HIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Woensdag 2 Mei 1317. 46e jaargang w Aass u w n De Firma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: KENNISGEVINGEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. No. 35. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht warden, zoo berichten wij dat op< al onze Naai- macliine8 nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krom Bestraat ?4. Amersfoort. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door hem bet volgende schrijven is ont vangen van het Centraal Bureau voor den alzet van vhscbeiijproducten. Namens de Rijks-Commissie van Toezicht op de Zeeviscbvereeniging heb ik de eer U het volgende mede te deeleD. Terugkomende op mijn circulaire No. 1107 van 4 dezer, waarin ik Uwe aandacht vestigde op het feit, dat alle daarin aangegeven vischsoorlen in de daarbij genoemde maten tegen den maximumprijs moeten worden «er- kocht, is mij gebleken, dat bet publiek hiervan niet op de boogte schjjnt te zijn. Het gevolg biervan is, dat bet nog steeds voorkomt, dat venters en ook wel winkeliers de in de circulaire genoemde vischsoorlen boven de maximumprijzen verkoopeo. Ik vetzoek U derhalve beleefd, wel zoo goed te willen zijn een commu niqué aan Uwe plaatselijke bladen te willen opgeven, waarin bet publiek wordt medegedeeld, dat: tot de daarin aangegeven maximum-prijzen moeten worden verkocht alle ondergenoemde vischsoorlen waar deze ook vandaan komen. p. pond alle Sehelviech tot de lengte van 37 cM. (z.g. Kleine Schelvisch) 14 ct. alle Cul tot de lengte van 55 cM. 14 alle Wjting (van iedere grootte) 13'/, alle Poon (z.g. Kleine Poon, niet de Roode Poon) 13 alle Scbol van de lengte van 30 tot 35 cM. z.g. Kleine Schol) 14 alle Engehche Bokking 5 cent per stuk alle Pekelharing 4 aLle Gemarineerde Haring 6 alle Zuiderzee Bokking (zacht) zonder staartvin 2 alle Zuiderzee Bokking (hard) zonder staartvin 21/, alle Spiering 14 per pond Amersfoort, '27 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Broodkaarten. Borgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat de broodkaart voor de 12e week geldig is tot en met 7 Mei 1917 en niet, zooals abusief is medegedeeld tot en met 8 Mei 1917. Amersfoort, 30 April 1917. Burgemeester eo Wethouders voornoemd De Burgemeester, VAN RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Uitreiking Broodkaarteu. lie Directie van het Levenamiddelenhurean maakt bekend dat de uitreiking van broodkaarten voor de 13e, 14e, 15e en 16e week zal plaata hebben op vertoon van do legitimatlekaart direct aan belanghebbenden en wel: le. aan het Levensnlddelenbureau Op kaart No. 1 tot en met 1000 Woensdag 2 Mei van 94 nur 1001 2000 Donderdag 3 9—4 2001 3000 Vrijdag 4 9—4 3001 3500 Zaterdag 6 9-1 Se. aan de Arbeidsbeurs (Davidshof) Op kaart No. 3501 tot en met 4250 Doüderdag 3 Mei van 94 uur 4S51 5000 Vrijdag 4 9—4 5001 6000 Zaterdag 5 94 3e. aan het Gemeentehuis (Ingang Militie) Op kaart No. 10000 tot en met 10500 Donderdag 3 Mei van 94 uur 10501 11000 Vrijdag 4 94 11001 11500 Zaterdag 5 94 Bommen geworpen op Zierikzee. 3 dnoden, 5 buizen verbrand. Zondagnacht tegen h&lfdrie heeft terwijl het mistig was een onbekende vlieger 6 bommen gewor pen op Zierikzee. In de Molenstraat is een huis af gebrand een gedeelte der Oude Haven is tot aan de Noord-Haven poort ver nield. In het geheel zouden 5 huizen in gestort of verbrand zijn. Twee volwassenen en een kind zijn gedood in de St. Domusstraal, twee oude menschen zijn nog levend onder het puin gevonden. Van de woning «an den gasdirecteur zijn alle ruiten vernield en de meu belen beschadigd. De dooden zijn: Leidekker, man, vrouw en pleegkind. De ontsteltenis in de stad is groot. Militaire autoriteiten en de Com missaris der Koningin in Zeeland zijn naar Zierikzee vertrokken. A. T. A. G. De actie tegen de aanhangige grond wetsvoorstellen neemt enorm in om vang eu kracht toe. Het manifest dat dezer dagen zat verschijnen zal binnen enkele dagen gevolgd worden door een nieuwe oplaag, daar uit alle oorden van het land zich steeds nieuwe onder teekenaars opgeven. Anderen kunnen zich (desgewenscht per naamkaartje)aanmelden bij: Dr. Z, Kamerling, Wageningen, A. Molenaar Abbeste Zaandam, P. Geesink, Rijswijk, Mr. W. Heinicken, Aerdenhout, A. de Hullu, 7 Burmanstraat, Amsterdam, Mr. H. Louis Israels Amsterdam, H. Egberind. 262 Singel, Amsterdam en Nine Mmriema, seer. com. van actie, Bureau Rokin 88, Amsteidam. Telfort aan zout. Door sterk verminderde aanvoereu van zout uit Duitscbland wordt tijdelijk een stagnatie verwacht in de distributie van zout. Weer een Door den beer Kampbuis, molenaar te Coevorden, is een inrichting uit gevonden tot afwering van zeemijnen. Hij beeft zich met belangstellende autoriteiten m verbinding gesteld. Suriname. In aansluiting aan de mededeeling betreflende eene toenemende belang stelling van Nederlandsche zijde voor bet Nederlandscb Koloniaal bezit in West-lndië, kan het nuttig worden geacht de aandacht te vestigen op het feit, dat door verschillende gegevens teeds voor een deel tegemoet wordt gekomen aan de voorlichting, welke thans gezocht wordt Allereerst ver dienen genoemd te worden, naast de jaarverslagen van het Departement van den Landbouw in Suriname, de aanvullende bulletins van het jaar1904 tot en met het jaar 1915. De serie van 33 nummers behandelt op weten schappelijke wijze de belangrijkste producten van landbouw eD bosch cultuur. Voorts bezorgde de commissie voor de Koloniale Landbouwtentoon stelling te Deventer in het jaar 1912 de uilgaaf van een twaalftal band boekjes. In deze serie behandelden de nos. 16 de producten der plantages: suiker, cacao, koflie, lubber, sinaas appelen, bacoven; no. 7 werd gewiju aan bet z.g. kleine landbouwbedrijf e uitbreiding vnl sedert 1895; no. n bespreekt de voortbrengselen de8 Surinaamscbe bosscben, balata, boar en de vet en olie leverende gewassent alsmede vezelstoffen, barsen en gom-, menno. 9. is gewijd aan het ver keerswezen no. 10 behandelt de kokosnoten, die vrijwel over bet geheel bewoonde gedeelte der Kolonie worden aangetroffen, terwijl no. 11 de be schrijving levert eener Surinaamscbe plantage met foto's en plattegrond; no. 12 betreft Curasao. Uit denaard der zaak is een en ander van dit materiaal verouderd. De ervaring van dezen tijd dat wij snel leven, .geldt wel in bet bijzonder «oor de tropische gewesten. Het deugdelijk verzameld materiaal blijft echter ook in de wissel vallige tijdsomstandigheden van groote beteekenis en is vooral bijhetbeoor- deelen der kaDsen van nieuwe onder nemingen, waarmede belangrijke kapi talen gemoeid zijn, van nut te achten. In de Koloniale Verslagen door het Departement van Koloniën te 's Gra- venbage uitgegeven, kwam tot dusver de algemeene voorlichting minder tot uitiog dan bet bestuurdersstandpunt. Onze Regeering heeft echter onlangs te dezen opzichte een nieuw stand punt ingenomen en gegevens het licht doen zien, waarin rekening wordt gehouden met den wensch om de be teekenis van bet Nederlandsch Kolo niaal bezit te doen spreken in cijfers die de nationale energie eo het kapitaal tot gezonde mededinging moeten op wekken. Tenslotte mag juist in dezen tijd worden toegejuicht het verschijnen van de Encyclopaedic van Nederlandsch West-lndië. Een dergelijk standaard werk bad moeilijk op een gunstiger tijdstip kunnen verschijnen. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen vergadert Donderdag 3 Mei a.s., ter behandeling vanRekening en verautwoordiDg van het bestuur der NutsspaarbankVerkiezing van een Commissie tot nazien der reke ning Verkiezing van vier leden in het bestuur der Spaarbank; Voorstel len tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement van het Departement; Be schrijvingsbrief voor de Jaailijksche Algemeene Vergadering der Maat schappij op 30 en 31 Mei a.s.; Ver kiezing afgevaaidigden naar de Alge meene Veigadeimg; Eventueele mede- deelingen. De lot luitenant-kolonel benoemde majoor A. Hogervorst is gedetacheerd in de legerplaats bij Milligen. Bij Kon. besluit is aan de ge meente Amersfoort verleend een voor schot uit 's Rijks kas van ten hoogste f 16.050, ten behoeve van den bouw van een 6-tal arbeiderswoningen. Gisteren bezocht de rijksbouw meester onze gemeente ter bezichtiging van eenige terreineu voor den bouw van de nieuwe rtjks-hoogere burger- schooi. Er is thans een begin gemaakt met de oprichting van het Belgisch monument ter zijde van het Rijks opvoedingsgesticht op den Berg. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in April ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f41.679.00 en daaruit teruggevraagd f 43.160.21. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt bet nummer 21.090. De akte van bevoegdheid voor onderwijzeres werd alsnog behaald door mejuffrouw A. C. Scbueler. De beer P. J. Frederiks. hoofd redacteur van de «Amersfoortsche Courante, is benoemd tot Redacteur van bet dagblad «De Avondposu, te 's Gravenhage. Bij de herstemming in bet 2e district van bet Heemraadschap «De rivier de Eem« een gebeurtenis, die in de laatste 28 jaar niet plaats had is gekozen tot Hoofdingeland de heer G. C. D. baron Van Harden- broek van Hardenbroek. Maandagavond gaf de Christelijke Zangvereeniging sSursum Corda*'dir. Groote Balderhaar ten Velde, een uit voering in sAojicitia* met medewer king van bet dubhel mannenkwartet «Onderling Samenzijn* onder leiding van den heer J. W. Duyf. Opgevoerd werden vaderlandscbe liederen. De uitvoering mag zeer goed geslaagd heeten en voldeed allen aanwezigen zeer. De afdaeling Amersfoort van den Vrijz. Dem. Bond vergaderde Maandag in hotel Reicbmann ter ver kiezing van een bestuur. Gekozen werden Mevr. Belonje, en de heeren A. van Nljnatten, Kater, Bonk en Oosterman. Besloten werd de verkie zing van den heer De Beaufort te steunen Omtrent de Gemeentelaads- vei kiezingen werd besloten melAmers- foortsch Gemeentebelang samen te werken. Aan de Kaasmarkt van Maandag jl. waren aangevoerd 14 wagens, we gende 3500 KG Prijzen f56a 1 60.per 50 K G. Handel uiatig. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakehjn. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan der inzender teruggegeven. Opkomst Landweer. Mijnbeer de Redacteur! Zou u zoo goed willen zijn, dit ingezonden stuk in uw veel gelezen blad op te nemeo. Onder bovenstaand hoofd, kwam dezer dagen m de verschillende dag bladen een ingezonden stuk voor, aldus luidende «Als een donderslag bij heldeten hemel trof ons het bericht, dat da verschillende landweerlicbtingen weer in de gunst mogen deelen om dezen zomer weder eenige dagen onder de wapenen te komen. Allereerst «roeg-n we ons af, waarom 4 dagen. Hebben de meesten van ons niet bewezen, dat ze na l'/i jaar soidaat te zijn geweest, nog zeer bruikbare mannen waren en moet bet belastingbiljet nu nog meer verzwaard worden, door de onver mijdelijke uitgaven, die zoo'ri oefening met zich brengt? Ons dunkt, het is toch al erg genoeg en bovendien, wat wil bet zeggen 4 dagen uil bet burger leven te worden weggehaald, èn voor middenstander èn voor arbeider in loondienst. Wijkeuoen middenstanders, die nu nog de gevolgen van hun in- dienst-zijn ondervinden, arbeiders die óf nog werkloos zijn óf nog in de schuld zitten. Doel van dit schrijven is dan ook, om overal vergaderingen van landweermannen met klem verlof te beleggen, om daar onze belangen te bespreken en van den minister trachten te verkrijgen, dat bel bekend gemaakte besluit wordt ingetrokken en dat in bet uiterste geval slechts zal worden overgegaan tot een gewone inspectie waar slechts een halve dag mee gemoeid iv En waar nu de land storm 1906 en 1907 door veteeniging zulk een succes beeft behaald, daar twijfelen wij niet of de minister zal bet billijke van ons verzoek ook inzien. Hun, die dus sympalhiseeren met ons doel, wordt beleefd verzocht, onder vermelding van naam en woonplaats, daarvan kennis te geven aan ooder- geieekende.t (wg.) J. D. v. STEEN, lid v. d. gemeenteraad Scholen. Door bet sympathieseeren van zeer vele landweermannen, rnet bovenstaand stuk. is hier te lande tot stand ge komen een «Landweercomitéc, tot doel hebbende het bovengenoemde van den minister gedaan le krijgen. Nu roept ondergeteekeude alie Amersfoortsche landweermannen, die veel voelen met het streven van het Comité op, naam en adres aan hem op te geven, om ook te dezer stede een afdeelmg op te richten van voor noemd Comité. U, M. de R. dankend voor de ver leende plaatsruimte, met de meeste hoogachting C. PRINS, Scheitusstra.it 33.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1