HIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 62. Zaterdag 4 Augustus 1917. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: SCHETSEN UIT DE RECHTSZAAL Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngestraat 17. Telephoouu. 00. Al> VER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de jl. Dinsdag gehouden openbare raadsvergadering, gepraesi- deerd door den burgemeester Mr. J. C. Graal van Randwijck, werd het nieuw gekozen raadslid, de beer Mr. Dr. H. Tb. A. Verboef, geïnstalleerd. Ingekomen waren de navolgende stukken Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 9 Juli 1917, 3e Afdeeling No. 1909/1502, houdende bet ont- vangstbericht van de bij Raadsbesluit van 26 Juni 1917 vastgestelde ver ordening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen. Aangenomen voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 Juli 1917, 3e Afd. No. 2000/1562 waarbij wordt goed gekeurd bet Raadsbesluit dd. 26Juoi 1917 tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1917. Als voreD. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 Juli 1917, 3e Afdeeling No. I54S, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit dd. 1 Juni jl. tot onderhandsche verhuring van het in aanbouw zijnde winkel huis aan de Langestraat, gelegen naast bet nieuw gebouwde perceel der firma De Gruijter Zn. Als voren. Besluit »an Gedepuleerde Staten dd. 16 Juli 1917,3e Afd. No. 1939/1550, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 26 Juni jl. tot onderhand sche verhuring van bet hotel-pension »Oud-Leusdeu«. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 18 Juni 1917, 3e Afd. No. 1317/1204, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit dd. 4 Mei 1917 tot onder handsche verhuring van een gedeelte van den Eemlandschen dijk. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 23 Juli 1917, 3e Afdeeling No. 1925/1593, waarbij wordt ver daagd de beslissing op het Raads besluit dd. 26 Juni 1917 tot het aan gaan eener tijdelijke geldleening groot ten hoogste f500.000. Als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 23 Juli 1917,3e Afd. No. 1966/1602, waarbij wordt ver daagd de beslissing op bet Raads besluit dd. 26 Juni 1917 tot vast stelling eener verordening betreffende bet financieel beheer van bet Woning bedrijf te Amersfoort en van eene verordening betreffende bet Woning bedrijf te Amerfoort. Als voren. Apostille van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 26 Juli 1917, No. 9619, houdende toezending van een afschrift van het Koninklijk Besluit dd. 2 Juli 19*17, No. 10, tot het verleeuen van een voorschot uit' 's Rijks kas van ten hoogste f 13.000.ten einde de ge meente in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de Slichting «Volkshuisvesting II«, ten behoeve van een badhuis roet bovenwoning. Als voren. Adres d.d. 21 Juli 1917 van Mej. J. Valkenburg en andere onderwijze ressen in de Nuttige Handwerken aan de Openbare Lagere Scholen, houdende verzoek hunne salarissen te herzien. üin advies naar B. en W. Adies dd. 27 Juli 1917 van het Bestuur der Vereeniging R K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek houdende verzoek het gemeentelijk subsidie te willen verhoogen van f 500. tot f750.—. Als voren. Adres d.d. 30 Juli 1917 van den Amersfoortschen Bestuurdersbond, houdende verzoek om in verband met de verbooging van den belastingfactor, het bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud nader te bepalen op f500. met ongelimiteerden kinderaftrek. Besloten wordt dit adres te be- handeleD bij hot betrekkelijk punt der agenda. Gemeenterekening voor den dienst van 1916: Voor het nazien van deze rekening werden in commissie benoemd, de heeren Hofland, van Nijnatten en Verboef. Besluit van Gedeputeerde Staten, van Utrecht dd. 9 Juli 1917, 3e Af deeling, No. 1992/1467 waarbij worden goedgekeurd de 2e suppletoire ko hieren tot heffing van schoolgeld voor de openbare lagere scholen A, B, C en D, alsmede het 3e suppletoire kohier van schoolgeld voor de openbare lagere school C, alle over het dienstjaar 1916/17. Aangenomen voor kennisgeving. Tot voorzitter der Commissie van toezicht op de Gemeentelijke arbeids beurs werd benoemd de heer Jorissen, wethouder voor sociale aangelegen heden. Tot schoolarts werd benoemd Dr. van den Hoeve. De benoeming van een onderwijzer aan de openb. lagere school C in de vacature W. C. Luberti, word aangehouden. Aan mejuffrouw J. G. Salomons werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school C. De datum van ontslag als onder wijzer van den heer Luberti werd, overeenkomstig diens verzoek ge wijzigd. Daarna kwam in behandeling eene door Burgemeester en Wethouders voorgestelde wijziging der Verordening op de Inkomstenbelasting. Hierna werd zoo druk geredekaveld dat de laatste artikelen niet meer konden worden afgehandeld doch werden aangehouden tot deze gisteren- (Vrijdag)avoud gehouden openbare vergadering. In deze vergadering gepresideerd door den Wethouder J. v. d. Wal Kz. waren de raadsleden Oosterveen, de Kempenaar, Nieuwendijk en Mr. Stadig afwezig. Ingekomen waren de volgende stukken Brief van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 2 Augustus 1917 No. 12331 Afd. O, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 17 Juli 1917 !No. 381, tot tijdelijke benoeming van J de beeren F. C. Unger en Tj, Kielstra tot leeraren respectievelijk in Oude Talen en in Hebreeuwscb aan het gymnasium. Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Gedeputeerde StateD van Utrecht dd. 30 Juli 1917, le Afd. No. 447, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit dd. 26 Juoi 1917, strekkende om in ver band met den voorgenomen bouw van 398 arbeiderswoningen en 9 win kelhuizen, aan te vragen en te aan vaarden uit 's Rijks kas a. een voorschot van ten hoogste f 1953000 tegen een rente van 4'/» °/o en aflossing in 65 gelijke an nuïteiten b. een buitengewone bijdrage in de betaling van de aunuiteiten, ver schuldigd voor het verkregen voor schot, zulks wegens den verhoogden rentevoet, alsmede eene tijdelijke bui tengewone bijdrage (crisisbijdrage). Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren dd. 30 Juli 1917, 3e Afd. No. 2013/1604 waarbij wordt ver daagd de beslissing op het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1917 lot aankoop van het «Lieve Vrouwe Kerkhof». Voor kennisgeving aangenomen. Brief dd. 31 Juli 1917 van den heer A. Eijsink, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voor kennis geving aangenomen. Brief dd. 3 Augustus 1917 van den heer J. A. Rant, houdende mededeeling dat hfj een eventueele benoeming tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand niet zal aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. Adres dd. 30 Juli 1917 van G. van de Klashorst, houdende verzoek de hem opgelegde boete ad f 50.wegens bet op 28 en 29 Juni jl. laten weiden van 2 paarden in een van de ge meente gehuurd stuk land, gelegen onder Soest, te verlagen of kwijt te schelden. Om advies aan B. en W. Tot wethouder in de vacature v. d. Wal benoemde de raad met groote meerderheid van stemmen (11 van de 14) Mr. Dr. Verhoed". Tot ambtenaren van den Burger lijken Stand werden in de vacatures v. d. Wal en Eysirik achtereenvolgens gekozen de heeren Mr. Dr. Verhoed en Mr. Stadig. Daarna werd de behandeling der nieuwe verordening op de Inkomsten belasting voortgezet. Een door de heeren Hofland. Leinweber en Overeem ingediend voorstel, waardoor de be lastingdruk op de fiiiantieal zwakkeren meer zou worden verlicht terwijl de rijksten iets meer zouden moeten be talen werd door den beer Hodand op zakelijke wijze toegelicht doch na be snijding namens Burgemeester en Wethouders door den wethouder voor sociale aangelegenheden met 9 tegen 6 stemmen verworpen. De geheele verordening, zooals die door Burgemeester en Wethouders was gewijzigd, werd daarna zonder hoofde lijke siemming aangenomen. Burgemeester en Wethouders wer den voorts gemachtigd tot het oproepen van een directeur voorden reinigings dienst op een salaris *an f3000.en in verband daarmede de positie van den directeur belast met de bereiding en den verkoop van de meststoffen nader te regelen. Wethouder Veis Heyn richtte daarop het woord tot zijn collega v. d. Wal, die voor de laatste maal als zoodanig aan de tafel van het Dagelijksch Bestuur was gezeten, dankte hem namens zijn medeleden voor hetgeen hij in hun door MaItre Corbeau. In den val. Scherp zwaard. 3) Nu moest hij telken» naar dien meneer aan 't zeer deftige voorname adres. Hij kende de finesses. Had het ware van de historie nooit pa durven vertellen. Hij wist dat er gevaar dreigde. Had de opdracht gekregen te tele- foneeren. Onmiddellijk als hij »het pakketje» zou gekregen hebben. Dade lijk!.... Heeren van de directie» wachten daar-en-daar. Niet op het kantoor. Maar toen Doris de Groot bij den meneer van het voorname adres was gekomen, werd hij binnen gelaten. De meneer-zelf kwam bij hem en half fluisterend, terwijl het hart hem in den keel bonsde, sprak hij over zijn opdracht, van Confidentia. Toen, na enkele minuten, werd hun portiere opgelicht. Kwam er iemand binnen die Doris de Groot in hechtenis nam onder verdenking van medeplichtig zijnde aan afdreiging. Het had voor maitres-chanteurs een »prachtzaakje» kunnen worden. En zij durfden. Waag den veel. Maar hier hadden zij toch onraad geroken, met hun fijn getraind reukorgaan. En durfden er gereed om te vluchten met valsche papieren en zoo er hnn hachje niet aan te wagen. Gebruikten arme Doris als schild. Hij is een paar weken in voorarrest geweest. Maar ten slotte werd Doris de Groot vrijgelaten. Zijn schuld aan werkelijke bewuste medeplichtigheid aan chantage de kurk, waar Con fidentie met de prima-referentiën op dreef was niet dermate te constrn- eeren, dat een verwijzing naar de open bare terechtzitting kon volgeD. Maar zijn kans om weer ergens een fatsoenlijk baantje te krijgen was ver keken. En kort geleden heb ik het verloopen kereltje door het ellende leven vernield, wegens verduistering zien terechtstaan. Zonder dat hij kracht of lust had om te trachten eenige verzachtende omstandigheid bij te brengen. Ka gaat uit werken voor de men- schen, en in de ziel van Lena is nu eindelijk toch het laatste vonkje van na-ijver over dat «mevrouw» betitelen in het café door collega van toen nog in zijn meneerschap verkeerenden zwa ger Doris Duur „leergeld". «Asjeblieft, meneer I» zei het man netje, en hij streek over het glim mende kamgaren van zijn Zondagsehe jas. En er was een vroolijk-verge- noegde uitdrukking op zijn goedig, bleek gelaat. En hij dacht aan de gelukkige tijding, die hij straks aan Klaartje zou kunnen brengen. Ze had den eigenlijk de hoop al opgegeven, dat 't er ooit van komen zou, met Pinksteren werd 't negen jaar, dat Pieter en Klaartje verkeering» met elkaar hadden. De kennissen lachten erom, spotten met de «eeuwige vrijage» want toen ze dan zooveel als geëngageerd waren, toen hadden ze allebei de dertig al een aardig eind achter den rug. Klaartje was niet mooi en niet rijk. Ze had er zich naar gevoegd, geschikt, om te verduren, dag aan dag, al sinds vele jaren, de nukken en grillen van een knorrige moeder, 't was een groot gezin geweestze waren oorspronkelijk met hun zessen, behalve vader en moeder. Maar vader was dood. Drie broers waren getrouwd. En deeenige ongehuwde, die moeder eiken Zater dag een rijksdaalder bracht speelde de baas in huis vanwege zijn onder stand. De auster van Klaartje was kamenier bij een deftige oude dame; altijd op reis. Van die hoorden zij haast nooit iets. Een paar maal in het jaar stuurde Emmy een postwisseltje, «om daar wat voor te koopen». Met Nieuwjaar en op Moeders verjaardag kwam een brief van Emma. Verder niets. Klaartje was alleen overgebleven. Om moeder te helpen in het zaakje van band, garen, eau-de-cologne, veters, postpapier, prentkaarten, speelgoed en zoo meer, dat een sjofel bestaantje afwierp. Broer Gerrit, de onge trouwde, had al een paar maal borg moeten blijven. Anders konden zij, in tijden, waarin niemand meer vertrouwd werd geen goed meer in huis krijgen. Moeder was rhumatiek- en asthma- lijdster. Dat maakte haar humeur soms ondragelijk. Maar Klaartj e duldde alles. Pieter Stevens was eigenlijk zoo'n beetje huisvriend. Hij zat urenlang op visite. Haalde voor moeder Haarlem mer-olie en andere middeltjes, die door de oude vrouw verkozen werden boven i «gewone medicijnen». Sprak nooit over afrekening. Luisterde geduldig naar de eindelooze verhalen over de verschie- tende pijnen, benauwdheden en verdere narigheden. Als het winkeltje gesloten j was, dan vroeg Klaartje, die naar de j veertig liep, of moeder goedvond, dat zij met Pieter een «luchje ging schep- 'penu. Soms, als moe extra-nijdige bui had, werd 't geweigerd en hetmenschje dacht er niet aan te protesteereu. Beschouwde 't als de natuurlijkste zaak van de wereld, dat zij nog te gehoor zamen had als dertig jaar geleden, toen zij een kind was. Meestal vond moeder, 't goed. Dan liepen Pieter en Klaartje eeD straatje-om. Streken ten slotte neer in een of ander café. Hij dronk een biertje, zij een kopje koffie of een kwast. Zij praatten weinig of niet met elkaar. Klaartje tfas al blij, dat ze wat kon uitpuffen van den heelen dag in't winkeltj emetjuffrouwen en kinderen zeuren telkens geroepen door moeder die haar om een haver I klap noodig had. Wordt veruolyd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1