NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 52. Zaterdag 30 Juni 1317 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Gemeenteraad. Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1. Franco per po«t door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterljjk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeetraat 77. TelephoOnu. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regelB 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. VervolgJ Vastgesteld wordt daarna de vol gende verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen. Artikel 1. Voor de toepassing «lezer verordening worden verstaan: a. onder broodbakkeryen alle open of besloten ruimten, behoorende lot eene inrichting waar ten behoeve van eene onderneming brood wordt ge bakken, met uitzondering van die ruimten, waar nimmer met de brood- bereiding verband houdende werk zaamheden woiden verricht; b. onder broodwinkel: alle voor het publiek toegankelijke plaatsen, waar brood wordt verkocht en afgeleverd voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop; c. onder bakkersarbeidalle werk zaamheden, verricht in eene brood- bakkerij, met uitzondering van dia welke dienen tot herstelling van ovens of werktuigen, of tot herstelling of onderhoud van gebouwen; d. onder versch broodbrood, «lat is bereid op don dag van verkoop. Art. 2. Behoudens bet bepaalde in art. 4 is bet verboden bakkersarbeid te verrichten tusschen negen uur des avonds en vyf uur van den daarop volgenden voormiddag. Art. 3. Het is verboden, langs den openbaren weg brood te vervoeren vóór des voormiddags tien uur. Van dit verbod is uitgezonderd het vervoer in afzonderlijk en gesloten pakket van ten hoogste 5 K.G. door of vanwege den dienst der posterijen of van een spoor- of tramwegmaat schappij, rechtstreeks naar de woning van den verbruiker, alsmede bet mede brengen van brood door den verbruiker of één van diens huisgenooten uit eene bakkerij of eenen broodwinkel. Onder huisgenooten van den ver bruiker worden voor de toepassiDg van dit artikel tevens verstaan: a. diens kinderen en b. dienstboden en andera personen, die geregeld huiselijke diensten bjj den verbruiker verrichten, beide groepen ook al wonen zij niet bij den ver bruiker in. Art. 4. a. Voor broodbakkerijen, waarvan bet hoofd of de bestuurder ter genoegen van Burgemeester en Wethouders doet blijken, dat zij onder rabbinaal toezicht werken, geldt het verbod van bakkersarbeid niet gedu rende het tijdvak van middernacht tot vijf uur van den Vrijdagmorgenvoor bet aldaar bereide brood geldt bet verbod van vervoer niet van 9 tot 10 uur van den Vrijdagmorgen, b. voor andere broodbakkerijen wordt in het bepaalde sub a voor Vrijdag gelezenZaterdag. Art. 5. Het is verboden versch brood te verkoopen vóór des voormiddags tien uur. Art. 6. Het boofd of de bestuurder eener broodbakkerij is verplicht te zorgen, dat a. daarin geen bakkersarbeid worde verricbt in strjjd met de verbods bepaling van art. 2; b. geen brood, afkomstig uit zijne bakkerjj of zijnen broodwinkel, worde vervoerd in strijd met de verbods bepaling van art. 3; c. geen versch brood, afkomstig uit zijne bakkerij of zijnen broodwinkel, worde verkocht itt strijd met de ver bodsbepaling van art. 5. Art. 7. Hel boofd of de bestuurder van eenen broodwinkel, niet tevens boofd of bestuurder eener binnen deze Gemeente gevestigde broodbakkerij zijnde, is verplicht te zorgen, dat ten behoeve van zijn bedrijf geen brood worde vervoerd in strijd met de ver bodsbepaling van art. 3 en geen verscb brood worde verkocht in strijd met de verbodsbepaling van art. 5. Art. 8. Burgemeester en Wethou ders zijn bevoegd eeite ai dan niet voorwaardelijke outheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer ver ordening a. algemeen ten aanzien van alle broodbakkerijeo of broodwinkels voor enkele, door hem aan te wijzen, dagen of uren b. ten aanzien van bepaalde brood- bakkerijen of brood wiukels, in gevallen, dat de noodzakelijkheid of billijkheid daarvan voldoende is aangetoond, Van de ontheffingen, sub a en b bedoeld, wordt door Burgemeester en Wethouders openbare kennisgeving gedaan. Art. 9. Met bet opsporen van de overtredingen en met bet toezicht op nakoming van de bepalingen dezer terordening zijn, onverminderd het bepaalde in art. 8 van bet Wetboek tan Strafvordering, belast de ambte naren en beambten der gemeente politie. Hun wordt de last verstrekt, om, indien de zorg voor de uakoming dezer verordening zulks vereischt, met in achtneming van de wet van 31 Augustus 1853 (St.bl. No. 83), de woaingeD, gebouwen en erven der ingezetenen, buns onsdanks, ook tus schen zonsondergang en -opgang, binnen te treden. Zij zijn bevoegd rij- en voertuigen, alsmede tot verpakking of bergiog dienende voorwerpen, indien het ver moeden bestaat, dat daarmede of daarin in strijd met de bepalingen dezer verordening brood vervoerd wordt, te onderzoeken. De bestuurder van een rij- of voer tuig en ieder ander, die vermoed wordt brood te vervoeren in strijd met de bepaliegen dezer verordening is, op de eerste vordering der in het eerste lid van dit. artikel geooemde ambte naren eu beambten, verplicht, dezen tot dat onderzoek de gelegenheid te verschaffen en alle verder vereiscbte hulp en medewerking te verleenen. Art. 10. Overtreding van een van de bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 11. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop zij is afgekondigd. De heer Koning brengt namens de heele bakkery dank aan Burgemeester en Wethouders voor bun werk in deze en is overtuigd dat de afschaffing der nachtarbeid in de bakkerijen Amers foort ten zegen zal zijn. Over de voorstellen van Burge meester en Wethouders in verband met den bouw van ongeveer 400 arbei derswoningen werd heel wat gedis cussieerd. De beer Overeem wenschte den bouw niet te doen aanbesteden, doch in eigen beheer oit te voeren. De heer Stadig is van oordeel dat in verband met de genoemde cijfers de Raad feitelijk een blanco credietgaat verleenen en is daarom huiverig zijo stem aan hel ontwerp te verleenen. De heer Oosterveen zag de bouw liefst bij gedeelten of op kleinere schaal beginnen, betgeen volgens den heer Kroes ook bet plan is. Niet alle wo ningen worden tocb te gelijk gebouwd. Wethouder Jorissen, de sprekers beantwoordend, wijst er op door deze bouw niet alleen een einde komt aan de woningnood, maar tevens daardoor verbetering wordt verkregen voor volkshuisvesting, met als onraiddelijk gevolg bestrijding van drankmisbruik en verbetering der zedelijkheid. Dit alles is toch wel f 140U0 per jaar waard. De heer Nijnatten dringt aan op spoedige uitvoering. Met algemeene stemmen uitgenomen die van den beer Stadig, besloot de Raad ten slotte. I. Over te gaan tot het bouwen van 398 arbeiderswoningen en 9 win kelhuizen en tot bet aanleggen van straten, rioleering en beplanting, over eenkomstig de bij dit besluit behoo rende plannen, op de terreinen, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B, nummers 1663, 1661, 1660, 1659, 1069, 1068, 3089, 1801, 1800, 1650, 1799, 1802, 1647, 1646, 1657, 1658, 1662, 1664, 1665, 1666, 1656, 1645, 787, 3052, 2248, 2247, 1099, 3059, 214 en 3062, zulks na opruiming van de op die terreinen aanwezige opstallen II. Voor de nitvoering van de sub I bedoelde plannen een crediet te ver leenen van f 1,953,000; III. Ter bestrijding van de kosten van uitvoering der sub I bedoelde plannen en tot dekking van bet tekort op de exploitatie aan te vragen en te aanvaardeD uit 's Rijks-kas: a. een voorschot van ten hoogste f 1,953,000, zulks tegen een rente van hoogstens 4'/» en aflossing in vijf en zestig gelijke annuïteiten, zul lende deze annuïteiten betaald worden uit de gewone middelen der Gemeente b. een buitengewone bijdrage in de betaling van de annuïteiten, verschul digd voor het verkregen voorschot, zulks wegens den verboogden rente voet, alsmede een tijdelijke buiten gewone bijdrage (crisis-bijdrage), be doeld in de circulaires van den Minister van Staat, Minister van Binnenland- scbe Zaken dd. 9 November 1916, No. 14138, afdeeling V. A., en 29 Januari 1917, No. 898, afdeeling V. A., een en aQder nader uitgewerkt in de bij de plannen behoorende memorie van toelichting en exploitatie-rekening IV. Burgemeester en Wethouders te machtigen, onmiddellijk nadat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op dit besluit is verkregen, tot uit voering van de plannen over te gaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om op bet adres van den beer W. C. Luberii, inzake den datum waarop hem op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend als onderwijzer aan school C, afwijzend te beschikken, wordt door hen teruggenomen. Het vourstei om het kleedinggeld der politieagenten te verboogen vond geen tegenkanting en werd z. b. st. aangenomen. Voortaau zal dus jaarlijks voor den hoofdagent en de agenten der le en 2e klasse f 100.en voor die der 3e klasse f25.voorkleeding worden uilgetrokken. De vaststelling eener nieuwe ver ordening op de inkomsten-belasting werd, op voorstel van den beer Hofland, aangehouden tot de volgende ver gadering. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd besloten 1. De aan de Gemeente toebehoo- rende gronden en woningen, welke daartoe bij een besluit van den Ge meenteraad in verband met de ver betering der volkshuisvesting worden aaDgewezen, worden met ingang van van straataanleg en rioleering. Bij den aanleg van straten of wegen wordt de waarde van den daarvoor te gebruiken grond, berekend naar de boekwaarde, gevoegd bij de aangren zende perceelen, telkens nader door deu Raad te bepalen en aan te wijzen. De voor den aanleg van straten of wegen bestemde gronden worden daarna uit bet bediijf genomen. De ingebrachte gronden en wonin gen kunnen krachtens een besluit van den Raad worden teruggenomen tegen de alsdan door den Raad, onder goed keuring van Gedeputeerde Staten te bepaleu waarde. Art. 3. Ter zake van de gronden en woningen, welke bij bet in werking treden dezer verordening worden in gebracht, mogen slechts als scbuld ten laste van bet bedrijf worden ge bracht de voor deze gronden en woningen of ten behoeve van daarvoor uitgevoerde werken aangegane leerlin gen, voor zoover op dat oogenblik nog niet afgelost. Art. 4 De dagelijksche leiding van het bedrijf, met uitzondeiing van bet 1 Januari 1918 afzonderlijk beheerd I financieel beheer, wordt onder toezicht onder den naam van Woningbedrijf", I van de Commissie van bijstand voor mt t de tecbniscbe leiding waarvan zal Maatscbappelijk werk en onderopper- worden belast de Directeur van bet Bureau voor Maatscbappelijk werk, terwijl de boekhouding zal worden gevoerd door het bureau aCentrale boekhouding". 2. In verband met het sub 1 be paalde, Vast te stellen de volgende verordeningen 1. Verordening, betreffende het financieel beheer van bet Woning- bedrijl te Amersfoort. Art. 1. Het financieel beheer van het Woningbedrijf zal worden gevoerd overeenkomstig de »Verordenirig be treffende bet fiuancieel beheer van de Gemeentebedrijven der Gemeente Amersfooit, krachtens art. 114bis der Gemeentewet", vastgesteld bij Raads besluit van 29 Februari en 15 Augus tus 1916. Art. 2. De verordening treedt in werking den 1 Januari 1918. 2. Verordening betreffende het Woningbedrijf te Amersfoort. Art. 1. De aan de Gemeente toe- beboorende gronden en woningen, welke daartoe bij een besluit van den Gemeenteraad in verband met de verbetering van volkshuisvesting wor den aangewezen, wórden afzonderlek beheerd onder den naam van Woning bedrijf". Art. 2. De gronden en woningeD worden ingebracht tegen bet bedrag, dat door de Gemeente voor aankoop is besteed, verhoogd .met de kosten van aankoop en dat eventueel aan bouwkosten is uitgegeven. Tegelijk met bet besluit van den Gemeenteraad, waarbij tot inbreng wordt besloten, wordt tevens vastge steld bel bedrag van de scbuld, welke op bet oogenblik van den inbreng op de Gemeente ter zake van den grond of de woningen rust. De waarde wordt verhoogd met de bedragen, besteed aan werken ten behoeve van bet in gereedheid bren gen van den grond tot bouwterrein, waaronder zijn begrepen de kosten toezicht van Burgemeester en Wet houders, opgedragen aan den Directeur van het Bureau voor Maatscbappelijk werk. Voor het doen van aankoopen, het bedrag van vijftig gulden te boven gaande, behoeft hij de goedkeuring van de Commissie van bijstand. Voor bet doen van aankoopen of bestellingen, het bedrag van vijfhon derd gulden te boven gaande, wordt de toestemming van Burgemeester en Wethouders vereischt. Art. 5. De Directeur biedt jaarlijks vóór 1 April aan de Commissie van bijstand in tweevoud aan een verslag over den gang van bet bedrijf o»er het afgeloopen jaar. Art. 6. De Directeur houdt de noodige boeken tot aanteekening van de technische zaken en de magazijn- voorraden en verleent hiervan inzage aan Burgemeester en Wethouders eu aan de door hen aan te wijzen ambtenaren en deskundigen, alsmede aan de Commissie van bijstand, zoo dikwijls zij zulks vorderen. Art. 7. Jaarlijks zal ten laste van de winst- en verliesrekening op de woningen van bet bedrijf ten minste éen procent worden afgeschreven van de oorspronkelijke boekwaarde. Art. 8. Jaarlijks zal tenminste éen procent van de bouwkosten der wonin gen worden gestort ie een Onder houdingsfonds, waaruit de kosten van het onderbouti der woningen zullen worden bestreden; de betrekkelijke geiden zullen wordeD belegd op da wijze, bedoeld sub. d van art. 18 der Verordening betreffende het financier! beheer van de Gemeente-bedrijven der Gemeente Amersfoort, krachtens art. 114bis der Gemeentewet." De gekweekte rente komt bet fond3 ten goede. Art. 9. Omtrent het buren en be wonen van woningen kunnen door den Raad, zoo noodig, nadere voot- scbriften worden gegeven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1