Plaatselijk Nieuws. DE OORLOG. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. met den bouw een aanvang is gemaakt bij één der Rijksbetaalmeesters. De deswege te ontvangen quitantie van storting is binnen 10 dagen na den dag der afgifte te zenden aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken. Art. 6. Voorts verbinden contrac tanten ter andere zijde zicb een jaar- lijkscbe bijdrage in de kosten van bet onderwijs te betalen. Deze bedraagt voor den cursus 1917/1918 acht duizend gulden (f8000) voor den cursus 1918/1919 zeven dui zend gulden (f 7000), voor den cursus 1919/1920 zes duizend gulden (f 6000), en voor iederen volgenden cursus vijf duizend gulden (f5000). De betaling van deze bijdragen ge schiedt in twee halfjaarlijksche ter mijnen bij een der Rijksbetaalmeesters en wel voor bet eerst vóór of op 1 Maart 1918, voor de tweede maal vóór of op 1 September 1918 en zoo vervolgens steeds vóór of op 1 Maart en 1 September van elk jaar. De ter zake van deze betalingen te ontvangen quitantie van storting zijn binnen 10 dagen te zenden aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken. Art. 7. Alle kosten op deze over eenkomst vallende zijn ten laste van contractanten ter andere zijde. Vastgesteld werd de jaarwedde en den pensioensgrondslag vandenleeraar aan de Hoogere Burgerschool J. Hovens Greve. Goedgekeurd werd bet voorstel van Burgemeester en Weibhouders om ontheffing te verleenen van bet op de gronden aan de Willem van Mecbelen- straat rustende servituut, ten behoeve van den bouw eener kerk aldaar. Besloten werd, ondanks een op merking van den heer Nijnatten dat er maar eens een begin moest komen aan de opruiming dier krotten, om tengevolge der woningnood de ter mijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde woningen Coninck- straat no 107, 109 en 111 toebe- hoorende aan E. de Neeling, te ver lengen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van een deel der weg genaamd «de Kleine Luiaard" van A. H. baron van Harden- broek van Ammerstol c.s. werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd tot rioleering der Joannes Tollius- en Leenaert Nicasius- straat, waarmede op aandringen van den heer Leinweber de noodige spoed zal worden gemaakt. Goedgekeurd werd bet aanleggen eener gasleiding in de woning van bet boofd der school H. aan den Leusderweg. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te be schikken op bet verzoek van de Wed. Derks—Leyenhorst om terug betaling van een waarborgsom ten behoeve van den aanleg van een ge deelte straat werd na langdurige discussie met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Het meorendeel van den Raad bleek bet met den heer Hofland eens te zijn dat de gemeente tegen over deze weduwe, door den oorlog in de verdrukking geraakt, royaal moest zijn en de gestortte f500.— teruggeven. Een desbetreffend voor stel van hem werd met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. De grond blijft intusschen eigendom der gemeente. Goedgekeurd werd - de ingediende rekening der plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst. De vaststelling eener verordening regelende de werkkring der benoeming en de bezoldiging van de schoolartsen gaf aanleiding tot heel wat gepraat. De heer Stadig kon zich met bet door Burgemeester en Wethouders ge maakte concept niet vereeoigen en was dan ook de eenige, die tegen stemde. De bezwaren van eenige andere leden omtrent de lage bezol diging werden door den wethouder van onderwijs weerlegd. De verorde ning zal 1 Juli a.s. in werking treden. Besloten werd artikel 2 van de Verordening tot opheffing eener plaat selijke directe belasting naar het inkomen te wijzigen ala volgt: Het bedrag van de opbrengst dezer be lasting, dat echter de som van f350.000 niet mag overschrijden, wordt jaar lijks bij het vaststellen der begrootiog door den Raad geraamd. De beer Hofland drong er op aan het ver- menigvuldigingscijfer van 1,4 toch niet toe te passen wanneer zulks niet dringend noodzakelijk was Voorstellen van B. en W. tot wijzi ging der inkomstenbelasting, der geineentebegrooting dienst 1916 en 1917 en in zake reclames tegen de inkomstenbelasting, dienst 1916, wer den z. d. en z. b. st. goedgekeurd. Vastgesteld werd het kohier der in komstenbelasting over 1917 en be sloten om wegens vertrek of overlijden op den dienst 1916 af te schrijven. Goedgekeurd werd bet voorstel van B. en W. om aan den heer J. H. Ittmann, op diens verzoek het aan de Langestraat nieuwgebouwde winkel huis, naast bet perceel van de firma De Gruyter Zoon te verhuren voor den tijd van 3 jaren tegen f1500. per jaar. Bij de rondvraag drong de bdfer Nijnatten er op aan dat een eind gemaakt werd aan den onboudbaren toestand waarin de schooljeugd der school aan de Beekstraat, ten gevolge van bet in gebruik nemen, door de militairen van bet gebouw verkeerd. De kinderen genieten nu des middags onderwijs in de school aan de Coninck- straat, waardoor de kinderen dier school van middagonderwijs verstoken blijven. Hij achtte het beter dat de kinderen in de school aan den Leusder weg, die toch genoegzaam ruimte aan biedt, werden ondergebracht. Wethouder v. d. Wal wees er op, dat de inbeslagneming slechts van tijdelijken aard heette te zijn, doch dat waar nu pas weder een nieuwe lichting miliciens het schoolgebouw beeft betrokken, binnen enkele dagen eene omruiling der schooluren van de betrokken scbolen zal plaats vinden en het overbrengen naar de school aan den Leusderweg overwogen zal worden. Op voorstel van den heer Hofland werd besloten de raadsver gaderingen bij voorkeur des Dinsdags avonds te 7 uur te houden, opdat bij en zijn medeleden, mannen van zaken, ze geregeld kunnen bijwonen. De heer Leinweber richtte de vraag aan den voorzitter of het waar was dat ,op een gegeven oogenblik 7 leden der levensmiddelencommissie tegelijk waren ontslagen en zoo ja, um welke reden. De voorzitter zegde toe dat Burge meester en Wethouders de Raad om trent een en ander binnenkort schrifte lijke mededeeling zullen doen. De voorzitter deelde daarop mede dat het B. en W. na onderzoek ge bleken was, dat geen provocatie door een beambte van de levensmiddelen- distributie beeft plaats gehad, als waarvan deze door den heer Hofland in de vorige raadsvergadering was be schuldigd. Zulks gaf de beer Hofland aan leiding om nog eens uitvoerig en langdradig te betogen betgeen bad plaats gebad, welke beweringen door den voorzitter uit de notulen der vergadering voor onderzoek werden weerlegd. Nadat de beeren Nijnatten, Van Kalken en Oosterveen (Ie voorzitter bedaokt hadden voor de uiteenzetting der feiten sloot deze de vergadering. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 4 Juni tot en met 10 Juni 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bons No. 19 rijst bak- en braadvet gort bruine boonen zeep aardappelen voor zoover voorradig regeeringsvarkensvleescb Zonder bon verscbe Zuiderzeebaring a 2 cent per stuk, gedroogde h 2'/» cent per stukvoor zoover voorradig. Zonder bon gezouten kluiven aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 22 cent per K.G. Zonder bon kalfsvleesch voor zoover voorradig aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 20 cent per pond. Amersfoort, 1 Juni 1917. B. en W. voornoemd: De Burgemeester VAN RANDW1JCK. De Secretaris A. R. VEENTRA. De Directie van het Levens middelenbureau maakt bekeod dat »de regeling voor Industriemelk" van 18 Mei 1917 voor belanghebbenden ter inzage ligt aan bet Levensmiddelen bureau Valkestraat No. 12 (laatste loket). In eene Donderdagavond ge houden vergadering van aandeelhou ders der N. V. Middenstands-Crediet- bank voor Amersfoort e. o. werd de balans, verlies en winstrekening over 1916 goedgekeurd en bet dividend bepaald op 5%, betaalbaar tegen in levering en dividendbewijs No. '1 van de aandeelen No. 1—316. De aan de beurt van aftreden zijnde com missarissen, de beeren T. Sanders en Joh. H. van der Meiden, werden her kozen. Mejuffrouw J. G. v. d. Bovenkamp slaagde bij de practijkexamens der «Vereeniging van Leeraren» te Utrecht voor Nederlandscbe Handelscorres pondentie. Mejuffrouw J. Wijk voor Boekhouden. De dames A. IdziDga en M. van der Meij en den heer J. A. Schut slaagden voor de acte L. O. De beer J. Beus verwierf de acte Boekhouden. De vaandrigs T. v. Meurs, G. J. Webry en P. J. Beverling van het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot reserve 2e luitenant bij bun tegen woordig corps. Zondagmiddag wordt door het Belg. Fanfarecorps onder directie van den heer Poesraans in den tuin van bet «Huis ten Halve» te Soesterberg een matinee gegeven. Woensdagavond 6 Juni wordt door de Amersf. Muziekvereeniging directeur de beer A. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Brande) een uitvoering gegeven in bet Plant soen. Aanvang 7.30 uur. Het diploma van geoefend zwem mer werd aan de Amersf. Zwem- en Badinrichting behaald door O. Burg- hardt. Met ingang van 1 Juni is bet Amersf. Wissel- en Effectenkantoor omgezet in een Bijkantoor van de Amsterdamsche Bank. De beeren Job. Maten en J. Coster Jr. zijn aangesteld tot directeur, terwijl mr. S. G. van Weideren baron Rengers voorloopig als plaatsvervangend directeur aan bet bijkantoor verbonden zal blijven. Het oorlogsdoel. Een verklaring van de Amerikaan- sche regeering over baar oorlogsdoel einden zal in de eerstvolgende dagen tegelijkertijd te Washington en St. Petersburg plaats hebben. De vertegen woordiger te Washington van de «Pelit Parisient verneemt over den inboud der verklaring bet volgende: Het mani fest zal er allereerst op wijzen, dat ook de Vereenigde Staten ten oorlog zijn getrokken zonder verlangen naar inlijvingen, dat zij daardoor juist echter in staat zijn zich met alle onpartijdig heid te verzetten tegen een verkeerde toepassing van zulk een beginsel op Frankrijk en België. De regeering te Washington behoudt zicb het recht voor iedere bespreking te weigeren met de autocratische regeeringen der Middelrijkende Vereenigde Staten zullen alle vredesbesprekingen weigeren en alle vredespropaganda der Middel rijken zoolang tegengaan, als de voor het uitbreken van den oorlog verant woordelijke personen niet teu val zijn gebracht. Het «Berner Tageblatu weet mede te deelen, dat te Parijs aan het einde der vorige week ministerieele beraad slagingen hebben plaats gehad onder voorzitterschap van president Poincaré, waarin de Russische voorstellen ter sprake kwamen om een nieuw oorlogs doel vast te stellen. De Russische regeering zou aan de Fransche regee ring hebben voorgesteld bet vraagstuk Elzas-Lotbaringen door een volksstem ming tot oplossing te brengen. De socialistische leden van het Fransche kabinet hebben zich met dit voorstel in beginsel eensgezind verklaard. De «Norddeutscbe Allgemeine Zei- tungi deelt mede: «In de laatste dagen zijn den rijkskanselier talrijke moties gezonden over de oorlogsdoeleinden. De kanselier kan hierop evenwel niet ingaan daar hij alles, wat hij over de oorlogsdoeleinden zeggen kan, in zijn laatste rede beeft te kennen gegeven.t Uitvoer fruit. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat een algemeene regeling in voorbereiding is, welke hel moge lijk zal maken, voor zoover de binnen landscbe behoefte in verband met den uitslag van den oogst zulks zal toelaten, den oitvoer van bepaalde partijen fruit toe te staan. Deze regeling zal bet houden van de gebruikelijke fruitverpacbtingen niet uitsluiten. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat voor bet op deze ver pachtingen gekochte fruit geeo ver gunning tot uitvoer zal worden ge geven en dat geen vergunning tot verwerking in een inrichting tot ver duurzamen zal kunnen worden ge geven indien het niet op een bij de Rijks-Commissie van Toezicht op de Vereeuigiog «Fruitcentrale" inge schreven en nader aan te wijzen veiling wordt aangevoerd en geveild, zulks in verband met de afgifte der vereischte veilingsverklaringen, dat aan de aan exporteurs op te leggen verplichtingen ten aanzien van de voorziening van bet binnenland ten volle is voldaan. De dienst op Engeland. De vaart op Engeland wordt door de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij met Engelsche schepen her vat, daar de vaart van schepen onder Britsche vlag en begeleid door En gelsche torpedojagers, vanuit onze havens in convooi varend, minder ge vaarlijk is gebleken, dan de vaart van afzonderlijke schepen onder neutrale vlag. Onder de Nederl. zeelieden is dit van zoo algemeene bekendheid, dat bet niet de minste moeite zal kosten, indien noodig, Hollandsche bemanning voor de Engelsche schepen te vioden. Om bet rooken in spoorweg compartimenten, waar dit verboden is, zooveel mogelijk tegen te gaan, zal een aantal treinbeambten worden aangesteld, die speciaal aan dit euvel hun aandacht hebben te wijden. Zij zullen in burgerkleeding reizen en steeds proces-verbaal opmaken, als personen zicb aan een dergelijke overtreding schuldig maken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Mei, in Nederland uitgesproken 18 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Mei 1917 347 faillissementen tegenover 438 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Made in Germany. Naar Parijscbe bladen uit Londen vernemen, beeft zicb bet volgende tooneel afgespeeld, op een in het Savoy-Hotel gehouden banket ter ge legenheid van den «Empire Days. Lord Beresford had het woord en midden in zijn redevoering greep hij plotseling zijn bord, hield bet in de hoogte en toonde zijn toehoorders een Duitscb fabrieksmerk op den achter kant. «Ook dit is Duitsch fabrikaat !c riep Beresford uit «en daarvan moet ik nog wel eten.» Tegelijkertijd slin gerde bij met kracht het bord tegen den muur, zoodat het in scherven vloog. Alle gasten deden betzelfde en slingerden bun borden tegen den muur, zoodat de parketvloer in een oogenblik met scherven bezaaid was. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 5 Mei 1917 No. 38922, Afdeeling Handel, houdende vaststelling van maximumprijzen voor eikenschors Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepaleD dat in vorengenoemde beschikking aan den volzin sub A. «Alle deze prijzen voor goed gewonnen en verzorgde schort uit bosch per 65 K. G. af opslagplaats zal worden toegevoegd: Overeenkomstig de beslaande handels gebruiken. Amersfoort, 31 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. Bekendmaking inxake distributie van inlandsche honingoogst 1917. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bet, in verband met de voorziening in de behoefte aan honing hier te lande en bet uitblijven van den aanvoer van dit artikel uit bet buitenland, noodig zal zijn maat regelen te treffen teneinde een zoo nuttig mogelijk gebruik van den in dit seizoen gewonnen inlandschen honing te verzekeren. Te dezer zake is reeds eene vergadering met ver tegenwoordigers van belanghebbenden gehouden. Als resultaat hiervan zijn eerlang nadere bepalingen te verwachten om trent den verkoop en de distributie van inlandschen honing. Het verdient, in verband biermede,' aanbeveling, dat 1. alle producenten van inlandschen (bijen)honing 2. alle handelaren in inlandschen bijenhoning, die óók voor den oorlog van den handel in, en bel persen van inlandschen bijenhoning hun hoofd bedrijf maakten en den honing recht streeks betrokken van de producenten 3. alle verbruikers van boning, als fabrieken, kleinbedrijven, grossiers en winkeliers, die inlandschen honing van den oogst 1917 wenscben te ontvangen zicb ten spoedigste onder opgave van bun nauwkeurig adres en den aard van bun bedrijf, wenden totdeNijver- heidscommissie, Stadhouderslaan No. 102, Den Haag, terwijl op den brief en bet couvert duidelijk moet worden vermeld: «Honingdistributie 1917». Aan belanghebbenden zullen dan for mulieren ter invulling worden toe gezonden. In bet bijzonder wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat bij de uitvoering der maatregelen, welke eventueel noodig zullen blijken, geen rekening zal kunnen wordeu ge houden met reeds gesloten contracten inzake'.verkoop of levering van in landschen bijenhoning. Amersfoort, 31 Mei 1917. De Burgemeester van Ameisfoort VAN RANDWIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 29 tot en met 31 Mei 1917. GeborenWilhelmus, z. van Wil helmus van Wageriingen en Hendriks Hopmans. Pieter Marinus, z. van LambertusFranciscusAloysius Snoeren en Elisabeth Pullos. Gerrit, z. van Hendrik Mulder en Jannetje Zoeten. Gerardus Albertus, z. van Aart van den Hazel en Johanna van Bogerjjen. Frans, z. van Cbarles Colembain en Rijkje van Es?eu. Arend, z. van Marinus van Zeyst en Jacoba Huiberdina Nieuwendaal. OndertrouwdJacobus de Witt en Dirkje Hendrika Nieuborg, Con stant Hendrikus Twaalfhoven en Maria Jobanna Lambertba Albertina Vermolen. Wilhelmus Krielen en Maria Kerko-eer. Hendrik Pieter Johannes Kole en Gerritje van de Beek. Joban van Ekeren en Catba- rina Klerk. GehuwdPieter Willem Modder man en Cornelia Margaretha Francina Wesseling. Hendrik de Amazoon en Macbteltje van den Berg. Jo hannes Theodorus van Leeuwaarden en Hendrika Johanna van Veen. Cornelis van Luijt en Margaretha van den Donker. 0»erleden: Michel Joseph Delville, 38 jr. Louis René Bal, 2 mod. Theodora Alijda Maria Korndewal, 2 jr. Maria Wilhelmina Jaarsveld, 15 mnd. Everarda Koen, 82 jr., weduwe van Gerardus Smal. Willem Frederik van Woudenberg, 18 jr., ongehuwd. Leusden. Van 25 Mei tot 1 Juni 1917. Geboren: Tonia Maria, d. van Arnoldus Schimmel en Bertha van Beek. Adrianus, z. van Jacobus Steenkamp en Geertruida Smit. Jacoba Dirkje, d. van Jacob van den Engelenburg en Dirkje Versteeg. Adrianus Johannes, z. van Wouter van Kooy en Margaretha van den Hengel. Stoutenburg. Van 25 Mei tot 1 Juni 1917. Geboren: Maagje, d. van Hendrik Brons eD Neeltje Biesbaar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Juni 1917. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit 0. appelen fO.OO a f00.— Peren f a f Klei- Aardapp. fO.OO a f 0.zandaardapp. fO.OO a f 0.00 Hoendereieren f 9 00 a f 9.20 p. 100 st. Bruine eieren f9.20 a f9.40 per 400 st Boter f190 a f 2 25 per kilo. Eendeneieren f 00.00 f 00.00 Zoetem. kaas f 0.a f 0.per 00 küo Kippen f 1.75 a f 2 90 Kuikens f0,00 a f 0.00 Piep kuikens fl.00 a f 1.75 Ganzen f0. k f0..Eenden f0 00 k fO.OO p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Bazen fO.OO k fO.OO Wilde konijnen fO.OO a fO.OO Tamme fi.20 k f2 50 Duiven f0.60af0.80 paar Magere varkens f 20.— k f 40. Varkens v. export f 0.a f 0 Zeugen f 50.k f 100.— Biggen f6.a f 15Schrammen f0.a f 0.— Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000—Kalfkoeien f 000.— k f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 0k f 000. Kalveren f9.— k f 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. heet Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 220000 stuks Hoen- pereieren. 0000 stuks Eendeneieren 2<)G kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 8 magere varkens. Varkens voor exportslagery 200 biggen, 36 tongen, 33 kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2