NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 60. Zaterdag 28 Juli 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG] D£ HANDELSAVONDSCHOOL. DE OORLOG. BINNENLAND. SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant. t ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 60. ARVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regsl meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De enkele genoodigden, die Zaterdag 14 September 1912 in het voormalig effectenkantoor der firma Lamaison Bouwer getuige waren van de opening der Middelbare Handelsdag- school zullen ongetwijfeld niet ver moed hebben, dat deze inrichting zich zóó sterk zou uitbreiden, als thans bet geval is. In 1912 begonnen met 35 leerlingen, was dit aantal op 1 September 191ö gestegen tot pl m. 150, terwijl voor den Cursus 1917/18 niet minder dan 100 meisjes en jongens werden in geschreven, waarvan er slechts pl.m. 70 konden geplaatst worden. Gedu rende de 5 jaren van haar bestaan, heeft de Handelsdagschool reeds 54 leerlingen aan de gemeenschap afge leverd, waarvan niet weinigen zich een goede positie in de maatschappij heb ben verworven. Het Bestuur der Vereeniging iHan- delsschool voor Amersfoort en Om streken» kau dan ook met groote voldoening op zijn werk, neeizien. Boch dit Bestuur heeft met de exploitatie eener handels dagschool zijn taak met als geëindigd beschouwd. Het hoeft de noodzakelijkheid ingezien, om een inrichting in het leven te roepen voor die breede schaie van mateiieel minder bevoorrechten, die oseidag wei ken moeten op kantoor, in maga zijn of bedi ijf, omdat hun ouders de middelen missen, oui hen dag onderwijs te doen genieten. Juist riie weinig bevoorrechten moeten gebracht worden in de allerbeste conditie. Wat onder ben leeft aan liefde tot studie, aan geestkracht om zich op te werken, aan belangstelling voor de vragen van den dag op handelsgebied, moet worden beschouwd, verzorgd en opgekweekt. Aan die allen, welke voelen, dat ze boekhouden en rekenen moeten ken nen, bun moedertaal zuiver moeten kunnen schrijven en de beginselen van een of meer dor moderne talen moeten machtig zijn om een betere positie te krijgen, om hun werk beter te be- gt ij penom moeilijker opdrachten te leeren volbrengen voor hun dagelijk- schen arbeid, reikt het Bestuur thans de band. Ook in Amersfoort zijn nog zooveel jongelui, die hun avonduren op de straat doorbrengen thans wordt een gelegenheid geopend, die de verveling bestrijdt, slechte eigenschappen en gewoonten doodt en van hen kan maken andere menschen, met nieuwe idealen. Voor die jongeus en meisjes is de Handelsavondschool met 3-jarigen cursus, welke met steun van Rijk, Provincie en Gemeente op 15 Septem ber zal geopend worden. Daarom is deze school ook van zoo groot sociaal belang. Aan de Handelsavondschool zal ODderwijs worden gegeven in a. Nederlandsche taal en Correspon dentie, b. Boekhouden (enkel en dubbel), c. Handelsrekenen, d. Algemeetie handelskennis en Recht, e. Franscbe taal en Correspondentie, f. Duitsche s g. Engelsche ai t h. Stenografie, 1. Macbineschrijven, gt durende vier avonden per week in het gebouw der Handelsdagschool, Koestraat, vermoedelijk vau 79 30. De leerlingen zijn in elke klasse verplicht het onderwijs in alle daar onderwezen vakken le volgen met uit zondering van die onder o, f en g. Zij mogen met goedvinden van den Directeur bovendien naar keuze de lessen volgen in hoogstens twee der moderne talen. Het schoolgeld wordt berekend naar draagkracht, terwijl kinderen van on- vermogenden kosteloos geplaatst kunnen worden. Tot de eerste klasse worden slechts zy toegelaten, die een bewijs kunnen overleggen van het Hoofd hunner School, dat zij het lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd, den leeftijd van dertien jaar hebben bereikt en een eenvoudig examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. Ten slotte nog een dringend verzoek aan onze Arnersfoortsche werkgevers: geeft uw bedienden gelegenheid deze lessen te volgenGeen Rijksverslag over het Handelsonderwijs verschijnt, of er wordt de klacht in geuit, dat de resultaten van het avondtiandelsonder- wijs zooveel beter zouden zijn, indien de leerlingen door een gunstiger rege ling van den werktijd op kantoren, bureaux, enz. over meer vrijen tijd konden beschikken. In verband biarmede is dan ook van verschillende zijde de wenschelijkheid uitgesproken, om in bet sWetsontwerp tot regeling van bet Vakonderwijs», thans bij de Tweede Kamer aan bangig waaronder ook het Handels onderwijs is gerangschikt, voorschriften op te nemen, volgens welke ieder, die cursussen wil bijwonen, minstens 2 uur vóór den aanvang daarvan vrij heeft, en de patroons verplicht worden het bezoek van deze cursussen zooveel mogelijk te bevorderen. Vooral bij onze Oostelijke buren is bet handelsonderwijs op deze wijze geregelddaar wordt reeds aan de werkgevers de verplichting opgelegd hun bedienden in staat te stellen, met verkorting van den arbeidsdag op het kantoor, de lessen bij te wonen; in verschillende landen is van regeerings- wege het bezoek tot het 18e jaar zelfs verplichtend gesteld. Bij ons bestaat, helaasdeze ileer- plichu nog niet. Wanneer echter ouders, werkgevers en schooi samenwerken, dan kan het niet anders of Amersfoort krijgt met 15 September een school, welke rijke vruchten zal afwerpen voor het jonge geslacht, in het bijzonder voor hen, die reeds in een administratieve be trekking werkzaam, tot hederr een onderwijsinrichting misten, welke hen kan voorlichten en steunen in hun bestaansstrijd. J. PEPER, Directeur 3 j. HondeUavondechool. De artillerieslag in Vlaanderen. De Franschen meester van het Californië-plateau. In Vlaanderen is de artillerieslag tot de uiterste hevigheid toegenomen. Geslaagde overvallen bij Yperen lever den den Erigelschen 11 gevangenen op. Bij Moncby-le Preux, aan den weg van Atrecht naar Kamerijk, hebben de Duitschers na een hevig bombarde ment een aanval ondernomen, die bun eenige vooruitgeschoven Engelsche posten op een front vat) 250 M. on geveer in handen speelde. Op het Fransche front hebben de Duitschers na een kort maar vinnig bombardement weer een aanval onder nomen op de door de Franschen op bet Californië-plateau nabij Craonne heroverde stellingen. Hun pogingen bleven ijdel. De Duitschers blijven dus in plaats van aan den rand, waartoe zij tijdelijk doorgedrongen waren, op de hellingen van het plateau zitten. Zij hebben bij hun aanvallen mei keurtroepen zeker een 1000 man ver speeld. Hoe intensief de strijd in deze buurt is. kan daar uit blijken, dat de Duitschers volgens Reuters bijzonderen correspondent op den Chemin des Dames nu al in de veertig aanvallen hebben gedaan. De Fransche dapper beid en bet pracbiige 75 m M. kanon houden hen echter telkens tegen. Op den linker Maasoever houdt de toenemende geschutsactie aan. Voorts op enkele andere punten van het Fransche front verkenningen en over vallen. Het Entente-offensief verhnnet. Aan de «Corriere della Sera" wordt uit Rome gemeld, dat de plotselinge ommekeer in den toestand van Rus land alle bondgenooten tot redding van Rusland dwingt. De hoofdaanval van de bondgenooten, die eerst tegen later gedacht was, is thans nog slechts een vraag van enkele dagen. De aanvoer vau steenkolen uit Duitschland. Naar de nTel.» verneemt is in het met Duitschland overeengekomen kwantum voor invoer van steenkolen naar Nederland geen veranderingen gekomen. De invoer is echter tijdelijk beperkt in verband met de aanvallen van Engelsche zjjde op de Duitsche kolenbooten bij Bergen. Daar de Duit sche regeering dit risico niet wenscht te loopen, is met de Nederlandsche Regeering overeengekomen, dat de hoeveelheden Duitsche cokes, die mo menteel in Rotterdam liggen, aan ons worden toegewezen en in minderiog zullen worden gebracht op het maan- delijksche kwantum, dat Duitschland ons zou leveren. Daaruit is het ver minderen van beL aantal kolentreinen naar het oosten van ons land te ver klaren. Contróle op onzen uitvoer. In een telegram uit Washington meldt de »New-York Times," dat de Amerikaansche regeering er weinig voor voelt, zonder contróle de ver klaringen en statistieken aan te nemen, door de agenten der neutrale staten aan de departemanten der Vereanigde Staten aangeboden. De commissie voor den Amerikaanschen uitvoer heeft be sloten, geen vergunning tot uitvoer meer toe te staan, zonder eerst nauw keurig en zoo noodig ter plaatse de cijfers, door de Nederlandsche Ra ge <ring verstrekt, te hebben gecon troleerd, daar de gezant van Neder land, lidder van Rappard zich volgens dit telegram zou hebben schuldig gemaakt aan grove onnauwkeurigheid. Vliegmachine boven Lochein. Dinsdagmorgen 11 uur passeerde te Locbem in noordoostelijke richting, op zeer groote hoogte, een vliegmachine; kort daarop tusschen halitwaalf en twaalf uur werden eenige zware knallen gehoord welke zoo hevig waren, dat door MaItre Corbbau. lil den val. Scherp zwaard. 3) De heeren hadden even iets te be spreken. 't Duurde een kwartiertje. Toen werd hij door den schelen be diende weer binnengeleid. «Kijk eens hier, De Groot,// zei de directeur, na weer een paar frisBche teugen spuit water gedronken te hebben, «we wil len 't wel met je probeeren. Maar je dient te weten, dat aan de onder neming een tak van recherche is ver bonden, die je verplichten zal om soms ook 's nachts opdrachten te ver vullen Enfin, je moet de orders, je gegeven, stipt gehoorzamen. En bovenal, bóvenal IMondje dicht. De strengste discretie. Dnrf je dat op je nemen?// »0, meneer Izei hongerlijder, mate loos gelukkig dat «'t scheen te lukken// en naar het verdere nauwelijks luiste rend. De meneer in de club-fauteuil glim lachte even. Toen Doris in het wacht kamertje was gestuurd, had hij tegen compagnon gezegd: «Laten we't met den knul probeeren. Hij heeft wat notie van dit en dat. Ziet groen en geel van den honger. Lijkt me een geschikt exemplaar om als machine te dienen. Zoo'n combinatie is niet zoo gemakkelijk te vinden. Natuurlijk doen wij 't piano-aan, hè? Natuur- lijk niet te gauw achter de schermen laten kijken. Eens zien, of er wat mee te doen valt. Zoo niet, dan zoeken wij een ander. Voor dat soort van werk hebben wij nu eenmaal iemand noodig, dieEnfin, je snapt me. Laten we hem om te beginnen zestig pop in de maand geven. En een tientje in de hand. Want hij zit natuurlijk op een pop te hunkeren. Ik geloof wel, dat er met den knnl iets te be ginnen valtl// Toen hij dit alles gezegd had, maakte de meneer van den clubfauteuil een kastj e openschonk zich een glas klare in. Daarna nog een. Wenkte compag non Won hij ook? z/'t Is mij nog te vroeg,// zei meneer de directeur. Maar compagnon nu wat opge kikkerd schaterde 't uit. Bracht den auder ook gevuld glas. Sapristi, zij waren eerst tégen half vijf naar bed gegaan. In de .'/Jockey- bar// was «werk// te doen geweest, j Maar over seriense zaken zou straks gepraat worden. Als //der dritte im Bunde", de «advocaat// verloopen jurist van het tableau der balie ge- schrapt en nu hier opgenomen als «adviseur» kwam opdagen. Doris de fraat werd bovengeroepen. Ontving de blijde, gelukkige tijding. De belofte, dat als hij goed zijn best deed, het honorarium over drie maan den zeventig zou worden. En dan waren er extra's, o extra's genoegdat zou hij later misschien wel merken. Als ie z'n best maar deed. Een man die zijn plicht doet in het leven, zei de meneer van de club fauteuil op streng deftige toon, behoeft nooit voor de toekomst bang te zijn. Doris had met echten, grooten eer bied geluisterd. Directeur wenkte, dat hij nu wel gaan kon. Morgenochtend tien uur precies had hij zich te melden. Dan zou Doris zijn verdere instructies krijgen. Toen kuchte de clubfauteuilmeneer met nadruk. Keek directeur aan. Die zich herinnerde. Naar zijn por tefeuille tastte. Het is, zei hij zich weer tot De Groot wendend, een vast principe van het kantoor om geen voorschotten te geven. Maar bij het indiensttreden maken wij wel een exceptie. Zou je soms gaarne een klein bedrag in de hand willen hebben Doris kreeg tranen in de oogen. Wat een juweel van èen directeur Hij teekende kwitantie. Kreeg het blauwe papiertje Btamelde dankbetui gingen. Pakte de tram. Was na tien minuten thuis. Zus Lena toch, onge rust geworden over haar riks zat te wachten. Uit pure belangstelling ver zekerde zij elk oogenblik. Maar zij kreeg haar riks terug. En ter eere van de gelukkige wending, die in de situatie was gekomen werd een feestdronk gehaald. Ka bracht ook een zak taartjes mee. Eu toen zij hadden ge klonken, kwam het er bij haar uit. Waar zij zooveel maanden op gevlast had. Om Lena al haar pikanterigheden betaald te zetten. Zij ze kwasie ter loops; misschien noemen ze me nu toch nog wel weer mevrouw hè?... Wat de jalóersche oogen van zus Lena tot Ka's ""innige genieting deed schitteren van onder een schijnbaar gemaskerde woede. Nu, na acht maanden, was Doris heelemaal op de hoogte van den werkkring van Confidentia. Er waren oogenblikken geweest dat hij terug wilde zich wou losrukken uit dat net, dat dichter en dichter om hem ge spannen werd, maar hij durfde niet. De eerste dubieuse opdracht die hij had willen weigeren had hem z'n ontslag op staande voet bezorgd. Van uur op uur. Met een week loon. Je weet wat we je gezegd hebben, zei de meneer van de clubfauteuil, blindelings gehoorzamen of er uit. Je wenscht niet te gehoorzamen, goed, best finished. Doris had het grauwe hongerspook- sel voor zich gezien. En soebatte, smeekte om te mogen blijven. Eindelijk werd «de directie» ver murwd. Maar werd hij gewaar schuwd 't was de eerste en ook de laatste maal. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1