DE OORLOG. BINNENLAND. KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. Woorden voor vrouwen. en Araerik» voor. In 1905 heerschte ze epidemisch in Silezië, voornamelijk onder de mijnwerkers en in de garni zoenen. Zoo is de ziekte voor en na in verschillende landen opgetreden, ook in ons land, o.a. in 1867 in Giethoorn, n.l. 10 gevallen, in 1870 12 gevallen in Groningen. De meningitus werd hierdoor weer in de wet op de be smettelijke ziekten opgenomen. Ze is bepaald tot enkele streken, kolen- districten en langs de Noordzeekusten. Ze komen voor in bepaalde tijden, in Maart en April en ook in Mei. In Utrecht ook de Gelderscbe grens, doch dit is nog niet wetenschappelijk vast gesteld. De vermeerdering is een rela tieve, omdat nu de diagnose juister is genomen. Verschijnselen. Nekkramp is slechts een van de verschijnselen. De spieren van den nek verkeeren in kramp toestand, waardoor de lijders het hoofd in de kussens boren. De oorzaak is echter een ontsteking van de vliezen van hersenen en ruggemerg. Het daar onder liggende weefsel, dat zoo vat baar is voor prikkels, reageert hierop en geeft allerlei verschijnselen, gevolgd door verlamming van die centra, soms van alle spieren. Eraken zonder op houden is een kenmerkend verschijnsel, ook huidovergevoeligbeid en dikwijls ook een vlekkig optreden van de huid. 't Is geen locale ziekte, maar een algemeene infectieziekte van ons ge- heele lichaam. Ook de inwendige organen zijn aangedaan. Een goede naam is: algemeene besmetting door meniogitiscococcen. Herkenning der ziekte. De ver schijnselen zijn menigvuldig. In het begin gevoelt men zich niet lekker en schrijft dit dikwijls toe aan influenza. Dat de ziekte een bloedbesmetting is, is bewezen door de bloedcultuur. De oorzaak is een bacterie, de menin- gitiscococcen, een plant, doch zonder bladgroen en onnoemelijk klein, een duizendste van een millimeter. Vele bacteriën zijn weinig gevaarlijk, ja zelfs noodzakelijk voor de instandhouding van ons lichaam. Het infectiegevaar bij nekkramp is niet heel groot, want buiten het menschelijk lichaam kan deze bacterie niet leven. Ze heeft om te bestaan noodigonzelichaamswarmte,37graden. Met een zakdoek kan de besmetting wel worden overgebracht. Die proeven kunnen niet worden genomen, daar deze ongevoelig zijn. De volwassen mensch is betrekkelijk weinig vatbaar. Hulpoorzaken maken ons vatbaar, emoties, vermoeidheid, natregenen enz., waardoor ons weer standsvermogen vermindert. Deze brengen weer de besmetting over op jonge kinderen, b.v. door zoenen. Ook wordt ze bevorderd door onreinheid. Frisscbe lucht, zindelijkheid, gezonde woningen zijn de echte bestrijders. De lijder zelf is niet besmettelijk, want zoodra de klinische verschijn selen optreden is de bacterie uit de keel verdwenen. De groote verspreiders zijn de gezonde coccendragers, die uit een besmette haard naar alle deelen van bet land reizen en daar de ziekte overbrengen. Door te zorgen volkomen gezond te blijven bestrijdt men de ziekte het best en verder door isolee- ren, wanneer zich in een kazerne een geval voordoet. Tot voor eenige jaren was een specifieke behandeling van den patient niet bekend. Thans beeft men een serum weten te bereiden, en waar dit wordt toegepast zijn de sterfge vallen veel geringer. In 't kort blijkt uit alles, dat de groote vrees ongemotiveerd is. Tuber culose, geslachtsziekten en alcohol zyn veel erger vijanden. Aan de ziekte wordt gedaan, wat mogelijk is. Critiek op de openbare bygiène is gemakkelijk, maar veelal onrechtvaardig. Dr. Schreuder dankte Spreker voor zijn rede en sloot de druk bezochte vergadering. Kleiaardappelen. Naar wij vernemen, zal thans ge leidelijk met de algemeene aflevering van kleiaardappelen een aanvang worden gemaakt en wel in dier voege, dat vanaf 14 Mei e.k. deze aardappelen in alle gemeenten, die ze aanvragen voor menschen zijn, die familie De Wijs?Ja, of je nu nijdig wordt,» ging Hermans voort, ziende hoe een vurige blos den ander naar 't gelaat steeg »kan mij niet schelen. Ik acht mijn plicht als je collega om je even erop te wijzen Jij bent natuur lijk weer ziende blind Dat er uit dat nest (Werdt ttrtflfi). aanwezig kunnen zijn. Het rantsoen zal gelden vanaf dien datum: 12 K.G. per hoofd per vier weken. De groothandelprijs bedraagt f3.20 per H.L.; tusschenbandelprjjs f3.45 per H.L.; kleinhandelprijs f3 90 per H.L., 2 gld. per H.L. en 6'/, ets. per K.G. Met het oog op de beperktheid der voorraden kan in geen geval meer dan bet hiervoren aangegeven rantsoen afgeleverd worden en wordt het meest zuinige gebruik van deze aardappelen dringend aanbevolen. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagochtend een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing voor leden van het Kies-college der Ned. Hervormde kerk werden her kozen de beeren J. J. Berends met 272, C. Ruijs 266, A. C. Couvee261, H. G. van Ginkel 248 en J. C. Kamp met 164 stemmen. Uitgebracht werden 323 geldige stemmen. Herstemming moet op 15 Mei plaats hebben tusschen de beerenJ. C. van der Nagel 159, A. Veen 137, ds. J. Visser Jzn. 133, J. C. van Nie 132, F. S. van Eijbergen 129 en A. J. de Wilde 117 allen aftredend en E. Bosch 161, A. Versteeg 155, H. van de Pijpekamp 143, J. Lokhorst 155, J. L. van Nieuwenhuizen 147 en J. Kraan Jr. 103. Op de beeren H. van Galen Last en A. E Blok werden onderscheidenlijk 98 en 68 stemmen uitgebracht. Amersf. Ct. De Dames E. W. M. Braakman, B. A. H. Arnoldus en A. A. M. van Rbijn slaagden te Utrecht voor het akte-examen L. O. De verkoop van de vlaggetjes ten bate van Ons Leger beeft bier f325.85 opgebracht. Voetbal. Zondag zullen twee clubs van elders elkaar op Birkhoven ontmoeten voor de promotie oostelijk 2de klasse en wel de vereenigingen G. F. C. (Goor) en Doetinchem. Laatstgenoemde speel de gepasseerdeo Zondag bier een aar- digen wedstrijd tegen VVageningen en verloor door een penalty met 10. Het belooft dus morgen een spannende ontmoeting te worden, want Doetin chem, wil zy bare kansen niet be duidend zien dalen, zal dienen te De gevechten in Champagne. Er bestaat weer volmaakte tegen spraak tussscben de Franscbe en de Duitsche lezing van de jongste ge vechten in Champagne. DeFranschen beweren alle bebeerschende hoogten in bet bergterrein van Moronvilliers genomen te hebben, terwijl de Duit- scbers verzekeren, dat de stormloop der Franscben op den taaien tegen stand hunner troepen is gestuit en dat de laatsten na den heen en weer golvenden strijd in bet volledig bezit hunner stellingen zijn gebleven. De waarheid zal wel zijn, dat de Franschen een kleinen vooruitgang hebben weten te bereiken, zonder dat zij de Duit- schers in bun geheel uit bun stellingen hebben weten te verdrijven. Dat dezen terrein verloren hebben is ook daarom waarschijnlijk, dat zij twee forsche tegenaanvallen hebben ondernomen, die in den regel dienen om het verlorene terug te krijgen en dat den Franschen 520 gevangenen en 5 kanonnen in handen gevallen zijn. Natuurlijk beeft deze strijd om enkele vierkante meters grond weer enorme oilers aan menscbenlevens gevraagd. De artilleriestrljd houdt bier, zooals trouwens ook elders op bet Fransche front, aan, zoodat nieuwe gevechten wel niet zullen uitblijven. Van het Engelsche front niets nieuws. Ook bier blijven de kanonnen bulderen. De Engelschen putten troost uit brieven, op Duitscbe gevangenen ge vonden, waarin de ontzettende juist heid en de vernietigende uitwerking van de Engelsche kanonnen op de Duitsche stellingen worden beschreven. De Duitschers maken melding van 25 neergeschoten vijandelijke vlieg tuigen en 5 Fransche kabelballons ten N.W. van Reims. Duizend Amerikaaneche dokters naar Europa. Duizend Arnerikaansche doctoren zull.'U onmiddellijk naar Europa ge zonden worden. Zij zullen Amerikaan- sche uniformen dragen. Dit is bet eerste militaire contingent, dat gelijk bet departement van oorlog beeft bekend gemaakt, naar Europa zal vertrekken. Vermindering ateenkolenaanvoer. Uit Noord-Limburg wordt gemeld, dat in verband met de staking in sommige mynen in Duitschland de aanvoer van steenkolen enorm is verminderd. De vorige week zijn te Hoek van Holland voor export naar België en Engeland ruim 6600 nuchtere kalveren geslacht. »Vee- en Vleeschhandel.c De hoeveelheid steenzout in de omgeving van Haaksbergen, die in ontginning zal worden gebracht, wordt op 2 milliard ton geschat. In zijn memorie van antwoord be treflende het wetsontwerp tot ont ginning van steenzout bij Buursse (ge meente Haaksbergen), zegt de Minister van Landbouw, dat deze exploitatie geheel op zichzelf beschouwd moet worden als een poging, om in een dreigend tekort aan zout bier te lande te voorzien. De Betuwe in bloei. Het lenteweder der laatste dagen beeft gezorgd, dat binnen een week de Betuwe zich in bloemenpracht zal bevinden. Reeds nu toonen de dui zenden en duizenden fruitboomen 't begin van bet enorme bloembouquet. den trots van de lage landen tusschen Rijn en Waal. Ongetwijfeld zal bet dit jaar zoo mooi zyn als ooit te voren, vooral omdat zoowel peer, als pruim en kers tegelijkertijd den bloementooi zal aannemen. Spinazie. De eerste voortbrengselen van den kouden grond beginnen thans aan de markt te komen. Blijft bet zachtere weder aanhouden vooral wanneer het afgewisseld wordt met een regen buitje dan is er spoedig een groote aanvoer te wachten. Een regeling is in voorbereiding, waarbij een behoorlijk percentage van de spinazie van den kouden grond voor het binnenland gereserveerd wordt. »Hbl.« Bosch- sn Heidebrand. DeNederlandsche Heidemaatschappij vestigt er de aandacht op, dat dit voor jaar het gevaar voor bosch- en heide brand buitengewoon groot is, zoodat aan allen, die in boscb en veld komen de grootst mogelijke voorzichtigheid met vuur wordt aanbevolen. Door de late ontwikkeling der natuur en bet afvriezen van heide is er n.l. op tal van plaatsen veel dood en droog materiaal aanwezig, dat aan een een maal uitgebroken brand ruim voedsel verschaft en daardoor aanleiding kan geven tot ernstige vernieling en groote financieele schade. Burgemeester eo Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 7 Mei 1917 toten met 13 Mei 1917 zal worden ver krijgbaar gesteld op bons No. 14 en 15 voor bruine boonen, turf, brand stof, n.l. 14 H.L. huisbrandkolen of 33 K.G.briketten; ook bruinkoolbriketten mogen alleen op die boos worden verstrekt; Op bon No. 15: rijst, gort, havermout, zeep, aardappelen (voor zoover voorradig), regeeringsvarkensvleescb, Zuiderzeeharing a 2 cent per stuk, voorzooveer voorradig op bon No 15 van gezouteD spek Zonder bon gezouten kluiven aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 22 cent per K.G. Zonder bon kalfsvleesch voor zoover voorradig bij Bloijetiherg eo da Vries voor 25 cent per pond. Amersfoort, 4 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, VAN RANUWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Katoeuafval. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort vordert ingevolge art 9 lste lid der Distributiewet 1916 van alle handelaren eo fabrikanten in deze Gemeente opgave te doen van de bij hen op 7 Mei a.s. bij den aanvaog van hunne zaken aanwezige voorraden katoenafval. Do opgaven hieromtrent moeten worden ingediend aan het Levens middelenbureau Valkestraat 12 voor 10 Mei 1917. Amersfoort, 5 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWJJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 27 April tot en met 3 Mei. GeborenBernard, z. van Jakob Polak en Elisebeth Polak. Geer- truida Maria, d. van Martinus van Hoogevest en Bernardina van de Pij pekamp. Anna Wilhelmina, d. van Gerrit Lusink en Anna Rixte Rust. Johanna Jodoca Beatrijs, d. van jhr. Johann Otto George Stuart von Schmidt auf Altenstadt en Charlotte Louise Vriesendorp. Albertus Pierre, z. van Carolus Ludovicus Meskens en Rosalia Ludovica van Horenbeeck. Timotbeus Albertus, z. van Gerril Prinsen en Johanna van de Logt. Johannes, z. van Albert Stevens en Petronella Elisabeth Lebman Wil lem Bernard, z. van Willem Anton Theodoor Groenhuizen en Hendrika Paulina Broese. Wilhelmina, d. van Hendrik de Winter en Christina van Pluren. Geertruida Maria, d. van Jan Johannes Scheflers en Adriana Pieternella Helmerhorst. Theodorus Willem, z. van Adrianus Floor en Hendrika Johanna Kroes. Ondertrouwd Jan Meihorst en Betje van de Biezen Peter van de Craats en Mijnije Sukkel. Adiiaan van Wandelen en Maria Johanna Adriana Kuijper. Johannes Kaal en Beren- dina Groenevelt. Hermanus van Meteren en Elisabeth Veenendaal. Evert Hagebek en Gerarda van Wage- iiiugen. Pieter Hermanus Reinirus Schoenakker en Maria Mulder. Ar noldus Leijdekker en Hinke Geertsma. Jan Willem Larigendoifl en Hen drika Gerritdina Teunissen. Anto- nius Gerhardus Keizer en Cornelia Mhria Beig. Willem Ouwerkerk en Cornelia Bernards Mater. Ger hardus Mooij en Fredenka Geertruida van Loveren. Getrouwd: Adrianus Meskes en Johanna Geertruida Pot. Gustave Cayman eu Maria Julia Josephina Diiickx. Frargois de Biè»re en Gabriëlle de Wyse. Jan Willem van der Heijden en Aletta Carolina van Breda. Arie Elbert Bakkenes èu Geertruida de Goede. Bernardus Lenderink en Gerritje Kamphorst. Herman Buitenhuis en Johanna vari Drie. Pieter Johannes Verbaar en Hendrika Gerdina van Zanten. Arjen Hofstia en Hendiika Aletta Everdina Scbmitz. Overleden: Grietje van Dijkhuizen, 11 m. Hendrikus Theodorus Brits. 9 m. Elizabeth Katharina van der Valk, 68 j„ echtg. van Leeodert »an der Valk. Joziua Polderman, 71 j echtg. van Joacbmin Joseph Schou wen. Een als levenloos aangegeven kind. Engelina Maria Magdalana Klönne, 86 j.. wed. van Clemens Süd- kamp. Hendrikus Jacobus Wil- lemse, 75 j., wed. van Maria Fi ancisca van Eijkeleuburg. Sophia Pot, 71 j., wed. van Johannes van Groenestein. Eroile Louis Frangois Ceulemans, 2 w. Karei van den Berg, 59 j., ong. Dirk de Graaf, 72 j echtg. van Neeltje Rogaar. Johannes Adrianus Hendrikus Bogers, 13 m. Leasden. Van 27 Apnl tot 4 Mei 1917. Geboren: Coroelis, z. van Willem Chiistiaan Roelofs en Cornelia van Dijk. MARKTBERICHT AMERSFOORT 4 Mei 1917 Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f 0.— appelen fO.OO k f00.— l'eren fa f Klei- Aardapp. f0 00 h f 0.zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f 8 40 a f 8.60 p. iOO st. Bruine eieren f8.60 a f 8.85 per 100 st. Boter 1 80 k i 215 per kilo. Eendeneieren f 00 00 a f 00.00 Zoetem. kaas f 0.a I 0.per 00 kilo Kippen f 1.50 a f 2 75 Kuikens fO.OO a f 0 00 Piep kuikens fO.OO k (0.00 Ganzen f0. a f0..Eenden fO.OO a fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen fO.OO a fO.OO Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme f0.80 A f 1 50 Duiven f0.60if0.90 paar Magere varkens f 16.— i 130.—. Varkens r. export f 0.a f 0Zeugen f50.i f70.— Biggen f5.a f 12Schrammen f0.ifO.Vette koeieD f 000.k f 000.Guste koeien f 000.— k 000—. Kalfkoeien f 000.- i f 000.—. Kalf- vaarzeD f00.— i f00.—Os f000 a f000.- Pinkstieren f Oa f 000. Kalveren f 9.i f 13. - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet Zandaatdappelen, 000000 stuks Hoen dereieren. 0000 stuks Eendeneieren 200 kilo boter, kilo Marg irine, Kilo kaas. stuks Vee 45 magere varkens. Varkens voor exportslagorij 120 biggen, 10 sengen, 69 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 195843 stuks. Prijzeo f 8.50—f9.00. Eend -eieren f 8 90f 9.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0 70f 1.00 per K.G. Jouge Hanen f 0.70f 0.00 per K G. Oude Hanen f 0.55f 0.00 per K.G. Eenden f 0 86 per K G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd 293500 stuks. Prijzen f7.90— f8.30 per 100. i Vrijdag. Aangevoerd 200000 stuks. Prijzen f7.60—f8.10 per 100. Totaal aantal eieren 689 343. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen ran 81/»l*Vi e* van 6—7*/i «ar; Zaterdags van 8'/,li'/s mmr. Aanvragen van Werkgevers op 3 Mei. Ie. Volwassenen. 4 metselaar. 1 schilder (decoratie ene.) 1 schaver. 1 timmerman. 1 vergulder. 5 werkvrouw. 1 zager. 2 vilt werker. 1 dagmeid. 2 borstelmaker. I fruit- en groente- kweeker. 4 kleermaker uniform. 1 letterzetter. 5 loopknecht. 1 maohinebankw. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 klerk fvrouw.) I 2 stripjongens. 1 meubelmaker. 1 Aanbiedingen van Werkzoekenden op S Mei. Ie. Volwassenen. 1 bankwerkers. 4 schoenmaker 2 breisters. 5 sigarenmaker. 1 chauffeur. 1 sjoawer. 1 chocoladewerker. 5 smid. 19 grondwerker. 2 stopsters. 5 kantoorbed. mann. 1 telefoniste. 1 id. (vrouw.) 3 timmerlieden. 2 kelner 1 winkeljuffrouw. 1 kuiper. 2 veldarbeider. 2 loodgieter. 5 voerlieden. 2 koffermaker. 85 losse arbeiders. 1 meubelmaker. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 los arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richUm tot de Arheidsbeurs, Achter Davidshof Ne. I. Tel. Int. 374. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van 0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amerafoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur '/j A 1% betaald wordt. Te Koop Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst 9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen A 250. 2 ƒ300.—. 1 ƒ350.—. 1 ƒ400.—. 1 ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 "Winkelhuis Langestraat of Utrecht- scbestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAHE. Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slechte gezondheid zeer dikwijls aan verkeerde oorzaken cn onder schatten het gevaar dat zij loopen door verwaar- loozing van verschijnselen van nierziekte, als Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden "mettertijd tot ernstige nieraan doeningen ais rheumatiek, ischias, waterzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekton. Vrouwcji hebben behoefte aan meer lichaams oefening xn de buitenluohfc, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen op wekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zijn verstandige gezondheidsregels, die met beÉulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden lo$. het voorkomen en duurzaam genezen van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Pillen neelen zachtjes de vermoeide, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de. niergiften, die bovenstaande verschijnselen veroorzaken. poster's Rugpijn Nie ren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de hand- teekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Amersfoort ver- krijefb. bij A. van do Weg, Langestr 23. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel fc/l.v6 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 29

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2