Plaatselijk Nieuws. inwerking treden der distributiewet 1916, tot bet intrekken van enkele verordeningen en B. en W. gemach tigd om af te wijken van het in artikel 6 sub a van het werklieden- reglement bepaalde, ten einde de losse werkman G. van da Reek aan de gemeente-gasfabriek te kunnen aan stellen voor vast. De pensioensgrondslagen van den beer W, Fröger, administrateur der gemeente-gasfabriek en -waterleiding en van den beer L. A. baron van Ittersum, controleur der gemeente belastingen, werden vastgesteld zoo- als deze door B. en W. voorgesteld Een verordening op de heffing eener rioolbelasting werd vastgesteld even als bet 7e gedeelte van het kobier der Hondenbelasting over 1916 en bet primitief kobier dierzelfde belas ting over 1917. Een door B. en W. overgelegde staat van afschrijving van inkomsten belasting wegens vertrek en overlijden werd goedgekeurd. Op reclames over de inkomstenbelasting werd overeen komstig bet advies der raadscommis sie beschikt. Vastgesteld werden de suppletoire kohieren der schoolgelden over bet schooljaar 1916'17 voor de inrichtingen van Hooger-, Middel baar- en Lager Ondarwijs. Op reclames over schoolgelden over 1916'17 werd overeenkomstig bet advies van Burgemeester en Wethou ders beschikt. Bij de algemeene rondvraag wijst de heer Hofland op de slechte kwa liteit der door de regeering gedistri bueerde voedingsartikelen en sprak den wensch uit dat daartegen door den burgemeester zou worden ge protesteerd. Ook de heeren Houbaer en Ooster veen voerden het woord over ditzelfde onderwerp. De heer Van Nijnatten wenscbte te weten waarom nog niet is voorzien in de door het vertrek van mejuffrouw Van Achterberg aan de school in de Punteoburgerlaan bestaande vacatures. De heer Kroes lokte van wethouder Veis Heyn de verklaring uit, dat in tegenstelling met het daarover ge schrevene, de Gemeentewaterleiding in uitnemende conditie verkeert. Op zijn verzoek om de winkeliers te vergunnen tot 26 Mei des Zaterdagsavonds in de winkelétalages gas of electrisch licht te mogen doen branden, moest wet houder Veis Heyn een afwijzend ant woord geven daar de thans bereikte gasbezuiniging 30.1 niet vol doende moet worden geacht. De heer Van Kalken wees er op dat door bemiddeling der Arbeidsbeurs vele werkeloozen thans aan de beton- fabriek nuttig werkzaam zijn. Daarop werd de vergadering gesloten. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat in de week van 1 tot 7.April 1917 verkrijgbaar zal worden gesteld op bons'No. 10 van bet bonboekje: rijst (ook verkrijgbaar op bon No. 10 voor groene erwten) gort bavermout bak- en braadvet (voor zoover voor radig) zeep aardappelen gezouten varkensvleesch op bon No. 10 van gezouten spek en wel 1 gestreept bonboekje 400 gram. 2 800 3 1200 4 1600 op bon No. 10. voor bruine boonen wordt verstrekt brandstof: n.l. V, H.L. antbraciet of 75 turven of 60 bri ketten. Amersfoort 30 Maart 1917. B. en W. voornoemd: De Voorzitter, VAN RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 20 Maart 1917, No. 3385/6, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel: Heeft goedgevonden: onder intrekking van hetgeen in de voormelde beschikking onder A, sub 3, wordt voorgeschreven, te bepalen, dat die verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons, afkomstig van broodkaarten van de 7e en 8e week vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aan leiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als volgt: voor 100 K.G. R.bons 58 K.G. rogge. Amersfoort 30 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd: VAN RANDWIJCK. Hoewel reeds het aantal ten toonstellingen van Ambachtsscholen in ons land verminderen, een gevolg van het reeds voldoende bekend zijn van bet vakonderwijs, is een eerste tentoonstelling in bet nieuwe gebouw aan den Leusderweg zeker niet mis plaatst. Aan velen wordt thans dan ook de gelegenheid geboden het ge bouw in zijn vollen omvang waar te nemen, terwijl krachtig naar voren komt tot welk een bloei een onder wijsinrichting in een 10-tal jaren kan komen. De tentoonstelling zal echter velen niet bevredigenvoorheen werd dik wijls veel werk gemaakt van bet aan- kleeden der zalen door de wanden te behangen met teekeningen, enz. Dit is thans niet het geval; 't geheel draagt een eenvoudig karakter, bier door is bereikt dat in 1 of 2 dagen, dus bijna zonder stoornis in het onder wijs, de opstelling van werkstukken en teekeningen, is verkregen, terwijl onnoodige beschadigingen van het gebouw is voorkomen. Vooral voor vakkundigen doet dit geen afbreuk aan de beoordeeling. Reeds bij het binnenkomen van bet gebouw trekt bet schakelbord onze aandacht; geheel door de leerlingen die het electrotecbnisch vak beoefenen, onder leiding gemonteerd. Degebeele licbtleiding, loopende door bet hoofd gebouw en de smederijgebouwen, voorzien van groote en kleine scha kelborden, geven aan dat de electri cians zich flink practisch hebben kun nen oefenen. Rechts afgaande komen we in da schilderafdeeling, waar vele groote en kleine voorwerpen, bestemd voor de verloting zijn opgesteld. Tuinbanken, tafels, trapjes, enz. geven een duidelijk beeld van de practische uitoefening van het schildersvak, terwijl vele voorwerpen als bloemtafelijes, kap stokken, enz. volop de gelegenheid geven de versieringskunst toe te passen. Reclame en letteroefeningen, hout en marmerstalen voltooien deze afdeeling. Vandaar komen we in de timmer werkplaats, terwijl we vooraf in de gaogen verschillende groote teeken- oefeningen van 'schilders opmerkten, die duidelijk aautoooen, welk groot arbeidsveld de hallen en gangen bieden om de versieringskunst practisch toe te passen. In de timmerwerkplaats is van de drie timmerklasseo een gedeelte van het werk samen gebracht, terwijl bijna alle voorwerpenn in de scbilderszaal waargenomen, door de timmerlieden zijn vervaardigd. Een bijna volledig leerplan, vanaf de eenvoudigste stukoefening tot de meer samengestelde timmeroefeningen en zelf vervaardigde gereedschappen zijn hier waar te nemen. Veel meer werk zou aanwezig kunnen zijn, indien alle groote werkstukken, verspreid door het gebouw in deze zaal ondergebracht waren. Bij het betrekken van het nieuwe gebouw ontbrak veel. De tim merlieden moesten zorgen dat bet in gebruik genomen kon worden. Zelfs tijdens den bouw werd al in de oude school hard gewerkt aan kozijnen en deuren, die thans toegaDg geven tot de vele vertrekken. Werkbanken, teekentafels, model- en gereedschap- kasten, schoolborden, enz., voorko mende in de verschillende zalen, zijn bet werk van de leerlingen. In den anderen vleugel van het gebouw bevindt zich de meubelwerk plaats. De eenvoudigste oefeningen en onderdeelen tot grootere meubels toe kunnen we bier, aangevuld met vak- teekeningen, waarnemen. De nieuwe richting, n.l. de eenvoudige ware vorm met bier en daar een versieringsmotief aangebracht, vinden we in de werk stukken toegepast. Bijoa alle voor werpen zijn prgzen voor de verloting. Wanneer we van hier naar de trap- hal terugkeeren en een bezoek brengen op de verdieping, komen we in de Bestuurskamer. Ook hier is werk van de leerlingen waar te nemen. De tijdelijke afwerking van de kamer, als bet verveD en behangen, is het werk van de schilders, terwijl de nog niet volledige meubileering van de meubel makers is. Rechts van de Bestuurs kamer komen we in een teekenzaal, waar vormteekeningen van smeden en timmerlieden op tafels zijn uitgelegd. Daar tegenover is een theorie-lokaal geheel geïnstalleerd door leerlingen. Schoolbanken door smeden en timmer lieden, eveneens de kasten; terwijl de schilders voor afwerking en ver siering zorgden. In dit lokaal krijgen we uit de cahiers een overzicht van het voortgezet onderwijs Nederl. taal, Wis- en Natuurkunde, enz. Vervolgens bereiken we een timmer werkplaats waar alle vak teekeningen, schetsboeken en materiaalscbriften van de le, 2e en 3e klasse timmer lieden zijn ondergebracht, Een vol ledige leergang is waar te nemen. In den anderen vleugel op de le verdieping krijgen we een overzicht van het vak- en natuurteekenen der schilders. Prettige kleuren en vormen, schetsjes en stillevens geven deze af deeling een aangenaam karakter. Ook de eenvoudige waodbeschildering, werk van de schilders, geeft aan de teekenzaal een vriendelijk voorkomen Op de 2e verdieping zijn niet alle teekenzalen voor de tentoonstelling in gebruik. Rechts voor de trap ter linker- en rechterzijde 2 lokalen waarin vakteekeningen van Je, 2e en 3e klasse smeden. Eveneens projectie- teekeningen, schets- en materiaal- cahiers. De modellen, welke door de leerlingen worden opgemeten en in teekening gebracht, kunnen we bier en daar op teekeningen terugvinden Met den indruk van deze technische teekeningen begeven we ons naar de smederijgebouwen, waar we vele oefe ningen practisch uitgevoerd kunnen waarnemen. Ook de smeden hebben vael werk, als ankers, bouten enz. vervaardigd, welke bij den bouw van de nieuwe school zijn gebruikt. Boven dien moest elke leeraar met de leer lingen zjjn werkplaats installeeren, gereedschappen aanvullen, enz. Vooral in de bankwerkerij heeft het stellen van draaibanken, boor- en slijp machines en bet volledig bovengrond- scbe drijfwerk met riemoverbrengers veel practische arbeid gevraagd. Schoorsteenkappen, ijzer- en gereed scbaprekken zijn weikzaambeden van de 2e en 3e klassesmeden. Oefeningen in bet machinebankwerk en eenige werktuigkundige teekeningen geven een overzicht van deze afdeeling. Van daar komen we in de macbinekamsr, waar beel wat arbeid van electriciens is waar te nemen Van hier uit be> reiken we de werkplaats van de elec triciens. Ook hier is het stellen van draaibanken en boormachines met motoren en drijfwerken werk der leerlingen. Eveneens de volledige in stallatie van eene vernikkelinricbting Teekeningen en practische oefeningen, ook op het gebied van instrument maken en houtbewerking der electri ciens geven een beeld van deze jonge afdeeling. Thans komen we in een smederij, waar de eerste proeven in metaalbewerking van le klassen sme den zijn tentoongesteld. Vuurwerk, bankwerk en plaatwerk wisselen elkaar af. Voorwerpen voor de verloting bestemd treffen we bijna in elke afdeeling aan. De rondgang is gemaakt en we kunnen met den indruk heengaan dat de leeraren en leerlingen krachtig hebben saamgewerkt om eene zoo groote inrichting in den kortst moge lijken tijd bijna geheel te installeeren terwijl door alles been de leerstof volgens het plan door de leerlingen zoowel practisch als theoretisch moest worden verwerkt. Vrijdagmiddag had in h#t ge bouw der Ambachtsschool, in tegen woordigheid van Bestuursleden en bet onderwijzend personeel, de uitreiking plaats der diploma's. Met een toepasselijk woord en eenige wenken voor de toekomst stelde de Secretaris, de heer J. van der Hoist, de diploma's ter band aan de vol gende leerlingen: voor het timmeren: J. C. Voortman, J. van Diemen, J. Draaijer, D. Meester. H. Boersma, J. A. Jansen, W. Beijer, A. van de Velde, K. Dekker, G. C. de Leeuw, P. van der Wart. J. C. Pijpers en A. J. Kreupeling, allen te Amersfoort; D. Wijnveen te Voort huizen M. van Daatselaar te Wou denberg; en A. Brouwer te Soest; voor bet smeden-bankwerkenP. de Man, G. J Leeuwenkamp, M. Rein ders, J. M. Hoefman, H. Hekkelman, H. van der Hoef, B. van den Brink, G. Schepers, J. van Keuleo. J. Krouwel, W. C. Pijpers, E. A. Brunings en H. J. Everaars, allen te Amersfoort; M. W. Elings, R. E. van Houdt en C. Koelman te LeusdenA. W. Henk, W. Schippers en Ch. Visser te Baarn en B. Bombofl te Doornspijk voor het electrotechniscb bankwer- ken: J. C. Recker, A. Anema, D de Bruin, C. Berg, J. de Vos, N. Koster, C. J. Bottemanne en C. Middelman, allen te Amersfoort; voor het meubelmakenH. van den Berg, S. van Huijzen en J. A. Scbreu- der te Amersfoort; N. van den Berg te Hoogland. voor hot schilderen J. Stuivenberg en P. Heeremans, beiden te Amers foort. Aan 2 leerlingen kon geen diploma worden verstrekt. Bevordering. Timmeren: van de le naar de 2e kl. 15 leerlingen, 2 leerlingen voorw en 3 leerlingen niet. Van de 2e naar de 3e klasse, 14 leerlingen, 1 voorw. Smeden bank werken: van de le naar de 2e kl. 24 leerlingen, 2 voorw en 2 niet. Van de 2e Daar de 3e kl. 23 leer lingen, 2 voorw. en 1 Diet. Electr. bankwerken: van de lenaar de 2e kl. 12 leerlingen, 2 niet. Van de 2e naar de 3e kl. 10 leer lingen, 2 voorw. Meubelmaken: van de le naar de 2e kl. 5 leerlingen, 1 voorw. Van de 2e Daar de 3e kl. 4 leer lingen. Schilderen van de le naar de 2e kl. 3 leerlingen. Van do 2e naar de 3e kl. 4 leer lingen. V. P. N. Woensdagavond werd de voorjaars vergadering gehouden m Het Boompje. Aanwezig 66 leden. Na opening werd bet jaarverslag uitgebracht, waaraan we ontleenenDe voedervnrkoop beliep f200.000 tegen f90 000 in 1915 2'/j'/i werd uitgekeerd. Op de eier- veilingen werden verhandeld 3.120.774 exporteieren en 12 miljoen regeeringS' eieren. De veiiingskosten bedroegen l*/e. Slacbtgevogelte 24.000 stuks. Een accountantsbureau heeft alles gecou troleerd en in volkomen orde bevonden. Het ledental bedraagt ruim 800. De heer Van Schaik bracht verslag uit namens de commissie tot nazien der rekeningen. Het winstcijfer van f23.000 op voederverkóop en f14.300 op eierveiling is te boog gesteld. Het is dringend noodzakelijk, dat de bedrijfszaken gereorganiseerd wor den, dit is door een commissie onder zocht, n.l. de heeren Beaufort, Van Schaik, Nielander, Vao der Knoop en Mulder. Nader advies is nog rage- wonnen bij Prof. Scholten te Amster dam, wiens advies een ïsiichtiugc te vormen, gunstig luidde. De beer Van der Knoop las de concept-acte voor. De gelden en eigen' dommen gaan over aan de stichting behalve f5000, die aan de plaatselijke afdeeling der V. P. N. blijven. De stichtingzal heeten: Bedrijfsinstellingen der V. P. N. te Amersfoort. Het be stuur zal uit 5 leden bestaan. Na eenig debat keurt de vergadering deze reorganisatie goed. Het ontslag door den directeur aan Van Koelen gegeven werd bij de rond vraag ter sprake gebracht. De directeur werd in het gelijk gesteld. Dan werd nogopgemerkt.dat Belgen woiden voorgetrokken. Er zijn echter maar 4 Belgen op een personeel van 22, zoodat van voortrekken geen sprake kan zijn. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Handel en Nijverheid. Onder voorzitterschap van den beer L. J. Krook vergaderde de vereeni- ging H. en N. gisteravond in »De Zwaan''. Na opening werdeD de notulen van 13 Februari 1917 gelezen en goed gekeurd, behoudens een enkele op merking. Aan de orde ballotage 8 nieuwe leden. Allen werden met algemeene steramen aangenomen. De voorzitter hoopt, dat ze trouwe leden zoudeo worden. Punt 3. Bespreking winkelsluiting in verband met den nieuwen zomertijd 16 Apr tl a.s. Na eenige discussie werd een voor stel van den beer Van Duin aange nomen, nl. om de leden met een lijst te bezoeken, waarop ze kunnen stem men vóór 8 of 9 uur sluiting ge durende den zomertijd. Punt 4. Mededeeling omtrent de distributie in Amersfoort. De beer Kiook leest voor een schrijven van den heer v. d. Kuile over het ontvaDgen van ingemaakte groenten, die totaal bedorven waren. Deze klacht zal door bet bestuur onderzocht worden. Meer klachten zijn er. De aardappelen zijn ooeetbaar en dr. de Boer zegtze zijn goed. Wie klachten beeft, zegt de voor zitter, kan ze aan het bestuur over brengen, dat ze dan zal onderzoeken De heeren Van Duin, Van Zalingen en Vink worden gekozen in de com missie tot nazien der rekening en verantwoording. Hierna werd de vergaderiug ge sloten. In eene vergadering van de kies- veieen. Amersfoort's Gemeentebelang, werd tot bestuurslid herkozen de heer G. Florijn, en gekozen de heeren mr. dr. H. T A. Verhoef, H. J. van der Knoop, Joh. v. d. Meiden en mr. D. J. van Schaardenburg. Donderdagavond werden aan de leerlingen der Burgeravondschool de bevorderingen meegedeeld en de diplo ma's uitgereikt. Bev. van le naar 2e kl. H. A. Har deman, J. Th. van Nee, P J. Maater, G. H. Bergman, L. v. d. Water, H. Rouwendal, J. v. d. Heuvel, C. van Willigenburg, J. Schreuder, A. Priem, O. T. de Wilde, F. Freede en J. Kraan. Niet bevord. 5 leerlingen. Voor een diploma kwamen in aan merking: J, C. France, J. van Win terswijk, G. van Winterswijk, R. van Willigenburg, B. Plant#, C. van Kal- veen en H. Jekel. Niet gediplom.: 1 leerling. Door den heer mr. A. van Traa, voorzitter v. d. Comm. van Toezicht M. O. werd in bijzijn van comm.- leden, directeur en leeraren met een toepasselijk woord de bevordering en diplomeeriug medegedeeld. Amersf. Dagbl. Door de politie alhier zijn ge arresteerd twee personen verdacht «an diefstal van looden pijpen en een van heling. Het ontvreemde lood is in beslag genomen. De verdachten zijn ter be schikking gesteld der justitie te Utrecht. Door de recherche werden aan gehouden twee mannen en een vrouw, die gesignaleerd in 't Algemeen Politie blad, eveneens naar Utrecht zijn over gebracht. Voorts is door de recherche in be slag genomen een rijwiel, hetwelk hier ter stede is ontvreemd. Gemeentelijke Arbeidabeur# tevens Districtabeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 9Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 81/,19'/, ea van 6—7'/, nor; Zaterdag! van 8'/,19'/,mar. Aanvragen van Werkgever! op 99 Maart, lo. Volwassenen. I schilder (rijtuig). 6 schoenmaker (maoh.) 1 kantoorbedienden (menu.) 1 kleermaker. 1 kuiper. 1 veldarbeidèr. 9 meubelmaker. Ie. Leerlingen en Jongeni. 1 schilder (huil). 1 timmerman. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 99 Maart, le. Volwassenen. 1 bankwerkers. 1 schilder (hnis). f breisters. 7 schoenmaker. 1 broodbakker. 6 sigarenmaker. 1 chauffeur. 3 sjouwer. 1 chocoladewerker. 4 smid. 1 fabrieksarbeiders 1 slager. 17 grondwerker. 1 stoker. 5 kantoorbedienden 2 stopsters. (manui 3 straatmaker. 1 id. (vrouw.) 1 stukadoor. 1 kelners 1 verstolnaaister. 1 lettersetter. 1 winkeljuffrouw. 1 loodgieter. 2 veldarbeider. 3 koffermaker. 2 voerlieden. 2 metselaar. 84 losse arbeiden 1 meubelmaker. 2e. Leerlingen en Jongeni. 9 grondarbeider. 1 winkeljuffrouw. 1 schoenmaker. 3 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege en de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alia aanvragen en aanbiedingen te richtan tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidsbof Na. 1. Tal. Int. 374. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Maart 1917. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0. appelen fO.OO a f00.— I'eren f a f Klei- Aardapp. f 0 00 a f 0.randaardapp. f 0.00 k f 0.00 Hoenderen-ren 18 50 19.U0 p. 100 it. Bruine eieren 900 a 19.20 per 100 st Boter 180 a I 2 25 per kilo. Eendeneieren f 00 00 k t 00.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo Kippen f 1.50 a f3 00 Kuikens f 1,50 a 12.50 Piep kuikens 11.00 a f2.25 GansenfO.a 10..Eenden t 0 00 h f 0.00 p. at Jonge fO.OO a fO.OO. Basen fO.OO a f 0.00 Wilde konijnen 0 80 a f 0.90 Tamme 11.50 a f3 00 Duiven f0.60a f0.80 paar Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 161000 stuks. Prijzen f8 50-f9.20. Eend-eieren f 9 80f 9.00. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0 90f 1.02 per K.G. Jonge Hanen f 0.68f 1.16 per K G. Oude Hanen f 0.00—I 0 00 per K.G. Konijnen f 0.00 per K G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 100000 stuks. Prijzen f6.90 f7.40 per 100. Vrijdag. Aangevoerd 110000 stuks. Prijzen f7.20—f7.40 per 100.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2