NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbl. No. 74. Zaterdag 15 September 1517. 46e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Elf ZATERDAG! DE OORLOG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. SCHETSEN UIT BE RECHTSZAAL Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Teiephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Gtroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Duitschland en Belgis. In »Die Welt am Montag" van 10 September wendt Helmutb von Gerlach zicb tegen ben in Duitscblaud die zoogenaamd aan België de onafhanke lijkheid willen teruggeven, doch in- tusscben door allerlei reale waar borgen België in de macbt van Duitsch land willen trachten te houden. Vod Gerlach wijst erop, hoe deze personen wenscben een toezicht van Duitsch land op de buitenlaodsche politiek van België en op bet Belgische ver keerswezen, ja zelfs somtijds bepleiten dat Duitschland België militair zou bezet houden en althans aan België eenzijdig een beperking van bewapening willen opleggen. Von Gerlach gaat dan als volgt voort: «Kan er een enkele, op zijn eer gestelde Belg bestaan, die niet deze soort van zelfstandigheid en onaf hankelijkheid met verachting zal terugwijzen? Hoe verwerpelijk de al- Duitscbe eischen van de annexatie van België ook zijn mogen, uitzedelyk oogpunt staat deze toch nog toren hoog boven het program van deze lieden. De eisch der al-Duitschers beeft tenminste deze verdienste, eer lijk uit te spreken, wat eigenlijk bedoeld wordt. Een groot aantal van de moeilijkste vraagstukken beeft de vredesconferentie op te lossen. Over Polen en Roemenië, over Macedonië en Elzas-LothariDgeD, over Triëst 6D Koerlaod zullen aan de groene tafel nog de heetste kampen gevoerd worden. Maar de vraag der vragen of beter de voorvraag van alle andere vragen blijft toch altijdBelgië Bij iedere andere vraag zijn altijd slechts enkele der strijdenden direct belang hebbend; bij België is echter van te voren de geheele wereld met inbegrip van alle onzijdigen en van een zeer groot aantal bewoners van Midden- Europa bet volkomen eens met den eisch van de status quo ante: België moet blijven, of beter worden, wat het vóór i Augustus 1914 was! Alle militaire successen helpen het feit niet uit de wereld dat vredes- mogelijkheid eerst geopend wordt op het oogenblik waarop duidelijkheid omtrent België zal zijn gegeven. In de Belgische vraag hebben wij de geheele wereld, ook de neutralen, die Duitschland het meest vriendschappe lijk gezind zijn, tegen ons. Daarom kunneD wij den door alle volkeren vurig gewenschteu vrede eerst ver wachten, wanneer wij een ondubbel zinnig antwoord gegeven ;hebben op de door Asquith gestelde vraag over België's toekomst. De pauselijke vredesbemoeiingen. Naar het heet zijn Duitschland en Oostenrijk-Hongarije het volkomen eens geworden aangaande bet op de pauselijke vredesnota te geven ant woord: In Vaticaanscbe kringen moet men verwachten, dat dit antwoord een nauwkeurige omschrijving van de vre desvoorwaarden der centralen zal be vatten, waardoor het aanknopen van onderhandelingen mogelijk zal wor- deD. De paus, zoo wordt in Vaticaan scbe kringen verklaard, is optimistich in zijn verwachtingen, dat nog vóór Kerstmis vredesonderhandelingen zul len aangeknoopt worden. Intusschen spreekt het pauselijke blad bet heele verhaal in de nDaily Newst omtrent een gesprek met den paus, waarin de paus werd voorgesteld als Duitchland en Oostenrijk ontziende en met wan trouwen jegens Rusland bezield tegen. Te Boedapest zal op 23 dezer een groote bijeenkomst plaats bebbeo om sympathie te betuigen met de pause lijke nota, waar van men verwacht, dat zij geschikt is om een einde aan den oorlog te maken. Het woord zal o.a. voeren de Duitsche centrums- afgevaardigde Erzberger. Naar aanleiding van de verschil lende berichten over den stand van de koleDquaestie heeft de Tel. een onderhoud gehad met een ter zake volkomen bevoegd persoon. Stel, zoo werd o.a. gevraagd, dat de aanvoer van kolen voorloopig werkelijk geheel blijft stilstaan, boe staat het dan met de voorziening in den huisbrand voor den komendeD winter Die is verzekerd, wat bet minimum rantsoen van 12 H.L. per gezin betreft. Bedoelt u hiermee, dat reeds nu in ods land een voorraad kolen aanwezig is, groot genoeg, om iedereen die 12 H.L. te waarborgen? Ja en neen, gedeeltelijk is de voor dat oninimum noodzakelijke voorraad reeds in ons land aanwezig en gere serveerd en voor de rest zit de voor raad in de Limburgsche mijnen. Want we gebruiken voor dat huisbrandrant soen Limburgsche kolen. Zelfs wanneer er dus niets uit het buitenland bin nenkomt, is het miDimumraotsoen voor huisbrand positef gewaarborgd, onder voorwaarde, dat bet werk in onze mijnen geregeld plaats heeft. Daaromtrent kan ons volk dus gerust zijn. En wat de rest betrefter wordt onderhandeld met Engeland. Wij vernemen, dat onderhandelin gen worden gevoerd, die ten doel hebben nog geregeld een vrij aan zienlijke boeveelheid steenkolen uit Duitschland te doen aanvoeren. Van Duitsche zijde is pertinent ver zekerd, dat bet niet in de bedoeling van Duitschland ligt, ons land zonder kolen te laten. Op bet oogenblik staat echter de geheele kolenaanvoer uit Duitschland stil. Goedkoop vleesch! Ten gevolge van den overvloed van vee en de schaarschte van veevoeder, zijn de prijzen 'van het vee in de laatste weken enorm gedaald. Koeien, die van het voorjaar f 400 hebben gekost, brengen du nauwelijks f200 op. Ook bet jonge vee is weinig waard. Te Gorincbem werd Dinsdagavond bij bekkenslag bekend gemaakt, dat bij niet minder dan slagers, rund vleesch, waarbij vet wordt toegegeven, voor 45 en 50 cent per pond ver krijgbaar was. Onverwarmde treinen! Naar de »Tel.« verneemt, hebben de spoorwegdirecties aan de regeering de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a.s. winter de treinen onverwarmd te lateo. Een nieuw veevoeder. Onlangs werd gemeld, dat de Re geering ^.een aanzienlijk bedrag bad ter beschikking gesteld van den Leid- scbeo hoogleeraar in de bacteriologie, dr. v. Calcar en diens medewerkers voor proeven, ter verkrijging van een nieuw en goedkoop voedingsmiddel voor vee. Die proeven zijn goed ge slaagd. In een in onbruik geraakt fabrieksgebouw aan den Zoeterwoud- schenweg bij Leiden, beviDdt zich de installatie, waar nit afval-producten het voedsel wordt bereid. Het eiwit en het vet worden betrokken uit op»n- bare slachthuizen en visscherij-plaat- sen; bet zetmeel uit aardappelen en fruitafval; de zouten uit afval producten van groenten. Dit materiaal levert hoofdzakelijk de étappe-slagerij te Rotterdam en militaire ménages. Als bet materiaal binnen is, wordt bet gemengd in zoodanige verhouding, dat er aan vet, eiwit en koolhydraten een voldoend gehalte is. Als laatste meng-materiaal zijn te noemen stroo, heide en riet, waarbij de kalkzonten een groote rol vervullen. Daarom heeft bijmenging van mosselen plaats. Het vermalen tot poeder geschiedt in een groote maal-iuricbting. De bij de processen gebruikte toe stellen zijn ook een vinding van prof. Van Calcar. Dagelijks wordt eeD 20 000 KG. verwerkt. De voedingswaarde van bet ver kregen product komt ongeveer over een met erwtenmeel. De verteerbaar- beid is zeer voldoende. Voor melkvee wordt het nieuwe veevoeder minder goed geacht, daar het aao de melk een bijsmaak geeft. De 2 K.M. zwemwedstrijd van de Koppel naar de zwemschool werd j.l. Woensdag nu juist niet door uit gezocht weer begunstigd. Het was guur en kil. Van de 35 inschrijvers kwamen 26 op (7 dames en 19 heeren). De uitslag is als volgt Dames le pr. kampioenschap U. P. Z. B., groote zilveren medaille, aangeboden door den Commissaris der Koningin in de provincie Utfecht en extra prijs gouden speldje voor het eerst aan komend A. Z. en P. C.-lid mej. To Stöcker (A. Z. en P. C in 43 min. 31 Vi sec., 2e pr. groote zilveren me daille, aangeboden door luit. jhr. L. M. van Reigersberg Versluys: mej. Tina Verboon (Zeister Z. V.) in 49 min. 10'/» sec., 3e pr. zilveren medaille, aangeboden door de Reclame-Com missie: mej. Jo den Hartog (A. Z. en P. C.), in 49 min. 42 sec. 4. Mevr. MullerLoggen (U. Z. C.) in 5i min. 49'/» sec. 5. Mej. M. E. Bauer (A Z en P. C.), in 56 min. 10'/«sec. 6. Mej. B. Otto (A. Z. en P. C.), in 59 min. 25'/» sec. 7. Mej. Dies Vervloet (A. Z. en P. C. in 63 min. 57'/» sec. De laatst aangekomene is een leer linge van dit jaar en heeft dus een kranig stukje verricht. Heeren le pr. kampioenschap U. P. Z. B., wisselbaker en medaille aangeboden door ritm. jhr. J. W. Godin de Beau fort: A. Minnes (U. Z. C.), in 34 min. 4t'/« sec. 2e pr. groote zilveren me daille: P H. Plantinga (D J. K.). in door MaItbe Corbeau. „Verbleekte Filin." 2) Dien ochtend was rechter-commis- saris vreemd. Zonderling onaandoenlijk, 't Was een banale historie, dat eerste zaakje. Zij had bestolen een man, die bij haar vertoefd had niet langer dan hoogstens een uur. De bewijzen waren overstelpend. Ze was «atro carbone notata,» een onde kennis van de justitie, 't Zilveren horloge en de beurs van den bnitenman, die aan de zwier was geweest dien avond had men ge vonden in een kast op haar kamer, 't Was een bloedmagere leelijke, bleeke vrouw. Met ingevallen wangen, inge deukte borst, holle hoest. Teringlijd- ster, door het nachtleven verwoest. De politie had gerapporteerd dat zij een paar weken geleden uit het gast huis was ontslagen. Verlaten vrouw, die haar kindje den kost moest geven, 't Wnrpje was nog te jong om het onder Rijkshoede te stellen. Maar 't plan om haar van dé voogdij te ontzetten bestond reeds. Er was een attest van den medicus, die haar be handeld had. Hopeloos geval. Kon misschien nog een jaar leven. Het kindje was ook teringziek. Zij zat daar, bevend en schreiend. Dacht aan het kindje. »Dus je bekent, dat je dien man bestolen hebt?» vroeg rechter-com- missaris. Zij knikte. Hoestte weer met hol- snerpend snijdend geluid. »En fatsoenlijk werk zoeken, ver kies je niet hé?» zei rechter-commis- saris, op de papieren turend. «Liever met allerlei gespuis 's nachts op roof nit. Ik zie, dat is al jaren zoo met je!» De vrouw trachtte iets te zeggen. Van dat zij waarachtig werk had gezocht, maar niemand woü haar in dienst hebben. Eens was 't gelukt door bemiddeling van een dame der vereeniging voor zedelijke verbetering etc. maar toen had zij een bloed spuwing gekregeD. Anders zou ze....« «Jawel, schei maar uit» zei waar nemende rechter-commissaris »wij kennen die praatjes, lniheid, onwil. Als je ziek bent, dan is 't je eigen schuld.» Hij schelde. Had haast om er door te komen. De agent, die huiszoeking had gedaan, moest verschijnen. De buitenman, die aan de rol was geweest. Op zeker oogenblik gaf griffier rechter-commis saris een duw tegen de elleboog. Fluisterde hem iets in. Over de vrouw. Z.E.A. keek even op. Er waren bloedvlekken gekomen tegen de zakdoek die de verdachte beurtelings tegen haar oogen en haar mond drukte. Of men haar niet een glas water zou brengen? Rechter-commissaris drnkte even lorgnet op neuspunt. «Kunsten I» mompelde hij «we kennen dat vertoon. Veldwachter!» «Present, edelachtbare!» «Breng die vrouw uit de kamer. En geef haar wat water. Maar je hoeft niet te denken,» zei Z.E.A. met ver heffing van stem, zich even tot haar wendend, «dat die kunsten indrnk op mij maken. Wij kennen joul» De vrouw knikte. En drnkte zakdoek nog vaster tegen de lippen. Griffier beet op z'n penhouder. Neen, die mr. Karei was toch een ander figuur dan hij zich gedacht had Volgde ingewikkeld geval van ver duistering en valschheid in geschriftê. 't Was een verloopen sujet, deze verdachte. De allerlaatste sporen van het meneerschap waren schier ver dwenen. Hij zette zich in onverschillige pose neer op zijn stoel, de beenen kruisend. De knokels der vingers doende kraken. Met een cynisch-minachtend lachje rechter-commissaris aankijkend. Weerzinwekkende verschijning van verval en algeheel uitgebluscht-zijn van zelfrespect. Draaiend, nn en dan, aan zijn gelen, verkleurenden knevel. Of wrijven met de gestaag-bevende vingers van alcoholist over den kalen schedel. Nn en dan geeuwend. Onverschillig voor alles. Hij bekende, 't Kon verdachte niet bommen. «Bij de politie heb je verklaard» zei rechter «dat je de feiten zoudt gepleegd hebben om een vrouw te helpen, waar je belang in stelt. Maar een onderzoek heeft uitgemaakt, dat deze beweringen leugenachtig zijn. Pure verzinsels verdachte, wat is het motief geweest van je misdrijf, ten aanzien van de verduistering? Waar voor hadt ge dat geld noodig?» De verdachte lachte even. De grijns op het smalle rimpelgelaat, met de uitgebluschte spotoogen, was af schuwelijk. »Om le leven, hé!« zei de man. Rechter-commissaris bladerde weer in de papieren. «Gij hebt indertijd eenigen tijd te Delft gestudeerd» hervatte hij, »hadt dus het diploma H. B. S. be haald. Gij waart daar bekend als iemand van goeden aanleg. Uw familie heeft U herhaaldelijk willen steunen. Toch gaaft gij de voorkeur aan een leven, zooals ge sinds de laatste zes jaren geleid hebt. Was er dan geen grijntje eergevoel meer in U over?» De verdachte zat rechter-commissaris scherp aan te kijken. Telkens over z'n kalen schedel wrijvende als om iets te doen herleven van beelden uit verleden. En weer kwam de grijns op zijn rimpelgezicht. «Eergevoel» herhaalde verdachte. Even zweeg hij Toen iets luider, met zijn rouwe dronkemansstem Hadden zij eergevoel, die mijn vader hebben bestolen? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1