productie van de Limburgsche mijnen. Aan een intrekking van de tegen woordige bezuinigingsmaatregelen, be treffende het kolenverbruik, valt dus ook binnen afzienbaren tijd niet te denken. (Hbld.) De Hitna Rondrit 1917. De Hima Rondrit 1917 zal dus, gelijk reeds werd medegedeeld, van Zondag 1 April tot en met Vrijdag 6 April a.s. plaats vinden. De te volgen weg is nagenoeg ongewijzigd gebleven. Echter maken wij onzen lezers attent op een kleine verandering. Den derden dag zou aanvankelijk van Maastricht ovar Sibbe, Margr.aten enz naar Valkenburg geredeD worden en van deze plaats over Houthem, Meerssen, Vliek, Geverik, Beek, Neer beek, Geleen naar Sittard. liet, aan natuurschoon zoo rijke traject Maas tricht, Sibbe, Margraten, Valkenburg blijft gehandhaafd. Echter wordt vanaf Valkenburg over Kunrade, HeerleD, Amstenrade en Leijenbroek Sittard bereikt. Deze laatste wijzigiDg geschiedt op speciaal verzoek van de «Wielerclub Lim- burgia" te Heerlen, welke de Hima- rijders gaarne op hun door-tocht zou begroeten. Zoodoende kunnen de deelnemers aan den rit tevens van ons zoo interessante Limburgsche mijn-district genieteD. Nadere bij- zonderbeden aaogaande deze gebeurte nis volgen nog. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken be kend, dat in de week van 18 tot 24 Maart 1917 verkrijgbaar zal worden gesteld op bons No. 8 van het bon boekje Aardappelen (voor zoover voorradig) Rijst (ook verkrijgbaar op bon No. 8 voor groene erwten). Gort. Zeep. Op bon No. 8 voor bruine boonen zal worden verstrekt brandstoffen, n.l U HL. anthraciet of 75 turven of 60 briketten. Gezouten varkensvleescb op bon No. 8 van gezouten spek en wel 1 gestreept bonboekje 400 gram. 2 800 j 3 1200 4 1000 De Commissie tot bet in cultuur brengen van terreinen in de ge meente Amersfoort mag reeds op flink succes bogen. Aan verschillende personen werden pootaardappels ver strekt terwijl ook aan ben, wier gronden zulks noodig hadden, com post ter beschikkiog werd gesteld. Wij herinneren er nogmaals aan dat de commissie eiken Dinsdag en Vrijdag des namiddags van 45 uur op het Raadhuis vergadert om be langstellenden alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. De Federatie van Geheelont houders Zangkoren in Nederland, waartoe ook behoort de Zangver- eeniging Door Onthouding Vereenigd" hier ter stede, zal een reeks con certen geven, n.l. Zondag 18 Maart in Baarn, Dinsdag 27 Maart in Hil versum, Zondag 15 April in Amers foort en Maandag 23 April in Utrecht. Zij heeft medewerking van Mej R. Uitzinger, sopraanzangeres te Amers foort, Mevr. M. Bruyn —de Vries, violiste te Hilversum en Mevr. E. G. W. Bethe van Eyken, pianiste uit Baarn. Het koor, groot 160 zangers en -essen, staat in Baarn en Amersfoort onder leiding van Mevr. E. G. W. Bethe van Eyken uit Baarn, en in Hilversum en Utrecht onder die van den Heer H. van Rheenen uit Utrecht. De Plaatselijke Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levens middelenvoorziening belegt,in opdracht van A. B. B., afd. S. D. A. P., Arb.- Coöp. «De Dageraad» en S. D. Vrou- wenclub, een groote openbare ver gadering op Maandag a s., 's avonds half acht, in «Amicitia». Twee spre kers zullen het woord voeren over de levensmiddeienvoorziening. Er is vrij debat. Evenals vorige jaren heeft het bestuur van de Ned Vereeniging van oud-militairen der zee- en landmacht uit Ned.- Indië «Getrouw aao Vaderland en Vorstenhuis» weder toestemming van burgemeester en wethouders ver kregen tot het houden eener collecte, van 19 Maart tot en met 24 Maart, ten behoeve van het weduwen-, wee zen- en ondersteuniDgslonds van ge noemde vereeniging. Daar de kas van genoemd fonds door veel verleende ondersteuning niet meer toereikend is om aan de aan vragen te voldoen, neemt het bestuur de vrijheid een beroep op de mildheid der stadgenooten te doen. De Minister van Oorlog, ver gezeld van den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en het hoofd der afdeeling Genie van het Departement, nam hier gister de legering van het garnizoen in oogen- scbouw. Tot onderwijzer aan de R. K. St. Henricus school is benoemd de heer J. Th. Haggenburg, te Winterswijk. Gisteren begon in de Arend een mooi, niéuw programma met de film Marguerite Gauthier, de dame met de Camelias, naar het werk dat dten- zelfden titel draagt van Alexander Dumas. Vrijdag 30 Maart wordt de officieele Nederlandsche Oorlogsfilm «Holland Neutraak vertoond. Getrouwd; Adrianus Joannes van der Heijden en Maria Broekman. Albertus van Zomeren en JankeFaber. Coenraad Lodewijk den Herder en Johanna Kok. Berend Gerritsen en Marretje Kamphorst. Marinus Johan Arntzen en Dina Lubberta van Ach- terbergb. Overleden: Gerardus van Esveld, 72 j., ong. Christiaan Nicolaas Bader, 34 jong. Machiel Aal- bertus van Es, 2 m. Sjoerd Numan, 19 j., ong. Adriana Christina van Esterik, 37 j., ong. Conradina Fonteijn, 8 m. Mietje Bleekrode, 74 j., wed. van Samuel Abraham Bleekrode. Cornells Geijtenbeek, 70 j., wedn. van Cornelia de Groot. Hermanus Menens, 68 j., wedn. van Anna Theresia Scbmitz. Karl August Krause, 60 jechtg. van Theodora Hendrika Nowee. Hen- drika van Hamersveld, 52 j., ong. Johanna van Daal, 80 j., wed. van Willem van de Laak, eerder van Hen- drikus Gerardus Snijders. Francois Louis"\an Bulck, 31 j., echtg. van Leontine, Claessens. Amoldus Mari nus Gouw, 9 m. Leusden. Van 916 Maart 1917. GeborenHendrika Maria, d. van Hendrikus Johannes Kok en Marga- retha Boerssen. Helmert, z. van Helmert van Reenen en Annigje do Ridder. Ondertrouwd: Bart Barten enJan- nigje Smit. Óierleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Albertus den Ouden, 26 j., ong. Francina Berg, 75 j. wed. van Gerrit Bakker. Geurtje van der Heijden, 76 j. wed. van Rik Klein- ried. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 9 tot en met 15 Maart. Geboren Elisabeth Helena Trijntje, d. van Pieter Terpstra en Antonetta Ulrica BredschDeijder. Albertus, z. van HeDdrikus Bliekendaa) en Alberta Meskes. Francisca Josephina, d. van Jouke Haarsma en Margaretha Maria Gerarda Kaagman. Wilbelmina, d. van Paulus Johannes van Wegen en Barbara Maria van den Berg. Boukje Elizabeth, d van Tjamke Sie- perda en Dirkje Postma. Johan, z. van Pieter van den Hoek en Jo hanna Hagebeuk. Germaine Fer- nande Augustine Rosalie, d. van Alfred Alexis Smolders en Jeanne Marie Julienne Dubem. Albert Philippus, z. van Petrus Cleireri en Joanna Madereel. Johanna, d. van Adria nus Johannes Rijpert en Peltonella van Keulen. Gerritje, d. van Gerrit Arend Holtman en Grietjen Meijerink. Arie Alfred, z. van Alpbonse Cle ment Tuijttens en Maria Joanna de Scbuijmer. Jan, z. van Willem Karman en Neeltje Manten. Maria Catrina Everarda, d. van Hendrikus van Keken en Johanna de Winter. Anna, d. van Willem Dekker en Maria Hartog. Wilhelmina Hendrika, d. van Leendert de Voogd en Sophia Henriette Marie Eymann. OndertrouwdWillem Alings en Jacoba Bakkenes. Brand de GaDS en Jannetje Geertruida van Andel. Antoon Wilms en Jannetje Evertje Ken tin. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, tG Maart 1917. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen fO.OO a f00.— Peren f a f Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 8 50 f9.00 p. 100 Rt. Bruine eieren f9 00 a f9.25 per 100 st. Boter 12.00 a f 2.25 per kilo. Eendeneieren f 00.00 i f 00.00 Zoetera. kaas f 0.a f O.per 00 kilo Kippen) f 1.50 a f 2 Kuikens f0,a 10Piep kuikens f 1.00 a fl.50 Ganzen fO. a f0..Eenden f 0.00 a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.00 a f 0.00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 1.50 a f2 50 Duiven f0.00a f0 00 paar Magere varkens f 20. - a f 30. -. Varkens t. export f 0.a f0Zeugen f 70.a f120.— Biggen f 10.a f24—. Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—. Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- ▼aarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 0.i f 00.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 180000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vet 20 magere varkens Varkens voor exportslagtry biggen, 15 zeugen, 37 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 131976 stuks. Prijzen f 8.50—f 9.20. Eend-eieren f9.00f9.20. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slachtkippen fl 001.11 per K.G. Jonge Hanen f 0.62f 0.77 per K G. Oude Hanen f 0.90f 0.95 per K.G. Konijnen f 0.00 per K.G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 152700 stuks. Prijzen f6.30 f6.90 per 100. Vrijdag. Aangevoerd 155700 stuks. Prijzen f6.60—f6.80 per 100. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsliof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/a*12t/i em van 67'/a uur; Zaterdags van S7i127a«ur. Aanvragen van Werkgevers op 15 Maart. Ie. Volwassenen. 1 Houtdraaier. 8 meubelmaker. 1 kok. 1 werkvrouw. 2e. LeerÜDgen en Jongens. 2 schilder (hnis). Aanbiedingen van Werkzoekenden op 15 Maart. Ie. Volwassenen. 1 bankwerkers. 2 breisters. 4 broodbakker. 1 chauffeur. 1 dienstboden. 2 fabrieksarbeiders 37 grondwerker. 4 kantoorbedienden (mann.) 2 id. (vrouw.) 1 kelners 1 koffermaker. 1 horlogemaker. 5 metselaar. 12 opperlieden 2e. Leerlingen en Jongens. 1 Kruideniersbedienden. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te riebttn tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidsbof No. 2. Ttl. Tut. 374. 1 pakhuisknecht. 8 schoenmaker. 7 sigarenmaker. 1 smid. 1 stoker. 2 stopsters. 5 straatmaker. 3 stukadoor. 17 timmerlieden. 1 verstelnaaister. 2 werkvrouw. 1 winkeljuffrouw. 1 voeger. 92 losse arbeiders

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2