NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 45. Woensdag 6 Juni 1917. 46e jaargang. w:AMsaa-v.wi!t«. De Firma A. LEW SN S TEIN UTRECHT, CHOORSTRAAT 14. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Getoengd Nieuws. KENNISGEVING. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk Voorwendsel ook gèen nagemaakte Lewenslein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per po»t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden gtnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telepboonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regel. 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een oflicieele Neutralen Conferentie? Gelijk bekend is, heefl de Zweedsche Tweede Kamer bet vorige jaar, naar aanleiding van een voorstel van den Heer Oail Lindbagen, een motie aan genomen ten gunste van een Zweedscb initiatief tot het houden eener Con ferentie van oflicieele veitegenwuor- digers van onzijdige Staten, welke tot laak zou hebben bet vooi bereiden van een duurzamen vrede. Eenige maanden geleden beeft thans de heer Lindbagen, wederom een voorstel ingediend, dat de Zvveedsche Tweede Kamer zich zou uitspreken ten gunste van een oflicieele Neutralen Conferentie en wel ter bei ordering van bemiddeling, alsmede ter voor bereiding van de noodzakelijke her vormingen van het volkenrecht na dezen ooi log. Het vooi stel van don heer Lind hagen is hierop vei wezen naar een speciale Commissie, die bij haar advies aan de Tweede Kamer op den voor grond heeft gesteld, dat de sinds 1916 voorgevallen nieuwe gebeurte nissen in hooge mate verminderd hebben de mogelijkheid van de over gebleven onzijdige Staten, orn door bemiddeling van hun zijde het einde van den oorlog te verhaasten. De Commissie was echter van oordei I.' dat desniettemin een offieieele| Neutralen Conferentie evenzeer ge-i wenscbt was als in 1916 het geval was, daar nog steeds bleef bestaan de noodzakelijkheid voor de onzijdige Staten, zicb gezamenlijk voor te be reiden om door gemeenschappelijke samenwerking bij of kort na het sluiten van den vrede het tot stand komen van een internationale rechtsorgani satie te bevorderen. Thans heefl de Zweedsche Tweede Kamer bet voorstel-Lindbagen en het voorstel van de speciale Commissie in openbare vergadering behandeld. Bij de beraadslagingen wees bet con servatieve lid van den «Rijksdag", Dr. C. Hildebrand, er op, dat op de laatste Ministersconferentie in Stock holm de daaraan deelnemende Ministers van alle drie de Scandinavische lauden van oordeel bleken te zijn, dat de tijdsomstandigheden nietgunstig waren voor een initiatief in de door den heer Lindhagen gewenschte richting. Namens de Commissie heeft de Sociaal democratische afgevaardigde Löwegreu ter beantwoording van den beer Hildebrand doen uitkomen, dat het voorstel van de Commissie in tegen stelling met dat van den heer Lind hagen de bemiddeling vrijwel geheel als taak der Neutralen Conferentie beeft uitgeschakeld. Het vooi stel van de Commissie beoogt in de eerste plaats en bijna uitsluitend de voor bereiding van die internationale her vormingen, die een duurzamen vrede na den oorlog mogelijk zullen kunnen maken. Een dergelijke neutrale samen werking lag ook in de bedoeling der laatste Ministersconferentie. Na deze toe.licbting heeft de Tweede Kamer bet voorstel van de Commissie aangenomen, en aldus den wensch uitgesproken dat de «Rijksdag" in een adres aan den Koning er op zou aan dringen, dat de Regeering in over weging neme, boe door initiatief van de Zweedsche of van de drie Scandina vische Kegeeriugeri een oflicieele Vredesconferentie van onzijdige Staten zou kunnen worden bijeengeroepen, die tot taak zou hebben voorbereidende voorstellen uit Ie werken voor een internationale rechtsorde, welke aan individuen en volkeren gelijk recht tot ontwikkeling onder genot van politieke, economische en geestelijke vrijheid zal waarborgen en daardoor tevens een duurzamen vrede zal ver zekeren." De Engelschen in hun strijd tegen de duikbooten. De bemanning van het Noorsche stoomschip «Arnfinn Jari'', teTronth- jent thuis behoorende, heeft verteld vaneen nieuwe inttbodeder Engelschen in bun strijd tegen de duikbooten. Direct, nadat de «Arnfinn" getorpe deerd was, kwamen twee Engelsche torpedojagers op het tooneel, die jacht begonnen te maken op de onderge doken duikboot. Een uur lang onge veer voeien ze met volle kracht in een grooten kring rond, blijkbaar om de juiste plaats op te speuren, waar de duikboot zich bevond. Toen ze die naar hun meening eenmaal gevonden hadden, wierpen ze een groote bom in zee, die na een minuut ontplofte. De bemanning der torpedojagers hield er zich van overtuigd, dat ze de duik boot had getroffen en vernield. Deze bommen zijn bet beste middel der Engelschen tegen duikbooten, sedert ze bijzondere instrumenten hebben uitgevonden om vast te stellen, waar zich een ondergdoken duikoot op houdt. De Stockholnische conferentie aau president Wilson. De »Köln. Ztg.s verneemt uit Stock holm: Het bestuur der Stockbolmscbe conferentie heeft een telegram ge zonden aan president Wilson van den volgenden inhoudWij hopen, dat hel bericht van de weigering der passen aan de socialisten die Amerika ter conferentie zouden vertegenwoor digen, onjuist is daar de conferentie juist op den grondslag van de be ginselen is bijeengeroepen, welke door u in uw nota aan den Senaat werden uiteengezet. De besliste weigering van passen door de Vereenigde Staten zou in democratische landen niet begrepen kannen worden. De geallieerden en de vrede. De «Daily News* schrijft in een hoofdartikel: De geallieerden zullen aan de neutrale vredesvoorstellen go- hoor schenken, zoodra de groote ondernemingen, die thans op alle fronten aan den gang zijn, zijn af- geloopen. Verminderd aardappelen-rantsoen, De Minister van Landbouw heeft de volgende circulaire aan de burge meesters gericht Ik heb de eer u te berichten, dat do aardappel voorraad van den oogst 1916 dei mate geslonken is, dat bet bestaande rantsoen van 3 K.G. per week niet meer kan worden verstrekt. Dit rantsoen wordt dus voor de week «an 4 Juni tol li Juni bepaald op 1 K.G. per week per persoon. Om te voorzien in het te kort aan voeding, hetwelk bierdoor ontstaat, zal aan de gemeentebesturen, die van oordeel zijn, dat voor bun gemeente daaraan behoefte bestaat, rijst beschikbaar worden gesteld, en wel tot ten hoog ste één-vierde vao hel ontbrekend ge wicht van aardappelen, berekend naar een week rantsoen van 3 K.G. per persoon. Als door den verbruiker voor deze rijst te betalen prijs wordt 10 cent per balf K.G. in overweging gegeven. Het bestaand rijstrantsoen van 0.7 K.G. per 4 weken wordt naast bet bovenstaande gehandhaafd, ui even zoo de daarvoor te betalen prijs van f0.14 per 1/2 K.G. Nieuwe aardappelen. Op de Dieuwe aardappelen, welke binnen enkele weken aan de markt kuinen, is naar wij van betrouw bare zijde vernemen niet van toe passing bet verbod van aflevering en vervoer. »N. v. d. D Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over bet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Juni, in Nederland uitgesproken 16 faillissementen tegen 21 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Juni 1917 363 faillissementen tegenover 459 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer heeft uitgegeven een «Gids voor de Zomerverblijfplaalsen in Nederland 1917*. Het is een beknopt, maar zeer prac- tisch boekje, mooi geïllustreerd en uiterst laag in prijs. Van de hotels en pensions zijn de per.sionsprijzen in het volle seizoen opgenomen, voor zoovei de hotel- of pensionhouders genegen wat cm, de prijzen op te geven. Voorin bevindt zich een duidelijk kaartje met de spoor- en tramlijnen er op aan gegeven. Lichting 1912 met klein verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de dienstplich tige korporaals en manschappen vari de militielicbting 1912, die bestemd zijn om later naar de landweer ovei te gaan (dus uitgezonderd ben, die behooren lot de bereden korpsen, de pantserfort-at tillerie of de torpedisten) 15 Juni a.s. in het genot van onbe paald (klein; verlof woiden gesteld. Wie voor het belastingjaar 19171918 der inkomstenbelasting voor zicbzelvrn of voor een ander, opzettelijk onjuist of onvolledig aan gifte doet, wordt, indien daaruit na deel voor het Rijk kan ontstaan ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden. Voor zoover door het doen van een juiste aangifte voor het belastingjaar 19171918 aan bet licht mocht komen, dat in vorige jaren onjuiste of onvolledige aangiften zijn gedaan, zal strafvervolging te dier zake achter wege blijven. De Verbondsring «Geldersche Vallei*, afdeeling van hel Nedeilandscb Jongelingsverbond, zal op Donderdag 7 Juni des avonds te half acht in de groote zaal van «De Arend* baar 20-jarig bestaan feestelijk herdenken. Na het openingswoord van den voor zifter, den beer J. B. Grootendorst, zal een opwekkende rede worden gehouden door Ds P. Veen uil Utrecht, lst« vice- voorzitter van het Nederlandech Jonge lingsverbond, over »Ons werk in de toekomst*. De beer Gordeau zal een slotwoord spreken. Mejuffrouw R Uit- zinger en de heer J. van Doornevell verleenen hunne welwillende mede wet king met orgel eu viool. Ten geboore zullen worden gebracht«Ave Verum* van Mozart; «Gebet* aus »Freischütz« van Weber en «Adagio* van Beethoven. De officier van gezondheid lekl. J. M. Knipscbeer, van het 5e regiment infanterie, is overgeplaatst bij bet militair hospitaal alhier. Maandagmiddag ontstond een begin van brand in de bosscheu van Birkhoven, dat gelukkig door een paar gemeente-werklieden kon worden ge- bluscht. Een schoorsteenbrandje aan de Utrechtschestraat werd door een po- litie-agent gedoofd. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging geeft hedenavond onder directie van den heer A. v. d. Brande een uitvoering in de gemeentelijke muziektent in het plantsoen. De R K. feeszaal wordt heden overgeplaatst naar bet perceel Nieuw- straat 20. Op de j.l. Maandag gehouden Kaasmarkt waren aangevoerd 30 wagens, wegende 7250 K.G. Prijzen: f55.- k f59.— per 50 K.G. Ge stempelde f59.a f 65.— per 50 K.G. Handel matig. Smokkelende Autoriteiten. Door de douanen te Winterswijk zijn 2 hooggeplaatste ambtenaren bij de Duitsche spoor, een Geheunrath en een Baumeister, aangehouden, die van de gelegenheid, dat ze voor ambts bezigheden daar ter plaatse waren, gebruik maakten, om roomboter, koflieboonen, kaas, chocolade, cacao poeder, rhum en likeur onder huo kleeien verborgen, uit te voeren. «Arrib. Ct.i Een goed veevoeder! Meikevers zijn een zeer geschikt varkensvoer. Behalve in hun geheel, worden ze ook tot meel gemalen onder het varkensvoer gemengd, wat bet voordeel geeft dat ze niet direct of althans kort nadat ze gevangen zijn, tot gebruik besterad behoeven te wordeu. Om meikevermeel te bereiden, doodt men de dieren met behulp van kokend water, vervolgens droogt men ze op een eest, waarna ze gemalen worden in een ouden koffiemolen ol fijnge stampt in een vijzel. Met bet toedienen van meikever- meel aan varkens kan men gerust tot het derde gedeelte van het gewone quantum voedsel gaau, terwijl dan de rest van bet rantsoen gerust eiwitarm mag zijn. Meikevermeel toch is zeer eiwitrijk. Een indirect voordeel in het op ruimen van meikevers bestaat nog hierin, dat men niet alleen veel blad groen spaart waaraan de veelvraten zich anders zouden hebben te goed ge laan, maar tevens aan de wijfjes de gelegenheid ontneemt om baar gebruikelijke 30 eitjes te leggen. «N. v. d. D." Uitsluiting aardappeldistributie. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat wegens misbruik maken van de regeling in zake aardappeldistributie de volgende aardappelhandelaren voor bet achter bun naam vermelde tijdvak waren of woiden uitgesloten van de aardappel- distributie. R LANSAAT. Soesterweg 159, 15—22 Mei. E. VAN GROL Leusdei weg 98, 22 Mei20 Juni, L. HAGENBEUK, Monnikenpad 18, 31 Met—27 Juni. Amersfoort, 2 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd VAN RANDW1JCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1