NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad TÊf toer de Provincie Utrecht. No. 26. Zaterdag 31 Maart 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. Gemeenteraad. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmeri 5 Cent. Id gezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatraat 77. Telephoonn. #0. ADVERT ENTlEN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groofce letters en vignetten naar plaatsruimte. V redesgeruahten. De Daily Telegraph" meldt uit Milaan, dal bet plotselinge bezoek van deri keizer van Oosteni ijk en den munster-president Czernin aan Bei lijn beslist onverwacht was eu volgens berichten uit Zwitserland samenhangt met nieuwe vredesvoorstellen aan de geallieerden, waarvoor de Russische revolutie bel voorwendsel zou zijn. Iemand, die over oflicieuse gegevens beschikt, deelde ons mede, dat de Duitsche vredeseiscbea thans om vatten: 150 milliard schade ver goeding en blijvende bezetting van Duinkerken of Calais en twee gioote Belgische steden. Volgens de aRoeskoje Slowo" is het voorgoed uit met de monarchie in Rusland. Men verwacht spoedig de uitroeping van de republiek. aDe Frankt. Ztg." beweert, dat bij de be grafenis der slachi offers van de straat- onlusten, die dezer dagen (wel wat laat I) zou plaats bebben, groote be- toogiugen voor de republiek ie wachten zouden zijo. Omtrent het lot van de tsaren familie vernemen we via Kopenhagen, dat Karenski bezig is met de op stelling van een aanklacht tegen den tsaar en de tsaritsa wegens spion- nage. De tsaritsa zou te Tsarskoje Selo een station voor draadlooze tele grafie hebben gebad en belangrijke politieke en militaire geheimen naar Bellijn hebben geseind. Een aantal grootvorsien beeft aan de nieuwe legeering de blofte van trouw doen toekomen, vergezeld van de verklaringen, dat bet ook bun voorkomt, dat de domeingoederen, waaruit zij tot nog toe bun inkomsten trokken, voortaan staatseigendom zullen zijn. Generaal Evert beeft zijn ontslag als legeraanvoerder ingediend. Lets- jinsky volgt hem op. In de Heilige Synode beeft de regeering eenige veranderingen ge bracht. Tot opperprocureur benoemde ze prins Lwof (niet te verwisselen met den eersten minister), in de plaats van den metropoliet voor Petersburg Pitirim kwam vorst Oecbtomski, een der liberaalste Russische geestelijken. Verminderd broodrantsoen. De Minister van Landbouw heeft zich genoodzaakt gezien, met ingang van 2 April het tot nu toe gegeven broodrantsoen te verminderen. De oorzaak. Sinds 18 Februari wordt te Halifax vastgehouden de aOosterdijk", van de Holland Amerika-lijn, met 8000 ton tarwe en 700 ton Amerikaansche bloem. Dit is ook het geval, van af denzelfden datum, met de ïSoestdijk" inhoudende 7100 ton tarwe. Van 19 Febiuari af ligt op dezelfde plaats de «Noordam", met 800 ton tarwe en 600 tob bloem, sinds 24 Febiuari de «Beukelsdyk", met 9000 ton tarwe en 275 ton bloemsinds 10 Maart de aSloterdijk", met 1080 toD tarwe en 3250 ton bloem en sinds een on bekenden datum de sMegrez", met 3850 ton tarwe Hel kan ook zijn, dat de laatste boot nog in Amerika is. Afgeladen om te vertrekken liggen iu Amerika de «Rijndam", met 7900 ton tarwe en 1600 ton meel, de «Waaldijk", met 4350 ton tarwe en 2050 ton meel en de «Algenik" met 5400 ton tarwe. Deze scbepen kunnen met uit Amerika vertrekken omdat er geen zekerheid bestaat, dat zij te Halifax aankomende, niet even eens zullen worden vastgehouden. Verder liggen in Engelscbe bavens de aSommelsdijk" met 7700 ton tarwe en de «Gorredijk", met 2700 ton tarwe en 4000 ton rogge. Er bestaat tot heden niet de minste zekerheid omtrent het tijdstip, waarop genoemde schepen uit do havens waar zij worden vastgehouden zullen kunnen vertrek ken of omtrent het tijdstip, waarop de scheepvaart van Noord-Amerika naar Nederland geacht kan worden, weder eeuigszins normaal te ver- loopen. Het verminderde rantsoen. Het rantsoen zal op deze wijze verminderd worden dat een brood kaart, die oorspronkelijk voor een week geldig is verklaard, vanaf 2 April, dus vanaf a.s. Maandag, niet in een week, maar in negen dagen kan worden opgebruikt. Ieder houder vao een broodkaart moet dus vanaf a.s. Maandag erop rekenen, dat hij niet tot en met den daarop volgenden Zondag moet toe komen, doch dat hij daarmede twee dagen langer moet doen, m.a.w. tot en met den Dinsdag na Paschen. De huismoeders zullen dus be halve de vele andere zorgen, die zij reeds hebben te doorworstelen, ook in dezen nog moeten toonen, zooveel mogelijk te kunDen overleggen en zij zullen van deze zorg weder worden ontslagen, zoodra de scheepvaart weder normaal verloopt. Aanvullings-broodkaarteo. Evenals tot nu toe zullen de Ge meente besturen bepalen, wie voor een aanvullingsbroodkaart in aan merking komt, terwijl door ben bij den Minister van Landbouw zal worden aangevraagd een tweede aaovullings- broodkaart voor die groepen van per sonen of bijzondere gevallen, voor welke dat naar hun meening noodig is. De Minister heeft intusschen be paald, dat de mijuwerkers drie en het locomotiefpersoneel twee aan vullingsbroodkaarten zullen kunnen verkrijgen. Ook de aanvullingsbrood kaarten zijn geldig voor negen dagen. Algemeene zuinigheid. Wil men nog zoolang mogelijk brood eten, dan zal ieder bewoner van Nederland, onverschillig in welk be roep of bedrijf hij werkzaam is eD onverschillig welke positie in de maatschappij bij inneemt, bij het brood verbruik de uiterste zuinigheid moeten betrachten en alle brood, ook dat vao den «origen .dag, moeten worden ge bruikt, opdat Diets verloren ga. Om te ontboudeD. Met ingang van 2 April a.s. zal iedere broodkaart strekken tot bet verkrijgen van brood gedurende 9 dagen in stede van 7 dagen niettegen staande op de kaart vermeld staat, dat zij slechts geldig is voor een be paalde week mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten waarvan de uit reiking thans aanstaande is, bepaald als volgt: die, waarop vermeldvoor de 9de week, van 2 tot en met 10 April; die, waarop vermeld voor de 10de week, van 11 tot en met 19 April; die waarop vermeld; voor de 11de week, van 20 tot en met 28 April; die, waarop vermeld: voor de 12de week, van 29 April tot en met 7 Mei enz. De onder praesidium van den bur gemeester jl. Dinsdag gehouden raads zitting begon met een geheime ver gadering, gedurende welke publiek en verslaggevers zich in de koude gangen mogen vermaken. Wanneer zal ook bier eens verbetering in komen Na heropening der openbare verga dering werd bij monde van den secretaris medegedeeld dat de na volgende stukken waren ingekomen: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 19 Februari 1917, waarbij wordt goedgekeurd bet Raads besluit van 9 Februari 1917 om in hooger beroep te gaan van het vonnis, door de Arrondissementsrechtbank te Utrecht op 6 December 1916 gewezen tusscben de N. V. de Utrecbtsche Waterleiding-Maatschappij en de ge meente Amersfoort. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van dezelfden, dd. 5 Maart 1917, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 Januari 1917 tot kostelooze overneming van verschil lende strooken grond, ter verbreeding van het Smallepad. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoreo.dd. 19 Mairt 1917, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 20 December 1916 No. 655, tot aankoop van de perceelen Laugestraat Nos. 116 en 113 van J. Mink Schol. (Voor kennisgeving aangenomen.) Alsvoren, dd. 19 Maart 1917, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbeslui ten van 27 Februari 1917, tot aan koop van perceelen aaD den West- singel en de Hellestraat, van H. Noor man c.s., aan de Breestraat van S. Volp, aan de Molenstraat van wed. J. Waanders, en aan het Schelvisch- steegje en de Rozemarijnsteeg van N. Heilygers. (Voor kennisgeving aan genomen.) Alsvoren, dd. 19 Maart 1917, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raadsbesluit van 27 Februari 1917, No. 133, tot het aanvragen van een suppletoir voorschot van f 50000. tot bestrijding der uitgaven ingevolge artikel 32e der Woningwet. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van de Amersfoortscbe Naam- looze Vennootschap Tramweg-Maat schappij in liquidatie, dd. 3 Maart 1917, waarbij wordt verzocht om teruggave van bet waarborgfonds en uitbetaling van bet 2e gedeelte van de subsidie over 1915. De Voorzitter deelt mee dat het le deel reeds is uitbetaald en stelt voor bet verzoek, betreffende bet 2e deel, aan B. en W. om advies te zenden. Adres van de afdeeling Amersfoort van den Algemeenen Nederlandschen Ambtenaarsbond, dd. 7 Maart 1917, waarbij wordt verzocht aan de weduwe van den ambtenaar R. Waardenburg drie maanden salaris te doen uitbetalen, (üm advies naar B. en W.) Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politie beambten in Nederland, dd. 14 Maart 1917, waarbij wordt verzocht de toe lage voor kleeding en schoeisel te verhoogen tot f 100.—. (Om advies naar B. en W.) Adres van dezelfde, dd. 14 Maart 1917, waarbij wordt verzocht om ver deeling van vacaturegelden onder bet politiepersoneel. (Den Burgemeester machtigen de vrijgekomen gelden te verdeelen.) Adres van de plaatselijke commis sie uit de arbeidersbeweging voor de levensmiddelenvoorziening, dd. 26 Maart 1917, waarbij wordt kennis gegeven van een motie in zake de distributie, aangenomen op de ver gadering, gehouden op 19 Maart jl. (In handen van B. en W. ter kennis neming.) Alsvoren, dd. 19 Maart 1917, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 10 October 1916, tot vaststelling van een verordening op het financieel beheer van bot distributiebureau en tot het machtigen van Burgemeester en Wethouders om een crediet te openen bij de Middenstands-crediet- bank.(Voorkeonisgevingaangenomen.) De voorzitter deelt daarop mede dat van den beer Monyé bericht is in gekomen, dat bij zijne benoeming tot directeur van de gemeentereiniging niet aanneemt. Over bet voorstel van eet) nieuwe oproeping te doen op een salaris van f2800.werd lang en breed gediscussieerd, af en toe zelfs vrij heftig; ten slotte werd het evenwel toch met 13 tegen 4 stemmen aan genomen. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school H werd benoemd mejuffrouw A. W. Stienstra, terwijl aan den onder wijzer R. Frantsen dierzelfde school, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend. Aangenomen werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders om het onderricht in bet koken bij het Her- halingsonderwijs reeds in de tweede klasse te doen aanvangen. De door Burgemeester en Wethou ders crhtworpeu regeling van den duurtebijslag aan onderwijzers werd zonder discussie of hoofdelijke stem ming goedgekeurd, evenals de door het Dagelijksch Bestuur ingediendo voor stellen tot aanvullingder verordeningen op de heffing en invordering van school geld voor bet openbaar lager onderwjjs in verband met de overname van de school aan den Leusderweg. Aan den beer N. Heijlijgers werd een perceel grond verkocht aan de Pieter Botblaan tegen f2per M* onder de voor die bouwterreinen vast gestelde voorwaarden. De tuin met koepel aan de Bloemen- dalscbepoort werd andermaal verhuurd aan den beer J. G. Haas. Het huis en erf genaamd «Berg en Dal» werd voor f700.verhuurd aan bet Rijk ten dienste der militaire over heid; de buur met de maand opzegbaar. Burgemeester en Wethouders wer den gemachtigd om in zake bet ver bouwen van voedingsmiddelen op gemeentegronden, te handelen als ben bet meest geraden voorkomt en in verband daarmede werd ben een blancocrediet verleend. Besloten werd tot bet doen opbreken der tramrails en deze bij de thans geldende booge prijs voor oud ijzer te verkoopen. Een door Burgemeester en Wet houders overgelegd plan der profieleo van den te verharden ouden Utrecht- scbenweg, thans door hen Artillerie- weg genoemd, werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Besloten werd met den heer Job. van Dijk een regeling aan te gaan van het door hem bewoonde perceel aan de Kamperbinnenpoort tegen het door de gemeente aangekochte perceel aan de Langestraat, eertijds bewoond door den beer Mink Scbol. De heer Van Dijk zal niet alleen de kosten van overdracht, maar boven dien nog f500.toe betalen. Na langdurige discussie werd be sloten het park coniferen op den Stationsweg te verwijderen, van dezen weg een breeden toegangsweg te maken met aan de Noordzijde een breed trottoir en plantsoenen langs de balustraden. Tevens zal daar eene kiosk worden geplaatst ten dienste van bet vreemdelingenverkeer, waarin pu blieke spreekcel voor de telefoon en toiletkamers en deze kiosk te ver pachten. De kosten van aanleg van den weg en bouwen der kiosk worden op f5800.geraamd. Aan den beer J. vandeLijke werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als havenmeester. Besloten werd het perceel Kleine Koppel 2 te bestemmen tot woning van den havenmeester en tot verhuring van het kantoortje in de Koppelpoort aan bet Rijk ten dienste der belastingambtenaren. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, om overeenkomstig het ver zoek van B. B. van Iperen aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, Burgemeester en Wethouders te machtigen om voor een lokaliteit van bet perceel Stationsplein 6 als buiteu- gewone inrichting voor maatschappe lijk verkeer eene vergunning tot ver koop van slerkendrank boven het vastgestelde maximum te verleenen, werd aangehouden. Op bet adres van de Amersfoort- sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose om een subsidie van f 1200.werd afwijzend beschikt. Besloten werd in verband met bet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1