NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ]Ér voor de Provincie Utrecht. MÈ IVj. 32 Zaterdag 21 April 1317. 46e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: DE OORLOG. De wassende vloed. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Lange.traat 77. Telephoonn «9. 1DVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Smeerolie, ontplofGngsmiddelen en varkensvoer uit lijken. Karl Rosner, de correspondent van den «Berliner Lokal Am«iger« aan het westelijk front, die onlangs zulke felle beschrijvingen van de verwoestin gen in Frankrijk gaf, publiceerde Dinsdag II. de eerste definitieve ver zekering van Duilscbe zijde betref fende de wijze, waarop de Duitscbers de lijken van gesneuvelden behandelen. In een beschrijving van hel slagveld ten noorden van Reims zegt hij: sDoor Evergnicourt gaat de rit een weeë geur alsof er lijm gekookt wordt, hangt in do lucht. Wij komen voorbij de gioote inrichting tot ver werking van lijken. (Kadaveiverwer- tungsanstall) van de legergroep. Het bier gewonnen vet wordt lot smeer olie verwerkt, al bet andere in de beender-moleo tot een poeder gewre ven, dat gebruikt wordt om te ver mengen met varkensvoer of als mest stof Rosner geeft deze inlichting met geen ander commentaar dan de op merking: sNiets mag ongebruikt ver loren gaans. fill bericht bevestigt het seiisatio- ncele verhaal o»er deze nieuwe af grijselijke Duitsche industrie, die in de «In lépendance Beiges verschenen is Deze Ibzmg is. niet weglating van enkele v#n Ie meest stuitende hijzon- dei lieden, als volgt Wij weten sinds larig, dat de Duit- schei^ hun dooden achter de vuurlinie onlkleeden en aan elkaar vastbinden Onlangs werden er treinen geladen met dooden, naar Seraing bij Luik en naar een punt ten noorden van Brussel gestuurd, waar inrichtingen tol verwelking van afval zijn. Er werd «enig opzien gewekt door hei feit, dat dit verkeer den laalsten tijd plaats had in de richting van Geioistein. Men merkte op dat op lederen wagon de letters D A. V. G. geschreven waren. De Duitsche weten schap is verantwoordelijk voor bet boosaardig denkbeeld, een .Deutsche Abfall Verwertungs-Gesellschafu op te richten met een kapitaal van vijf milltoen maik. De voornaamste fabriek van deze maatschappij is gebouwd op duizend meter van den spoorweg, die Si Vith bij de Belgische grens met Gerolstein verbindt, dat in een eeo- zame, weinig bezochte streek in den Eifel ligt, ten zuid-westen van Coblenz. Deze fabriek behandelt speciaal de dooden van het westelijk front. Als de resultaten zoo goed zijn als de maatschappij verwacht, zal er een tweede worden opgericht voor de lijken van het oostelijk front. De fabriek is van den spoorweg af niet te zien. Z\j ligt in een diep woud, met buiten gewoon zwaar geboomte er omheen. Zij is omgeven door draadversperrin gen en een speciale weg leidt er been. Do fabriek is ongeveer 200 meter lang en 15 meter breed. De spoorweg loopt er geheel omheen. Aan den noord-westelijken boek van de fabriek worden de tieinen gelost. Er komen treinen aan met lijken, die door arbeiders gelost worden. De mannen dragen lederen bedekkingen en maskers met mica oogstukken. Zij zijn voorzien van stokken met baken en duwen de vastgebonden lijken naar een landen ketting, die ze met behulp van groote baken, die op afstand van twee voet van elkaar verwijderd zijn, grijpt. De ketting brengt dan da lijken in een nauw vertrek, waar zij door een vloeistof gaan om gedesin fecteerd te «vorden vervolgeos komen zij in een droogkamer en ten slotte in een groeten oven, waarin zij door een toestel gebracht worden, dat ze van den ketting losmaakt. In den oven blijven ze 6 tot 8 uur en worden ei met stooin behandeld. Terwijl ze door een machine langzaam bewogen wor den, worden zo in stukken gebroken. Deze behandeling levert verschil lende producten op. De vetten worden gescheiden in stearine, een soort talk en oliën, die nogmaals gedestilleerd moeten worden, voor men ze kan gebruiken. Het destillatie-proces wordt uitgevoerd door de olie met koolzure soda te koken. Een deel valt de bij producten wordt door de Duitsche zeepfabrieken gebruikt De olie-distil leerder ij en raffinaderij ligt in bet zuidoostelijk deel van de fabriek. De geraffineerde olie wordt ver zonden in kleine vaten, zooals die, welke voor petroleum gebruikt worden, en heeft een geel-bruiue kleur. De rook van de fabriek wordt door middel van elecinscbe ventilatoren langs een groote buis naar bet noord-oostelijk deel vaD de fabriek gezogen, waar zij gecondenseerd wordt. Dit overschot wordt in een goot geloosd. Er is geen hooge schoorsteen, daar electrische ventilatoren lucht naar de ketels en ovens voeren. Er is een laboratorium. In de fabriek werken een chef-scheikundige, twee assistenten en 78 werklieden. Alle geëmployeerden zijn soldaten van bet achtste leger corps. Zij mogen onder geen enkel voorwendsel de fabriek verlaten en worden als gevangenen behandeld. Men zal zich berinneren, dat eeo der Amerikaanscbe consuls, die Duilscb- laud in Februari verliet, in Zwitser land verklaarde, dat de Duitscbers uit lijken glycerine voor nitroglycerine distilleereu en aldus aan een deel van de grondstollen voor bun ontploffings- rniddelen komen. Penmenstrgd en Kanonnenstrgd. Als men zegt: we hebben bezwaar tegen de artikelen over de troon opvolging, zooals die nu in onze grond wet slaan, dan krijgt men in negen van de tien gevallen tot aotwoord: >(k voor mij zou ook liever een pre sident hebben dan een koningin, of, ik voor mij beb liever een koningin daD een president. «Want algemeen denkt men dat bet de vraag is: zal Nederland al dan niet een republiek zijn. De vraag: wat verdient de voor keur, bdt monarchale of bet republi- kemscbe systeem, staat echter abso luut buiten de actie tegen de grond wetsvoorstellen. Ons bezwaar is dit: De artikelen over de Troonopvolging zijn niet dui delijk. Als het is tocb mogelijk niet waar? als de koningio en de prinses eens stierven «au wie komt dan de kroon der Nederlanden Daarover wordt nu al pennenstijjd gevoerd door verschillende professoren in ons staatsrecht. Prof. A. zegt: dat de kroon van X komt, prof. B. zegt. de kroon komt aan Q. en er is kans dat prof. C. nog met een derde pre tendent komt. Hoe is dat mogelijk? Omdat d artikelen over de Troonopvolging onduidelijk slaan in onze eigen grond wet. En nu is bet Diet zoo heel erg als een paar professoren daarover eens een pennenstrijd voeren. Maar voelt Nederland wel voldoende, hoe die pennenstrijd kan worden kanon- nenstiijd? Als de koningin en de prinses stierven Dan komen de verschil lende pretendenten. En dan Ja, dan zullen ze elkaar den troon betwisten. Eo ze zulleD dal niet doen met de pen. Ze zullen dat doen, zoo als pretendenten naar een kroon dat in den regel doen: met een leger. Dan zullen de legers aanrukken Nederland wordt een slagveld. Waar schijnlijk zullen dan groote mogend heden partij kiezen. Dan kan Nederland worden ver woest, vernield, omdat zijn eigen grondwet Diet duidelijk was. Nu gaat men de grondwet veran deren echter de artikelen over de troonopvolging verandert men niet. En men denkt: de kiezer zal wel lie- Maar de kiezer, zal niet berusten rusten. in dit niet en in meer niet Al vinden de leden vao de 2de Kamer zich zelf, de beeren, die wijzen de kiezers zijn daarom nog niet de gekken, die prijzen. En ze zullen waakzaam zijn. Ze zijn reeds waakzaam. Vlug, enorm vlug groeit de stroom tegen de aanhangige grondwetsherziening. N. M. Boekweit, grutten, meel. Het bestuur van de Nederl. ver- eeniging van boekweit-, grutten- en meelfabrikanten heeft een adres ge richt aan den Minister van Landbouw, waarin de aandacht van den Minister in verband met de scbaarscbte aan levensmiddelen wordt gevestigd op bet gebruiken en bruikbaar maken vao enkele artikelen, die tbaus hoofdzakelijk voor veevoeder worden gebezigd, voor de meoscbelijke consumptie. Vooreerst wordt als veevoeder ge bruikt de iolandsche boekweit, waar van de verbouw iD de laatste jaren zeer is toegenomen. Adressant zou bet wenscbelijk vinden dat de gebeole in- landscbe oogst opgevorderd en gedis tribueerd werd voor het fabriceeren van boekweitemeel en boekweitegort. Het uitzaaien heeft eerst plaats in Mei, zoodal deze nog kan worden bevor derd doordien de boekweit op schrale gronden zonder bemesting kan wo> ten gezaaid, terwijl ook ontgonnen gron den aan ondiep omspulen of door afbranden van heulen voor dit doel zijn dienstbaar te maken. Het tweede artikel is de maïs, die door de grutterijen verwerkt kan wor den tot maïsgort of griest, dat even eens een voedzaam artikel is. Eindelijk is er nog de verwerking van haver tot bloem en havergort, hetgeen op dezelfde wijs als met de boekweit kan geschieden. Hbl. door MaItke Cobbiac. Annonce. „Ile Kaarten." 2) Zij had de hospita al eens zeer om zichtig, heel uit de verte polsende, half in 't geheim genomen. Of die geloofde, dat er van die spe culaties konden zijn, waardoor een inensch z'n bezit verdriedubbelt? Juffrouw van Vugt, de kamerver huurster, had toen Clara haar die vraag deed, de bril van d'r neus op de knieën gelegd. Juffrouw van Vugt behoorde tot de menschen, die gaarne advies geven; overtuigd te beschikken over een jjroote dosis doorzicht. Zij haalde de wenkbrauwen zeer hoog op en bleef enkele oogenblikken pein zen. »Zie je» zei ze eindelijk, »dat is een moeilijke vraag, die je mij daar stelt. Spikkeleeren is altijd een ge vaarlijk ding. Mijn broerzaliger Doris heeft er dat weet ik nog heel goed een slordige duit mee verloren. Die zat altijd met zijn neus in de Beurs- noteeringen. Moeder leefde toen nog en 't is of ik het goeie mensch nog hoor zeggen: Doris, jongen, luister naar mij. Beleg je geld in solide stuk ken. "Dan heb je geen kopzorgen en je weet wat je bezit. Maar dan werd Doris nijdig. Zanik toch niet, mensch, zei bij dat zijn dingen waar iij geen benul van hebt. En dan zat-ie cijfertjes te krabbelen. En er kwam een vriend van hem oploopen. Met z'n beiden redeneerden, rekenden zij honderduit. Eindelijk waren ze 't eens. Dat ging j zoo een jaar of wat doorTotdat op een goeien dag I »Jazei Klaartje, op angstig, gespannen toon. «Totdat Doris op een goeien dag binnen kwam vliegen. Zoo bleek als een doek. Hij liep te vloeken en te I tieren. Smeet met stoelen om zich heen. Schreeuwde dat-ie zijn vriend den nek zou omdraaien, en weet ik al wat meer. Hij had, geloof ik, in een uur meer dan vijfduizend gulden verloren en er moest direct geld wezen om te pro te prolJa, ik weet niet precies meer hoe dat op de beurs heet. Afijn, 't was verschrikkelijk. Hii liep naar allerlei menschen om hulp en met de grootste moeite ia hij er door gekomen. Dat was zuivere spekilaasje, zie je I Clara zat met verschrikte oogen te luisteren. De moed ontzonk haar. De soete hoop, die de advertentie in haar had doen opleven, werd grauwe, sombere gedruktheid. Maar, hervatte hospita er zijn ook andere gevallen dat moet ik er dadelijk bijvoegen. In Clara's oogen begon het te schitteren. De oom van mijn zwager Ger- brands den man van mijn zuster Dientje had niet meer de man heeft 't ons wel dnizendmaal verteld dan hoogstens een paar honderd gulden. Totdat ie op zekeren dag in aanraking kwam met Jaspers, een ouden schoolkameraad van hem, die zei: Jan, ben jij nu heelemaal gek om je dood te ploeteren. Ik zal jou eens wat vertellen. Hoe daar nu precies den vork in den steel zat kan ik je niet zeggen, maar wél weet ik, dat diezelfde oome Jan later wel veertig of vijftig huizen in vol bezit had, en dat-ie bij zijn dood op z'n minst een dikke ton heeft nagelaten. Dat ging dan met hypotheken en zooIemand van het vak moet je dat op klein geld geven, maar hoe dan ookgelukt is 't hem prachtig Waar zit jij toch zoo over te denken? viel juffrouw van Vugt zichzelve eens klaps in de rede, dat Clara een kleur als vuur kreeg, van schrik en ook van angst, dat hospita haar geheim zou doorgronden Juffrouw van Vugt stond op. Plantte den bril zeer stijf op den neus. Schoof een la van haar buffetje open. Legde een geheimzinnig pakje op tafel. Wenkte Clara. Ga daar eens zitten, daar over mij aan de tafel. Er waren kaarten uitgespreid over het tafelblad. Juffrouw van Vncht bevochtigde de pnnten van duim en wijsvinger. Telde voorzichtigheidshalve de kaartencol- lectie na. Gelooft u daaraan vroeg Clara verbaasd. Gelooven, riep ho9pita nit dat is te zeggen: je moet vooreerst weten hoe je met de kaarten moet doen. 't Is geen spelletje En dan en dan Nou?.... En dan mot een mensch daarvoor het tweede gezicht» hebben Ja, kijk maar niet zoo verwonderd. Jij weet nog niks van die dingen Afijn, we zullen zien. Begin maar eens met vier kaarten te trekken, 't doet er niet toe, welke. Je trekt maar.... Toen legde hospita een reeksje speel kaarten er naast. Daarna was 't Klaartje d'r beurt. Juffrouw van Vugt zat met plechtig gelaat te staren op de kaarten. Men hoorde het snuiven van haar neus. 't Was mysterieus stil in de kamer. De poes uit dutje ontwaakt sprong op de juffrouw d'r schouder en Clara schrok er echt van. Dat ben jij zei hospita, op de Koningin wijzend en dat is zooveel als meneer Ëfans. Dat 's een leelijke kaart. Clara ontstelde. Er is iemand waar je voor moet oppassen, 'tlseen vrouwelijkpersonage. Je ontmoet haar dikwijls. Clara dacht natuurlijk dadelijk aan nijdig jaloersche Betsy van atelier. Dat 's een prachtige "kaart, zei hospita, mensch, daar wachtje fortnin. Je draagt een plan met je om. Er zullen nog moeilijkheden komen. Pas op voor een heer met een blonden Bnor. Pas daar heel erg voor op. (Wordt tersolgi).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1