NIEUWE *Êt Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. "binnenland. No. 31. Woensdag 18 April 1317. 46e jaargang WAA8g€i®¥IH«. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG; KENNISGEVINGEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per po«t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat II. Telephoonn. M. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat bun door het Kolendistributie- kantoor is medegedeeld dat de prijs voor eierkolen voor de maand April 1917 fl.80 bedraagt. Amersfoort, 16 April 1917. De Burgemeester, VAN RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door hem het volgend schrijven van het Veevoederbureau te Utrecht is ont vangen Toewijsing voar de maand April. De bestellers van Mais, Tarwe en Gerst ontvangen niets. De bestellers van Haver Boonen voor paarden ontvangen 35% van de goedgekeurde bestelling, bestaande bijna gebeel uit mais, met zoo moge lijk een klein deel baver of boonen. De bestellers van Amerikaansche Lijnkoeken Lijumeel of samengestelde Koeken ontvangen 25 #/o van de goed gekeurde bestelling. De bestellers met voorrang kiijgen 100 o/o van de goedgekeurde bestel- lingen. Amersfoort, 16 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Varkeusvleesch. De Direclie van het Levensmidde lenbureau maakt bekend, dat de bons voor varkensUeescb die worden uit gereikt tpgelijk met de legitimatie- kaarten zullen kunnen worden ge- biu'kt in de volgende week en wel bon No. 13. bons 11 en 12 kunnen worden verscheurd. Voor elk gezin zullen worden af gegeven zooveel bonbladen als er personen boven 1 jaar in het gezin zijn ingeschreven, zoodat bij voldoende aanvoer van regseringsvar kens per persoon en per week 300 gram var- kensvleesch wordt beschikbaar gesteld. Amersfoort, 17 April 1917. De Directie voornoemd, Dr. H. W. DE BOER. K. KAAN Jz. Geïnterneerden voor den landbouw. Het bestuur van bet Nederl. Land bouw Comité beeft (volgeus het iNederl. Landbouw Weekblad") aan de besturen der Provinciale en Ge westelijke Landbouw vereenigingen, Maatschappijen en Bonden de volgende circulaire verzonden. ïln aansluiting aan onze mede- deelingtn in het »Nederl. Landbouw Weekblad van 7 dezer, omtrent te werkstelling van Belgische geïnter neerden, verzoeken wij u beleefd, zoo spoedig mogeljjk overleg te willen plegen met de besturen van alle, ook plaatselijke, landbouworganisaties iri uw proviücie, over de behoefte die er bestaat aan geïnterneerden voor den landbouw. Het is zeer gewenscht, dat recht streeks aan bet hoofd der afdeeling Interneering voor elke provincie af- zondeilijk collectieve opgaven worden gedaan uit elke streek van het aantal arbeiders, dat men uit de inter neeringsdepots wenscbt te betrekken met omschrijving van den arbeid, die moet worden verricht en met opgaaf vau bet loon, dat tbans aan de ge wone arbeiders wordt betaald. Wij wijzen er nog eens op, dat het aanbeveling verdient een of meer gemachtigden naar de depots te Harderwijk en te Zeist te zenden, om de verlangde arbeiders uit te zoeken. Nadere inlicbtiDgen zullen gaarne verstrekt worden door bet hoofd der afdeeling Interneering, Fluweelen Burgwal 12 te 'sGravenhage (Int. telefoon no. 5226, Haag), terwijl ook wij gaarne bereid zijn zoo noodig, van voorlichting te dieneD." Een Engelache hulde aan een Nederlandsch officier. In de »Camp Magazine*, het tijd schrift van de te Gioningen geïnter neerde Engelsche matrozen van de lste Royal Naval Brigade komt het volgende artikeltje voor, waarin hulde gebracht wordt aan een Nederlandsch officier «Vele schokken en onaangename verrassingen hebben wij geduiende ons verblijf hier moeten doormaken, maar wij meenen te mogen zeggen, dat geene verandering of gebeurtenis ooit een zoo hartgrondige en algemeen gevoelde droefenis teweeg beeft ge bracht als die welke wij ondervonden, toen het algemeen bekend werd dat onze populaire en geëerbiedigde Cap tain ons verlaten bad. Wij herinneren hem ons van de aller eerste dagen onzer interneering te Groningen af toen wij, verscb uit de loopgraven, ongewasschen, vermoeid en hongerig daar aankwamen; een sterke, rechtopgerichte gestalte, een joviale en opvallende verschijning die er voor zorgde dat wij kregen waar aan wij behoefte hadden en al het mogelijke deed wat voor onze gezond heid of ons comfort noodig was. Maar pas gedurende den tijd toen hij met de leiding van dit kamp be last was, hadden wij het genoegen, hem werkelijk te leeren kennen. In het begin van 1915 kwam hij bier aan, toen hier alles in het algemeen bij verre na niet zoo georganiseerd en geregeld was als thans, en reeds dadelijk deden zijn rechtvaardigheids gevoel en zijn helder doorzicht zicb in bet gebeele kamp gevoelen. Met goedvinden van onzen komman- dant, kolonel J. T. Termaat. wieD geen moeite te veel was om ons lot te verzachten, gebeurden er allerlei dingen die ons meer op ons gemak zettenverlof privilegies en andere concessies werden toegestaan en'zyne aanwezigheid deed zich op allerlei wijzen gevoelen. Zelf een vlijtig sport beoefenaar, maakte bij bet mogelijk dat allerlei organisaties die thans bg ons bloeien, tot stand kwamen, ter wijl waar het aangelegenbeden van particulieren en persoonlijken aard gold, geen verzoek, hoe nietig ook, te onbeteekenend was voor zijne aan dacht of zijn raad. Als wij in later tijden oude vrienden ontmoeten en over deze dagen spreken zullen, dan zullen w(j ons dit herin neren, en bij die herinnering zullen wjj opstaan en een dronk aan hem wijden die in onze dagen van tegen spoed bewees onze vriend te zijn." Het artikel is geïllustreerd met een portret van den man aan wien deze lofrede is gewijd. Duitsche kinderen in ons landt Het bestuur van de afdeelmg Haarlem der Algem. Staatspartij beeft een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, waarin er op ge wezen wordt, dat, waar thans een groot aantal kinderen vau de eigen landgenooten tengevolge van den voedselnood aan ondervoeding lijdt, het niet toelaatbaar is, dat van den dagelijks verminderden levensmiddelen voorraad nog aan een groot aantal Duitscbe kinderen wordt medegedeeld, en dit wel te minder, waar juist door de Duitsche strijdkrachten ter zee op moedwillige wijze onze schepen met Regeeringsgraan geladen totzinkeo worden gebracht, waarom bet be stuur van die afdeeling don Minister met aandraog verzoekt: le bet ver blijf van ds zich thaos hier te lande bevindende Duitscbe kinderen te doen bekorten, en 2e allen verderen aan voer van Duitsche kinderen te ver bieden. Duitsche vliegtuigen boven ons land. Zaterdagmorgen elf uur passeerde te Sittard een Duitsche vliegmachine, komende van oostelijke en gaande in westelijke richting. Zij vloog dwars over de provincie Limburg Eeu Duitsche tweedekker met twee inzittenden is Zaterdag te Axel waar genomen. Het vliegtuig, dat ongeveer 200 M. boog vloog, verdween in zuid oostelijke richting en was waarschijn lijk verdwaald. Naar Stockholm. Wij vernemen, dat een Hollandsche delegatie bij bet internationaal socia listisch bureau, die thans tijdelijk aan bet bestuur van bet bureau is toe gevoegd, heeft besloten zich naar Stockholm te begeven, ten einde daar een conferentie van vertegenwoordigers der socialistische partijen van oorlog voerende landen, ook van tijdeDS den oorlog gevormde minderheden dier partijen, bijeen te roepen en zich over de vredesmogelijkheid te verstaan. »Het Volk* voegt hieraan toe, dat de heeren Troelstra, v. Kol, Albarda, Huisman en Wybaut zoo spoedig mo gelijk naar Stockholm zullen vertrekken. Broodkaarten. Voor zooveel ooodig wordt er aan herinnerd dat de broodkaarten geldig voorde 10e week moeten worden ge bruikt tot en met Donderdag 19 April e.kzulks in verband met de wijziging dat iedere broodkaart in plaats van voor 7 dagen zal gelden voor 9 dagen, de kaart voor de 11e week zal dus gebruikt moeten worden tot en met Zaterdag 28 April en zoo vervolgens. De directie van bet levens middelenbureau maakt bekend, dat na 20 April 1917, door iedereen bij bet doen van welke aanvragen ook (behalve voor het koopen van distri- butieartikelen door winkeliers en gros siers) aan bet levensmiddelenbureau steeds moet worden vertoond de l9gitimatiekaart. Onze steenkolenmijnen in Lim burg produceerden in Februari 231.923 ton, in dezelfde maand van bet vorige jaar 203.664 ton. Te Utrecht slaagden Zaterdag voor het examen voor onderwijzeres de dames W. A. M. Driessen en L. A. de Greef. Mr. W. H. de Beaufort. Hoewel mr. W. H. de Beaufort aan vankelijk voornemens was zicb bij de periodieke Kamerverkiezingen van dit jaar niet weder beschikbaar te stellen, heeft het Centr. Vrijz. Verkiezings comité tbans de vet blijdende tijding mogen ontvangen, dat onze afgevaar digde met het oog op deD korten zittingsduur van de nieuwe Kamer bereid is ook voor de periode 1917— 1918 zich candidaat te doen stellen. De Amersfoortsche Padvinders zullen binnen afzienbaren tijd in 't bezit komen van een roeiboot, welke ook ingericht kan worden om te zeilen. Het is een der 10 booten, welke Z. K. H. Prins Hendrik aan de Ned. Padv. Ver. scbonk. Als instructeur voor bet roeien zal optreden de beer G. F. G. de Bruyn. Dr. J. W, Jorissen, Wethouder vau sociale aangelegenheden, heeftin het jongste nummer van het »Katbo- liek sociaal weekblad* een belangrijk artikel geschreven over »Onze voeding en onze voedingsmiddelen.* De heer W. C. Luberti is be noemd tot gesalarieerde van den Al- gemeenen Ned. Ambtenaars Bond, Op de Maandag 16 April alhier gehouden Kaasmarkt waren aange voerd 15 wagens, wegende 3350 K.G. De prijs liep van f56a f59.p. 50 K.G. Handel vlug. Inbraak in een paaforiet Een zeldzaam brutale inbraak met diefstal beeft Zondagmorgen plaats gebad in de pastorie van de Oud- Katholieke kerk Achter Clarenburg te Utrecht: Terwijl de pastoor in de kerk de godsdienstoefening leidde en zgo huis- genooten zicb eveneens in de kerk bevonden zijo dieven binnengeslopen De daders hebben een raam weten open te schuiven en zijn zoodoende in huis gekomen. Geen kamer in de pastorie hebben de inbrekers onbezocht gelaten; zij zijn vermoedelijk begonnen in den salon, zijn vervolgens naar de huis kamer gegaan bezochten de siudear- kamer van den pastoor en nog niet tevreden met deze omwandeling door het huis, hebben zij ten overvloede nog eens gekeken in alle slaapkamers en in de keuken. Alle kasten werden opengebroken, om te zien waar ergens geld kon verborgen zijn en zelfs zóó ver zijn de dieven gegaan, dat zij kleeding- stukken, die in kasten bingen, hebben geïnspecteerd, om zich te overtuigen of er ook uit de zakken nog iets was te balen. In het schrijfbureau van den pastoor vonden de dieven geld; daar lag ge deeltelijk privé eigendom, gedeeltelijk voor de armen en gedeeltelijk met bestemming voor een boekenfonds, in drie partijen dus verdeeld, een som van f260. Een ijzeren kist, toe- behoorende aan het keikbesiuur, werd geforceerd, maar bevatte geen baar geld, alleen papiereo. Daar hebben de dieven niet aan gedurfd, uit vrees, dat effecten hen later zouden kunnen verraden. 1 Sieraden hebben zij kalm laten' liggen. »Utr Dgbl." Tekort graan. Het internationale landbouwinsti- tuut te Rome heeft een statistiek ge publiceerd over den geheelen graan oogst der wereld. Slecbts de oogsten der Middenrijken zijn niet mede- gerekend. De tarweoogst van 1916 beeft een vierde minder bedragen dan die van 1915. Hjj is sen achtste slechter geweest dan de gemiddelde oogst der laatste 5 jaren. Trekt men daarvaD nog de oogsten af van Rus land eo Roemenië, welke tegenwoordig voor den wereldhandel niet in aan merking komen, dan komt men voor het nooidelijk halfrond tot een te kort van 3700 millioen K.G., waarbij nog de 2600 millioen K.G. komen, die gewoonlijk naar de tropische landen worden uitgevoerd. Om dit totaal van 6300 millioen K.G. van bet noordelijk half rond aan te vullen, staan uit het zuidelijk halfrond slechts 500 millioen K.G. ter beschikking. Met aftrek van den Russischen Roemeenschen oogst is er een tekort van deu roggeoogst geweest van ruim 1/4 vergeleken bij 1915 en van een zesde vergeleken bij den gemiddelden oogst der laatste 5 jaren. Het tekort aan rogge be draagt 700 millioen K.G., benevens 400 millioen K.G. voor den uitvoer naar de tropische landen. Aan gerst is 800 millioen K.G. tekort, aan mais 5200 millioen, maar aan haver is er 3000 millioen K.G. meer.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1