HIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 86. Zaterdag 27 October 1917. 46e jaargang- VERSCHIJNT WOENSDAG ER ZATERDAG. DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat II. Telephoonn 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een sombere voorspelling. De Duitsche overwinningen in de Oostzee vestigen de aandacht van do Engelscha bladen op den mogelijken invloed daaivati op de neutrale landen in het Noorden en op Nederland. Hol- brook Jackson schrijft b.v. in »Rey- nolds NewspaperssDuitschland is besloten de heerschappij te voeren over de Noord- en de Oostzee. Voor hel oogsnblik beeft het zich reeds meester gemaakt van de Belgische kust en sedert geruicnen tijd heeft het ook zijn boos oog op Holland gevestigd. Het heeft dit laod reeds aanbiedingen ge daan. Nederland heeft echter met zeer grooten cnoed, gezien de nabijheid van dezen dreigenden minnaar, weerstand geboden. De Duitsche controle over de Noordzee is echter onvolledig, tenzij ook bet Skagerak, het Kattegat en de Sont Duitsch bezit zijn. Daarom is bet booze oog ook op andere neutralen gericht. Zou de oorlog nog tot na bet volgende jaar worden gerekt en zou de blokkade, zooals onvermijdelijk moet geschieden, nog scherper worden, dan kan daarvan het ;evolg zijn, dat een of andere neutrale staat, daai toe ver leid door het lijden, dat bij moet onder gaan. zich bij de vijandelijke alliantie aansluit. Dit is een mogelijkheid, waar mede rekeoing moet worden gehouden. Het zou wel geeo invloed hebben op den militairen toestand, doch wel op het lot van die landen.s Jackson doet dan een voorspelling omtrent bet tijdstip van het einde van den oorlog. .Aannemende,* alzoo schrijft bij, «dat het Russische leger zich weer herstelt en den vijand in hel aanstaande voorjaar weer bet hoofd biedt, waardoor het 150 Duitsche en Oosienrijksche divisies zou vasthouden, dan zou Amenka's hulp aan man schappen en vliegtuigen in den winter van het volgend jaar een einde aan den doodstrijd van Europa makett. Indien echter in het andere geval Rus land verder zwak blijft ou gelegenheid geeft, dat 40 of 50 divisies naar het westelijke oorlogsterrein worden over gebracht, dan zal de oorlog nog ver moedelijk met 2 jaren worden verlengd. Mijn meening is, dat de ooi log op zijn vioegst niet voor November 1918 ge ëiitdtgd zal zijn, doch ik kan mij niet denken, dat de vijandelijkheden tot na November 1910 zullen voortduren. Veel hangt af van Rusland en van onze bekwaamheid, om oas in samenwer king met Amerika en Frankrijk de oppei heerschappij in de luebt te ver schatten. Indien het weder beter wordt en wij nog meer terrein veroveren, dat wij noodig hebben als sptingplank voor de bevrjjding van Vlaanderen, dan zal de beslissing in den beifst van 19i8 zekerder volgen. Aardappelen. De Mitt, van Landb. heeft bepaald lo. Art. 2, sub a, van zijn beschik king van 24 September jl. betieffende aardappelen, wordt gelezen als volgt: nOp het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den kortsimogtlij- ken weg en tusschen 1 uur voor zonsopgang eu 1 uur na zonsonder gang*; 2o. Art. 4 (1) vervalt; het 2e lid van art. 4 wordt le lid, het 3e lid van art. 4 wordt 2e lid lu veiband met bovenstaande heeft de Minister de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: »Ik heb de eer u mede te deeleu, dat bet legerbestuur bezwaren bij mij beeft ingebracht tegen bet be paalde in artikel 4, le lid, der aard- appeldistributieregeling. ingevolge welk voorschrift de voorziening vau het leger van aardappelen ook door uwe tusschenkomst zoude geschieden. Ook van enkele gemeentebesturen heeft mij het veizork bereikt zoo spoedig mogelijk ontheven te worden van de bemoeiingen, uit dit voorschrift voort vloeiende. Ik heb gemeend hieraan te moeten tegemoet komen; slechts voor zoover door de bevoegde autoriteiten van land- en zeemacht de tusschenkomst van bet gemeentebestuur wordt ver zocht b.v. omdat het detachement van te geringe getalsterkte is om voor eigen proviandeering te kunnen zorg dragen, zal ik bet op prijs stel len, dat uwe tusschenkomst nog zal worden verleend. Als algemeene regel zal de militaire administratie derhalve rechtstreeks van aardappelen worden voorzien door de Aardappelenvereeni- ging De Rijkscommissie van Toezicht op die Vereeniging zal zorg dragen de daarvoor noodige ontheffing van het verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen te verieenen. Van deze gelegenheid is tevens gebiuik gemaakt te voldoen aan het verzoek van vele belanghebbenden om het vervoer van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer ge durende een grooter aantal uien per dag toe te staan. Voor zoover militaire afdeelingen zijn gelegerd in streken waar aard appelen worden verbouwd, zullen deze door de betrokken commandanten kunnen worden gevorderd op grond van artikel 32 of 33 van de Iukwar- tieringswet. De commandanten zullen alsdan aan den burgemeester opgave doeo van de gevorderde hoeveelheden.* »St.-Ct.« Aardappel-distributie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening, meldt omtrent de aardappel-distributie, dat thans een begin zal worden gemaakt met de verzendingen voor de reserve- voorraden voor zes weken, die de gemeenten zelf zullen moeten be waren. Gedistribueerd worden thans alle geelvleezige soorten zandaardappelen, de eigenheimers en borgers en de industries van de klei. De vraag is gesteld of het weke- lijkscbe rantsoen van 4 K.G. per hoofd niet kan worden verhoogd. Omtrent de totale opbrengst van den aard appeloogst kan echter op dit oogen- blik nog niets met zekerheid worden gezegd. Onse schepen in Amerika. Naar wij vernemen wordt de schade, geleden door bet niet uitvaren onzer in Amerika met levensmiddelen en veevoeder geladen schepen geraamd op f 64 millioen. Hierin is begrepen circa f 5 millioen als vergoeding 'aan de scheepvaartmaatschappijen uit te keereri. Bij de vaststelling van de schade is als basis aangenomen, dat de ladingen geheel verloren zyn en dat de totale vergoeding aan de reederijen, waaneer de schepen op dit oogetiblik zouden terugkeeren, 16 millioen gulden zou moeten bedragen. Tel. Het goederenverkeer te witter. De Minister van Landbouw heeft aao alle commissies en andere orga nisaties welke in verband met de tegenwoordig# bijzondere tijdsom standigheden zijn ingesteld, een aan schrijving gericht, waarin hij ter be perking tot een minimum van bet goederenverkeer op de spoorwegen hen uitnoodigl te bevorderen dat goederen, op welker wijze van tran sport door hen invloed kan worden uitgeoefend, niet langer per spoor, doch uitsluitend te water zullen wor den vervoerd, voor zoover dit maar eeriigszins mogelijk is. De Minister besluit met de ver klaring, dat bij gedwongen is alle bulp. die de Regeering nog kan ver ieenen aan het zooveel mogelijk in stand houden van het economische leven, te onthouden aan hen, die zicb niet dienovereenkomstig ge dragen. Het handelsverkeer met Engeland. »Het Vaderland" van gisteravond berichtte »Een Haagsche firma schrijft ons Uit de heden ontvangen Engelscbe post blykt ons, dat de Engelsche regeering geen enkele license (ver gunning) van export naar Nederland meer geeft. Vier van onze corres pondenten melden ons hieromtrent precies hetzelfde. Zou onze regeering biervan ingelicht zijn, of kan zij langs dezen weg biervan kennis krijgen?" Het Nederlandsche Correspondentie bureau in Den Haag meldt ons Naar aauleiding van het boven staande is ons hedenavond bij in formatie gebleken, dat ter bevoegder plaatse deze maatregel van Engeland bekend is. W0 vernamen tegelijker tijd dat bet een maatregel is welke door Engeland tegenover bijna alle neutrale landeu wordt toegepast en in geen enkel verband staat met de tusscben Engeland en Nedeiland ge rezen zand- eo grindquaestie. »N. v. d. D." De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp regelende den aanleg en de instandhouding van spoorwegen met beperkte snelheid, aangenomen. Oranje en de Hervorming. In ile Nieuwe Kerk te Delft waren Woensdagmiddag benevens een groot aantal lidmaten der Ned. Hervormde Gemeente en belangstellenden, ook een 500 tal leden van bet Congres te'sGra- venhage aanwezig, tot herdenking van het 4e eeuwfeest der Hervorming. Op deze bijeenkomst weid door dr. J. Th. De Visser, lid der Tweede Kamer, en prof. A. Eekbof, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de betee- kenis van Oranje voor de Hervorming in bet licht gesteld. Na de rede van dr. De Visser legde jhr. mr. L. v. d. Bergb v. Heemstede, uit 's Gravenbage, een krans op bet praalgraf van Prins Willem den Zwijger. Mevr. De Haan luisterde de plechtig heid met eenige liederen op. OH UT? T0 PM TTTT TIP BPPÏÏTQ7AAT rangschikte de rollen. Bedacht mani- ÖUnlilöiiJj Uil Uil MiUlüÖilMlj pulatiën. Was de kool-scherpzinnige door MaItre Corbkaü. kop. Wiens gezag als pienter-zaken- p man rotsvast stond. In dezen kring e j van nieuwe vertrouwelingen der zaak Hij kon gaan. I word Gerrit geroepen. Zat na te denken op zijn oude De dreigende blik van patroon, plaatsje. waarin hij de haat tegen hem altijd 1 Voelde, dat hij op 't punt stond,zoo duidelijk had gevoeld, hield hem meê te glijden naar omlaag. I als vast. Een woord van protest, als Zocht vr.uohteloos naar de kracht 't bij hem opkwam werd als gesmoord om zich te ontworstelen aan hetgeen in zyn keel. Hij durfde niet. Luisterde dreigde hem te zullen omstrengelen, i naar de dingen, die van hem gevor-1 Er werd gescheld van-uit het patroons- derd werden. Slnwigheden, uitgebroed kantoor. door cynisch overleg. Niet door den Men had hem noodig. strafrechter te achterhalen. Jnist langs Van Dalen vond er een dikken het kantje af. Moreele-laagheden in meneer met zwaren gouden horloge- zaken, door meneer Ferdinand uitge- ketting op 't vest, in tabakswolkendacht om zijn wankelend krediet te j gehuld. Die zwijgend, spiedend, alles-herstellen. Hij, Gerrit, de eenige observeerend maar zelf bijna nooit iets op kantoor, van den stand der zaken zeggend, tabakswolken zat uit te op de hoogte, moest instrument, blazen. i bemiddeling, medium zijn. En een mager nederig-doend kereltje, De atmosfeer in het kantoortje, dat telkens hinnekend lachte, ieder waar nog zóó kort geleden de oude, steeds gelijk gaf en afwachtte Hij eerlijke, tegen de schunnige sluw- was de armste, de nederigste, maar heden van zijn zoon opworstelende- ook de sluwste. De dikke, zwijgende, oude patroon had gezeten, werd on- was eigenlijk de lakens-uitdeeler. j dragelijker. En patroon, meneer Ferdinand,I Er stond een kruik klare. Meneer Ferdinand wist hij hield ervan bij onderhandelingen met sommige «vrienden" de kelken te laten doorgaan. Zelf was hy uiterst schor. Loog dat hij begin vaü maagkanker had. Nipte nauwelijks aan zijn glaasje. Liet de anderen zich bedrinken. Profi- teerend dan, van hun verminderende kracht tot zelfcontrole. Gerrit dronk meê. Er kwam een slappe onverschillig heid, een geval van willooze onmacht, over hem. Hij lachte nu over gore geestelooze moppen, die altijd-lachende ja-broêr tapte. Hij begon zelfs belangstelling te gevoelen voor de zeer ingewikkelde manipnlatie, waardoor meneer Ferdi- j nand in den tijd van een dag-of-wat, liep het niet tegen, een paar, duizend pop dacht te verdienen. Hij keerde zyn rol. De patroon had hem beloofdwanneer alles naar wensch afliep, dan zat er voor hem Gerrit een gratificatie van honderd pop bij. En met het altijd-lachende kereltje zat hij dien middag na kantoor tijd nog weer te borrelen in een café. Het pientere ventje praatte rad,, aanhoudend. Tapte kostelijke uien op «stommerikken", die bang zyn voor dit en bang voor dat, èn van wie 't einde is dat ze «op stroo sterven". Langzaam maar zeker kwam de ge dachte by Gerrit op zich los te scheu ren, vrij en onafhankelijk te maken van meneer Ferdinand. Hy wist fortuin van beteekenis bezat patroon feitelijk niet. 't Berustte op sluwe praktijkjes, zwendel, waarom kon hy niet hetzelfde Eiken middag zat hij nu met vroolijk, ieder naar den mond pratend mannetje te babbelen. En zy dronken veel bor rels. 't Kereltje was er tegen bestand. En in Gerrit smoorde, doode, ver nielde 't alle «scrupules". Overheer- schend wordt-al-meer de zucht om zich vrij te maken van den gehaten patroon. Half-bewust werd, in hem, dat ver langen geprikkeld, aangewakkerd door het besef, dat de jonge patroon 't was geweest, die den eerlijken mensch in hem vermoord had. Hij ging stillekens speculeeren. Steeds driester, 't Liep hem aanvan kelijk wel mee. Toen kwam een geduchte tegenslag. En hy stond vóór de keuserop, 1 dadelijk, zonder mogelijkheid van red ding, of nog «drijvende" te blijven. Hij greep uit de kas. Wist op meesterlijk-sluwe manier het gat te stoppen. 't Duurde een maand-of-wat. Altyd-lachend jabroêrtje had «de bacle" zien aankomen. Verdween van de vlakte. Rnim een week vóórdat 't uit was. Finaal. Toen patroon Ferdinand als eerste getuige-ü-charge moest optreden in de zaak van Gerrit Van Dalen, die ook hem voor niet gansch-onbeduidend bedrag had bestolen, zag hij on danks al zijn ijzeren zelfbedwang toch een tikje bleek, 't Kon tóch wezen, dat beklaagde «klappen" zou. Maar 't was haast ondenkbaar. Patroon wist te veel. En met dezen zou beklaagde zichzelf nog veel dieper in den afgrond helpen. Mijnheer Ferdinand hield zich goed op de rechtszitting. Zijn houding was in-de-puntjes, volmaakt-correct. Wat ook zoo zeer bewondering wekte wa» j dat de bestolen patroon den beklaagde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1