BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. sommige plaatsen hadden de Duitscbers zelf gezaaid, en zóó staan b.v. in een enkele gemeente, Cugny, 80 Hectaren rogge en 30 Hectaren gerst in vollen bloei. Een der merkwaardigste verschijn selen is het weder opleven te midden der ruïnes van verlaten dorpen. De beer Deguise, samen met den sous- préfet. Dupin, den administrateur ran het bevryde deel van de Aisne voor de streek van St. Quentin, vond drie «nieuwe gemeenten" naast drie ge spaarde, de éénige overeind geblevene. Gemiddeld 80 bewoners waren in iedere gemeente teruggekomen, met eenige boeren en hadden zoo goed en zoo kwaad als 't ging ergeDS een onderkomen gezocht om de tuintjes te gaan bespitten en het land te be werken Zij hadden allereerst behoefte aan aardappelen. De generale staf had drie gemeenten ingeschreven als «verwoest" maar met zekere trots zag de beer Deguise dat deze drie, Som- mette-Baucourt,Agbigny,-aux-Kaisnes en Olléiy alweer door soldaten en boeren tot nieuw leven werden op gewekt. «Onze oude Picardische vlekjes zijn nog niet van de kaart verdwenen I" alzoo besluit de heer Deguise met vreugde zijo artikel. De Tweede Kamer beeft bet wetsontwerp tot ontginning van steen- zout bij Buurse, waarvoor de Minister een exploitatie-contract wilde sluiten met een naamlooze vennootschap, met 43 tegen 21 stemmen verworpen. Een motie-Duys om over te gaan tot Staats-exploitatie van bet zont werd met 36 tegen 30 stemmen ver worpen. Turf. De kennisgeving van den Minister dat turf zal worden geschrapt van de lijst van artikelen die ingevolge art. 1 der Distributiewet zijn aangewezen, schijnt aanleiding te bebben gegeven tot de meeniog, dat dit artikel nu ook buiten de distributie valt. Die meening is onjuist. Van het vrijgeven van turf is geen sprake. Alle turf, welke soort ook, valt onder de Rijkskolendistributie. Het inzouten van varkens is in vollen gang. Zeer groote partijen wor den te Hoek van Holland verwerkt. Daar werd op één dag het respecta bele aantal van 1500 geslacht, om te worden ingezouten of ingevroren. Er zal niet veel van onzen varkens stapel overblijven 1 »Veeh.« Burgemeester en wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 21 Mei tot en met 27 Mei 1917 zal worden ver krijgbaar gesteld op bons No. 17. rijst (ook op bon groene erwten) bak- en braadvet gort zeep aardappelen voor zoover voorradig regeeringsvarkonsvleesch Zuiderzeeharing a 2 cent per stuk, voor zoover voorradig op bon No. 17 van gezouten spek; Zonder bon gezouten kluiven aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 22 cent per K.G. Zonder bon kalfsvleesch voor zoover voorradig bij Bleyenberg en de Vries af aan den Keuringsdienst Appel markt voor 25 cent per pond; Amersfoort, 18 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Bonboekjes voor dagmeisjes. De Directie van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend dat voor dag meisjes op vertoon van de legitimatie- kaart en bet bonboekje van hun ouders een bonboekje voor een persoon kan worden verkregen, iudien zij in het gezin waar zij werken hunne maal tijden gebruiken. Bij afgifte van een dergelijk boekje wordt het dagmeisje ten aanzien van de verstrekking van regeeringsartikelen afgetrokken van de sterkte van het gezin waarin zij woont. Amersfoort 17 Mei 1917. De Directie voornoemd: Dr. H. W. DE BOER. K. KAAN Jz. Legitimatiekaarten, Bonboekjes Broodkaarten. Alle legitimatiekaarten zullen vanaf heden alleen worden uitgereikt aan het Stadhuis Bureau Bevolking en wel: roomkleurige, voor hoofden van gezinnen, gestichten, ziekenhuizen, en dergelijke; groene, voor Inwonende personen die niet in het gezin medeleven, h.v. kamerbewoners die afzonderlijk bediend worden roode, voor tijdelijk alhier ver blijvende personen b.v. militairen alhier in garnizoen, pensiongasten, Personen met groene legitimatiekaart kunnen aan het Levensmiddelenbureau een honhoekje van één persoon ver krijgen op vertoon van het boekje van het hoofd van 't gezin waar zij inwonen en tegen inlevering van hun eventueel afzonderlijk verstrekte boekje met 1 streep. Personen met roode legitimatiekaart kunnen een bonboekje verkrijgen tegen inlevering van hun boekje van elders of het eventueel alhier verstrekte. Personen met een roods kaart moeten hun broodkaarten van hunne woon' plaats laten komen, uitgezonderd mili tairen, aan wien broodkaarten alhier worden verstrekt indien zij hunne woonplaats opgeven. Dagmeisjes kunnen op vertoon van de legitimatiekaart en het bonboekje van hun ouders een bonboekje voor een persoon krijgen indien zij in het gezin waar zij werken hunne maaltijden gebruiken. Omtrent de brandstoffen verstrek king zullen weldra door de daarvoor aangewezen commissie nadere mede- deelingen worden gedaan. V. P. N. Onder voorzitting van den heer L J. Krook vergaderde Woensdagavond de onderafdeeling Amersfoort in «Het Boompje. Na openiDg werden de notuleü gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde wijziging der Statuten De leden hebben de voorgestelde wijzigingen reeds gezien. Geen op of aanmerkingen zijo gemaakt, zoodat ze worden aangenomen. De heer v. d. Knoop brengt nu verslag uit van de vergadering te Utrecht. Hieraan ontleenen we: Er zijn 1300 leden, dit getal neemt steeds toe. De afdeeling Amersfoort biedt f300 aan, te besteden ten voordeele van de pluimveeteelt in de provincie Utrecht. Er was n.l. besloten, dat instellingen, die winstgemaakt baddeu, de zuster instellingen geldelijk zouden steunen. Het aanbod werd in daDk aangenomen. Doorn vraagt inlichtingen omtrent de hnantiën. Er wordt medegeeld, dat de boekhouding en balans door een bevoegd accouotant zijn gecon troleerd en ia orde bevonden. Dan wordt ook nog gevraagd of de eene afdeeling boven de andere bevoordeeld wordt. Dit is natuurlijk niet het geval, doch eene heeft zijn zaken beter in orde dan de andere, Het salaris van den secretaris wordt met f50 verhoogd en alzoo gebracht op f 150. Daar zijn werk zaamheden belangrijk zijn toegenomen wordt de billijkheid ingezien. De heer Roelofsen (Houten) vraagt, waarom geen kuikenvoer wordt ver strekt. Aan zijn wenscb zal worden tege moet gekomen. Te Utrecht is opgericht een ver- zamelhuis voor eieren. Vandaar worden de eieren naar de veiling te Amers foort verzonden. In dit verzamelhuis kwamen de eerste week 20.000 eieren, de vijfde reeds 80.000. De prijs was 40 ct. booger dan de markt. Het oprichten van stempelhuizen waar de eieren geveild worden, is in de pen. Aan de verschillende inrichtingen in Nederland zijn circulaires verzonden over de afmaking van Pluimvee. Maatregelen worden geDomen dat het niet tegen te lage prijzen wordt op- geruimd. De Voorzitter en Secretaris van het hoofdbestuur hebben wegens drukke werkzaamheden ontslag ge nomen, doch zullen hun functie blijven waarnemen, tot bun opvolgers gekozen zijn. Daartoe door welwillende hulp in staat gesteld is door de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen en andere minderjarigen in bel huisgezin «Zand bergen* in de nabijheid van Amers foort een terrein van ruim 4 hectaren aangekocht in verband met de toe komstige uitbreiding van den phi- lantropiscben arbeid der instelling. Wegens benoeming tot adjunct- boekbouder aan bet Levensmiddelen bureau te Velsen is aan den beer J. H. F. Kroes boekhouder alhier eervol ontslag verleend. Mej. C. J. ten Bosch, directrice derindustrie-en Huishoudschool alhier, is benoemd tot lid der Commissie, belast met het afnemen van het examen vao den Bond van Leeraressen by het Huishoudonderwijs voor onderwijzers in koken en voedingsleer. Op een concert, dat Zondag middag, aangeboden door kolonel Oostermao, onder leiding van den com ponist kapelmeester Poesmans uit het kamp van Zeist met zijn 100 man sterk corps op het terras van Amicilia gegeven wordt, zal het navolgend pro gramma worden uitgevoerd: 1. Speranza (Espérance) suite de valses. 2. Les Almées. Ballet en 6 par ties. a. Le sommeil; b. Le réveil; c. La danse; d. L'Amour; e. Le Bélire; f. VisioDS et Final. 2e deel. 1. Défilé des Hussards, Marche de concert. 2. Dolce.... Een dolce, Valse trés lente. 3. Belgique Chériel Ouverture patriotique. 4. Pour rAvenir! Marche. Met het oog op het vooi komen van besmettelijke ziekten in het gar nizoen alhier, is de Arr.ersfoortsche zweminrichting op verzoek der Ge zondheidscommissie voor militairen be neden den rang van onderofficier voor- loopig oiet toegankelijk. Maatschappij van Nijverheid. Vrijdagavond vergaderde het De partement Amersfoort in hotel Reich- mann onder voorzitterschap van den heer Joh. H. v. d. Meiden. Na opening werden de notulen van 23 April gelezen en goedgekeurd. Na behandeling van de ingekomen stokken, kwam aan de orde de be schrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering te houden 29 en30Juoi a.s. Geen der leden maakte op- of aanmerkiDgen, zoodat hij werd aan genomen zooals hij voorkomt in het Maandblad van April. Tot afgevaardigden naar deze Alg. Vergadering werden gekozen de heeren Eysink en v. d. Meiden, die de be noeming aannamen. De beer Ed. van Vollenhoven werd benoemd tot lid in de commissie tot nazien der rekening eD verantwoor ding over 1916 en de begrooting over 1918 en nam deze benoeming aan. Rondvraag. De heer Fontein vroeg of het Departement ook een actie moest begiDDen tegen de verhoogde personen tarieven op de spoorwegen, waarop de voorzitter opmerkte, dat buitengewone omstandigheden ook buitengewone maatregelen eiscben. De spoormaatscbapijij kon Diet anders bandelen, wilde ze na eenigen tijd niet genoodzaakt zijn, wegeDS gebrek aaD kolen en petroleum geheel stop te moeten zetten. Keert de gewone toe stand weer, dan wordt alles natuurlijk normaal. Allen konden zich hiermee veree nigen, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. Voetbal. Op het QuickterreiD op BirkhoveD spelen morgen de vereenigingen «Wa- geningenv en Theothorne (Dieren) tegen elkaar voor de promotie com petitie oostelijke 2de klasse. Ons Lichaam en obxc Gezondheid. Zon als geneesmiddel. Bij bet naderen van de zonne- periode, wordt er van medische zijde de aandacht op gevestigd, dat men in dezeD tijd van zuinigheid en zucht, vooral Diets verloren te lateu gaan, er wel aan mag denken, toch niets te missen wat de lieve zoo ons aaD kracht en gezondheid scheuken kan. Behalve voor enkele gestellen, die bijv. lijdende zijn aan tering in ver gevorderd stadium of uitputting der zenuwen, is de zon van ongekend heilzame invloed. De zon doet won deren, vooral bg kinderen. Tot de moeders wordt het advies gericht: «Geeft uw kinderen zon. Behalve de wekelijksche reiniging hebben ze ook één- eo tweemaal per week een zonne bad noodig. Laat ze in bun zwem pakjes een paar uur in de zon spelen. Wen de huid aan de lucht, dat ver sterkt, verhardt en vormt bloed. Ook zuigelingen moeten zooveel mogelijk van de zon profiteeren, verder vooral scrofuleuze kinderen of kinderen van tuberculeuse ouders. Daardoor zal veel tuberculose, scrofuloze en lupus in de kiem verstikt worden.» BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot en met 16 Mei 1917. GeborenAlbert Prime Léon George, z. van P. F. L E. Masquelier en L. C. M. Mariaul. Adolphe Louis Heori, z. van E. H. Monprofit en M. C. de Brauwere. Lambertus, z. van A. Versteeg eD J. v Bielder. Mar- cella, d. van A. H. de Vries en E. M. v. Oss. Johannes, z. van P. v. d. Hoven en H. Greefhorst. Cas- parinus Johannes, z. van J. Krijn en J. v. d. Logt. Theodoor Marcel, z van F. Vanhove en J. J. Schoeters. Johannes, z. van S. Budzelaar en M. Kuiks. JobannisCoenradus Herman Adolph, z. van P. G. van Stapele en G. H. A. Quijck. Johannes Wilhel mus Maria, z. van J. v. Empelen en W. Kerkhof. Margarelba Wilbel- mina. d. van W. Koetse en E. Buys. Carolina Johanna, d. van G. J. H. Benders en C. J. Paats. Frederik Willem, z. van W. Mees en J. Har- togsveld. Hendrikus Maria, z. van M. P. Hendriks en A. Krijnen.Pe- tronella Helena, d. van A. N. P. van Hirtum en G. W. Verbaar. Hen- riette Elisabeth, d. van S. A. Meer burg en M. v. d. Kraan. Henny Finetta, d. van W. J Vaatstra en H. Visser. Evertje, d. van H. Zwart eD J. van de Beek. Ondertrouwd: H. de Amazoon en M. v. d. Berg. J. Tb. v. Leeuwar den en H. J. v. Veen. C. Albregt en H. W. v. d. Laan. J. G. Koth- mann en J. H. M. S. Wüst. P. G. Meeuwissen en M. v. Aken. C. v. Luijt en M. van den Donker. Getrouwd: H. v. Eijden en A. G. L. van Ramselaar. P. H. R. Schoen aker en M. Mulder. P. J. Smids en M. A. Thiel. A. v. Wandelen od M. J. A. Kuijper. G. Mooy en F. G. van Loveren. A. Leijdekker en H. Geertsma.J. Kaal en B Groene- velt. P. v. d. Craats en M. Sukkel. J. Matborst en B. v. d. Biezen. H. v. Meeteren en E. Veenendaal. E. Hagebeuk en G. v. Wageningen. A. A. Flick en D. Hofland. OverledenA. v. d. Ploeg, 19 j., ong. I. v. Kalleveen, 74 j., echtg. van J. v. Doorn. J. Bosboom, 54 j., echtg. van M. Kleuver. H. J. A. Toebosch, 71 j., wed. van J. Scbun- termaD. A. Bouwman, 11 m. Leusden. Van 11—18 Mei 1917. Geboren: Johanna Geurtje, d. van Evert van den Hengel en Gertrudes Scboonderbeek. Abraham, z. van Abraham van Herwaarden en Betje van 't Net. Wouterus Gijsbertus z. van Hendrik Marinus van Klooster en Gerritje Staal. Jacobus, z. van Everardus van Maaren en Johanna van de Pol. Stoutenburg. Van 11-18 Mei 1917. Geboren: Goossen Wilhelmus, z. van Dirk Wijntjes eD Johanna Kla- zina van Vliet. Geertruida, d. vaD Jan van Dijk en Cecilia Verboef. Overleden Johanna Cecilia van Dijk, 4'/i maand. Woudenberg. GeborenCornelia Maria, d. van Jan Kramer en Maria van Lunteren. Jan, z. van Erris van Gooswilligen en Teuntje Mark. Albertus, z. van Willem van Engelenhoven en Johanna Donselaar. Melis, z. van Melis Moesbergen en Leentjé van Kolfscho ten. Dirk. z. van Dirk van Voort huizen en Hermijntje van Ruler. Ondertrouwd: Willem Steverding, 23 j. en Susanna Hendrikse, 22 j. Albertus Ipenburg, 25 j. en Hermina Hendrikse, 25 j. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Jan Donse laar en Gijsbertba van de Hee. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Mei 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— appelen fO.OO 4 f00.— Peren f a f Klei- A.ardapp. (0.00 4 f0.zandaardapp. fO.OO a fO.OO Hoendereieren 8.40 a f 8.60 p. 100 st. Bruine eieren (860 a (8.80 per 400 st. Boter (180 a t 2.25 per kilo. Eendeneieren f 00.00 4 f 00.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 kilo Kippen (2.25 a (3.50 Kuikens fO.OO 4 (0.00 Piep kuikens f 0.00 4 f 0.00 Ganzen 0. 4 f 0.Eenden (0 00 4 fO.OO p. st. Jonge fO.OO a (0.00. Hazen (0.00 4 (0.00 Wilde konynen (0.00 a (0.00 Tamme 1,4 (2 00 Duiven (0.60 a f 0.90 paar Magere varkens (00.— af 00.—. Varkens r. export f 0.4(0 Zeugen f 50.a f 100.— Biggen (6.4 (44Schrammen (0.afO.— Vette koeien f 000.4 f 000,Guste koeien f000.— 4 000—. Kalf koeien f 000.— 4 f 000.—. Kalf- vaarzen (00.— 4 00.—Os (000.— 4 (000.— Pinkstieren f U4 f 000. Kalveren f 8.4 f 10.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen- heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- lea, heet. Zandaardappelen, 280000 stuks Hoen- pereieren. 0000 stuks Eendeneieren 150 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerij 120 biggen, 20 zeugen, 18 kalveren. Op de centrale eierveiling der V. P. N. werden aangevoerd: Exporteieivn 215000 stuks. Pryzen f8 50-f8.90. Eend-eieren f 8 80f 9.00. Slachtgevogelte. Middenprijs. Slacbtkippen f0 00f 1.40 per K.G Jonge Hanen f 0.00—f 0.00 per K G. Oude Hanen fO.OOf 1.40 per K.G. Eenden f 0 00 per K G. Regeeringseieren. Dinsdag. Aange voerd Ö1000 stuks. Prijzen f7.80 f8.10 per 100. Totaal aantal eieren 276 000. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8121/» en van 6Tfli uur; Zaterdags van S1/*12'/i uur. Aanvragen van Werkgevers op 17 Mei. le. Volwassenen. behanger, dagmeiden, electricien. 13 metselaar. 4 opperlieden. 2 rietdekkers. 3 werkmeiden. 1 loss* arbeider. 6 bezembinder. badmeester, kleermaker letterzetters, parafineur. 2e. Leerlingen en Jongens. 1 loopjongens. 1 losse arbeiders. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 17 Mei. le. Volwassenen. 1 chocoladewerker. 1 dienstbode. 16 grondwerker. 3 kantoorbed. mann. 1 vrouw. 2 kelner 2 loodgieter. 1 koffermaker. 3 meubelmaker. 1 schilder (huis). 6 schoenmaker 6 sigarenmaker. 1 sjouwer. 2 smid. 1 rietwerker. 1 stokers. 2 stopsters. 1 straatmaker. 1 timmerlieden. 1 werkvrouw. 1 winkeljuffrouw. 2 veldarbeider. 2 voerlieden. 87 losse arbeiders. 2e. Leerlingen en Jongens. 4 los arbeider. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege ■aen de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te riehte* tot de Arbeidsoeurs, Achter Davidshof No. 3. Tel. Int. 374- Opname van perceelen ODder deze rubriek geschiedt tegen betaling yan ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid yan den hond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, hunr of verhuur k 1% betaald wordt. Te Koop Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldenbarneveldlaan. id. Koniugiunelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bouw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen 5 250. 2 ƒ800.—. 1 350.—. 1 400.—. 1 ƒ500. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelbuis Langestraat of Utrecht- scbestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. RECLAME. Ontmoediging helpt niet. Het is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaarloosd,, wordt. Als rugpijn, waterstoornissen, zenuwachtigheid, ol verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwakken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoept Men dient te bédenken, dat dan verdere ver- waarloozing kan leiden tot rheumatiek, ischias, niergrnis of -steen, ontstoken' nieren en blaas, of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mogelijk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voedsel, met genoegzaam melk, genoegzaam water, maar geen otmoodige opwekkende middelen, en versterk de .ijieren door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesnjiddel herstelt de werkzaamheid, van alle urineorganen, zuivert het bloed en dóet. een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel Ülsh vjrouwen ondervinden nut van Foster's Pillen, want def&e bevatten d« zui verste bestanddeelen uitsiidtéüid voor nier- en blaaskwalen. 30 De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan het handelsmerk (de man met zijn handen in de lendenen) op het etiket, zijn te Amersfoort verkriteb. bij A. v. d. Weg, Langestr. 23 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel 4 ƒ1.75 p. doos of ƒ10 p. zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2