HIE UWE Nieuws- Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. .No. 41. Woensdag 23 Mei 1917. 46e jaargang W4&iS€IfWÏÏI«. De FirmSA LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geeü nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Toor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommeatraat 24, Amersfoort UTRECHT, CU OORSTRAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 47. Telephoonn. #9. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letter, en vignetten naar plaatsruimte. Het laatste kwartaal van het derde oorlogsjaar. De bekende pacifist. Dr. Alfred H. Fried, schrijft in de «Friedenswarte" van 15 Mei 1917 het volgende artikel, gedagteekend 1 Mei, over het laatste kwartaal van het derde oorlogsjaar". «Vandaag treedt de oorlog het laatste kwartaal van het derde jaar in. Nog 13 weken en bet derde oor logsjaar is voorbij.Vurig wordt gehoopt, dat in den loop van de volgende weken het eind van de verwarring gevonden zal worden. Ik zie hel niet komen hoezeer ik ook wenschen zou mij te vergissen. Er worden al te groote fouten gemaakt. De aansluiting van Amerika bij de Entente, wat door onze militairen in hun aangeboren kortzichtigheid als een niet in aan merking komende omstandigheid be schouwd werd, is daar in staat geweest de groote oorlogsbelemmering, de moeheid van het volk, te overwinnen. En bij de Centralen heeft men nog steeds niet ingezien, hoe deze groote zedelijke factor te overwinnen zou zijn en dienstbaar gemaakt zou kunnen worden, om den eorlog tot een eind te breDgen. Niet in de eerste plaats is van belang annexatie, of, wat in Oostenrijk-Hongarije tamelijk duidelijk uitgesproken en in Duitscbland als mogelijkheid aangeduid werd, een afzien daarvan. De donderslag die de rotsen wegslingeren zal, die den weg tot den vrede versperren, kan slechts opgewekt worden, wanneer de Midden- staten een pacifistisch toekomstpro gramma samenstellen, en wanneer de binneDlandsche toestanden bijtijds zóó worden hervormd, dat zij de mogelijk heid van navolging van dit programma waarborgen. Wanneer men bet pacifistische pro gramma van Wilson's rede van 22 Januari zou willeu overnemen, konden wij Amerika ontwapenen en binnen eenige weken vrede sluiten. Echter schijnt men daarvan nog zeer ver verwijderd. Voor de verantwoordelijke personen van de Middenstaten is pacifisme altijd uog humbug. Aau deze verkeerde opvatting hebben wij den oorlog te wijten, hieraan hebben wij te wijten ook zijn vernietigende einde loosheid. Gelooft ons! En wij kunnen u redden. Maar nog steeds gelooft men aan bet geweld, uog bidt men dezen val- scben afgod aan. Men jubelt ook heden nog over de onfeilbaarheid van den verscherpten duikbootoorlog, die malle gestelde verwachtingen overtreft", en men vergeet dat deze onderneming 3 maanden oud is. Heeft men ons niet in duizend redevoeringen en arti kelen gezegd, dat de duikbootoorlog ons Dader bij den vrede zou brengen, dat binnen drie maanden Engeland op de knieën zou liggen De drie maanden zijn voorbij! Van een verkorting van den oorlog wordt niet meer gesproken en Minister Radoslawow, onze bond genoot, heeft kort geleden de waarheid gezegd, toen hij in een interview ver klaarde, dat bet toetreden van Amerika den oorlog verlengt. Het toetreden van Amerika is echter bet gevolg van den duikbootoorlog. Waarlijk bet wordt tijd, dat men de afgoden van het geweld eindelijk leert kennen In twee redevoeringen werd over den duikbootoorlog en zijn uitwerkingen gesproken. In de Hoofdcommissie van den Rijksdag sprak Minister Helffericb' «De verwachtingen zijn overtroffen, de voorbereidingen van Engeland kwamen te laat." En op een feestmaal in de City sprak Lloyd George van de maat regelen, die bij genomen beeft, en de uitwerkingen, die bij ervan verwacht. Daarbij sprak bij van 't jaar 1918, alsof het reeds een feit was, dat de oorlog ook in het vierde jaar door gezet zou wordeD. De eene staatsman sprak optimistiach over het succes van den duikbootoorlog, de andere over de mislukking ervan. Het zal zeker zeer interessant zijn te zien, wie van hen gelijk krijgtmaar de bloedende volkeren hebben waarlijk geeu tijd meer, zich aaD opwindende wedden schappen te wagen. Iets bovenmen- schelijks, iets dat buiten het geweld ligt, moet bet einde brengen, niet in 1918 of 1919, maar nvt. Voor de eerste maal duikt in de besprekingen de ge dachte aan een nieuwen, aan den vierden oorlogswinter op. Eerst beel aarzelend, terwijl de mogelijkheid er van Dog als iets krankzinnigs be schouwd wordt. Deze waanzinnige gedachte krijgt echter steeds meer vorm en kan in October zekerheid en daarna werkelijkheid zijn. Een vierde oorlogsjaar in 't zichtLaat ons nog eens de Januari-rede van Wilson beschouwen, die vrede zonder over winning predikt, die het pacifisme als grondslagvoorde toekomstige wereld eischt. Zijn de menschen en de mii- liarden, die bespaard zouden worden, het niet waard, nog eens over deze rede na te denken, te trachten haar grootschheid en oprechtheid le be seffen, in plaats van te trachten, hem die haar beeft uitgesproken, naar de tegenwoordige oorlogstaal als «be drieger en huichelaar" iu discrediet te brengen." Hollandsche vrijwilligere in 't Fran- sche leger. Zooals men weet bestaat te Parijs een Comité voor het engageeren van Nederlandsche vrijwilligers, onder Presidentschap van deD heer E. Bou- telje. Bij het uitbreken van den oorlog hebben zich bonderden neutralen vrij willig aangeboden om voor Frankrijk te strijden. De Hollanders, die zich biervoor opgaven, waren ten getale van vijfhonderd, en reeds twee hon derd zeventig hiervan zjjn gesneuveld, wèl een bewijs, hoe de oude Hol landsche dapperheid zich nooit ver loochent. De meesten kregen boven dien eervolle vermeldingen en oorlogs- kruisen. Vier broeders, uit een zeer bekende, voorname Nederlandsche familie, vielen allen op het veld van eer. De dankbaarheid in Frankrijk hierover is zeer groot, eo io meer dan één Fransch tijdschrift kooien telkens portretten van Hollandsche helden voor met bijschriften van vereering en dankbaarheid. Zoo verschenen on langs weder de portretten van drie Hollandsche officieren in Fratisch'en dienst, de heeren P. Ninck, J. den Tex en J. Oxenaar, alle drie gedecoreerd met de «Medaille Militaire" en het «Croix de Guerre". Zooals men weet dient ook een zood van den onlangs overleden musicus Otto Knaap, namelijk Arthur Knaap, in het Fransche leger, eveneens ge decoreerd met de militaire médaille, en tweemaal eervol vermeld. Al de Hollandsche strijders aan het Fransche front waren, zooals vaD zelf spreekt, onder geen en kele verplichting. Geheel vrijwillig, uit liefde voor Frank rijk, boden zij met een «beau geste" hun leven aan. Veenbrand in Drente. Io de omgeving van Emmer Com- pascuum woedde gisteravond een ge weldige veenbrand, die zich uitstrekte over Valthermond, Weerdingermond, Emmer Compascuum en Eramer- erfscheidenveen. Men seint ons uit Emmer Com pascuum Den geheelen dag woedde een groote veenbrand in deo omtrek, waar door reeds enkele woningen en groote hoeveelheden turf en bagger in vlammen zijn opgegaan. De brand is op twee plaatsen in bet veen ont staan, op één plaats zeker, op een aDdere plaats waarschijnlijk door vonken uit een baggermachine. Door den kracbtigen, drogen Oostenwind breidde het vuur zich snel uit, zoodat thans (Maandagavond) op meer dan een uur afstand van de plaats van ontstaan bet vuur woedt. Door de zware rookkolommen, welke overal opstijgen, is het niet mogelijk op het oogeDblik maar eenigszins een jnist overzicht van den brand te krijgen, welke zich nog steeds uitbreidt. Tjit de nabijgelegen plaatsen Valther mond en Nieuw-Weerdinge worden ook veenbranden gemeld. Wij vernamen in den loop van den nacbt dat de braDd zich uitstrekt over een groote oppervlakte langs de Drentsch-Groningsche grens, van Drouwerdermond, Exloermoud, Val thermond, Weerdingermond, Emmer Erfrheiderveen tot achter de dennen van Emmen. Behalve turf moeten er ook veel huizen verbrand'lïijn. De schade, döör dezen brand ver oorzaakt, is daarom ook zoo aan zienlijk, wijl alle voor den komenden winter in beslag genomen turf, die nog drogen moet, vernietigd is. Indien het veen zelf door den brand op ernstige wijze is aangetast kan bet weken duren eer de arbeid hervat kaD worden, tenzij er nog vele regens komen. Hdbl. Huldiging Mgr. Gul. Maandagavond werd te Utrecht de aartsbisschop der Oud-Bisschoppelijke Clerezy, monseigneur Gul, gehuldigd ter herdenking van zijn zilveren jubileum. Bij zijn binnentreden in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hief een kinderkoor een welkomstzang aan, waarna pastoor Beererids uit Den Haag een toespraak hield, waarin hij mgr. Gul uit naam van alle Oud-Katholieken van Neder land gelukwenscbte met zijn zilveren feest en hem prees als een waarlijk eenvoudig Christen, wars van vleierij en leugen. Spreker bood den aarts bisschop een enveloppe aao, Welker inhoud mgr. Gul naar eigen goed vinden kan bestemmen. Het geschenk was vergezeld van eeD album met de namen der gevers. Daarna spraken pastoor Rinkel van Utrecht namens bet kapittel, mgr. Van Vlijmen, namens bet bisdom Haarlem, pastoor Wijker namens de Utrechtsche geestelijkheid, de beer J. P. C. van den Berg namens de Oud-Katbolieke aal moezenierskamer. Ook ontving de jubilaris vele schriftelijke en telegra fische gelukwenscben en werd hem eeu schat van bloemen aangeboden. De avond werd verder met muziek, zaog en een voorstelling van groepen feestelijk doorgebracht. Failliiaementen iu Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vaD Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Mei, in Nederland uitgesproken 17 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Mei 1917 329 faillissementen tegenover 407 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Burgemeester van Amersfoort verzoekt een ieder, bij wien kanarie zaad aanwezig is, daarvan vóór 28 Mei a.s. opgaaf te doen aan het Levensmiddelenbureau, Valkestraat No. 12 alhier. Onder kanariezaad is tevens te ver staan «beplet" en gemengd" kaDarie- zaad. Amersfoort 22 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Naar de «Kerkbode meldt, zal het 14 Augustus 25 jaar geleden zijn, dat da. W. J. Meiners het predikambt aanvaardde. Zijn eerste standplaats was Usselo, waarna hij stond te Eibergen, totdat hij in 1899 als voor ganger bg de Ned. Hervormde Ge meente alhier benoemd werd. Op 24 Mei zal de heer KI. de Vries een lezing boaden over 't 7e leerjaar voor alle L. S. Op 69 jarigen leeftijd overleed alhier de heer P. v. d. Hooff, die gedurende vele jaren als opzichter en hoofdopzichter bij onze gemeente werken werkzaam was. De „Rijndam". Met bet stoomschip «Rijndame der Holland-Amerikalijn, dat Maandag van i New-York te Rotterdam aankwam, zijn i als passagiers medegekomen de ex- Oostenrijksche gezant te Washington A. Tarnowski. Verder de admiraal P. W. von Hinlze, gezant van Duilschland bij het Cbineesche Rijk, en dr. F. von Verdy du Vernois, gezant vau Duilsch land te Cuba, allen vergezeld van hun voltallig gezantschapspersooeel. Het gezelschap bleef den nacbt aan boord eo passeerde gisterenochtend per extra trein onze gemeente op de huisreis. Da Centrale Anti-Rev. Kiesver- eeniging in het kiesdistrict Amersfoort heeft besloten bet aocoord tusscben de politieke partijen te aanvaarden en zal dus geen tegen-candidaat stellen tegenover mr. W. H. de Beaufort. Door welwillende hulp daartoe in staat gesteld, heeft de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen en andere minderjarigen in bet buisgezin «Zand bergen*, in de nabijheid van Amers foort, aangekocht een terrein van ruim 4 hectaren in verband met de toe komstige uitbreiding van den philan- tropischen arbeid dezer instelling. Mr. W. H. de Beaufort heeft zijn instemming betuigd met de alhier te houden demonstratie voor lichamelijke opvoeding, door zoowel aan het waar borgfonds deel te nemeu als een bij drage te schenken. Uit Velp vernemen we dat in den ouderdom van 62 jaar is overleden de heer N. Feis, gep. Majoorkwartier- meester. Een nieuw nuthoenderweekblad. Door de N. V. t. Expl. v. d. Stoomdr. v. d. Nw. Apeld. Crt. Kanaalstr. 4-6-7 te Apeldoorn, wordt een nieuw nuthoenderweekblad uitgegeven. «De Legheo" genaamd, dat zeer kan worden aanbevolen. De behoefte aan een dergelijk blad werd vooral in deze dagen, nu het voer bijna niet te krggen, en dan nog altijd zeer duur is, wat men gaarne door eieren be taald wil zien, danig gevoeld. Dat de uitgeefster dit aaodurft, pleit voor haar ondernemingsgeest, welke weer geschraagd wordt door baar vaste overtuiging, dat de behoefte bestaat en het blad dus er iu zal komen, temeer waar het door een bekend nutpiuimvee deskundige, bijgestaan door een bij uitstek bevoegde staf van medewerkers, geleid wordt. Een aanvrage van een proefnummer bevelen we zeer aan. Op de Maandag alhier gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 11 wa gens, wegende 2275 K.G. welke, bjj stuggen handel, werden verkocht tegen f55.— a f60 per 50 K.G.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1