Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. Advertentiën. Van 1 Januari tot en met 5 Mei 1917 292 faillissementen tegenover 257 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onze scheepvaart. Naar het Hbl. verneemt, is het zoo goed als zeker, dat in den loop dezer maand de «Koningin der Nederlanden" en de «Riouw" van de Maatschappij «Nederland" via het Panamakanaal naar Indië zullen vertrekken. Op de «Koningin der Nederlanden" zijn alle plaatsen voor passagiers bezet; de «Riouw", een vrachtboot, zal troepen meenemen. Broodrantsoen. De Minister van Landbouw beeft den gemeentebesturen machtiging ver leend een tweede aanvullingsbrood- kaart uit te reiken aan de hieronder genoemde personen, voor zooverre door hen als zoodanig zeer zware lichamelijke arbeid wordt verricht en zij, in verband met de normale levenswijze, niet io staat zijo in den loop van den arbeids dag een warm middagmaal te gebrui ken turfgravers en veenarbeiders, polder-, grond- en dijkwerkers, steen fabriekarbeiders, smeden, stokers, ar beiders in glas- en aardewerkfabrieken en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjouwers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 14 tot en met 20 Mei 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bons No. 16 rijst (ook op bon groene erwten) bak- en braadvet gort havermout voor zoover voorradig zeep aardappelen voor zoover voorradig regeerings varkensvleesch brandstollen zie aankondiging van de brandstofïencommissie Zuiderzeeharing a 2 cent per stuk, voor zoover voorradig op bon No. 16 van gezouten spek. Zonder bon gezouten kluiven aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 22 cent per K.G. Zonder bon kalfsvleech voor zoover voorradig bij Bleijenberg en de Vries voor 25 cent per pond. Amersfoort, 10 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Distributieregeling van hondenbrood. De Directie van het Levensmiddelen- bureau noodigt houders van honden welke in aanmerking wenschen te komen voor de Distributie van honden brood uit, voor den 15 Mei a.s. aan bet Leveosmiddelenbureau daarvan kennis te geven; deze kennisgeving kan alleen geschieden op een aan bet Levensmiddelenbureau (laatste loket) verkrijgbaar formulier. Door de Regeering moet een commissie van burgerartsen benoemd zijn, om te onderzoeken in hoever de geneeskundige dienst te Amersfoort te kort schoot. Men weet, dat in de kazerne op merkelijk veel gevallen van besmette lijke ziekten, vooral miriingitis, zijn voorgekomen, waaronder verscheidene sterfgevallen. Luitenant-kolonel M. Grondhout thans werkzaam aan het Departement van Oorlog is benoemd tot Directeur der Rij- on Hoefsmidsschool. De heer J. Brouwer, thans werk zaam bij bet Gem. Bouw- en Woning toezicht te Amsterdam, heeft bedankt voor de benoeming van teekeoaar aan het kadaster alhier. Het Centraal Verkiezingscomité heeft mr. W. H. de Beaufort opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, nadat hij bericht had zich voor de periode 19171918 weder beschikbaar te stellen. Uiteen kolentrein, die Woensdag ochtend hier aankwam, kwamen vier Russen te voorschijn, burgers die bijna sedert het begin van den oorlog in een kamp bij Gelsenkirchen hadden gevangen gezeten. Zij worden door de politie naar Rotterdam geholpen. Volkszangschool. Donderdagavond gaven de leerlingen van de Volkszangscbool van Toonkunst een uitvoering in Amicitia, voor een propvolle zaal. De belangstelling was dus zeer groot en was deze ten volle waard. Er werd gezongen zóó, dat men kon zeggen: Het kan niet beter. De heeren Den Hartog, Heunks en Hazendonk hebben dan ook alle eer van hun werk. Gisteravond sprak Ds. Klein Wassink uit Leeuwarden over Evenredige Vertegen woordiging in de, Kerk. De groote zaal in „Amicitia" was slechts voor een klein deel bezet. De voorzitter, de heer Spelberg, gaf na een korte inleiding het woord aan den spreker. Deze begon met voor te lezen den 4cn brief van Paul us aan de Efezen, en zeide ongeveer op zich Ie hebben genomen te spreken over Evenredige Vertegenwoordi ging in de Kerk. Hij deed dit gaarne, omdat hij zeide te komen uit een Kerk, waar dit beginsel wordt in stand gehouden en ge handhaafd. Hij wil trachten bezwaren weg te nemen. Bij de kerkelijke stemming, die hier voor de deur staat, gaat het om dit beginsel. Hel gaat, zegt spreker, om een interne aangelegenheid van de Herv. Kerk. Evenals het beginsel van Evenredige Ver tegenwoordiging in de Staatkunde gehuldigd wordt, zoo ook hier. Evenredige Vertegen- woordiging gaat enkel over deze vraag, of zij, die thans in de Kerk zijn, als gelijk gerechtigdenals alle anderen zullen worden behandeld. Zal een deel van de leden als minderwaardigen mogen worden behandeld en door de anderen mogen worden onder drukt en in hun rechten verkort Daar gaat het om. 't Is geen pleit voor leervrijheid, doch we stellen ons op den grondslag van de bestaande Kerk. We willen recht alleen en vrede door recht. Mag een overheer- schende groep over de minderheid regeeren Er zijn verschillen in opvatting en inzicht, maar wij ontkennen het recht van sommige dezer groepen om de vertegenwoordiging van de Gemeente alleen voor zich op te eischen, alsof de anderen niet bestaan. Daar geeft geen beginsel vrijheid toe. Waaraan ontleent zij het recht en de vrijmoedigheid. Zijn we dan principieel niet een gereformeerde kerk? Wie is in onze kerk de onfeilbare paus? Het doel van spreker was nu deze kwestie van Evan gelische zijde toe te lichten. Dit heeft ook zin voor Amersfoort, waar volgelingen van wijlen ds. Graswinckel zijn. In Leeuwarden wordt eiken Zondag in verschillende richting gepreekt, ook in de avondgodsdienstoefening treden Evang. op. Zouden ze dit nu in Amersfoort weigeren? Prof. Hofstede de Groot heeft het funda ment gelegd, waarop door de Evang. ge bouwd wordt, of liever hij heeft het alleen meer blootgelegd. Strijden voor E. V. is geen daad van moedeloosheid maar van geloof. Tegen het confessioneele drijven moet gestreden worden. Velen vervreemden van de kerk, omdat ze in een klein kringetje werkt. Een fractie zegt: „Wij zijn de kerk." Evenr. Vert, is gelijk recht, een vreed zaam naast elkaar staan, vooral noodig in dezen gruwelijken tijd. Nu is noodig liefde in de kerk, terwijl de gemeenschappelijke vijand voor de deur ligt. 't Is een schande, dat we elkaar in het haar zitten. Daarom moet in de kerk van binnen vrede zijn door recht. Daarvoor is noodig vrijheid, geen onderdrukking. Dit is altijd het streven van de Evangelischen geweest. Waarom in twist te leven, terwijl er een andere mo gelijkheid bestaat? De kerk is in minach ting geraakt door haar eigengerechtigheid en heeft velen van zich vervreemd. Nadat de spreker nog verklaard had, hoe in Leeuwarden de verkiezingen gingen, sloot de voorzitter de vergadering met een opwekking lid te worden van „Geloof en Liefde". Brand in bet Koninklijk park „liet Loo". Woensdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak boschbrand in bet Koninklijk park «Het Loot, in een gedeelte opgaande 6 a 7-jarige dennen. Gelukkig werd de brand in den aanvang ontdekt, zoodat een aantal arbeiders met schoppen en bijlen spoedig het blusschiDgswerk konden beginnen. Ook was bet vrijwillig brandweerkorps van «Het Loot, onder leiding van den brandmeester, den heer P. Herschoe, weldra ter plaatse en verleende uitstekende diensten. De brand bleef beperkt tot een opper vlakte van circa 40 Are. «Tel.t Buffalo Bill. De Engelsche bladen vertellen over wijlen overste Cody, meer bekend onder den naam Buffalo Bill, allerlei karakteristieke anecdoten. Toen grootvorst Alexis van Rusland in de jaren van zeventig de Vereenigde Staten bezocht, wilde de regeering, welker gast bij was, bem ook iets onvervalscbt Amerikaanscb aanbieden, namelijk een buffeljacbt. Natuurlijk moest Buffalo Bill, wiens roem als buffeljager en woudlooper minstens gelijkstond met dien der Indianen, de zaak in elkander zetten en leideo. Bill stelde zijn eigen beroemd paard ter beschikking van den grootvorst ter gelegenheid van de feestjacht, en als handig jager had hjj weldra een kudde buffels opgespoord. Natuurlijk was een troep cavalerie aan bet booge bezoek als escorte meegegeven, omdat de scalpeerende Sioux-Apachen en Cheyenne-Iridia- nen zich nog op het oorlogspad bevonden. Gedurende de jacht kwam een sergeant van bet huzaren-escorte naar Bill toegereden en zei: Kapitein, een van uw koningen is reeds driemaal van zijn paard ge vallen, en wij zijn bang dat hij zich ernstig zal bezeeren: wat moeten wij daaraan doen. O, antwoordde Cody, bind hem zijn kroon onder zijo kin met een stormband en bind hemzelf vervolgens op bet zadel vast, dan zal de zaak wel marcbeeren. Later, toen oveiste Codv zijn Wild West circus naar Europa bracht, bad bij gelegenheid verschillende vorsten te ontmoeten. De Prins van Wales later koning Eduard VII, was geheel in verrukking over hetgeen Buffalo Bill vertoonde, en daar zich juist vier koninklijke hoogheden in Londen be vonden, nam hij hen mede naar den circus. Maar hij deed nog meer: 'hij kreeg het gedaan, ze alle vier in den «doodenvaarl-wagent testoppen, waarin zij in razende vaart de arena werden rondgereden. Nu, sprak hij tot Cody, voor wien hij veel respect had, nu heb je toch iets hoogers in je rijtuig gehad, dan ooit daar ginds in 't wilde westen I Ja zeker, luidde het antwoord, de hoogste kaarten, die ik van mijn leven in mijn band had: «vier Ko ningen en den hoogsten boer De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat volgens schrijven van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel dd. 9 Mei 1917 No. 37579 de maximum-ver- koopprijs van zwarte siroop ook gel dend is voor siroop verkocht in fles- schen en potten. Amersfoort, 9 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat door hem het volgende schrijven is ont vangen van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Naar mij is gebleken, is het wen- schelijk te achten maatregelen te tref fen ten aanzien van de verstrekking van sommige levensmiddelen aan militairen, die tijdelijk buiten bun garnizoensplaats verblijf houden. In verband daarmede is in overleg met den Minister van Oorlog eene regeling getroffen, volgens welke de militaire autoriteiten aan dergelijke personen dagranlsoenkaarlen zullen verstrekken, recht gevende op de aan schaffing van 1 KG. aardappelen. Deze kaarten zullen worden inge richt in den geest als de plaatsbe wijzen van verschillende tramraaat- schappijen, zoodat zij slechts voor een door inktpotlood aangewezen dag dienst kunnen doen. Deze militaire dagrantsoenkaarten zullen geldig zijn voor alle gemeenten van het Rijk en zullen bij de aan schaffing van het op de kaart ver melde rantsoen aau den verkooper moeten worden afgestaan. Ik verzoek U aan het bovenstaande de noodtge bekendheid te geven en er voor zorg te willen dragen, dal deze regeling in Uwe gemeente be hoorlijk toepassing vindt. Amersfoort, 10 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden te bepalen, dat het aan fabrikanten van kaarsen, schemerlichten en der gelijke verboden is te verkodpen of af te leveren a. kaarsen, schemerlichten en derge lijke b. de grondstoffen, die zich onder hunne berusting bevinden en welke dienen voor het fabriceeren van de onder a genoemde producten, tenzij door de Toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en derge lijke daartoe vergunning is ver leend. Amersfoort, 11 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANPWJJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 4 tot en mot 10 Mei. GeborenPieter Evert, z. van Zacharias Ever t Jordens en Wilhelmina Geertruida Vreeken. Beatrix Marie, d. van Wilhelmus Antonius Pijpers en Gijsberta Leonards Krijnen. Heintje, d. van Rudolf Leonard de Ruiter en Dirkje van der Schagt. Francina, d. van Pieter Reces en Francina Wouterse. Catbarina Maria Wilhelmina, d. van Jacobus Johannes van den Heuvel en Cornelia Maria Jabroer Johanna Christina Maria, d. van Franciscus Augustinus Theodorus van Ditsbuizen en Wil helmina Margaretha van de Poll. Adrianus, z. van Jan van Hoey-n en Johanna Bouwman. Simon Gerar- dus, z. van Simon Gerardus Kortbeek en Adrians Johanna Marie Nefkens. Maragretha Everarda Antbonie, d. van Hendrik van Koelen en Adrians Cecilia de Kruyf. Anthonius, z. van Anthonius van Eck en Johanna Noest. Hendrikus Johannes Marie z. van Johannes Hendrikus Huurdr- man en Geertruida Elbertse. Wil lem, z. van Wijnand van Haselen en Diderika van Esveld. Hermanns Alida, d. van Gerhardus Jacob Wichert Boogaards en Maria Magdalena Ver- straeten. Alyda, d. van Jan Veld huizen en Aaltje de Ruyter. Hen drik Jan Anthony, z. van Jacob Ho- vens Gréve en Petronella Catbarina Peck. Anna Henriette Maria, d. van Hendrik Johannes Kraay en Mathilda Catharioa Maria de Pauw. Willempje, d. van Albertus van de Vuurst en Heintje Buis. Een buiten huwelijk geboren kind. Ondertrouwd Hendrikus Johannes Willemse en Anna Alberta Hendrika Jansen. Renatus Augustinus Mat- theus van de Walle en Berlins Kapi tein. Karei Verlangen en Anthonia Langgras. Willem Wijnand Bouw en Theodora Johanna Janssen. Hendrik Hoefakker en Aleida Zwart. Jan Willem Oldenhof en Johanna Wiertz. Pieter Willem Modder man en Coinelia Margaretha Francina Wesseling. Ernst Sigmond Reeders en Johanna Augusta de Hondt. Getrouwd: Otto Gerhardus Coenen en Hendrika Gerarda Johanna Vos. Andiies de Wit en Anna Catrina Margaretha Singewald. Jacob Vis ser en Hendrika van Vulpen. OverledenLarabertia Godefrida Mariarietberg 7 m. Hendrik Hege man, 28 j., ong. Petrus Scholten, 12 j. Geertruy Kereweor, 87 j., wed. van Jacob de Roos. Jan Zee 19 j., ong. Martina Drost, 77 j.. wed. van Thomas Knottenbelt. Een als levenloos aangegeven kind. Albertus Wilhelmus van der Veer, 3 j. vlAKKTUhKICHT AMERSFOORT, 11 Mei 1917 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit t 0.— Appelen fO.OO k fOO.— Peren fa f Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandiardapp. fO.OO a f0.00 Hoendereieren I 8 50 a f 8.70 p. 100 st. Bruine eieren f 8.70 a i 8.90 per 100 st. Boter i 1 80 a f 2.25 per kilo. Eendeneieren f 00 00 a f 00.00 Zoetem. kaas f 0.k I 0per 00 kilo Kippen f 2.25 a f 3.50 Kuikens fO.OO a f000 Piep- kuikens f 0.00 k f 0.00 Ganzen t 0. a, f 0.—. Eenden CO00 k fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 0.00 a f 0.00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme fl.k f 1 50 Dui\en f 0.60 a f0.90 paar Magere varkens f 00. 4 100.—Varkens t. eipon f 0.a I 0 Zeugen f 50.a f 80.— Biggen flO.— a f 18 Schrammen f0.afO.— VetU koeien f 000.a f 000.— Guste koeien f 000.— i 000—. Kalf koeien f 000.— k f 000.—. Kaif- vaarzen fOO.— k fOO.—Os f000.— k f000.— Pinkstieren f Uk f 000. Kalveren f9.k f 12.— Op de centrale eierveiling dei V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieren 232000 stuks. Prijzen f8.50—f9.00. Eend-eieren f8 90f9.10. Slacbtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0 00f 1.40 per K.G. Jonge Hanen fO.OOfO.OO per K G. Oude Hanen I 0.00I 0.00 per K.G. Eenden f 0 00 per K G. Regeeringseieren. DiDsdag. Aange voerd 397000 stuks. Prijzen f7.60— f8.20 per 100. Vrijdag. Aangevoerd 78800 stuks. Prijzen f7.80f8.30 per 100. Totaal aantal eieren 707 800. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Uvens Dutrictibeurs voor Intercomm. Arbeidt- bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen ran 81/»12Vj ®b ?an 6—7Va uurï Zaterdag» ran S'/i127|iiar. Aanvragen ran Werkgerers op 10 Mei. Ie. Volwassenen. 1 bankwerker». 1 schaver. 2 borstelmaker. 1 suikerwerker. 1 fruit- en groente- 1 verbulder. kweeker. 5 werkvrouw. 6 kleermaker 1 eager. 3 loopknecht. 2 vilt werker. 12 metselaar. Se. Leerlingen en Jongens. 1 tkrk (yioUwJ I 1 meubelmaker. 1 loopjongens. I 2 stripjongen* Aanbiedingen van Werkzoekenden op 10 Mei. Ie. Volwassenen. 1 chocoladewerker. 5 schoenmaker 18 grondwerker. 5 sigarenmaker. 4 kantoorbed. mann. 1 sjouwer. 2 kelner 5 smid. 1 kuiper. 3 veldarbeider. 2 loodgieter. 4 voerlieden. 1 koffermaker. 91 losse arbeiders. 2 meubelmaker. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 los arbeideri Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tal. Int. 374. Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het AmerBfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, hunr of verhuur k 1% betaald wordt. Te Koop: Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldeubarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop eentrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen k 250. 2 ƒ800.—. 1 ƒ350.—. 1 400.—. 1 500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAME. Wat te doen als de ktoaal sich oer toont. De Natuur geeft een duidelijke waarschuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde ia. Geef bij waarschuwingen van nierzwakte door een pijnlijke rug, onzuiver bloed of verstoorde urineloozing, onmiddellijk hulp aan de nieren. Een nieraandoeniDg is gevaarlijk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheu- mati8che pijneü, niergruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn onover trefbaar voor nier- en blaaskwalen. Maar ona gezond verstand ze^ ons, dat wij kwade ge woonten, die de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vleesch, overwerking, zorgen, het gebrnik van sterke dranken, en buitenspo righeden moeten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de ver giften uitzie nieren spoelen. Dit zijn eenvoudige voorzorgen van de Natuur*, die met behulp van Foster's Pillen spogdig'lfiiat geven. Neemt u in acht voor nanfaak". Dc echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de hand- teekening van James Foster op het etiket, zijn te Amersfoort verkrijgb. bij A. van de Weg, Langestr. 23. Toezending gesehiedt franco na ontv. v. postwissel 4 ƒ1.75 p. doos of 10. p. zes doozen. 25 De Brandstoffen- commissie Amersfoort maakt bekend, dat vanaf Maan dag 14 Mei geen brandstoffen meer op de bonboekjes worden verstrekt. Binnenkort zullen afzonderlijke bonboekjes voor brandstoffen worden toegezonden. Zoolang nog geen bonboekjes voor brandstoffen zijn uitgegeven, vervoege men zich met zijn legi- timatiekaart voor brandstoffen uitsluitend voor het bereiden van spgzen, big denbrandstoffen handelaar, dien men aan het Levensmiddelenbureau heeft op gegeven. De Commissie verwacht, dat iedereen, die kookgas heeft, geen brandstoffen voor keukengebruik zal noodig hebben. Uw brandstoffenhandelaar zal U zeggen, wanneer U de brand stoffen kunt halen of wanneer deze bezorgd kunnen worden. De aldus verkregen brand stoffen worden afgetrokken van de hoeveelheden,, die mén tot 1 April 1918 gerechtigd is te ont vangen. De Brandstofïencommissie Amersfoort N. VEL8 HEYN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2