NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Zaterdag 16 Juni 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ril ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. |(R. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL No. 48. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephooun. 59. AD VER! ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. L)e Reclame-commissie en de Vereeniging tot bevordering vaD Vreemdelingen Verkeer onzer ge meente verzonden dezer dagen navol gende circulaire, waaraan wij gaarne om bet sympathieke doel eeD plaatsje inruimen. Wat ontbreekt er aan ons stedelijk mooi 'n woord tot Amersfoortsch burgerij. Onze stad is mooigeheel afge scheiden van de pracht waarmede natuur Amersfoort omgeeft, beeft het in z'n bouw, dat aantrekkelijk-intieme, wat alle oude stadjes eigen is; het lijnen-spel van z'n oude gevels, de fijne buiging der singels, de hooge beplanting en de glooing van z'n plantsoenen, 't geeft een bekoring aan vreemdeling eb inwoner. En toch ontbreekt er iets! Juist dat, wat zoovele villa-dorpen iD ons land hebben, wat ook, vooral in bet buitenland, de grijze huizen complexen der groote steden vroolijker doet uitzien, wij missen het hier. Geen of weinig kleurig getooide tuinen, geen bebloemde balcons, geen groei van rozen langs gevels. Wij zijn arm aan bloemen! Het is om bierop aandacht te ves tigen en zoo mogelijk daarin verbete ring te brengen dat de Reclame commissie en do Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingen Ver keer besloten, 'n opwekking te ricbten tot Amersfoort's bewoners, om deze zomer hunne balcons en gevels met bloemen te doen begroeien. L)e beide commissies 6iellen meer dere prijzen beschikbaar voor hen wier versiering 't meest smaakvol is, en zal hiervan de beoordeeling en prijs-uitreiking plaats hebben op 31 Augustus a.s. En waar 'i eenvoudige en met-kostbare evengoed zal ge waardeerd worden, daar mogen de commissies verwachten, 'n talrijke deelname in alle wijken der stad. Waar bet stadsbestuur niets nalaat om Amersfoort's groei tot ontwikkeling te brengen, daar hebben ook de be- woDers tot plicht, waar 't mogelijk is die pogiügen te steunen. En door de versiering van uw huis, ver-mooit ge tegelijk 't aanzien uwer stad. Bestuur der vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer Amersfoort, H. MEURSING, Onder-Voorzitter. Th. C. V. TER MAAT, Secretaris. A L. VERSLUYS, Penningmeester. A. M. TROMP VAN HOLST, Com M. R. N. OOSTERVEEN, Com. De Reclame-Commissie der Gemeente Amersfoort, P. H. VAN HASELEN, Voorzitter. J. H. VAN DER MEIDEN, Secretaris. A. R. VEENSTRA, Secretaris. Th. C. V. TER MAAT. H. VAN RAALTE. Bericht van deelname te zendeo vóór '25 Juni e.k. aan den Voorzitter van de Reclame-Commissie de Heer P. H. van Haselen, Plantsoen. Nieuwe terugtocht der Duitschors? De Matin verneemt van de Zwit- sersche grens, dat de Duilschers de musea der overweldigde steden in Noord-Frankrijk van bun kunstschat ten berooven, hetgeen schijnt aan te toonen, dat een nieuwe terugtocht wordt voorbereid. Van 1 tot 15 Juli zullen 100 000 personen over Zwitserland worden teruggezonden naar Frankrijk. Hieruit blijkt, dat de Duitschers zich willen outdoen van de onnutte mondeD. Achter het Duitsche front. Men meldt van de grens: Meer dan 3 maandeo waren de Noord-Belgische dorpen en steden volkomen ontbloot van Duitsche troepen. Alleen enkele bewakingsmanscbappen verbleven op de contróleposlen om de grens te bewaken tegen vluchtende burgers en deserteurs. Sedert bet midden der vorige week is dat geheel anders. Er zijn thans weer ettelijke duizenden infanteristen en een respectabele macht artilleristen gelegerd, die nog niet aan het westelijk front geweest zijn. De keizer heeft een inspectietocht naar deze troepen gehouden en heeft hen persoonlijk toegesproken in Mecbe- len, Antwerpen en St. Nicolaas. Elders bezocht de keizer de hospitalen, waar verscheidene honderden gewonden verpleegd worden. De lichtgewonden worden allen naar verder afgelegen plaatsen langsdespoorwegverbindiDgeu vervoerd. De grens werd Dinsdag plotseling hermetisch gesloten. De buitengewone, zoowel als de gewone passen, werden ingetrokken. Men brengt dit algemeen in verband met nieuwe militaire gebeurtenissen. Het is bekend, dat roods eenige dagen geleden veel oorlogstuig per spoor is verzonden van het groote artillerie- proefterrein in Belgisch-Limburg, waar meer dan 8 dagen lang nieuwe eu herstelde kanonnen werden ge probeerd. Vredesvoorwaarden der Entente? De Amerikaansche Hearst-pers pu bliceert de volgende van diplomatieke zijde voorgeslagen vredesvoorwaarden De stichting van een volkomen onaf hankelijk Polen, internationaliseeriog der Dardanellen, afschaffing der Turk- scbe heerschappij in Europa, terug gave van Elzas-Lotharingen aan Frank rijk, herstel van België en Servië. Als schadeloosstelling voor het verlies der Poolsche provincies krijgt Duitschland eenige der koloniën, Oustenrijk een deel van Bosnië en Herzegowina Duitschland moet België schadeloos stellen en eveneens de vergrijpen tegen den wereldhandel weder goedmaken. Men moet bet tot de maebt en grootte beperken, welke bet had vóór den Franscb-Duitschen oorlog in 1870-71. De nieuwe Minister van Oorlog. H. M. de Koningin beeft rnet ingang van 15 dezer benoemd tot Minister van Oorlog jhr. mr. B. C. de Jonge, administrateur aan bet Departement van Oorlog. Verkiezing van leden der Eerste Kamer. Tot leden der Eerste Kamer zijn gekozen GelderlandA. M. J. E. A. baron v. Lamsweerde, (R.-K.); mr. F. J. M. A. Reekers, (R -K.); mr. P. C. 't Hooft, (A.-R.); mr. W. H. J. Tb. v. Basten Batenburg, (R.-K.); mr. O. J. E. baron v. Wassenaer v. Catwijck, (C. H.) en H. Colijn (A.-R.), allen aftredend. Noord-Holland: J. A. Laan (V. L. mr. F. S. v. Nierop (U. L.); H. P. Staal (U. L.)C. De Boer Czn. (U. L dr. J. Kraus (U. L.); J. T. Cremer (U. L.)mr. H. L. Drucker (V. D.) D. J. v. Houten (U. L.)mr. J. Kap- peijne v. d. Cappello (U. L.), allen aftr. Zeeland: Mr. A. J. F. Fokker (U. L.); mr. C. Lucasse (A.-Rbeiden aftr. Utrecht: G. C. D. d'Aumale baron v. Hardenbroek v Hardenbroek (C. H.) en jhr. mr. J. W. M. Bosch v. Oud- Amelisweerd (R.-K.) beiden aftr. Overijsel: dr. H. Franssen (A.-R); mr. W. L. De Vos van Steenwijk (A.-R) en D. W. Stork (V. L.), allen aftr. GroningenR. P. Dojes CU. L.), jhr. mr. E. Tjarda v. Starkenborgh Sta- cbouwer (U. L.), J. B. S. Westerdijk (U. L.), allen aftr. Drente: Mr. G. W. baron v. d Feltz (V. D.), jhr. mr. H. G. v. Holte tot Echten (U. L.) beiden aftr. Limburg: jhr. A. H. J. H. Michiels v. Kessenich (R.-K.), O. M. F. HafTooans (R.-K.) en jbr. mr. L. H. L. J. v. d. Maesen de Sombrefï(R.-K alleo aftr. Zuid-Holland: dr. J. Wolijer (A.-R, J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst -K.), mr. L. W. C. v. d. Berg (A.-R.), dr. H. Bavinck (A.-R), jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (C -H.J. dr. A. Kuyper (A. R.). G. J. v. Swaay (R.-K.), mr. A. v. de Hoeven (C.-H.), A. J. A. Gilissen (R.-K.) en F. H. v. Wichen (R.-K.) allen aftr. Friesland H. H. v. Kol (S.D.A.P.), E. J. Bergsma (U.L.), H. Polak (S.D.AP.)en mr. H. Binnerts (V.D.) allen aftr. Noord-Brabant: Mr. J. W. v. d. Biesen (R.-K.), jhr. P. J. J. S. M. v. d. Does de Willebois (R-K.), jbr. mr. F X. A. Verbeijen (R-K.), mr. W. M. v. Lanscbot (R.-K.), mr. A. J. I. M. Smits (R.-K.) en R. J. A. Diepen (R.-K.) allen aftr. De Staten der elf provinciën hebben zich op ^onmiskenbare wijze voor de Grondwetsherziening uitgesproken. Zij hebben de vijftig aftredende leden der Eerste Kamer herkozen, nadat dit lichaam eenstemmig de Grondwetsherziening heeft goedge keurd. Hiermede is de aanneming van de herzieningsvoorstellen door de Eerste Kamer in 2o lezing, waartoe twee derden van de uit te brengen stemmen vereisebt worden verzekerd. N. Ct. De groote vaart. Naar men uit Amsterdam verneemt, zal, zoolang de oorlog duurt, geen passagiersschip van de Maatschappij Nederland en van den Rotterdamschen Lloyd naar Nederlandsch Indië ver trekken. Er zal echter om de 3 weken een passagiersschip van de Holland- Amerikaltjn naar New-York varen. Dan kunnen de passagiers voor Indië te San Fraricisco aansluiting vindeD op schepen van den Lloyd en van de Nederland. Het rijwieivervoer per spoor! Over den met 1 Juli in te voeren maatregel, betreffende het rijwiel- vervoer per spoor, wordt nader ge meld, dat de verkrijgbaar te stellen z.g.oi. sneltreiorijwieikaarten fl per stuk zullen kosten en geldig zullen door MaItbe Cokbeaü. 3) „Fantasie." Een paar dagen later hoorde zij, dat Lena nog bij drie andere leden van de familie wa» geweest om geld te leenen. Zij had toen broer Han opgescheld op z'n kantoor. Hem bij zich laten komen. En toen ze het bleeke, ontdane, ziels bedroefde gezicht van Henri zag, had zij berouw van haar stap. Vroeg zij hem, of-ie de twintig gulden won heb ben, als het geval hem in ongelegen heid bracht. Zocht zij tenslotte toch nog woorden van excuus voor licht zinnige Lena. Maar broer bedankte. En paste het tekortje aan. Het geld uitzuinigend op zijn sigaren en andere kleine dingen. »Hè?» riep hij uit, dien middag thuiskomend en ziende wat op tafel gereedstond, een lekker biefstukje, gebakken aardappelen, een half fleschje wijn, een bundeltje sigaren met «bandjes" erom "Hè! Ben je uit de loterij gekomen, kind I Maar zij, met gloeiende wangen en schitterende oogen, antwoordde niets. Ging zitten op de leuning van zijn stoel. Schonk een glaasje wijn in. Dronk er van en liet hem toen drinken. Ging over hem zitten. «Smul nu maar!" zei ze, stralend! van vergenoegdheid. En zij sneed hem biefstuk voor. Legde geurige gebakken aardappelschijfjos op z'n bord, gaf hem lepeltje kostelijke doperwtjes. Smulde zelf. Hij keek haar telkens met Terhaasd- vragende oogen aan. En zij proestte 't uit. Scheen'theerlijk te vinden, zijn ongeduld op de proef te stellen. Liet hem een sigaar met bandje opsteken. •Nou?" vroeg ze, hoe is-ie?" Hij snoof de rook met welbehagen op. "Subliem!.... Goddelijk!.... Maar....» Lena ging weer vlak naast hem zitten. Deed een kwasi-trekje aan de fijne sigaar en proestte allerdolst. Legde een van haar gloeiende wangen tegen zijn gezicht. «Geef mij je portemonnaie eens!» zei ze. Hij keek haar half verwonderd, half ontnuchterd aan De heele historie zou toch niet een dolle inval zijn, die hem ten slotte.... «Geef op, jongen 1« zei ze. En hij gehoorzaamde, bedenkend, dat hij niet meer dan circa tachtig cents op zak had. «Niet meer!?» riep ze uit. Eu hij zag haar een blauw papiertje in de portemonnaie stoppen. Een tientje. «Hè!? riep hij uit. Zij schonk hem nog eens in. Werd toen opeens heel ernstig. Ging rustig zitten. En toen kwam het verhaal. Zij had het lang voor hem verzwegen. Was altijd bang geweest dat 't toch nog eene teleurstelling kon worden. En zij wilde manDie zoo graag verrassen, hè Welnu. Hij wist toch wel de oude mevrouw De Baan, waar zij vddr hun huwelijk een poosje zoowat kamenier was geweest Henri wist wel, dat die altijd ge zinspeeld had op de waarschijnlijkheid dat Lena "bedenken» zou Welnu dan. Mevrouw de Baan had haar al wel een paar maanden geleden gezegd Kindje, ik heb erover nagedacht, maar 't is beter, dat ik je maar bij mijn leven geef, wat ik je wilde nalaten bij legaat. Om kort te gaan, mevrouw De Baan had Lena beloofd, op haar veij aardagDat was dus al gauw over zes weken, stel je voor IHaar te zullen gevenNou, wat dacht Hen wel?.... WAt, honderd pop?.... Neen, hoorDuizend IDuizend Hollandsche guldentjes I En kind-vrouwtje danste in de kamer rond, in de handen klappend. «Duizend pop, manniel.... Wat zeg je van zoo'n geluk!?.... En zij pakte, kuste,knuffelde hem stormachtig. Mevronw de Baan had haar «voor de aardigheid" vijf en twintig gulden gegeven. Maar de negenden October kwamen de duizend pop IEen effect zou Mevrouw haar geven. Dat was toch ook zeker wel goed? Ja zei Hen, dat zou best gaan. Op dat oogenblik werd er gescheld. Lena naar het raam, in het spionnetje turend. "Frederiks t« zei ie. Over het nu ook van vreugde stra lende gelaat van Henri kwam een schaduw. Frederiks IDe man van het te 'avaleeren accept. De koopman van het piekfijne inboedeltje. Maar kind-vrouwtje zat alweer op de leuning van zijn stoel. Pakte en kuste hem. Ze kregen nu toch dat heerlijke sommetje, 't Was toch zeker als de bank hè?.... 't Was toch haar, Lena geschonken, maar natuurlijk had Hen er over te zeggen. Ze schonk hem nog een glas wijn in. Meneer Frederiks was in de «Goeie Kamer-» Twintig minuten later kwam Henri weer binnen. Zij vloog hem om den hals. Zag, dat hij geteekend had. En zoo was 't ook. In de roes, de opwelling van ver rassing en vreugde, onder de be koring van dat kind-vrouwtje bereide «mise en scène» had hij geteekend. Het door Lena vurig verlangde accept. Dat haar de prachtige, piekfijne, spotgoedkoope meubeltjes zou ver schaffen. Wordt vtnolfd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1