NIEUWE iSt Nieuws- en Advertentieblad TjjT voor de Provincie Utrecht. i|J No. 25. Woensdag 28 Maart 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aangerien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines Terkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men- late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kronmestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEW ENS TEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per po.t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dingdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De evolutie der Duitsche strategie. Kolonel Feyler, de bekende Zwit- seische sliateeg, beschouwt in »Le Journal» de kwestie nader, of de terugtocht der Duitscbe troepen van de laatste dagen een «reculer pour mieux sauter» zou kunnen zijn. Het schijnt zeker, zegt hij, dat hier achter een bedoeling tot manoeu- vreeren zit. De laatste gevechten als voorposten- gevechten be-chouwende, wijzen zij op een Ttabijzijnde linie van voornaam- sten weêrstand. De boogten van Buckqoy tot Tbelloy ten Zuiden van Acbied-le-Petit gaande en ten Noorden van Warlencourt, hebben het karakter van defensieve positie. Afwachtende wat gebeuren zal, vindt kolonel Feyler het toch in elk geval interessant, een blik op 't ver leden te werpen en dan de strategische evolutie te schetsen, die tot bet tegen woordig oogenblik heeft geleid. Sedert bet begin van den oorlog van ver sterkte posities hebben de Duitsche troepen nooit zulk eeu scberp afge- teekende achterwaai tsche beweging over zulk een uitgestrekt front uit gevoerd. Het is een ongehoord feit in het Westen, zelfs al ware bet acbter- waaits gaan met de bedoeling om weer toe te springen. Deze feiten blijven bestaan in 1914 maicbeert bet Duitscbe leger, zeker vod de overwinning, op Paiijs aan. In 1915 veiandert het plan, en ver anderen ook de personen. Von Moltke gaat been, von FalUenhayn is ziju opvolger. Falkenhayn brengt een nieuwe lijding, die de Duitscbe pers wijzigt', zonder op te houden over winnend te zijn zal de oorlog langer duren dan men eerst dacbt. Maar bel is slechts de kwestie van een beetje geduld. Hoe is cpeeris dat offensieve, over winnende karakter er aan ontnomen? vraagt Feyler zich af. Door de veld tocht van 1916, die de slag van Verdun deed overgaan in dan slag aan de Somme. Een tweede keer veranderde Duitschland van richting. Op Fallcerihayn volgde Hindenburg, die een nieuw beeld in de oogen van Duitschland deed weerspiegelendat vaD het .onwankelbare front". Hij zeide .Wij houden vol. De geallieer den kunnen ons gerust 30 jaar aan vallen, wij zullen bun 30 jaar terug slaan". En nu schrijven wij 1917. De Duitsche veldtocht begintmet een terugwijken. Een nieuwe leus gaat hier mede samen wij wijken om beter terug te kunnen springen. Wij kunnen niets van de toekomst zeggen, geeft kolonel Feyler toe. Maal ais wij de hierboven opgenoemde fazen van den oorlog eens aandachtig be schouwen, zouden wij, om een inuzi- kalen term te gebruiken, toch moeilijk anders kunnen zeggen, dan dat de buidige gang der Duitsche wapenen op een ^decrescendo" van eeu muzi kale phrase gelijkt. Onafhankelijkheid voor Transvaal en den Vrijstaat gevraagd. In bet Zuid-Afrikaanscbe blad .Volksstem», is een nota weergegeven, door de nationalistische partij in Zuid- Afnka (de partij van Herzog) aan de Bi itscheregeering gericht, waarin deze op grond der herbaalde Engelsche verklaringen, dat Groot Brittanje vecbt voor bet nationaliteitenbeginsel, herstel der onafhankelijkheid van Transvaal en Vrijstaat vraagt. De nota, onderteekend door Roos, den voorzitter, en Poutsma, den secretaris dier partij, verzoekt inwil liging van het verzoek nog voor bij mogelijke vredesondei handelingen die onaf bankelijkbsid als contra-eiscb zou worden gesteld. Een voorspelling van mad. De Thèbes. In de voorspelling voor 1917 van de nu overleden madame De Thèbes kwam het volgende voor: .Het einde van den ooi log komt in de maand Maart of in September. In Maart zal een geweldige schok door Europa aan gaan. Beslist deze den oorlog niet dan komt het einde in September. Ellende, hongersnood en hongeroproer zullen er een einde aan maken. Een machtige der wereld zal daarbij zijn groote iijk verliezen het lot betieft een keizerlijk persoon. Ik zie niet het teeken van de overwinning op zyn helm Regeerings-groentendrogery I In verband met de moeielijkheid om zich van de noodige groudstoffen te voorzien, heeft de directie der pas herbouwde cacaofabriek .De Valk" (firma Bruyne en Raadsheer te Weesp, bet daar heen weten te leiden, dat de fabriek voor een ander doel wordt gebezigd; de firma zal zich gaan bezighouden met het drogen van Regeeringsgroenten. Aanvoer van steenkolen. lederen werkdag passeeren thans 45 kolentreinen uit Duitschland Gen nep. Tot nu toe ziju in het geheel 5200 wagons Duitscbe steenkolen Gennep gepasseerd. De Hiina-Rondrit 1917. De organisatie, inzake den Hima- Rondrit 1917, neemt thaDS een vlot verloop. Alom in den lande blijkt be langstelling voor bet evenement te bestaan. Door de goede zorgen van deD beer Redele, bestuurslid van den A.N W.B., ligt bij deD Moerdijk een extra-pont voor het Hima-gezelscbap gereed. Het Tweede Kamerlid, de heer W. O. A. Koster, iemand, die zich altijd, en ook thans nog als kamerlid, bijzonder voor de wieler sport interesseert, zal den tocht Maandag 2 en Dinsdag 3 April in een der volg-auto's medemaken. Naar aanleidmg van een foutieve opvatting, verleden jaar tijdens den rit bij een deel van het publiek geconstateerd, wenscben wij er nog eens met nadruk op te wijzen, dat de Hima-rijwielen, waarop de reoners Stol, Van Gent, Blekermolen, Straat, v. d. Wiel, Wiersma, Franssen, Van Nek deD tocht volbrengen, fietsen zijn van zuiver Nederlandscb fabrikaat. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor dsn Han del zijn over do afgeloopen week, eindigende 17 Maart, in Nederland uitgesproken 21 faillissementen tegen 20 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met '17 Maart 1917 166 faillissementen tegenover •211 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Cokes. De Directeur van het Levensmidde lenbureau maakt bekend, dat bet wenscbelijk is de cokes zooveel mogelijk van de gasfabriek af te balen teo einde eene geregelde distributie mogelijk te maken. Door de vele aanvragen om de cokes thuis te laten bezorgen, zullen deze bestellingen niet allen op tijd kunnen worden uitgevoerd. Bestellingen per telefoon of per briel worden niet aangenomen, daar bij de mondelinge bestelling het bon- boekje moet worden medegebracht, om het brandstolïenbonnetje (week 2531 Maart No. 9 bak en braadvet) hieruit te verwijderen. Naar wij vernemen, zal de heer A. J. Looxooa van Weideren baron Rengers zicb dezen zomer bij de perio dieke aftreding niet meer herkiesbaar stellen voor deD gemeenteraad. Kapitein J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang overgeplaatst bij den Generalen Staf. Benoemd tot notaris te Utrecht de heer I. H. v. d. Roemer, cand.- notaris aldaar. Den len April a.s. hoopt de Eerw. heer M. Zadoks, voorzanger der Ned. Isr. Hoofdsynagoge alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te berdenken. De landbouwer uit Nijkerk, die verleden week terecht stond wegens diefstal van denneboomen, ten nadeele van de gemeente Amersfoort, is ver oordeeld tot f25 boete, suba. 25 dagen hechtenis. In bet afgeloopen jaar werden aan de Centrale V. P. N.-veiling in bet geheel verkocht 3.120 744 kip eieren, tegen 2.358.132 in 1915. De opbrengst was f 251 569.19, tegen f 148.240.21. De middelprijs was f 8.09, tegen f 6.28 per honderd stuks. Handelsschool. Onder voorzitting van den heer C. M. Cremer hield deze vereeniging Maandagavond een algeraeene leden vergadering in »Amicitia". Aan de orde het Jaarverslag. Hieraan onlleenen we, dat zoowel de Gemeente Amersfoort als de Prov. Staten bereid waren de oprichting van een avondcursus met 1 Jan. '17 te bevorderen, door het verleanen van het aangevraagd subsidie. Het Rijk geeft geen subsidie door de bij zondere tydsomstanrtigbeden. De toe loop van leerlingen was zoo groot, dat de vierde klas moest gesplitst worden. Door groote zuinigheid bleef het nadeelig saldo tot f548,06,'i beperkt. De begrooting voor 1917 bedraagt f25075 Subsidie van bet Rijk f 10.000, van de Prov. f2500 en van de Gem. f 7500.De Gemeente Hilversum geeft een subsidie van f25 voor eiken leer ling, evenzoo Bussum. De dubieuse vordering op de firma Laroaison Bouwer Co., kan op f203,29 worden getaxeerd. Het aaDtal leden bedroeg op 31 December 1916 102. Een gevoelig verlies leed de vereeniging door het overlijden van den heer S. J. van Duinen. Voor den nieuwen cursus hebben zich 69 candidaten aangemeld, waar van 22 werden afgewezen. 18 leer lingen namen aan bet eindexamen deel, waarvan 1 werd afgewezen. Rekening en verantwoording. Inkomsten ff208.38.97; uitgaven f21.387.03Vi nadeelig saldo f 548.06'/». BestuursverkiezingGekozen de heeren Joh. H. v. d. Meiden, Th. H. J. Nieuwendijk en mr. L Stadig. De voorzitter deelt mede, dat de plannen voor de bandelscutsus nog niet veel verder zijn gekomen. Het bestuur beeft zicb tot den Minister gewend om de gelden aan te vragen bij de suppletoirs begrooting, doch tot nog toe geen antwoord ontvangen. Openbare leeeiaal en bibliotheek. Onder voorzitting van den heer Gordeau werd Maandagavond een open bare vergadering in de Keizerskroon gehouden. De notulen van 13 Februari 1916 werden goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de toestaDd der vereeniging goed is, bet bezoek wordt steeds drukker en bet personeel vervult met ijver en toe wijding zijn taak. Jaarverslag. Het ledental groeide van 1475 tot 1578. Het aantal banden nam toe van 3612 tot 9370; het be zoek in de couranten- en tijdschriften- zaal daalde van 31708 tot 30031. Het aantal uitgeleende boeken steeg vaD 44739 tot 57783. Verslag penningmeester. Bij een ontvangst van f 4941,28 is een nadeelig saldo van f295,31. De contributie bedraagt f 1734,10, veel te weinig. Rekening en verantwoording zijo door de finantieele commissie in volkomen orde bevonden. Bestuursverkiezing. Herkozen me vrouw F. van VollenhovenNort en de heeren Jac. Hovens Greve, Mebtus en Hofland en Stienstra. Nadat nog eenige vragen beantwoord werden sloot de voorzitter de vergadering. Jaarvergadering der vereeniging tot bestrijding der T.B.C. In deze vergadering herdacht de presidente mevr. Gravin Van Rand- wijck het werk van mevr. Van Olden- neel voor deze vereeniging, waarvoor zij steeds zeer geijverd heeft. De notulen werden vervolgens ge lezen en goedgekeurd, dat de veree niging haar weikzaamheden begin Mei in het nieuwe gebouw aan den Utrecht- schenweg zal aanvangen. De vereeni ging komt nog een paar duizend te kort. Aan het verslag" van de penning meesteres ontleenen we, dat de in komsten waren f 1917,53 j de uitgaven f 1864,23. Alzoo een batig saldo van f53,30. De rskening is nagezien en in de beste orde bevonden. Het aftredende bestuur werd her kozen. Werkliedenvereeniging Onderlinge Hulp. Onder voorzitting van den heer J. van Wessum hield »Onderlinge Hulp« gisterenavond haar gewone jaarvergadering in »De Kroon». Bij de opening wierp de voorzitter een terugblik op het werk der vereeniging. In het pas afgeloopen jaar hebben «rooto veranderingen plaats gehad. We verloren een der trouwste mede werkers, de heer Van Duinen, het dokter-bestuurslid Van Driel en het werkmanslid Verhey. In dubbele mate werd de vereeniging getroffen door het sterven van den onvergeteljjken voorzitter, den heer D. Gerritsen. Hij was de man, die kracht en leiding gaf. Hij beschikte over de Doodige financieele hulpmiddelen en heeft het nooit aan steun laten ontbreken. Hij huldigde den regel als er goed moest worden gedaan: Zeg nooit van wien bet komt. Hij deelde de vreugde met u en zocht de ellende te verzachten. Verslag penningmeester: Batig saldo f 1012.86 Contributie -1350.29 Begunstigers - 48.— Rente - 123.44 Totaal f 2534 59 Uitgaven Uilkeeringen f 1690.84 Bode en administr. - 159.81 Totaal f 1850.65 Saldo f 683.94 Het reservekapitaal bedraagt thans f 3333.94. Onder dankzegging werd de pen ningmeester gedechargeerd. BestuursverkiezingHerkozen de heerenJ. v. Wessum, Dr. H. W. Schreuder, J. Nefkens en C. W. Hol. In de vacature Dr. v. Driel, ge kozen dr. v. Enst. In de vacature D. Gerritsen gekozen de heer A. M. Tromp van Holst. In de vacature

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1