Gemengd Nieuws. Ingezonden. Oim'-t den naam vin: Neder - landsch Belgisch Comité voor propa ganda ter plaatsing van Belgische kinderen in Hollandt, «Oeuvre de la Croix mauve«, is te Maastricht een comité gevormd, dat zich belast met de inzameling van gelden, bestemd voor de huisvesting van Belgische kinderen in Nederland. PLAATSELIJKE WONINGGIDS. BOEKENTAFEL^ 3. voor de klassen 16 van schoei C, en voorschool D hjj een inkomen van: f 601—/ 800 801—„1000 „1001—,, 1200 „1201—„1400 1101—,, 1600 1601—,, 1800 1801enliooger 6.- 7.50 8.75 „10.- 12.— 14.— „16.- §85-8 t- 1811 2— 2.60 3 3.60 é.60 5. per leerling 4. voor de klassen 7—10 van school C, bij een inkomen van: 601700 f IS.per leerling. 701-,, 800 13.- 801—,, 900 lé.— 901—,, 1000 15.— 1001—,, 1100 16.— 1101—,, 1200 17.— 1201-,, 1300 18— 1301-,, 1400 19— 14011500 20— 1501—,, 1600 22— 1601—1700 „24— 1701—,, 1800 26— 1801—,, 1900 28— 1901—,, 2000 30— 2001—,, 2100 32.50 2101—,, 2200 35— 2201-,, 2300 37.60 2301 en hooger 40. Art. 5 Wanneer een leerling uit epri gezin school A of school B bezoekt en eon ander loprling uit hetzelfde gezin gelijktijdig, hetzij school A, he.lzij school B bezoekt, wordt voor dezen tweeden en eiken volgenden leerling nit het gezin, onverschillig welke dezer scholen zij bezoeken, een aftrek toe gestaan van 20 pCt. Wanneer meer dan één leerling uit een gezin gelijktijdig de klassen 710 van school C bezoekt, wordt voor don tweeden en eiken volgenden leerling uit dat gezin, die een dezer klassen bezoekt, een aftrek toegestaan van 20 pCt. Art. 6. De schoolgelden zijn ver schuldigd in vier driemaandelijksche termijnen, vervallende 1 November, 15 Januari, 15 Maarten 15 Juni van elk jaar. Art. 7. Indien gedurende den loop van een belïingsjaar het werkelijk ver blijf van een leerling uit de Gemeente Amersfoort naar een andere Gemeente wordt overgebracht, wordt het school geld voor de volle kwartalen, welke het heffingsjaar nog bevat, berekend naar artikel 3c Art. 8. Indien gedurende den loop van een heffingsjaar het werkelijk ver blijf van een leerling naar de Gemeente Amersfoort wordt overgebracht, wordt, op aanvrage van den belanghebbende, in te dienen biunen een maand ua bet overbrengen van het werkelijk verblijf, bel schoolgeld voor de volle kwartalen, welke het heffingsjaar nog bevat, be rekend naar art. 3a en b. Art. 9. Het schoolgeld is ten aanzien van leerlingen, die tusschentijds op eene school worden toegelaten, niet verschuldigd over die volle kwartalen van het heffingsjaar, welke op het tijd stip der toelating reeds zijn verstreken. Art. 10 Bij tusschentijds verlaten der school woult, op aanvrage van den belanghebbende, ui te dienen binnen een maand na bet verlaten der school, door Burgemeester en Wethouders ontheffing verleend over zoovele volle kwartalen als het heffingsjaar nog bevat. Art. 11. Bij de vaststelling van het bedrag van het te betalen schoolgeld worden gedeelten van centen niet in rekening gebracht. Art. 12. Het heQiagsjaar is gelijk aan het schooljaar. Art. 13. Indien tengevolge van een reclame inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen blijkt, dat het iokomen in de gevallen van art. 3 onder a en b onjuist berekend is, wordt het schoolgeld teruggebracht lot het bedrag, dat verschuldigd zou zijn bij eene juiste berekening van het iukomen. Art. 14. Waar in deze verordening gesproken wordt van hoofdverblijf, wordt daaronder verstaanhoofdver blijf in den zin van art. 245 der Gemeentewet. Art. 15. Deze verordening wordt geacht op 1 Januari 1917 in werking te zijn getreden. Op 9 Sept. a.s. zal de dienst in de Doopsgezinde kerk geleid worden door Mevrouw A. MankesZernike, Emer. Doopsg. Predikante. Naar wij vernemen zal de voor genomen Legerdag dit jaar niet kunnen worden gehouden. De 2 K.M. zwemwedstrijd van de Koppel naar de Zweminrichting, welke op Koninginnedag wegens on gunstig weer uitgesteld moest worden, is thans bepaald op Woensdag 12 Sept. a.s. Het program blijft ongewijzigd. De Internationale School voor Wijsbegeerte organiseert van 24 tot 29 Sept. een avondleergang over Beel dende kunst, te leiden door den heer H. P. Bremmer. Tot oppp- rabbijn in het ressort MeppelUtrechtAmeisfoort van de Ned. Israëlitische Kerk, is benoemd de WelEerw. Heer J, Tal, rabbijn te Amsterdam. Hem is Utrecht als stand plaats aangewezen. De heer J. Tal werd in 1884 le Arnhem geboren en bezocht het Semi narium te Amsterdam. Hij was ge durende eenige jaren als leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam verbondeD. In 1917 verscheen van zijn hand een boekJood en Jodendom in Christen omgeving. Ten behoeve van het garnizoen Amer&fooii zijn voor de maand Sep tember aan de na te noemen leveran ciers de navolgende leveringen toe gewezen. Aardappelen, firma Wagenaar, f6.42 per 100 K.G rundvet, firma Zuidmeer, Rotterdam, f0.76 per K.G. en rund- vleesch met been, dezelfde, f0.76 per K.G varkensklniven, firma I. Horst, Utrecht, f0.30» per KG.; schapen- vleesch, Vereenigde Exportslagers, Harlingen, f0.63 per KG.; ligstroo, firma Van Nieuwenbuizen, alhier, f 43 per 1000 K.G. en haverstroo, dezelfde, f43 per 1000 K.G. De levering van brandstoffen is toegewezen aan de firma A. Bakkenes, alhier. Uit de oude doos Als onze kinderen naderhand aan bun kleinkinderen zullen vertellen van den Grooten Oorlog in het begin der XXste eeuw, dien ze nog mee hebben beleefd dan zullen onze nazaten 'n oogje knippen en denkenWat op snijders, die oudjes I Stel voor uw jongste, met een grijzen baar.l, bij een clectrische warmte- accumulator gezeten, in een kring van toekomstige fin-de-siècle-rijes, besche nen door den intcDseo glans van een q- of c siralenlamp Parlando: ....Neen, steenkolen waren er niet meer. Je kreeg wel bons, maar tegen den tijd, dat je ze noodig hadt. vond je ze afgeknipt. Hout? Dat zetten ze met een Boschwei vast; kon je dra ook al niet aankomen. Maar dat was 't ergste niet: de zon. Als je er veel last van hadt, draaide je je zelf in papier of kroop in de hooikist. Lastiger was 't met bet licht: elee- triciteil vond je wel bier en daar, maar het was nog met algemeende menschen waren gewoon, steenkolen- gas of petroleum te biandeu. Gas was er zoo goed als niet, petroleum ook niet, de XIX d'eeuwsche kaars was zeldzaam, de XVIII d'eeuwsche olie was niet meer te krijgen. Ook dkt was ten slotte nog uit te houden: als de zon 'n uurtje onder was, begon je vacantie tot den volgenden ochtend. Maar 't gekste was bet met het eten: Brood kreeg je net voldoende, om een kleinen jongen in het leven te houden Stil bengel, onderbreek me niet: natuurlijk kon je er aard appelen bij eten, of rijst, of boonen, of gortMaar er waren geen rijst, geen gort, geen boonen en geen erwten, en de aardappelen gaar maken je kon ze toch niet rauw eten! dat ging niet. «Spaarzaam met broodeet ander voedsel," waarschuwden onze regenten uit dien tijd. Nu, dat we spaarzaam moesten zijn met brood, daarvoor zorgden ze zelf welmaar ander voed sel konden ze je niet geven. En als je 't al wist machtig te worden: wat deed je er mee Koken op steenkolen Ging niet; dan moest je 's winters bevriezen. Op petroleum Kreeg je nietl Op gas? Dan kwam je over je maximum (dat tusscben twee haakjes 't miniem miuimum was) en werd je leiding afgesneden. Op hout? Werd gedistribueerd. «Distributie" betee- keode toen ieder wat, en een iegelijk omtrent niets. «Grootvader, ik begiijp niet dat u nu nog leeft «Houd je mond, kwajongen. Dat is juist bet groote wonder van den Grooten Oorlog geweest: dat er nog neutralen in 't leven zijn gebleven!" Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureau voor deu Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 S"pt., in Nederland uitgesproken 15 faillissementen tegen 12 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Oproep aan de kunstenaars. Het kan niemand onbekend zijn, wat de arme kleinen in het bezette land te lijden hebben. Volgens de berichten heeft de kin dersterfte buitengewone afmetingen aangenomen en richt de tuberculose verschrikkelijke verwoestingen aan Het is dus van het grnotste gewicht zonder dralen een zoo groot mogelijk aantal kinderen een verblijf te doen vinden in Holland. Het Comité stelt alles in het werk om zich de voor dit doel noodige gelden te verschaffen. Op voorstel van eenige kunstenaars, door dezen ver- schrikkelijken toestand bewogen, zal het Comité binnenkort te Maastricht een tentoonstelling organiseeren van studiën en schetsen (van allerlei aard) welke door de exposanten welwillend ter beschikking van het Comité zijn gesteld, om ten bate der Belgische kinderen te worden verkocht. De toe gezegde medewerking van schilders en beeldbouwcis van groot talent verzekert ons teeds nu succes. Wetende, dat men zich nooit te vergeefs beroept op een kunstenaar, waar bet een edelmoedig werk geldt, vragen wij hen dringend, om iets van hun werk le willen zenden voor onze dierbare kleinen. Tot onzen spijt is het ons niet mogelijk oos verzoek tot ieder kunste naar in het bijzonder te richten. Daarom verzoeken wij alle kun te- naars onzen oproep onder al hun vrienden en kunstbroeders te willen doen circuleeren, opdat onze oogst zoo overvloedig mogelijk zij. Welk kunstenaar zal zich niet ge lukkig achten een blaadje uit zijn album te mogen geven om een kind te redden. De werken kunnen reeds nu worden gezonden aan het Comité, gevestigd Wilbelminasiogel 50, Maastricht, dat ze met den grootsten dank zal aan vaarden. Ook niet ingelijste werken zuilen mot innigen dank worden ontvangen. Namens bet Comité, De Presidente, Mevr. JOSEPH STRAETMANS. De Secretaris, J. SNOLLAERTS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1 tot en met 6 Sept. 1917. Geboren: Cornolis, z. van Mijndert van Loveien en Annetje van de Nautena. Cornelia, d. van Joban Atidries de Heus en Jennige Admiraal. Rudolf Jan, z. van Isaac Johannes Kreupeling en Helena Heiidnka Fla- mehng. Johannes Henricus Maria, z. van Tbeodorus Lambertus Huurde- irian en Wilbelmina Jansen. Jan Adolf, z. van Jan Wichard en Ber- nardma Alberta Breedenbeek. An- tonius Franciscus Marie, z. van Adria- uus Hopstaken en Johanna v. Tilburg. Gijsberta Geeitruida, d. van Wicbert Ruitenkamp en Maiie van Dijk. Henriëtte Frangoise, d. van Henri Frangois van Rbijn en Hendrika Lucrecia. Helena Maiia, (1. van Antoori Wilms en Jannetje Evertje Kentio Hengeveld. Arie, z. van Peter Buitenkamp en Antonia den Enting. Johanna Maria, d. van Frangois Wilhelm de Caes en Cornelia Lidewei Groenewoud. Gerrit, z. van Roelof Tuinman en Fennigje Dekker. Amunda Alexandra, d. van Jhr. Jacob Alexander RoëlI en Jkvr. Louise Marguérite van Loon. Ondertrouwd: Maurice Jean Herman René Bisschop en Jeanne Bogaerts. Johannes Oldenbof en Maria Djjsselhof. Gehuwd: Renatus Augustinus Mat- tbeus van de Walle en Bcrtina Kapi tein. Joannes Comelis Hendricus van der Velde en Adriana Hendrika de Wilde. Cornelis van Empelen en Theodora Johanna van 't Riet. Petrus Josephus Bockx en Maria Jose- phina Stephania De Pooter. Overleden: August PoDnet, 27 jr.. ongehuwd, Hendrik Willem van dpn Brink 3 mnd Casparinu= JohanDes Knijn, 3 mud. Cornel s de Ree. 82 jr.. wedt. ^au Janneije van Weldam. Willem Kraan, 41 jr., echtgen. van Hendrikje Brummel. Leusden. Van 31 Aug. tol 7 S pt. 1917. GeborenReinerus, z. van Jacobus Roest en Geertruida Ruiten. Gehuwd: Willem Kraaikamp en Gijsbertba Kraaijkainp. Stoutenburg. Van 31 Aug. tot 7 Sept. 1917. Geboren: Cornelia, d. van Rik van den Bedem en Cornelia Johanna Ber- dina Boombouwer. Woudenberg. GeboreDJacob, z. van Hendrik Geijtenbeek en Dirkje Veldhuizen. Jannetta, d. van Jan van de Lagemaat en Geertruida Schimmel Dirk Johan, z. van Anno Mulder en Antje de Valk. Overleden: Maria van der Maas, weduwe vari Barend Valkenburg, 62 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeuis voor Intercomm. Arbeids- bemiddeling. Achter Devidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374 Geopend: alle werkdagen van 8'/»12'/, es van 67l/j nar; Zaterdags van 8'/a12'/, uur. Aanvragen van Werkgevers op 6 Sept. le. Volwassenen. 2 kappersbediende (mann.) 3 kleermakers. 1 letterzetter. 12 menbelmaker. 2 paksters. 12 schilders (hnia). 2 sigarenmakers. 1 sigarensorteerder. 1 waichvrouwan. 2e. Leerlingen en Jongens. 2 dagmeisjes. 4 stripjongens. 4 loopjongens. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 6 Sept. le. Volwaaaenen. 1 behangers. 2 boekbinders. 1 boekdrukkers. 1 concierge. 26 grondwerkers. 5 kantoorbedienden (mann.) 4 id. (vrouw.) 1 kelners. 1 kuiper. 2 letterzetters. 2 loodgieters. 1 houtgraveerder, 1 kofTermaker. 2 pakhuisknechts. 2e. Leerlingen en Jongens 1 schilders (hui9). 5 schoenmakers. 6 sjouwers. 5 smeden. 2 slagers. 3 straatmakers. 7 timmerman 1 tuinlieden. 1 verstelnaaister. 5 werkvrouwen. 3 winkelbedienden. 3 veldarbeider. 2 voerlieden. 49 losse arbeiders. 1 electriciens. 1 klerk (mann.) 1 letterzetters. 2 timmerlieden. 1 winkeljuffrouwen. 3 losse arbeiders. Voor aanvragen van werkkrachten door pa- troone woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. HAfUt'l'bbRICHT. AMERSFOORT, 7 Sept. 1917 Tarwe f 0.Rogge f boekweit 1 0.— appelen f4.00 a no.— Peren f5a f 12.Klei- Aardapp. f0 00 a f O.zandaardapp. '4.50 a f 5.00 Hoetidereiervn f10 00 a f 10.50 p. 100 st. Bruine eieren '1050 a r 11.00 per 100 st. Boter f 5'30 a I 2 GO per kilo. Eendeneieren f 00.00 k f 00.00 Zoetem. kaas f O.k t 0.per 00 lu!o Kippen f0.75af1.25 Kuikens f 0.00 a f 0.00 Piep kuikens f 0 30 a f 0.80 Ganzen f O. a f 0.Eenden f 0 00 a f 0.00 p. st. Jonge f0.60 a fl.00. Razen f0.00 a fO.OO Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme fO.OO i f000 fuiven f0.50a f0.60 paar Magere varkens 100. - a 100. -. Varkens-, expon f 0.a 1 0.Zeugen f 50.a 1 70. - Biggen f2 00 5 f8Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— 000—, Kalfkoeien f 000.— 5 f 000.—. Kalf- vaarzen f 00.5 f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren ftla f 000. Kalveren f7.5 MO.-. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 180 heet. Peren. 40 heet. Zandaardappe- len, heet. Klelaardappelen, 40.000 stuks Hoen dereteren. 0000 stuks Eendeneieren 120 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 00 magere varkens Varkens voor exportslagerg 70 biggen, 5 zeugen, 10 kalveren Opname van perceelen onder deze rubriek geschiedt tegen betaling van ƒ0.50, terwijl voor de bemiddeling van het Amersfoortsch Woningbureau, Schimmelpenninckstraat 25, lid van den bond van Makelaars in Vaste Goederen enz. bij koop, verkoop, huur of verhuur 4 l°/o betaald wordt. Te Koop Winkelhuis Langestraat. id. Varkensmarkt. Villa Utrechtscheweg. Dubbele Villa Oldeubarneveldlaan. id. Koninginnelaan. Bouwterrein Berkenweg. id. Anna Paulownalaan. Te koop centrum N.-Brabant. 220 Heet. Bonw- en Weiland. Geheel met mooie resultaten ontgonnen. Pachtopbrengst ƒ9000.—. Koopprijs ƒ800.per H.A. Hyp. 100 mille. Te Huur: Gevraagd gemeubileerde Villa voor de zomermaanden. 1 perceelen A ƒ250. 2 ƒ300.—. 1 ƒ350.—. 1 ƒ400.—. 1 i' ƒ500.—. 1 Etage of Bovenhuis al of niet gem. 1 Winkelhuis Langestraat of Utrecht- schestraat. Appartementen Gevraagd 1 zit- met 2 slaapkamers op goeden stand. Het Belgische Annexionisme Een gevaar voor Nederland. Uitgave: M. van Beek's Hof- boekhandel 's Gravenhage. Een stem van een ongenoemde, een Nederlander, een patriot, die met groote kennis van zaken en heldere woordenkous liet gevaarlijke van bet streven der Belgische annexionisten in hét licht stelt. Een enkele blik op de kaart vóór in het 125 bladz. tellend boekje, geeft een aanschouwelijk beeld van de toe- komstdroomen veler Belgen. Luxem burg is Belgisch. Van Treves loopt de grens N.O. langs de Moezel tot Coblenz, vandaar langs den Rijn tot enkele uren ten Noorden van Keulen, gaat dan vrijwel West, door Limburg en loopt eindelijk door de Ooster Schelde, Zuid Limburg, Zeeuwsch Vlaanderen, Wal- chmen en Zuid Beveland, dit alles behoort Belgisch te worden. Achtereenvolgens bespreekt de schrijver: I. De Belgische Nalie Gedachte: Dit is de voorstelling, die de Belgische leidende kringen zicb gemaakt hebben van deri Belgischen Staat en van de rol, welke die Staat naar bunne mee ning in Europa te vei vullen beeft. II. De Belgische Neutraliteitwaarin gesproken wordt over de meeriing van di-tzelfde leidende kringen omtrent de internationale rechten en plichten van België. III. Holland en België: waarin be schreven wordt, hoe de dragers der Belgische idee, zicb de verhouding voorstellen. Bovendien geelt de schrijver een kleino biograpbie, voor hen, die het Belgisch imperialisme nader willen leeren kennen Aan de hand van uitlatingen van tal van Belgische politici van vroeger en heden, wijst de schrijver aan, dat de Belgische naliogedachle meer en meer tot een staatsgedachte werd, een gedachte, die de spanning teweegbrengt dienaar machtsuitbreiding doet streven. 1 til streven richt zicb voornamelijk opafschaffing der neuti aliteit, uitbouw van een koloniaal rijk, sterk leger en ooilogsmarine. Het Belgisch, bypernaticmalisme wil den thans woedenden oorlog te baat nemen als een gelukkige gelegenheid ter verwezenlijking van enkele nog verder liggende plannen: annexatie van bet Groot Hertogdom Luxemburg en van het Eiffelgebied, neutralisatie van het geheele Rijnland en al- ronding van het gebied ten koste van Nederland. De gevaren in dit streven gelegen voor ons land, leiden de schrijver eindelijk tot de conclusie, nauwkeurig kennis te nemen van het fantastisch streven der Belgische nationalisten, een stieren, dal een toestand in het leven zou roepen, omgekeeid aan dien iu de 17da eeuw, toen de Z'-vpn Provinciën door gioote overmacht Zuid Nederland overbeerschteu. Alleieersi zou hel be staan van zoo'n streven naar buiten zich uiten in de kwestie der Schelde- vaart, en met hel oog daaiop acht hij bet strakke vasthouden aan het nu geldende recht het middel, om bet dieigende gevaar te keeren. Kennismaking met de ideeën van den schrijver, achten we voor ons volk zeer gewenscht. RECLAME. Als alles mis gaat. Verschijnselen ran nierzwakte, zooals onnatuur lijke rermoeidheid, schemeringen voor deoogsn, rugpijn, waterstoornissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en waterzucht, zijn roldoende om iemand hst gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken ver anderd wordt, des t« beter, want uit verwaar- loozing komen vaak ongeneeslijke nierziekten voort. Misschien hebt gij te veel rleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen ge maakt, en niet voldoende lichaamsoefening, frisiche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvulder met uw dieet. Ditis&n verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte, nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een spe- oiaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was zij een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaat zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultatep duurzaam te zijn. Maar ver waarloos uw nieren niet lang. Te Amersfoort vatkrijgb. by A. van de Weg, Langestr. 23. Bisch de echte Poster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de verpakking. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ƒ1.76 p. doos of J1#.p. jol dooaeiL 30

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2