NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |jS No. 27. Woensdag 4 April 1917. 46e jaargang De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CllOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG IR ZATERDAG: DE OORLOG. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. KENNISGEVINGEN. Aangezien ona gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor-J komen. Men late zich onder welk voorwendsel' ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigate Agent W. KOMMER, Krommeatraat 24, Amersfoort. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per pont door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummer» 5 Cent. Ingezonden gtnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureaoLangestraat 17. Telepbooaa. 49. AD VERTENTIËN: Van 18 regel» f 0.90; iedere reg»l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. President Wilson vraagt het •ongres te verklaren, dat de oorlogstoestand bestaat. Het Amerikaansche congres is bijeen en Wilson heeft Maandagavond 8 uur zijn groote lang verbeide rede uitge sproken. De president heeft aan de gemeenschappelijke vergadering van Senaat en Huis van Afgevaardigden gevraagd te vei klaren, dat er ooi logs- toestand bestaat tusschen de Veree- mgde Staten en Duitschland. Naar Keutor mededeelt, stelde de president voor, daadwerkelijke samen werking met de mogendheden, die thans met Duitschland in oorlog zijn, het verstrekken van onbepeikte ere dieten aan die mogendheden, bet onder de wapenen roepen van 500.000 man. terwijl bij zeer duidelijk uitsprak, dat oorlog mot Duitschland niet in zicb sluit oorlog met Oostenrijk en de andere bondgenooten van bet Duitscbe rijk. Het woord is dus nu aan het con gres. Volgens de berichten, die Reuter en de Amerikaansche nieuwsbureau's overseinen is er geen twijfel aan, of dit zal bet met het boofd van den staal eens zijn. Weliswaar zullen de enkele sena toren, die in de laatste zitting van den Senaat het nemen van een besluit onmogelijk maakten, tot de tanden met argumenten gewapend en taaier nog van wil dan de vorige maal zicb in het strijdperk wagen, weliswaar zijn ook de vredesvoorstanders op de vlakte verschenen, docb deze tegenstand zal over den wil, om Duitschland te toonen, dat Amerika niet met zteb spotten laat. niet zegevieren. Er gaat een vloedgolf van natio nalisme van den Atlantiscben tot den Stillen Oceaan, die thans haar hoogte punt beeft bereikt. Zelden, zag men een zoo groote patriottische geestdrift: uit alle huizen w*ait de vlag der sterren en sliepen, mannen en vrou wen tooien zich met de nationale kleuren en kinderen trekken nopt vlag gen naar school. Duizenden "burgers zijn v in heinde en ver naar de stad van het kapitooi getrokken, waar bun vertegenwoordigers over Amerika's al dan niet meedoen aan den strijd zullen beslissen. De verkiezingen voor het bureau van bet Huis van Afgevaardigden wer den op aandrang van den president zooveel mogelijk bespoedigd. De demo craat Clark werd met 217 stemmen tegen 205 op den repubiikeinschen caodidaai Manu tot voorzitter gekozen. De zitting van het Huis werd met gebed geopend door een geestelijke, die zeide: »Oe diplomatie heeft ge faald. De stem van rede en recht is niet gehoord. Wij hebben een afschuw van den oorlog en hebben den vrede lief, maar indien de oorlog ons wordt opgedrongen, bidden wij, dat de harten van alle Amerikanen van vaderlands liefde mogen kioppen, dat bet gebeele volk zicb out deu president moge schare om hem te steunen bij alle maatregelen, die ooodig ziju om bet leven van Auierikaanscbe burgers te beschermen en ons eifdeel te beveili gen. Er deed zich een incident voor, waaruit blijkt, welke hartstochten de plannen van den president ontketend hebben. Een pacifist is zoover gegaan, dat bij handgemeen werd met een senator, die op zijn propaganda niet wilde ingaan. De pacifist kwam van een koude kermis thuis en liep van den pootigen 67-jarigeo senator (Lodge) een op- draater op, die bem op de steenen smeet. Gerard, de gewezen gezant te Ber lijn, beeft aan een feestmaal der lucht- vaartvereeniging een gesprek opge haald, dat hij in Berlijn met Von Jagow bad gehad. »Deuk er om", zeide Von Jagow, adat wjj een balf millioen reservisten in Amerika heb ben, die u in geval van oorlog veel last zouden kunnen berokkenen." Denk er omantwoordde Gerard, adat Amerika een balf millioen lantaarn palen beeft, waaraan men gemakkelijk uw reservisten, die ons hinderen, zal kunnen ophangen." Volgens Zwitsersche bladen beeft CaTranza reeds de mobiliseering der Mexicaarische militie bevolen. Z K. H. de Prins-der Nederlanden is voornemens zicb 22 dezer te begeven naar Gera (Duitschland) ter bijwoning van het huwelijk van zijn broeder prins Adolf vau Mecklenburg, dat daar 24 dezer zal voltrokken worden. Z. K. H., die vergezeld zal worden door zijn adjudant, den kapitein luite nant ter zee jbr. Von Müblen, wordt den 26sten d.a.v. in de Residentie terugverwacht. Als tweede deel van Stilgebauer's Inferno dat zoo zeer de aandacht vau het publiek trok zal in Mei a.s. bij deu uitgever L. J. Veen te Amster dam verschijnenHet schip des doods, roman uit den Zeeoorlog. In dezen spannenden tijd van den Duikbootoorlog zal de roman zeer de aandacht trekken. Voor 60 Bremer kinderen wordt in de provincie Groningen plaats ge zocht. Dit zijn kinderen, wier leven gevaar loopt, wanneer hun niet eenige weken melk en vethoudeod voedsel wordt verstrekt. Er zijn er bij, van wie de Bremer dokter verklaart: ze zijn verloren, wanneer ze niet eeDigen tijd naar Holland gaan. En onze graanschepen worden op gehouden of getorpedeerd Majoor-kwartiermeester N. Feis, van de VUIe infanterie-brigade, zal tegen 1 Mei a s. den dienst met pensioen verlaten. Bij het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in Maart ingebracht bij de Rijks-postspaarbank f 43 642.06 en daaruit teruggehaald f 49.152.79. Het laatste door het kantooi uit gegeven boekje draagt het nummer 21.031. De afschaffing van den nacht arbeid in de bakkerijen zal wellicht spoedig baar beslag krijgen. De bakkerspatroons-vereeniging be sprak verleden week dezen ingrijpen den maatregel en zeer vermoedelijk zullen nu weldra de bakkerijeu wor den gesloten van 's avonds 8 tot 's ochtends 5 uur, terwijl Vrijdagnacht en daags vóór algemeen erkende Christelijke feestdagen de arbeid zal mogen hervat te middernacht. De verkoop van verscb brood zal aanvangen des ochtends om 10 uur. Men boopt te komen tol een Ge meentelijke verordeniog. De tramrijtuigen deden Maandag bun op een na laatsten rit. Van de remise werden zij over de rails vervoerd naar de Langestraat en vandaar, met bebulp van een plotseling opgedoken beirleger van kinderen, naar bel pakhuis van de firma weduwe I. A. de Vries (Lieve Vrouwestraat) aan de Valkestraat, waar ze wachten op een ondernemer, die ze van de nieuwe eigenares koopt. «Amersf. Crl.t De eerste ledenvergadering van de hier onlangs opgerichte Reclas- seeringsvereeniging bield Maandag avond haar eerste ledenvergadering in den foyer van Amicitia onder voor zitterschap van den heer L. A. baron van Ittersum. Na opening deelde de voorzitter mede, dat het bestuur statuten en huishoudelijk reglement beeft ont worpen, welke nu behandeld worden en vasigesteld. Het huishoudelijk reglement lokte daarentegen eenige discussie uit. De heer Biancbi verklaarde zicb tegen de berkiesbaarheid der bestuursleden, ook de heer Veenstra. Deze merkte op, dat een rapport om de drie maanden niet gaat, ter wijl de officier van justitie bij de voor waardelijke invrijheidstelling den ter- miju bepaalt. Het artikel wordt nu aldus gewijzigd: Hij. die met een reclasseeringsgeval is belast, is ver plicht binnen 14 dagen na aanschrij ving een rapport in te dienen. Hierna werd het huishoudelijk reglement goedgekeurd. De Koninklijke goed keuring zal nu worden gevraagd. Meegedeeld werd, dat zich reeds een geval van reclasseering heeft voor gedaan, waarna de vergadering werd gesloten. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door bem bet volgend schrijven is ontvangen van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. In verband met de algemeene toe stand van de volksvoeding hier te lande en de noodzakelijkheid, die op bei oogenblik bestaat om zooveel mogelijk zuinigheid te betrachten en eenvoud iu de voeding in alle kringen der bevolking ingang te doen vinden, acht ik bet noodig maatregelen te nemen ten opzichte van de verstrekking der voedingsmiddelen in hotels, restanrants en koffiehuizen. Naar mijn meening is het wensche- lijk, dat bij die verstrekking overeen komstig de navolgende voorschriften wordt gehandeld. Voor een middagmaal, welke ver strekt kan worden tot des namiddags 3 uur, zal de bezoeker twee gangen kunnen verkrijgen eu wel, naar keuze, le. soep en een voorgerecht of een soep en een nagerecht, 2e. een visch- schotel, 3e. eeii vleeschschotel. Onder vleescb wordt ook verstaao wild en gevogelte. Fruit en kaas worden niet als gaDgen aangemerkt. Na 9 uur des avonds mogen io hotels, restaurants en koffiehuizen geen warme spijzen verstrekt worden. Het is mijn bedoeling, dat artikelen, met de distributie waarvan de Regee ring bemoeienis beeft, dus ook brood en steenkolen, niet zullen worden ver strekt aan hotels, restaurants en koffie huizen, die vanaf Maandag 2 April j 1. met mijne bovenvermelde wenscben geen rekening houden. Ik veroorloof mij Uwe medewerking in te roepen, opdat inrichtingen, als bovenbedoeld, die zich niet overeenkomstig mijne wenscben gedragen, van de distributie van bedoelde artikelen en wel levens middelen, waschmiddeien en brand stoffen, worden uitgesloten. Amersfoort, 2 April 1917. De Burgemeester voornoemd: VAN RANDWIJCK. IJcer en Staal. In verband met de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 18de December 1916 No. 106 239 «Afdeeling Handel" betreffende de periodieke opgaven van voorraden van ijzer en staal, worden de bandelaren enz. in deze artikelen er op gewezen, dat de aan hen, in verband met deze aanschrijving toegezonden formulieren aangevende de voorraden op 13 April 1917 met de meeste juistheid moeten worden ingevuld, en vóór of uiterlijk op den 20ste April e k. moeten worden ingezonden bij het Levensmiddelen bureau Valkestraat 12 alhier. Amersfoort, den 4de April 1917. De Burgemeester van Amersfoort VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 23 tot en met 29 Maart. Geboren: Francientje, d. vanFran- ciscus Berendse en Hendrika van Asselt. Rieuwerd Tjeerd, z. van Jacob Bezaan en Grietje Zijlstra. Johannes Hendrikus, z. van Jobannes Ockeloen en Jacoba Johanna de Visser. Gysberlus Johannes Marlines, z. van Gerardus van Keken en Clasina van Hoogevest. Antonia Johanna, d. van Albert Ede van Zwol en Geertje Maassen. Dirkje, d. van Cornells Hendrik Teunis Dirk de Gans en Margaretba Hendrika de Wit Louis, z. van Tobias Hartlooper en Johanna Antonia Wilbelmina de Vries. Antje, d. van Abram de Graaf en Daatje Berkeloo. Dina Antoinette, d. van Frederik Hendrik Nieuwenburg en Margaretha Hillegonda Elisabeth Slijt. Fokje, d. van Klaas Veeman en Hendrika Maria van 't End. Alberta Johanna, d. van Christiaan Frederik Volmer en Alberta Johanna Scheller. Ferdinande, d. van Jacob van Dam en Rosa Benima. Heintje, d. van Albertus Barfüss en Jannnetje »an Putten. Nicolaas.z. van Antouius Bliekendaal en Alberta van den Heuvel. Henricus Joban nes, z. van Arie Rijs en Cornelia Speijer. Louisa Mathilda, d. van Antonie Wiertz en Gerritje Buis. Willem, z. van Dirk Kok en Anna van Zoereu. Oudertouwd Petrus Josephus Bockx en Maria Josepbina Stepbania De Pooter. Gerardus Hendrikus Voort man en Maria van der Linden. Hendrikus Bekkers en Catbarina Dijkhuis. Pbilip Jacob Kortes en Sara Eleonora Vredeling. Aart van den Bor en Jannetje Meinlen. Jan van Harskamp en Janna Kuijt. Herman Anton van de Brug en Anna Petronella Koekoek. Fran- ciscus De Backer en Maria De Wieuw. Huite Meinema en Anna van •t Hof. Gehuwd: Antoon Wilms en Jannetje E>ertje Kentin. Willem Alihgs en Jacoba Bakkenes. Brand de Gans en Jannetje Geertruida van Andel. Overleden Mariuus Aalbertus Hij wegen, 1 jaar. Lolke Koopmans, 20 j., ongeh. Gerardus Jobannes Snijders, 21 j., ongeb. Johanna van Soldt, 84 j., weduwe van Roelof Kilian, eerder van Jobannes Kilian. Theodorus Willem Beijer, 12 j. Stepbanus Palland, 1 dag. Jurjen Visser, 26 j., ongehuwd. Lensden. Van 23 tot 30 Maart 1917. Geboren Hendrik, zoon van Chris tiaan Gerard van Malkenborst en Steventje van Broekhuizen. Cornelia Marie, dochter van Gerardus Tijmensen en Cornelia Greefhorst. Gehuwd: Bart Barten en Jannigje Smit. Stoutenburg. Van 23 tot 30 Maart 1917. GeborenJannetje, dochter van Jacob Jansen en Beieudina Kampborst. Jacob, zoon van Rijk Pater en Neeltje Bakkenes. Aleida Albertba, d. van Everbardus Antonius Lammers en Maria van Diemen. OverledeDGerardus Hendricus Smits, oud 66 j., Weduwnaar van Maria Cecilia Kok. Albertus Gerbardus Heinrich Thonnhauser, oud 6 weken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1