HIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 37. Woensdag 9 Mei 1317. 46e jaargang 3K De >4£ma A. LEWENSTEIN UTRECHT, CIIOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG AaDgwiCTT'öns 'gebfaken is dat er onder onsen ftni zeer ondeugdelijk^ Naaimachines verkocht en, zoo berichten wij d,at op al onze Naai- ruachi achines nevenstaand handelsmerk moet voor kómen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewtbstein' machine aan- pnïjpn. Voor Amexafofti* en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kronraestraat 24, Amersfoort. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlp-ke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langegtraat 77. Telephoonn. 17. AD VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Viijdagmiddag vergaderde de Ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heerenD. Kem- penaer, Rengers en Oosterveen. Na opening der vergadering worden terstond de deuren gesloten vooreen geheime vergadeiing welke ruim l1/, uur duurt. Na heropening verlaat weth. Jorissen de vergadering. Ingekomen waron o a. de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. '23 April, waarbij wordi goedgekeurd het Raadsbesluit van 27 Maart 1917 tot onderhaudsche verhuring aan het Rijk (Departement van Oorlog) van het huis en erf ge naamd »Berg en Dal«. (Voor kennis geving aangenomen Besluit van Gedeputeerde Stalen van Utrecht, dd. 23 April 1917, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 27 Maart 1917 tot verkoop aan N. Heyligers van een perceel bouwterrein aan de Pieter Bothlaan. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 23 April 1917, waarbij wordt goedgekeurd hot Raads besluit dd. 27 Maart 1917 tot verkoop aan H. J. Goudswaard van een per ceel bouwterrein aan de Emmalaan (Voor kennisgeving aangenomen.) Mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat het verleend crediet voor het doen maken van een kolen- en cokestransportinrichting aan de gasfabriek bijna is uitgeput, zoodat woidt gevreesd dat het crediet zal worden overschreden. (Voor kennis geving aangenomen.) Mededeeliog vari Burgemeester en Wethouders, omtrent de genomen maatregelen in verband met de be staande huurrechten, verbondsn aan het terrein aan den Hoevelakenschen weg aangekocht van de stichting sArmen de Poths. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afdeeling Amersfoort, houdende verzoek de loonen van de werklieden in dienst der gemeente Amersfoort belangrijk te terboogen en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen over de eventueel bij den Raad in te dienen loonvoorstellen, overleg te plegen met de vertegen woordigers van de organisaties der gemeentewerklieden. Om advies in handen van B. enW. waarbij reeds thans wordt medege deeld dat in Januari jl. de betrokken commissiën van bijstand zijn uitge- noodigd om een schema te willen ontwerpen eener loonregeling voor het personeel van den betrokken dienst, zulks met de bedoeling om bij de begrooting voor 1918 verhooging voor te stellen, terwijl het voorts in het voornemen van B. en W. ligt om bet bedoelde overleg te plegen. Adres van de weduwe B. Derks Leljenhorst, houdende verzoek de door haar gestorte f 500 als waarborgsom tot rnedebetaling der eventueele aan- legkosten van de Kleine Gasthuidaan, te willen restitueeren (Naar B. enW. om advies.) Adres van het Bestuur der Oud heidkundige Vereeniging »Flébite«, inzake het geven van een anderen oaarn aan het eerste gedeelte van den Soesterweg. (Ter behandeling bij punt 10 der agenda.) Verzoek van de eeiste Hollandsche Vensterglasfabriek te Maassluis, om teneinde de vaderlandsche industrie te steunen in de bestekken te willen opnemen de voorwaarde, dal het vensterglas, hetwelk benoodigd is, bij voorkeur van Bollandsch fabrikaat moet zijn. (Als ongezegeld ter zijde gelegd.) Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politie beambten in Nederland, houdende verzoek om hare twee adiessen dd. 12 September 1916 in behandeling te willen nemen. (Te behandelen bij begrooting 1918.) Bezwaarschriften van W. Priem, C. J. v. Beek en G. Dijkman, tegen bun aanslag in het vergunningsrecht. (Om advies naar B. en W.j Adres tan den rector en leeraren aan het Gymnasium, dd 30 April 1917, houdende verzoek om art. 6 van de jaarwedde-verordening betrekkelijk het geven van privaatlessen te wijzigeü. (Naar B. en W. om advies.) Adres van D. van Daal e. a., agen ten van politie 3e klasse, houdende verzoek hun salaris en kleedinggeld te verhoogen. (Naar B. enW. om advies.) Adres van M. de Pool, dd. 4 Mei 1917, houdende verzoek te besluiten tot teruggave van bet waarborgfonds aan de N. V. Amersfoortsche Tram- wegmaatschappy. (Te behandelen bij het desbetreffende punt der agenda.) 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbaie lagere scholen C. en G. Benoemd wordt aan school C. mej. E. Veltmeger met 13 stemmen tegen 2 stemmen op mej. Spelt; verder stond op de voordracht mej. J. II. Florestein. Aan de lagere school G wordt be noemd mej. il. Temminck met 9 stem men, tegen 5 stemmen op mej. A. G. v. d. Berg en 1 stem op mej. H. Plas. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag, over eenkomstig verzoek aan W. C. Luberti onderwijzer aan school C. Aldus ver leend met ingang van 5 Mei. Afwijzend advies van B. en W. op het adies van 't bestuur der afdeeling Amersfoort van den Nederl. Ambte naars Bond in zake uilbetaling van 3 mnd. salaris aan wed. R. Waar denburg. De beer Hofland meent dat B. en W. 't voorstel billijken en is er voor. Zoo ook de heeren Nijuatten en Leiuweber. De beer Stadig meent dat veran- dering van verordeningsbepalingen niet goed zal zijn. De heer Hofland ontkent het bestaan van een verordening, maar zegt dat de raad de toestand regelen zal. De voorzitter heeft bezwaar tegen afwijkingen. De heer Houbaer is voor gratificatie. De heer Hofland is voor afzonderlijke beoordeeling van elk geval en meent de in voorbereiding zijnde arbeids reglementen te moeten vooruilloopen. B. en W. zullen wol rekening houden met de werkliedenvoorwaarden. Men verwierp bet advies van B. en W. Mr. Stadig en de wethouders waren er voor. Het afwijzend advies in zake de teruggave van 't verbeurde waarborg fonds der vroegere N.V. Amersfoortsche Tramweg Maatschappij wordt te samen met 't adres van H. de Pool behandeld De heer Nieuwendijk steunt den adressant, als vergoeding de opbrengst der veikochte rails beschouwend. De beer Kroes viodt.dat 't herstel der wegen heel wat meer zal kosten. Hij is voor uitkeering na 't herstel der straten en als de onkosten er af getrokken zijn. De heer Leinweber steunt den heer Nieuwendijk. De voorzitter wijst op het slechte rendeeren der N.V. De heer Nieuwendijk zegt zich te hebben vergist wat betreft de opbrengst der rails. De gemeente hulp beeft de N.V. echter niet geholpen. De voorzitter meent dat de grond bezittingen der N.V. eok waardevoller zyn geworden. Advies aangenomen, tegen stemden de heereD Nieuwendijk eD Leinweber. B. en W. adviseeren afwijzend in zake voorstel van G. Eijkelboom. Levering vau electr. en gas aan bunne perceelen aan den Heiligenbergerweg. De heer Stadig is er niet tegen, hij vindt echter dat de gemeente be drijven wel winst mogen maken. Wethouder Veis Heyn meent dat de voordeelen niet tegen de aanleg- kosten op wegen: De heer Hofland wijst op de be bouwing der weg die te verwachten is. Wethouder Veis Heyn antwoordt dat door familieomstandigheden van den directeur der gasfabriek, hij geen cijfers ter staving van bezwaren kan overleggen. De beer Houbaer neemt de Kalk- weg als voorbeeld. De voorzitter zegt dat het be zwaarlijk gaat, elke uithoek met gas of electr. te verlichten. Advies aan genomen 2 tegen, (de heeren Houbaer en Leinweber). B. en W. adviseeren afwijzend, in zake restitutie adres van verschillende winkeliers om restitutie van betaalde elec. energie. De heer Kroes meent dat de terug werkende kracht der betreffende be paling den winkeliers benadeelde, die door het te vergevorderd zijn der maand, niet meer konden sparen. De beer Leinweber is het met den heer Kroes eens en wijst op 't Nut der reclame uitstalling. Wethouder Veis Heyn zegt dat de bepaling de winkeliers niet erg heeft benadeeld. De heer Kroes vraagt of men een licht dicht bij de étalage mag plaatsen. De voorzitter zegt dat de heer Kroes buiten de orde gaat. Wethouder Veis Heyn meent dat overtredingen strafbaar zijn door den strafrechter en niet door de wethouder van 't bedrijf. Advies aangenomen 2 tegen (de bóeren Kroes en Nieuwendijk). B. en W. adviseeren afwijzend op 't adres der commissie van ver bruikers in zake wijziging van het maximumaantal M'. gas dat tegen 8 ct. mag worden verbruikt. Aange nomen z. d. en h. st. B. en W. stellen voor f'25000. crediet te verleenen voor 't maken van aansluitingen aan de gasleiding. Als voren. B. en W. stellen voor straatnamen te geven en de Alphab. stratenlijst aan te vullen. De beer Nijnatten beweert dat in 't algemeen de achterbuurt de meeste bloemenstraten met namen beeftof dat men bedoelt de vorsten, dichters en geleerden van de berglaneri te bekransen. Wethouder Eysiuk zegt, dat een straat een naam moet hebben, en dat B. en W. op achterbuurten met bloemennamen niet gelet hebben. De beer Nijnatten vindt namen slaande op de omgeving beter. De heer Stadig wenscht 't voorstel naar B. en W. terug te zenden. Een gedeelte van den Soesterweg zal SnouckaertlaaD beeten. De heer Hofland wenscht toelichting. De heer Tromp van Holst vertelt dat Baron Snouckaert 28 November '1814 oproerige Fransche troepen die Woerden hadden uitgemoord, op haDdige wijze de Utrecbtschepoort heeft weten uit te krijgen. B. en W. stellen voor tijdelijk per soneel bij Gemeentewerken aan te stellen in verband met de schoolbouw. Z. d. en b. si. goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de N.V. Nederl. Confectiefabriek v.b. A. Cohen Co. te Amsterdam te verkoopen een strook grond, groot ongev 7000 M' a f 3 per M\ Z d. en b. st. goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan deu heei Albert Heyn voor f300 te vei koopen circa 3 M' vaarwater van de beek, ont trokken aan den openbaren dienst. Na opmerkingen van Leinweber en Hofland worden B. en W. gemachtigd den tekst van 't voorstel eenigszins te wijzigen. B. en W. stellen voor perceel Hof No. 7 aan te koopen. Z. d. en b. st. goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan te koopen het bouwterrein de iLange Akken, liggende tusscben Utrechtscheweg en Berkenweg. (Als voren). B. en W. sfellen voor den opdal met recht van buur op ondergrond van perceel Sectie E No. 1374 fhooi- berg) aan te koopen. (Als voren). B. eu W. stellen voor over te nemen een stoep van den heer T. Willenborg. (Als voren). B. en W. stellen voor den Eemland- schendijk te verhuren. Goedgekeurd z. b. st. B. en W. stellen voor den huurders van terieineo van Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout afstand van buur te laten doen. De heer Hofland acht de kleine luiden in de persoon van Wetering verongelijkt. Weihouder Eysink wijst op de eigenaardige toestanden daar ter plaatse en op 't verschil tusschen Wetering, die voor den tijd van 6 jaar heeft ingehuurd. B en W. stellen voor vast te stellen een bedrag als vergoeding aan huis huur voor het verwarmen en ver lichten van een kantoor van den havenmeester. Z. d. en h. st. goed gekeurd. B. en W. stellen voor een weg aan te leggen vanaf de Wijersstraat langs de Beek naar bet Smallepad. (Als voren B. en W. stellen voor machtiging te krijgen inzake het aangaan van een overeenkomst met bet Rijk wat betreft het brandschellennet. (Als voren.) B. en W. stellen een wijziging vooir inzake de Gemeentebegrooting dienst 1917. (Als voren.) B. en W. vragen goedkeuring voor de rekening der commissie tot wering van schoolverzuim dienst 1916. (Ms voren.) Goedkeuring der rekening van de R. K.Openbaie Leeszaal en bibliotheek dienst 1916. (Als voren.) Rondvraag. De heer Hofland wenscht te welen waarom een ambtenaar der Centr. Boekh. toeslag heeft gekregen en de ander niet. De voorzitter meent dat de heer Hofland daarin de voorzitter der be treflende commissie moet hooren. De heer Hofland meent dat de R iad bier ook van op de boogie moet zijn. De voorzitter zegt de zaak te zullen onderzoekeu. De heer Hofland neemt daar ge noegen mee. Zijn 2e interpellatie betreft de be noeming van den heer Kaan in de directie der distributie-uitvoering llij keurt het onttrekken van deugdelijke ambtenaren aan de secretarie af. Verder maakt de heer Hofland de opmerking als zou personeel der distributieregeliug speurdiensten ver richten en als zou de voorzitter dit goedkeuren. Hij zal geen namen noe men. De voorzitter meikt op dat dit zeer goed is daar betrokkene zich niet kan verantwoorden. De heer Hofland had zich echter eerst moet m wonden tot de directie. Wat betreft de heer Kaan, deze was slechts lijdelijk benoemd. De beer Nieuwendijk maakt de opmerking dat de uitvoeriog der distributiewet veel te wenschen over laat. Er bestaat veel kans dat kandij en andere suikersoorten kunnen be derven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1